Skip to main content

İnternet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı 404 not found hatası nedir? Hepimiz internette gezinirken 404 not found hatasıyla karşılaşmışızdır. Yazımıza başlamadan önce ise kendi web sitesinde 404 hatalarıyla başı belada olanların bu konuda profesyonel bir SEO Ajansı desteği almalarının yerinde olacağını hatırlatmak isteriz.

404 Sayfa Bulunamadı Hatası Nedir?

404 Sayfa Bulunamadı Hatası Nedir?

404 Sayfa Bulunamadı Hatası Nedir?

Hiç meraklanmayın, yazımızın sonuna geldiğinizde web sitenizdeki 404 sayfa bulunamadı hatalarını nasıl çözebileceğinizi biliyor olacaksınız. Ama önce bilmeyenler için 404 not found hatası nedir sorusunu bir cevaplayalım. 404 not found hatası bir HTTP durum kodudur. Kullanıcılar, istekte bulundukları web sayfası web sunucusunda bulunmadığı zamanlarda bu HTTP durum kodu ile karşılaşırlar. Söz konusu hatadan dolayı döndürülen bu 404 durum kodu aynı zamanda yaygın olarak kırık link adıyla da bilinmektedir.

404 Not Found Hatası Nasıl Bulunur?

Bilmeyenler için 404 not found hatası nedir sorusuna da cevap verdiğimize göre artık söz verdiğimiz gibi 404 hatalarının nasıl düzeltileceğini de açıklamaya geçebiliriz. Ancak web sitenizdeki 404 hatalarını düzeltebilmeniz için öncelikle onları tespit edebilmeniz gerekmektedir. Haydi öyleyse işe web sitenizde bulunan 404 hatalarını tespit ederek başlayalım.

İnternet mecralarında web sitelerinde bulunan 404 hata koduna sahip web sayfalarını tespit edebilecek birçok eklenti ve araç bulunmaktadır. Bu araçlar ve eklentiler sayesinde web sitenizde 404 hata kodunu döndüren sayfaları kolayca tespit edebilir ve bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Bu konuda sizlere yardımcı olabilecek en faydalı araçlardan birisi Google Search Console aracıdır. Google Search Console aracı tamamen ücretsizdir. Bu aracı kullanabilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey aktif bir Google hesabıdır. Google Search Console aracı ile yapabilecekleriniz sadece 404 hata kodunu döndüren web sayfalarını tespit etmekle sınırlı değildir. Bu araç kullanıcılarına çok daha fazlasını vaat etmektedir.

Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır? 

Web sitelerindeki 404 hata kodunu döndüren sayfaları tespit edebilme konusunda son derece popüler olan bir diğer önemli araç da Semrush SEO aracıdır. Semrush SEO aracı da Google Search Console ile benzer özelliklere sahiptir. Fakat bu aracın gelişmiş özelliklerinden faydalanabilmeniniz için ücretli sürümünü satın almanız gerektiğini de hatırlatalım.

Google Search Console ve Semrush dışında 404 found hatasını gidermek için kullanabileceğiniz diğer araçlar ise şu şekilde; Dead Link Checker, SEO Minion ve Screaming Frog. Dead Link Checker, sitenizdeki kırık bağlantıları ücretsiz olarak bulur ve size bir liste sunar. Buna ek olarak tek sayfa özelinde tarama yapma imkanı da sunmaktadır. SEO Minion ise ücretsiz bir Chrome eklentisidir. On-page SEO analizleri konusunda kolaylık sağlayan bu eklenti de kırık linkleri tespit edip sunma özelliğine sahiptir. Son olarak kapsamlı bir site içi SEO analiz aracı olan Screaming Frog ise web sitenizi tarayarak ayrıntılı bir rapor sunar. Bu tarama ile 404 hatası mevcut olan sayfalarınızı tek sekmede görebilir, değerlendirmelerinize göre gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan Screaming Frog ücretsiz versiyonunda 500 URL’ye kadar tarama kapasitesine sahiptir.

Sayfa Bulunamadı Hatası Neden Olur?

Web sitelerinde yer alan sayfalar 404 hata kodunu genellikle belirli birkaç nedenden ötürü döndürmektedirler. Bu nedenler arasında yaygın olarak yanlış yapılandırılmış linkler veya yanlış yazılmış URL’ler yer almaktadır. Bununla birlikte 404 hata kodunun döndürülmesine sebep olan bir diğer durum da kullanıcı kaynaklı olarak gerçekleşmektedir. Kimi kullanıcılar erişmek istedikleri web sayfalarının adreslerini tarayıcılarına yanlış bir şekilde yazmaktadırlar. Bu sebeple de 404 hatası ile karşı karşıya kalmaktadırlar. 404 not found hatasının döndürülmesine sebep olan bir diğer durum da kaldırılmış olan sayfalara verilen bağlantılardır. Bu durum web sitelerinde köklü değişiklikler yapıldığı süreçlerde bazı sayfaların yayından kaldırılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu web sayfaları artık yayında olmadığı için ziyaretçiler söz konusu bağlantıyı tıkladıklarında kaçınılmaz olarak 404 hatası ile karşılaşacaktır. Haydi şimdi 404 sayfa bulunamadı hatasıyla başı dertte olanlar için bu sorunu nasıl düzeltebileceklerini açıklayalım.

Nasıl Düzeltilir?

Nasıl Düzeltilir?

Nasıl Düzeltilir?

Teknik Hatayı Düzeltmek

Web sitenizde 404 hata kodu döndüren sayfaları düzeltmek için ilk olarak teknik hataları kontrol etmelisiniz. 404 hata kodunun döndürülmesine sebep olabilecek söz konusu teknik problemler arasında yanlış kodlama, modül ve eklenti problemleri en yaygın olanlarıdır. Teknik problemler yaygın olarak WordPress, OpenCart ve Joomla gibi sistemler üzerinde eklenti kaynaklı olarak meydana gelmektedirler. Söz konusu hataları giderdikten sonra 404 hata kodunu döndüren web sayfasına giderek sayfanın aynı hatayı verip vermediğini kontrol edin. Eğer sorun çözülmediyse sayfanın aynısını oluşturarak en baştan düzenlemeniz gerekecektir. Bu da sizin için mümkün değilse web sitenizde bulunan en alakalı içeriklere sahip sayfaya yönlendirme vermeniz en iyi çözüm olacaktır.

Kırık Linkleri Temizlemek

Yazımızda bahsetmiş olduğumuz araçlar vasıtasıyla web sitenizde 404 hata kodunu döndüren kırık linkleri tespit edebilirsiniz. Google Search Console ve Semrush gibi SEO araçları size web sitenizde yer alan kırık bağlantılarla ilgili bir rapor sunacaktır. Bu raporda yer alan bozuk bağlantıları sayfa içerisinde düzenleyerek 404 not found hatasını çözebilirsiniz.

Sayfayı 301 Yönlendirme Yapmak

Eğer web sitenizde yayından kaldırmış olduğunuz sayfalar bulunuyorsa bunları da 301 yönlendirmesiyle 404’e düşmekten kurtarabilirsiniz. Bu yönlendirme sayesinde 404 hata kodunu döndüren web sayfalarınız için yeni bir adres belirlemiş olursunuz. Bu durum hem ziyaretçilerinizin hem de arama motorlarına ait botlarının söz konusu web sayfasından 404 hata kodunu almalarının önüne geçecektir. Sonuç olarak bu sayede web sitenizle ilgili olumsuz bir durumu olumlu bir izlenime dönüştürebilirsiniz.

Site Haritası Kontrolü

404 hata kodunun döndürülmesine kimi durumlarda sitemap dosyası sebep olmaktadır. Bu xml formatındaki dosya sayesinde web sitenizde bulunan tüm URL’leri arama motorlarına listelersiniz. Bu durumda söz konusu sitemap.xml dosyasında bulunan URL’lerdeki herhangi bir sorun da doğal olarak 404 not found hatası ile sonuçlanacaktır. Bu dosyadaki hatayı tespit edip düzeltmeden ilgili sayfadaki 404 hatasını çözemezsiniz. Burada en sık yaşanan sorun ise WordPress ya da Shopify gibi CMS sistemleri yerine özel yazılımlarda sitemap’in kendiliğinden güncellenmemesi ile oluşur. Eğer site haritanız kendiliğinden güncellenmiyorsa 404 hatalarını giderdikten sonra site haritanızı mutlaka güncellemelisiniz.

404 Sayfa Bulunamadı Hatasının SEO’ya Etkisi

404 Sayfa Bulunamadı Hatasının SEO'ya Etkisi

404 Sayfa Bulunamadı Hatasının SEO’ya Etkisi

404 hata kodu web sitelerinin SEO’sunu temel olarak iki şekilde etkilemektedir. İlk olarak düzenli bir trafik akışına sahip web sayfasının yayından kaldırılması hem ziyaretçileriniz hem de arama motorları üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olacaktır. Bu durumda başta Google olmak üzere büyük arama motorları söz konusu web sayfasını dizinlerinden tamamen kaldırıp SERP sıralamalarından da silecektir. Bunun sonucunda da web siteniz kaçınılmaz olarak önemli miktarda trafik kaybı yaşayacaktır.

404 not found ve diğer hata kodları web sitenizin SEO skoru üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu gibi hata kodları arama motorları gözünde web sitenizin sağlık durumu hakkında olumsuz bir izlenim yaratacaktır. Bu sebeple gerek 404 gerekse de diğer hata kodlarını döndüren web sayfaları olsun ihmal edilmeden yayından kaldırılmalı veya hata kodunun döndürülmesine sebep olan sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.

HTTP Durum Kodları Nedir?

404 hatasının bir HTTP durum kodu olduğundan söz etmiştik. Diğer sık kullanılan HTTP durum kodları ise aşağıdaki gibidir;

200 – Tamam

201 – Oluşturuldu

202 – Onaylandı

203 – Yetersiz Bilgi

204 – İçerik Yok

205 – İçeriği Sıfırla

206 – Kısmi İçerik

300 – Birden Fazla Seçenek

301 – Kalıcı Yönlendirme

302 – Geçici Taşıma

307 – Geçici Yönlendirme

400 – Kötü İstek

401 – Yetkisiz Giriş

402 – Ödeme Gereken İçerik

403 – Yasaklı İçerik

404 – Sayfa Bulunamadı

500 – Sunucu Hatası

503 – Hizmet Yok

504 – Geçerli Sayfa Zamanaşımına Uğradı

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.