İçerik pazarlaması çalışmaları, sitenize getirmeyi planladığınız kitleye düzenli olarak ulaşabilmek ve bunu minimum maliyetle karşılamayı düşünen kişiler için tam olarak biçilmiş kaftandır. Bu pazarlama çalışması hem ucuz hem de etkili olmasında ötürü çok sık kullanılmaktadır. O yüzden biz de 2020’de içerik pazarlamasına yeni başlayacak kişilere yönelik bir kılavuz hazırlamayı düşündük. Öyleyse artık anlatmaya başlayalım.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, işletmenizi içerik çalışmaları gerçekleştirerek öne çıkarmak anlamına gelmektedir. Farkındayız kulağa basit geliyor ama hiç de sanıldığı gibi kolay bir çalışma değildir. Blog yazıları, podcastler, video çalışmaları gibi çalışmalar içerik pazarlama çalışmalarının içerisinde yer alır. Bu pazarlama stratejisinin temelinde hedef kitlenizi müşteriye dönüştürmeden önce hedef kitlenizde farkındalık ve güven oluşturma bulunur. Hazırladığınız içeriklerle karşınızda bulunan kitlede ne kadar değer yaratabilirseniz o kitle size o kadar dinleyecektir. O yüzden karşı güven aşılayabilmek oldukça önemlidir.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

Birçok firma içerik pazarlama kavramına hakim ancak içerik pazarlamanın işletmesine sağlayacağı faydaların hala farkında değil. İçerik pazarlama çalışmalarının sağladığı bazı avantajlar şunlardır;

 • Sitenize giren ziyaretçileri alıcıya dönüştürür,
 • Sitenize giren okuyucularınızı eğitir,
 • Kitlenizi daha iyi anlayabilmenize yardımcı olur,
 • Saldırgan bir politika izlemenize gerek kalmadan satışlarınızı artırır,
 • Farklı sitelerden kaliteli backlinkler elde etmenize yardımcı olur.

Şimdi hedef kitlenizde güven hissiyatını verebilmek ve online satışlarınızı artırabilmek için içerik pazarlamasından nasıl faydalanabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Güven Oluşturabilmek ve Online Satışları Artırabilmek İçin İçerik Pazarlaması Nasıl Kullanılmalı?

Blog Oluşturun

Blog oluşturmak, online satışları artırabilmek adına atılabilecek en doğru adımlardan bir tanesidir. İçerik pazarlaması çalışmalarıyla gerçekten şaşırtıcı derecede sonuçlar elde etme gibi bir niyetiniz varsa hemen blog oluşturmaya başlayın.

blog oluşturun

blog oluşturun

Hedef Kitlenizin Ne Tür İçeriklerden Hoşlandığını Öğrenin

İçerik pazarlamasına başlamadan önce güçlü bir temel oluşturabilmek oldukça önemlidir. Hedeflediğiniz kitlenin ne aradığını tam olarak kavramalısınız. İçerik pazarlamaya girişmeden önce hedef kitlenizin ne aradığını öğrenmek sizin için oldukça önemlidir. İçerik pazarlamasına başlamadan önce şu kritik soruları mutlaka cevaplayın;

 • Hedef kitleniz hangi sorunlarla karşılaşıyor?
 • Sorununu çözmek için nelere ihtiyacı oluyor?
 • Sorunlarına nerede cevap bulabilir? (Rakiplerinizi inceleyin)

Yukarıda sorduğumuz sorulara tatmin edici cevaplar verdikten sonra, hedef kitlenizin sizden talep ettikleri içerikleri oluştururken size yardımcı olacak olan içerik pazarlama stratejisini oluşturmanız çok daha kolay bir hal almaya başlayacak.

İçerik Planı Oluşturun

Hedef kitlenizin kim olduğunu ve ne tür içerikleri talep ettiğini öğrendikten sonra, sitenize gelen ziyaretçileri oluşturduğunuz içeriklerle alıcılara dönüştürebilmek için bir içerik planına ihtiyacınız olacak. Doğru bir içerik pazarlama planı oluşturabilmek için atmanız gereken 3 adım şu şekildedir;

 • İçerik Paylaşım Sıklığı: İçerik paylaşım sıklığına karar vermiş olmanız gerekir. Kitlenize günlük olarak yayın göndermeseniz bile içerik paylaşım sıklığınızda bir düzen olması gerekir. Eğer ki okuyucularınız paylaşma sıklığınızın farkına vardıysa sitenize sık sık dönüş sağlayacaktır.
 • İçerik Uzunluğu: Artık herkesin şunu anladı: kaliteli içerik her şeyi yener. Peki kaliteli içerik için ortalama olarak kaç kelimeye ihtiyacınız vardır? Ortalama olarak 2000 ila 3000 arasında hazırlanan ayrıntılı makaleler yazmak genelde daha iyi sonuçlar doğurur. İçeriklerinizi bu şekilde hazırlamanız kullanıcıların haricinde Google için de önemlidir. Bu şekilde hazırladığınız taktirde sadece içeriğinizi kitlenize anlatmış olmazsınız ayrıca Google’a da kendinizi çok daha detaylı bir şekilde aktarmış olursunuz. Bu da arama motorundaki sıralamanızı yükselten bir etkendir.
 • Rakip Analizi: Blog içeriği oluştururken rakip analizi yapmak oldukça önemlidir. Rakiplerinizin mutlaka hazırladıkları içerikleri, paylaşım sıklıklarını, ortalama kelime sayılarını, sosyal medya paylaşımlarını kesinlikle incelemelisiniz.

Her Yerde Yer Almalısınız

İçeriklerinizi daha geniş kitlelere yaymak istiyorsanız her yerde bulunmalısınız. Eğer ki çevrimiçi bağlantınız yoksa her yerde olmanın zor olduğunu biliyoruz. Peki bunun için neler yapmalısınız?

 • SEO: Arama motoru optimizasyonu yani SEO, karlı bir blog oluşturmak istiyorsanız olmazsa olmazlardan birisi SEO’dur. Arama motorlarından istenen seviyede trafik elde etmeden, sattığınız ürünleri  almak isteyecek okuyucuları sitenize çekmek sizin için oldukça zor olacaktır. O yüzden mutlaka SEO çalışmalarına başlayın.
 • Blog Yorumları: Diğer blogcularla iletişim kurabilmek için oldukça etkili bir tekniktir. Diğer bloglarda güzel yorumlar yazarak, sadece güçlü ilişkiler kurmayacak ayrıca blog içeriklerinize onları da yorum yapmaya ikna edeceksiniz.
 • Sosyal Medya Paylaşımları: Arama sıralamanızı etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de sosyal medyada paylaştığınız blog içeriklerinizdir. Google daha fazla paylaşım alan sitelere daha çok önem vermektedir. Bu yüzden mutlaka sosyal medya paylaşımlarını önem vermelisiniz.
 • E-Posta: Eğer ki bir e-posta listeniz yoksa hemen bunun için birtakım stratejiler oluşturmaya başlamalısınız. E-posta listesi izin gerektiğinden insanların sizin bu pazarlama faaliyetini uygulamanıza izin verdiği anlamına gelir. Siz de buradan sık sık kendinizi hatırlatabilir ve onların karşılarına çok daha kolay bir şekilde çıkabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Çalışmalarınızı Geliştirin veya Tekrarlayın 

Yukarıdaki bahsettiğimiz adımları doğru bir şekilde uyguladıktan sonra, oluşturulan hangi stratejinin daha iyi performans gösterdiğini ve hangi tür içerik çalışmalarının daha az geri dönüşüm sağladığını incelemelisiniz. Ardından da yaptığınız çalışmalardan başarılı olanları tekrarlamalı, iyi sonuçlar vermeyenleri de geliştirmelisiniz. Şunu da mutlaka bilmelisiniz ki oluşturduğunuz bloğunuz daha yeniyse arama motorlarından elde edeceğiniz trafik zaman alacaktır. Bu konuyu buna değerlendirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Enes Taşcı

Enes Taşcı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Enes Taşcı, Cremicro'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaktadır. Dijital pazarlama alanında makaleleri ile sektöre yaşadığı deneyimleri aktarmaktadır.