Skip to main content

404 Not Found hatası, bir web sitesinde erişmeye çalıştığınız sayfanın sunucularında bulunamadığı anlamına gelen bir HTTP durum kodudur.

Açık olmak gerekirse; hata, sunucunun kendisine erişilebilir olmasına rağmen hatayı gösteren belirli sayfanın erişilebilir olmadığını gösterir.

404 Bulunamadı hataları, sıklıkla bireysel web siteleri tarafından özelleştirilir. Bu nedenle, hangi web sitesinden gösterildiğine bağlı olarak hatanın akla gelebilecek herhangi bir şekilde görünebileceğini unutmamalısınız. Elbette ki; bu konuda profesyonel bir destek almak ve diğer stratejik kurgularınızı uzman bir ekiple geliştirmek için bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızın faydalı olabileceğini söylemeden geçmeyelim!

404 Not Found Hatası Nedir?

404 Not Found Hatası Nedir?

404 Not Found Hatası Nedir?

404 Not Found hatası mesajı en yaygın hatalardan biridir. Genellikle belirli bir web sayfasını ziyaret etmeye çalıştığınızda ve iletişim kurduğunuz sunucu onu bulamadığında ortaya çıkar.

Teknik açıdan, 404 Not Found hatası bir HTTP durum kodudur. Bu, tarayıcınızın sunucuya bağlandığı, ancak erişmek istediğiniz web sayfasına ulaşılamadığını gösterir.

Bu, bir web sitesinde hiç var olmayan veya taşınmış ve bu nedenle farklı bir adres verilmiş bir sayfa talep ettiğinizde ortaya çıkabilir.

Temel olarak, istemcinin (sizin veya ziyaretçinizin web tarayıcısı) ana bilgisayara (web sitenizin sunucusuna) başarılı bir şekilde bağlanabildiği, ancak istenen gerçek kaynağı (örneğin belirli bir URL veya dosya adı) bulamadığı anlamına gelir.

404 Not Found Hatasının Nedenleri

404 Not Found hatası, istemci tarafı bir hatadır; bu, URL’yi yanlış yazdığınız veya sayfanın web sitesinden taşınmış veya kaldırılmış olması nedeniyle bunun sizin hatanız olduğunu ima eder ve bunu biliyor olmanız gerekir.

Başka bir olasılık da bir web sitesinin bir sayfayı veya kaynağı taşıması, ancak bunu eski URL’yi yenisine yönlendirmeden yapmasıdır. Bu olduğunda, otomatik olarak yeni sayfaya yönlendirilmek yerine 404 hatası alırsınız. Genel olarak 404 Not Found hatasının nedenleri aşağıdaki gibidir:

Yanlış Yapılandırılmış Linkler

URL’yi yanlış yapılandırırsanız, bir sayfa diğerine bağlanırsa, hedef sayfanın adresi yanlış yazılırsa veya var olmayan bir sayfa bağlanırsa web sunucusu bir 404 Bulunamadı hatası verir. Bunun nedeni, sunucunun istenen sayfaya erişememesi ve bunu istemciye iletememesidir.

Kaldırılan/Silinen Sayfalar

Web sitenizde köklü değişiklikler yaparak bazı web sayfalarını gizli tutabilirsiniz. Bir sayfayı siler ve ardından silinen sayfaya erişmeye çalışırsanız, sayfa artık mevcut olmadığından 404 “Bulunamadı” hatası alırsınız. Benzer şekilde, başka bir sayfadan kaldırılmış bir sayfanın bağlantısını tıklayan bir ziyaretçi de aynı sorunu yaşar ve 404 Not Found hatası alır. Bu aynı zamanda SEO açısından büyük bir sorundur ve düzeltilmesi gerekir.

Tarayıcıya Yanlış Yazılan URL’ler

Bazı web sitelerini ziyaret ederken bir sayfanın URL’sini manuel olarak girmeyi deneyebilirsiniz. Ana sayfanıza erişen web sitesinin alt sayfa adresini manuel olarak girerseniz, yazım hatası yapmış olabileceğiniz için 404 Not Found hatası alabileceğinizi unutmamalısınız.

URL adresini manuel olarak mı girdiniz yoksa bir bağlantı yoluyla mı yönlendirildiğinize bakılmaksızın, bir hata yapılmış olabilir. Bu nedenle web sitesinin belirtilen yolunu kontrol etmelisiniz. Siz veya bağlantıya giren kişi bir şeyi yanlış yazmış olabilir. Yazım hatalarının yanı sıra, eğik çizgiler atlanmış veya yanlış yerleştirilmiş olabilir.

404 Not Found Hatası Nasıl Tespit Edilir?

Yaygın web sitesi sorunlarını tespit etmek için gereken birkaç web sitesi, eklenti ve program vardır. Bu web sitesi, program ve eklenti sayesinde web sitenizdeki 404 hatayı kolayca bulabilir ve gerekli işlemleri hızlıca yapabilirsiniz.

GSC

Google Search Console, tüm web sitesi sahiplerinin kullanması gereken, Google tarafından web sitesi sahiplerine sağlanan ücretsiz bir paneldir. Sitenizi arama konsoluna kaydettikten sonra, siteniz hakkında uyarı, öneri ve analizler sağlayan bu ücretsiz hizmet, sitenizdeki teknik hataları da bildirebilen ücretsiz bir araç sunar. Tek yapmanız gereken web sitenizi arama konsoluna kaydettirmektir Google tüm bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştirecek ve bölüm menüsünün rapor ekranına düzenli olarak yansıtacaktır. Ardından bu raporları düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir.

SemRush

Semrush, kapsamlı bir SEO aracı görevi gören bir web sitesidir. Çünkü web siteniz ile ilgili rakip analizleri, backlink kontrolü ve SEO içgörüleri alabileceğiniz gibi, web sitenizin teknik sorunlarını da analiz edip kapsamlı bir rapor oluşturabilirsiniz. Bu rapor sayesinde hangi sayfada 404 Not Found hatası gösteriliyor, kırık bağlantılar hangileri ve hangi siteden gibi soruların çoğuna cevap bulabilirsiniz.

Dead Link Checker, web sitenizdeki bozuk bağlantıları hızlı bir şekilde bulmanızı ve bunları ücretsiz olarak sunmanızı sağlayan bir web sitesidir. İsterseniz sadece bir tarafı da tarayabilirsiniz. Bu araç, 404 Not Found hatası alan sayfayı bulmayı kolaylaştırır. Ayrıca hem dahili hem de harici olarak bağlantılı 404 sayfaları bulmak için en basit ve en hızlı araçlardan biridir. Bu web uygulamasıyla, incelemek istediğiniz sitenin URL’sini girmeniz ve ardından kontrolü başlatmanız yeterlidir. Burada tek bir web sayfasını veya tüm siteyi kontrol etme seçeneğine sahipsiniz. Uygulama, izlenen tüm hata sayfalarını durum kodları ve URL ile listeler.

SEO Minion

SEO Minion, ücretsiz bir Chrome eklentisidir. Bu eklenti, OnPage SEO analizi yapmayı ve mevcut sayfadaki bozuk bağlantıları hızla bulup görüntülemeyi kolaylaştırır.

ScreamingFrog

Screaming Frog, Google’ın tarayıcıları gibi çalışır: e-ticaret siteleri de dahil olmak üzere herhangi bir web sitesini taramanıza olanak tanır. Ancak bu SEO aracı, size yerinde ilgili veriler vererek ve sindirilebilir istatistikler ve raporlar oluşturarak taramayı bir adım öteye taşır. Screaming Frog’dan daha basit site verileriyle, web sitenizin hangi alanlarda çalışması gerektiğini kolayca görebilirsiniz. Ayrıca bir web sitesini taradığınızda, sayfaları HTTP durum koduna göre sıralayabilir ve ayrıntılı rapor çıktısını dışa aktarabilirsiniz. Bu sayede 404 Not Found hatası olan sayfayı tek sekmede görebilir ve işlem yapabilirsiniz. Ücretsiz sürümde, 500 URL’ye kadar web sitelerini tarayabilir. Büyük web siteleri için ise ücretli sürüm satın alınabilir.

404 Hatası Nasıl Düzeltilir?

404 Hatası Nasıl Düzeltilir?

404 Hatası Nasıl Düzeltilir?

404 Not Found hatası nadiren kutlamak için bir nedendir. Günün sonunda, web sitesinin ziyaretçileri aradıkları içeriği bulamamışlardır. Ancak bir 404 sayfasının görünümü, istenen bilgilerin hiç mevcut olmadığı anlamına gelmez. Çoğu durumda, orijinal hatanın çözümü kolayca bulunur ve ziyaretçi, başlangıçta aradıkları web sayfasına hızla yönlendirilebilir. 404 hatasını düzeltmek için ise aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

Teknik Hataların Düzenlenmesi

404 Not Found hatası alan bir sayfada teknik bir sorundan (eklenti, modül, yazım hatası) dolayı hata alıyorsanız, önce bu hatayı düzeltmeniz gerekir. Genellikle WordPress, Joomla ve Opencart gibi sistem eklentilerinden kaynaklanır. Mümkünse, 404 Not Found hatası alan aynı sayfayı oluşturabilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz. Ancak bu mümkün değilse yapılacak en mantıklı işlem, en alakalı içeriğin bulunduğu sayfaya yönlendirme yapmaktır.

Broken Linklerin Temizlenmesi

404 Not Found Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Yukarıdaki analiz araçları ile web sitesi raporunda broken link hatası alırsanız hataya neden olan sayfayı ve linki görebilirsiniz. Sayfada bu linkleri düzenleyerek bozuk linkleri düzeltebilir ve 404 hatasından kurtulabilirsiniz.

301 Yönlendirmelerinin Yapılması

404 Not Found Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?404 hatasından sonra silinen bir web sayfasını kurtarmanın bir yolu, onu yeniden yönlendirmektir. Örneğin; siteniz.com/a sayfasında 404 Not Found hatası alırsanız ve bu sayfayı 301 yönlendirme yöntemini kullanarak siteniz.com/b ile ilgili sayfaya yönlendirirseniz, siteniz.com/a’ya erişmek isteyen kullanıcılar ve arama motorlarının siteniz.com/b sayfasını görmesini sağlarsınız.

Site Haritası Kontrolü

404 Not Found Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Site haritası dosyası, arama motorları için web sitenizdeki tüm URL’leri listeleyen bir XML dosyasıdır. Özel olarak oluşturulmuş web siteleri manuel olarak XML oluşturamaz veya CMS’yi otomatik olarak güncelleyemez. Bu nedenle XML dosyasını her seferinde okuyan arama motoru botları 404 Not Found hatası ile sayfaya erişmek isteyecektir. Gerekli yönlendirmeleri yapmadıysanız kesinlikle 404 hatası alırsınız. Bu, düzeltilmesi gereken teknik bir sorundur.

404 Not Found Hatasının SEO’ya Etkisi

404 Not Found hatası, SEO üzerinde iki farklı şekilde etki eder. Birinci neden, düzenli olarak erişilen bir sayfayı silerseniz ve ziyaretçi o sayfanın içeriğine artık erişemezse, bu hem ziyaretçiyi hem de arama motorunu etkiler.

Arama motoru, düzenli olarak ziyaret ettikleri sayfaların içeriğini kullanarak arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) içerikle ilgili kelimeler için web sitelerini sıralar. Ayrıca arama motoru sayfaya erişemezse, yani 404 bulunamadı hata mesajı alırsanız, web sitesi algoritmik bir karar verebilir ve silinen sayfa içeriğinin sıralamasını kaybedebilir. Bu size web sitenize trafik kaybı olarak yansıyacaktır.  404 hatalarının arama motorları üzerinde olumsuz bir etkisi olmasının bir başka nedeni de 404 bulunamadı, 500 sunucu hatası gibi teknik sorunlar sitenin genel değerlendirmesini etkilemesidir. Arama motorları da web sitenizin sağlığını değerlendirir ve bu sıralamada etkili kriterlerden biridir. Web sitenizde ne kadar az hata varsa, web siteniz o kadar iyi olur. Bu sebeplerden dolayı 404 hataları gibi problemlerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması ve düzeltilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak Google ve Bing gibi arama motorları, birçok 404 Not Found hatası olan bir site hakkında olumsuz bir izlenime sahip olacaktır. Tarayıcılar, birçok isteğin 404 kodla karşılandığını belirledikten sonra, sitenin çok iyi korunmadığını varsayar. Ölü bağlantılar bir sitenin sıralamasını etkiler ve Google, SERP’lerdeki yerleşimini azaltabilir veya hatta çok fazla 404 Not Found hatası oluşuyorsa onu dizine eklemeyi durdurabilir. Bu, web sitesi için ziyaretçi sayılarında önemli bir düşüşe neden olabilir.

Site bozuk bağlantılarla doluysa veya açılış sayfası (arama motoru sonuçlarından erişilen sayfa) ölüyse, ziyaretçi siteye olan güvenini kaybeder. Site bu sorunu düzenli olarak yaşıyorsa, birçok kullanıcı, istenen içeriğin hala mevcut olup olmadığından bile emin olmadığı için aramaya devam etme zahmetine girmez.

Yukarıdaki nedenler, web sitenizi arama motorunuz için optimize etmenize yardımcı olabilecek önemli kriterlerdir. Sonuç olarak web sitenizde 404 hatası olan bir sayfa bulunmamalıdır. Bundan dolayı bir SEO ajansı ile çalışmak iyi bir fikirdir.

404 Hata Sayfasının Oluşturulması

WordPress gibi bazı içerik yönetim sistemleri (CMS), bir web sitesinin URL’si bulunamadığında otomatik olarak 404 hata sayfası oluşturur. 404 Not Found hatası yalnızca basit bir standart hata mesajıdır, ancak çoğu özel CMS uzantıları kullanılarak kişiselleştirilebilir. Bunun için ise aşağıdaki adımları takip ederek bir 404 hata sayfası oluşturabilirsiniz:

  • Kök dizinde (zaten yoksa) bir hata sayfası (‘404.html’ veya ‘404.php’) oluşturun.
  • .htaccess dosyasını kök dizinde açın (veya gerekirse bir tane oluşturun), bunu ‘ErrorDocument 404 /404.html’ içine girin ve değişikliği kaydedin. Hata sayfası bu kodla oluşturulacaktır.
  • İşe yarayıp yaramadığını görmek için, kullanılamayan bir web sayfasına erişmeyi deneyin ve umarım tarayıcıda 404 Not Found hatası mesajı görünür.

404 Hata Sayfasını Neden Özelleştirmelisiniz?

Standart bir 404 Not Found hatası sayfasına sahip olmak, birkaç nedenden dolayı özelleştirilmiş bir sayfa daha çok tercih edilse de hiç olmamasından daha iyidir. Ayrıca ziyaretçilerin doğru bir HTTP durum kodu aldığından emin olabilirsiniz. Örneğin; istenen içerik artık sitede mevcut değilse, bunun ‘410 Gone’ mesajı ile iletilmesi gerekir. Ziyaretçi daha sonra bu içeriğin kalıcı olarak silindiğini anlar.

Öte yandan; ilgili bağlantıları içeren özel olarak tasarlanmış bir hata sayfası sağlayabilirsiniz. Web siteniz için bir arama işlevi de ekleyebilirsiniz. Bu ekstra önlemleri alarak ve teşvikler sağlayarak, ziyaretçilerin 404 kodunu görür görmez sitenizden ayrılmasını engelleyebilirsiniz.

Yaratıcı bir 404 Not Found hatası ile ziyaretçilerin daha bağışlayıcı olduğunu bile görebilirsiniz. Doğal olarak kendilerine vaat edilen içeriği bulamayınca hayal kırıklığına uğrayacaklar, ancak orijinal veya eğlenceli bir 404 Not Found hatası bunu telafi edebilir. Düzgün yapılırsa, hata sayfalarının bir miktar potansiyeli vardır. Hata mesajının tasarımının web sitenizin stiline uygun olduğundan ve zaten iyi bir 404 Not Found hatası için temeliniz olduğundan emin olmalısınız.

Sonuç olarak özelleştirilmiş 404 Not Found hatası, şirketinizin markasını korumanıza ve ziyaretçilerin hemen çıkma oranlarını düşürmenize izin verirler. Özel hata sayfaları, işler ters gittiğinde kontrolü elinize almanıza olanak tanır. Tam da bu noktada doğru hamleleri yaparak en verimli sonuçları elde edebilmeniz için bir SEO Firması ile çalışmanız son derece efektif olacaktır. Bu senaryodan anlaşılacağı üzere aslında kötü bir olayın galibiyete dönüşmesi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca en iyi özel hata sayfaları o kadar yaratıcıdır ki ziyaretçinizin zihninde kalıcı bir izlenim bırakırlar.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.