Skip to main content

Bu yazımızda sizlere en iyi instagram pazarlama ipuçlarını vereceğiz. Sayfanızı daha kaliteli gösterecek bu tekniklerle kısa sürede instagram’da başarı elde edebilirsiniz. Bunlarla uğraşmak istemiyor veya bu işin uzmanı profesyonel bir ekip benim yerime bunları yönetsin diyorsanız mutlaka Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

1. Bir işletme hesabı kullanın

Instagram pazarlama alanına girecekseniz ilk etapta bir işletme hesabına ihtiyacınız olacaktır. Instagram’da, kişisel veya işletme hesabı olmak üzere iki farklı türde hesap açabilirsiniz. Bu hesap türlerinin arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Kişisel hesabınızdan reklam veremezsiniz veya alışveriş butonu, CTA ( Call To Action) gibi detaylar ekleyemezsiniz. Öte yandan istatistikleri de görmeniz mümkün değildir. Ancak işletme hesabınızla bunların hepsine ücretsiz sahip olabilirsiniz. Bu hesap sayesinde, ürünlerinizi tanıtabilir ve satışlarınızı arttıracak reklamlar verebilirsiniz. Yapmanız gereken bir instagram hesabı açmak. Ardından ayarlar kısmından hesabınızı “ İşletme hesabına” dönüştürmek. Böylece instagram marketing işinde ilk adımı atmış olursunuz. 

Bir işletme hesabı kullanın

Bir işletme hesabı kullanın

2. Hedeflerinizi açıkça tanımlayın

Instagram pazarlama teknikleri oldukça fazladır. Fakat her şeyden önce kendinize bir hedef belirlemeniz gerekir. Sosyal medyadaki konumunuz nedir? Buradan beklentiniz ne yönde? Bu ve bunun gibi olan soruların cevabını bulmanız gerek. Birden fazla sebepten ötürü instagram’da varlığınızı oluşturabilirsiniz. Satış yapmak, marka bilinirliği sağlamak, müşterilerle iletişim kaynağı oluşturmak gibi gerekçeler olabilir. Sebebiniz her ne olursa olsun mutlaka yola başlamadan önce yolunuzdan emin olun. Hedefi olmayan bir instagram sayfası, dağınık ve zayıf durur. Böylesi bir çalışma, zaman kaybından başka bir şey yaratmaz. Sonuç olarak, instagram pazarlama için mutlaka hedefinizi belirleyin ve o yönde ilerlemeye çalışın.

3. Hedef kitlenizi tanıyın

Hedeflerinizi oluştururken, instagram marketing için en önemli kısım kitledir. Hedef kitlenizi mutlaka iyi analiz etmelisiniz. Kitlenizi tanımanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Ne de olsa içeriklerinizi, kitlenizin görmesi ve beğenmesi için oluşturuyorsunuz. Bu nedenle onların, sayfanızda hareketlerini analiz edin. Sayfanıza en sık hangi saatlerde ve günlerde girdiklerini veya ziyaretçilerinizin hangi ülkelerden olduğunu anlamaya çalışın. Bütün bu bilgilere instagram’da bulunan “ istatistikler” kısmından ulaşabilirsiniz. Elbette ki, kitlenizi tanımanın birden fazla yolu vardır. Bunun için paylaştığınız içeriklere gelen beğenileri veya takipçilerinizi analiz edebilirsiniz. Etkileşim içerisinde olduğunuz hesapları incelemeyi deneyin. Onların hareketlerinden, kitlenizi kolayca anlayabilirsiniz. Toplayacağınız bilgilerle, hesabınızı kitlenize uygun bir şekilde tasarlayabilir ve içeriklerinizi onlara göre şekillendirebilirsiniz.

4. Profilinizi optimize edin

Instagram pazarlama konusunda başarılı olmak için profilinizi mutlaka optimize edin. Bunun için hakkımızda kısmına sizi anlatan ve ilk izlenimde gelen ziyaretçinin dikkatini çekecek yazılar kullanın. İnsanların sizi takip etmesi için geçerli sebepler sunun. İlgi çekici hakkımızda yazılarıyla, kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Öte yandan, iletişim bilgilerinizi, bulunduğunuz başka mecraların adresini, varsa sitenizin linkini ve bir CTA butonu ekleyebilirsiniz. Bunları yaparak, profesyonel bir görünüm elde edersiniz. Ayrıca potansiyel takipçilerinizin de güvenini kazanmış olursunuz. Kullanıcıların sizi takip etmeye ikna olduğu an, optimizasyon işlemini doğru yaptığınız anlamına gelir. Böylece doğru bir instagram marketing stratejisi oluşturmuş olursunuz.

5. Doğru profil fotoğrafını seçin

Doğru bir profil fotoğrafı, instagram pazarlama teknikleri arasında yer almaktadır. Sayfanıza yeni gelen bir kullanıcı için ilk izlenim oldukça önemlidir. Bu konuda hakkınızdaki yazı kadar profil fotoğrafı da dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Profesyonel bir görünüm için markanızın logosunu yerleştirebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken kısım, fotoğrafın kalitesidir. Instagram’da profil fotoğraf kısmı yuvarlaktır. Bu nedenle, fotoğrafınızı o alana uygun boyutlandırmalısınız. Kaliteli ve sizi yansıtan bir fotoğraf ile sayfanızın görüntüsünü ve profesyonelliğini arttırabilirsiniz.

6. Görsel olarak çekici içerik oluşturun

Oluşturacağınız içerikler, instagram pazarlama konusunun kalbidir. Bu noktada takipçilerinizi nasıl kaybetmeden onlara doğru içerikler sunabileceğinizi bilmeniz gerekir. Ancak bu işlem kolay değildir. Takipçilerinize yakın olun. Onların ne istediklerini anlayın ve görmek istemeyecekleri içeriklerle dikkatlerini dağıtmayın. İlgi çekici içerikler sizi görünür kılar. Bu nedenle daima yenilikçi ve aktif kalmaya çalışın. Trendleri takip edin ve markanızı en iyi şekilde yansıtacak içerikler oluşturmaya çalışın. Bunun için çeşitli videolar, samimi görseller ve yazılar gibi içerikler oluşturabilirsiniz. Markanızı takipçilerinize yakın tutun. Samimiyeti, markanızın ciddiyetiyle harmanlayabilirsiniz.

İlgili Makale: Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

7. Markanızın Instagram’daki “görünümünü” oluşturun

Sayfanızın görünümü, instagram marketing açısından dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Artık çoğu sayfanın belirli bir tarzı vardır. Bu tarz onların kimliği haline gelmiştir. Siz de oluşturacağınız sayfanın görünümüne belirli bir yol çizebilirsiniz. Paylaşacağınız içeriklerde bir renk uyumu oluşturabilirsiniz. Bu sayede sayfanız daha düzenli ve ilgi çekici görünür. Instagram pazarlama teknikleri, sayfanın tarzını da kapsar. Bu nedenle içeriklerinizi özenle tasarlayın ve takipçilerinizin beğenisini kazanmaya çalışın.

8. Harika başlıklar yazın

Her alanda olduğu gibi, instagram pazarlama açısından da başlıklar dikkat çekici olmalıdır. Postlarınızın altına yazacağınız başlık veya açıklamalar kullanıcıların dikkatini çekebilir. İçeriğiniz veya markanız hakkında bir şeyler anlatmanız için ideal bir fırsattır. Uzunca yazmaktan korkmayın. Yalnızca, yazılarınız okunaklı ve dikkat çekici olmalı. Aksi takdirde, takipçilerinizin dikkatini kaybedebilir ve onları uzaklaştırabilirsiniz. Bu yazılarda, kendinizi veya içeriğinizi olabildiğince net bir dille anlatmaya özen gösterin. Doğru ve ilgi çekici başlıklar, size, başarılı instagram marketing performansı sağlar.

9. Katılım

Takipçilerinizle iletişim halinde olmanız, instagram pazarlama teknikleri konusunda oldukça faydalı olacaktır. Etkileşimi daima onlardan beklemeyin. Gelen yorumlara veya mesajlara mutlaka dönüş sağlayın. Böylece onların gözünde ulaşılabilir bir marka olursunuz. Öte yandan, sessiz kalan bir sayfa olursanız takipçileriniz sizden aradıkları samimiyeti bulamadığı için uzaklaşabilir. Hem postlarınızda hem de story paylaşımlarınızda, takipçilerinize sorular sorabilirsiniz. Onları dahil edeceğiniz anketler oluşturarak, iletişiminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Takipçileriniz sizi kendilerine yakın hissettikleri an, sizi, başkalarına da önerebilirler. Bu da instagram pazarlama için en ideal reklam türüdür.

10. Instagram hikayelerinden en iyi şekilde yararlanın

Başarılı bir instagram marketing için hikayelerden faydalanın. Postlar kadar hikayelere de özen gösterin. Buradan çeşitli haberler veya sayfanızla ilgili bilgiler verebilirsiniz. Öte yandan, çeşitli anketler yaparak takipçilerinizle etkileşim halinde olabilirsiniz. Hikayeler sizi, takipçilerinize daha yakın tutar. Tasarımlarına ve anlatmak istediğiniz konuya dikkat edin. İlgi çekici ve sayfanızla alakalı olmalı. Takipçilerinizin beğenisini kazanmak için alakasız içerikler paylaşmaktan uzak durun. CTA butonları kullanarak da ziyaretçilerinizi harekete geçirebilirsiniz. Hikayelerinizdeki kaydırma özelliğiyle sitenize bağlantı verebilirsiniz. Böylece kullanıcılara kolaylık sağlarsınız.

Instagram Hikayelerinden en iyi şekilde yararlanın

Instagram Hikayelerinden en iyi şekilde yararlanın

İlgili Makale: Profesyonel Olarak Instagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

11. Biyografinizi güçlendirmek için hikayelerin önemli anlarını ve kapaklarını kullanın

Sayfanızda önceden paylaştığınız hikayeleri kaydederek, instagram pazarlama teknikleri içerisinden bir diğerini daha uygulayabilirsiniz. Sayfanızda önceden paylaştığınız hikayelerin bulunduğu alana “ Highlight” denir. Burada hikayelerinizi kaydederek potansiyel takipçilerinize, sayfanızda neler paylaştığınızı gösterebilirsiniz. Ayrıca düzenli bir highlight oluşturarak sayfanızın görünümünü de zenginleştirebilirsiniz. Hikayelerinizde bir seri oluşturarak takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz, daha sonra bu serileri kaydedip tekrar tekrar görmelerine izin verebilirsiniz. Bütün bunlarla başarılı bir instagram pazarlama çalışması yaratabilirsiniz.

12. Hediye kartı etiketini ve düğmesini test edin

Instagram marketing alanında kendini geliştirirken, işletme hesaplarına ihtiyaç duyabileceğimiz çoğu şeyi sağlamaya çalışıyor. Hediye kartı etiketi de bunlardan biri. Bununla müşterilerinize hikayeler üzerinden özel fırsatlar yaratabilirsiniz. Bunlara ayarlar kısmından ulaşabilirsiniz. Oluşturacağınız hediye kartlarını denemeden önce mutlaka test edin. Yanlış çalışan kartlar, kullanıcıları olumsuz yönde etkileyebilir. Instagram pazarlama teknikleri mutlaka doğru şekilde kullanılmalıdır. Aksi halde takipçilerinizi kaybedebilirsiniz.

Hediye Kartı etiketini ve düğmesini test edin

Hediye Kartı etiketini ve düğmesini test edin

13. Geri sayım etiketi ile ürün lansmanı için beklenti oluşturun

İnsanları merakta bırakmak ve heyecanlandırmak, instagram pazarlama tekniklerinden biridir. Hikayelerde kullanacağınız geri sayım gibi etiketler, kullanıcıların ilgisini çeker. Merakı arttıran ve heyecanlandıran tasarımlarla takipçilerinizin, hakkınızda konuşmasını ve sizi daha yakından takip etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca oluşturacağınız geri sayım etiketiyle ürününüzün lansmanını yaparak, takipçilerinizi kendinize çekebilirsiniz. Geri sayım ve hediye kartı etiketlerini yalnızca hikaye kısmında kullanabilirsiniz. 

14. Canlı yayın yapın

Instagram pazarlama çalışması yaparken canlı yayınlar sizin için faydalı olabilir. Bu yayınlarda, markanızı tanıtabilirsiniz. Ayrıca, soru-cevap yaparak markanız hakkında samimi bilgiler verebilir ve daha detaylı bilinmesini sağlayabilirsiniz. Öte yandan canlı yayına misafir konuşmacılar alarak, üçüncü bir şahsın markanız hakkındaki düşüncelerini aktarabilirsiniz. Bu tarz samimi ve dürüst yayınlar yaparak markanızı daha büyük bir kitleye tanıtma şansını yakalarsınız. Ancak yayın olabildiğince dolu geçmeli, kimse zamanını boş geçen etkinliklerle harcamak istemez. Sosyal medya çok aktif ve tez canlı bir mecradır. Bu nedenle takipçilerinizi daima ayakta tutmanız gerekir. Hazırlayacağınız canlı yayınları önceden test edin ve yayın sırasında olabildiğince profesyonel durmaya çalışın. 

15. Bir instagram mağazası kurun

Bir mağaza açmanız, instagram marketing alanında sizi daha görünür kılar. Oluşturacağınız katalog sayesinde, instagram’daki mağazaların arasındaki yerinizi alabilirsiniz. Böylece, ürünleriniz daha kolay ulaşılır ve satış işlemi hızlanır. Sayfanızda paylaştığınız içeriklere uygun bir şekilde ürün resimlerini tasarlamaya özen gösterin. Müşterilerinizin sizi, diğer mağazaların arasında bulabilmesi için kaliteli ve hedef kitlenize uygun tasarımlar paylaşın. Mağazanızı sayfanıza bağlayabilirsiniz, ayrıca dilerseniz kendi web sitenize de yönlendirebilirsiniz.

Bir Instagram Mağazası kurun

Bir Instagram Mağazası kurun

16.Instagram reels ile denemeler yapın

Uygulamanın her özelliği, bir instagram pazarlama stratejisidir. Burada bulunan reels’de aynı şekilde bir paylaşım türüdür. Uzun videolarınızın akıştaki özel alanda görünmesi sağlar. Bu alanda paylaşacağınız videolar daha fazla görüntülenme alabilir. Reels, instagram marketing açısından işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca, daha fazla potansiyel takipçiye ulaşmanızı sağlar. Kullanacağınız hashtagleri doğru seçerseniz, reels bölümündeki performansınız artabilir. Paylaşacağınız videolar, markanızı tanıtan ve ürünlerinizi gösteren videolar olabilir. Bunları da akıcı ve ilgi çekici bir şekilde tasarlamalısınız.

17. İçeriklerinizi doğru zamanda yayınlayın

Hedef kitlenizi iyi analiz ederseniz, başarılı instagram pazarlama teknikleri oluşturabilirsiniz. Bunun için sahip olduğunuz kitlenin istatistiklerine bakmayı deneyin. Takipçilerinizin sizinle en çok ne zaman etkileşim içerisinde olduğunu buradan görebilirsiniz. Sahip olduğunuz bilgilerle, en uygun zamanda içeriklerinizi paylaşın. Az etkileşim çeken zaman dilimlerinde aktif olmaya çalışmayın. Daha çok yoğun olan saat ve günlere odaklanın. Böylece etkileşim alma oranınız artacaktır.

18. Influencer işbirliği gerçekleştirin

Günümüzde influencer’lar instagram marketing açısından önemli bir konuma sahiptir. Onlarla işbirliği yaparak markanızın güvenilirliğini ve bilinirliğini hızla arttırabilirsiniz. Her influencer’ın kendi çalışma yöntemi vardır. Siz de onlarla iletişime geçerek, talep ettikleri ücretlere göre işbirliği yapabilirsiniz. Sizi story veya post olarak paylaşabilirler. Bir ürün pazarlıyorsanız, ürününüzü onlara göndererek yorumlamalarını ve takipçilerine önermelerini isteyebilirsiniz. Bunun gibi daha birçok yöntemle influencer’larla çalışarak instagram sayfanızı güçlendirebilirsiniz.

19. Instagram reklamlarıyla hedef kitlenizi genişletin

Instagram pazarlama teknikleri listesindeki en detaylı kısım reklamlardır. Vereceğiniz reklamlarla hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Ayrıca, sayfanızı güçlendirerek diğer markaların da sizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Reklam hedeflemelerini, hedef kitlenize uygun olacak şekilde oluşturmalısınız. Alakasız kitleleri işaretleyerek bütçenizi harcamayın. Instagram üzerinden vereceğiniz bu reklamlar sayesinde takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Ancak reklamını yapacağınız içeriğin, ilgi çekici ve markanızla alakalı olmasına özen gösterin.

20. Stratejinizi analizlerle iyileştirin

Yukarıda da bahsettiğim gibi, instagram marketing alanında, hedef kitlenizi doğru tanıyarak başarılı olursunuz. Sayfanızda yenilikler veya farklı stratejiler uygulamak isterseniz, önce istatistikleri analiz edin. Markanızın konumunu ve geldiği noktayı daima kontrol edin. Analiz sonuçlarında göreceğiniz olumsuzluklara karşı, farklı yollar denemekten korkmayın. Sayfanızı daima güncel tutun, böylece başarılı bir instagram pazarlama stratejisi kurmuş olursunuz.

Artık ihtiyacınız olan bütün instagram pazarlama teknikleri hakkında bilgi sahibisiniz. Geriye bir tek alanında uzman bir reklam ajansı ile çalışmak kalıyor. Doğru ajansı seçin ve daha fazla geç kalmadan hemen sayfanızı büyütmeye başlayın.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply