Skip to main content

Amazon Lojistik (FBA), birçok insanın Amazon Marketplace ve diğer kanallarda çevrimiçi satış ve pazarlamada nişlerini bulmasının harika bir yoludur. Bu yüzden Amazon danışmanlık hizmeti oldukça önemlidir. Amazon’un üçüncü taraf satıcılarla çalıştığını herkes bilmektedir ancak 2020’de Amazon satışlarının neredeyse yarısının doğrudan Amazon değil üçüncü taraf satıcılardan geldiğini biliyor muydunuz? Sadece bu değil, bu satıcıların yaklaşık 2/3’ü Amazon FBA platformunu kullanmaktadır. Bu yüzden bu platformun ne olduğu ve FBA’nın nasıl yapıldığını bilmek önemlidir.

Amazon FBA Nedir, Nasıl Yapılır?Amazon FBA Nedir?

Amazon Lojistik, üçüncü taraf satıcıların siparişlerini yerine getirme ve nakliye hizmetlerini otomatikleştirmeleri için bir araç olarak Amazon tarafından sunulan bir hizmettir. Oldukça basit bir konsepte sahiptir: Satıcılar satar, Amazon gönderir. Amazon FBA’ya kaydolan herkes, iade ve geri ödemelerin yanı sıra Amazon’un depolarında ürün depolama, toplama, paketleme ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm nakliye işlemlerini Amazon’un yapmasına izin verebilir.

Satıcılar ürünlerini, her şeyi depolayan ve gelen tüm siparişleri işleyen Amazon’a gönderir. Satışları üstlendiğiniz ve ürünlerinizin stokta kalmasını sağladığınız süre boyunca geri kalan işlemler sizin için yapılır. Ayrıca bunun için Amazon ücretlerini ödemeniz gerekir. Bu ödeme sayesinde ise:

 • 7/24 Amazon müşteri hizmetlerine sahip olabilir,
 • Tüm sipariş karşılama ve nakliye masraf giderleriniz karşılanır,
 • Dünyanın en dinamik sipariş karşılama ağlarından birine erişimi elde edebilirsiniz.

Çoğu insan, Amazon’un çevrimiçi perakende ve sipariş karşılama alanında bir dev olduğu gerçeğine aşinadır. COVID-19 ve bunun sonucunda ortaya çıkan pandemi, yalnızca dünya çapında 300 milyondan fazla aktif müşteri hesabına sahip olan Amazon platformunun kullanımını artırmaya hizmet etmiştir.

Amazon FBA Avantajları

Amazon FBA platformunun öne çıkan en büyük avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Zahmetsiz Nakliye ve Lojistik: Tüm işleri sizin için Amazon yapar. Bu süreçte siz sadece ilanlarınızı takip etmeli ve üründe stoklandığından emin olmalısınız. Küçük bir ücret karşılığında iş yükünüz, büyük oranda azalır.
 • İndirimli Gönderi Ücretleri: Amazon ile çalıştığınız için Amazon FBA platformu aracılığıyla gönderim maliyetlerinizde de daha az harcama yaparsınız. Bu nedenle ücret ödüyor olsanız bile nakliye tasarruflarını hesaba kattığınızda düşündüğünüzden daha düşük olabilir ve yine de kendi nakliye ve teslimatınızı şirket içinde yönetmekten daha uygun fiyatlı olabilir.
 • İade Yönetimi: Satışlara ek olarak Amazon FBA, sipariş karşılama sürecinin bir parçası olarak kabul edildiğinden iade ve geri ödemeleri de gerçekleştirir.
 • Müşteri Hizmetleri Yönetimi: Amazon, Amazon Lojistik satıcıları için kendi müşteri hizmetlerini sunar. Ayrıca kendi müşteri hizmetleri ihtiyaçlarınızı karşılamak için Amazon FBA platformlarını kullanabilir, tüm hizmetlerinizi kolay yönetim için tek bir platform üzerinden yönlendirebilirsiniz.
 • Hızlı Teslimat: Amazon Lojistik’teki ürünler otomatik olarak Prime rozetini alır ve Prime ücretsiz gönderim (müşteriye) ve gönderim süreleri için uygundur. Ayrıca hizmete dahil olduğu için bunu yapmak adına Premium nakliye ücretlerini ödemeniz veya ücretlendirmeniz gerekmez.
 • Daha Fazla Depolama Alanı: Amazon FBA olmadan gerçekçi bir şekilde ne kadar envanter depolayabilirsiniz? Bir deponuz veya kiralamak için bir aracınız var mı? Bu ölçekte envanteri taşıma ve yönetme yeteneğine sahip misiniz? Amazon Lojistik platformunun gerçekten kazandığı yer burasıdır. Temelde sınırsız depolama alanına erişiminiz olur. Çünkü Amazon’un ülkelerin her yerinde çok fazla mal tutabilecek depoları bulunur.
 • Çok Kanallı Gönderim: Amazon Lojistik, Amazon platformu aracılığıyla hedeflenen müşterilere satış yapmanıza izin vermekle kalmaz; aynı zamanda yeni çok kanallı sipariş karşılama çözümlerine de erişebilirsiniz. MCF hizmeti (Amazon Multi-Channel Fulfillment), ürünlerinizi çeşitli platformlarda ve kanallarda satarken Amazon’un bunları yerine getirmesini sağlar.

Amazon FBA Dezavantajları

Her ne kadar Amazon FBA’nın birçok avantajı bulunsa da çeşitli dezavantajları da vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Maliyet: Başlangıç aşamasında her firma için bütçe önemlidir. Amazon FBA gerçekten çok kullanışlı bir hizmet olsa da maliyeti yüksektir. Ayrıca ücretlerin hesaplanma şekli nedeniyle bu hizmet düşük maliyetli ürünler için iyi değildir. Bu nedenle kaydettiğiniz ürünler konusunda seçici olmak isteyebilirsiniz. Neyse ki Amazon’da bunun karlı bir hareket olup olmadığını görmenize yardımcı olabilecek kullanışlı bir Amazon FBA hesaplayıcısı vardır.
 • Daha Fazla İade: Çoğu durumda iade sayısında veya sıklığında bir artış gören satıcılar olmuştur. Bu kısmen Amazon’un açık iade politikasından kaynaklanmaktadır. Bu, sonucu etkileyebilecek olsa da Amazon iadeleri üstlenir. İadeleri onlara geri gönderirken ve bunları size ilettirmek için düzenleme yapmanız gerekirken; Amazon, iadelerin doğrudan tesisinize geri dönmesini sağlayacak değişiklikler yapar.
 • Uzun Süreli Depolama Ücretleri: Uzun vadeli depolama ücretleri çok büyük bir sorun değildir ancak Amazon Lojistik’in iş hedefleriniz için hala mali açıdan mantıklı olmasını sağlamak için bunları devam eden bütçenize dahil etmeniz gerekir. Ayrıca aktif olarak satılık olmayan ve bunun için ücret alacak ürünleri depolamaktan hoşlanmazlar ve metriklerinizi olumsuz yönde ayarlarlar. Ancak tüm bunlar satıcı konsolunuzda görüntülenebilir ve ürünlerin kendi tesisinize geri gönderilmesini ayarlayabilirsiniz.
 • Ürün Hazırlama Gereksinimleri: Amazon, Amazon Lojistik aracılığıyla karşılanmak üzere depoya gelen ürünler için kendi gereksinim listesine sahiptir. Tüm ürünlerinizi Amazon’a göndermeden önce nasıl paketlendikleri, uygun etiketlemenin sağlandığı ve Amazon Lojistik envanter depolama yönergeleri izlenerek sevk edildiği de dahil olmak üzere uygun şekilde hazırlandığından emin olmanız gerekir.
 • Satış Vergisi: Satış vergisi eyalet düzeyinde yönetilir. İşletmeniz bir eyalette faaliyet gösteriyorsa ve ürünleri farklı bir eyalette depolanıyorsa hangi vergi oranını kullanacağınızdan emin olmayabilirsiniz. Ancak çeşitli vergi durumlarını ve kurallarını otomatikleştirmeye yardımcı olacak, ne tahsil edeceğinizi anlamanıza yardımcı olacak araçlar bulunur ve Amazon bunun çoğunu sizin için yönetebilir.
 • Amazon FBA Ücreti Ödemesi: Amazon, size herhangi bir ödeme yapmadan önce kendilerine ödemeniz gereken tüm ücretleri keser. Ancak ücretleri karşılayacak kadar bakiyeniz yoksa kalan bakiyeyi ödemek için bir kredi kartı sağlamanız gerekir.

Amazon FBA Nasıl Yapılır?

Amazon FBA Nasıl Yapılır?

Amazon FBA Nasıl Yapılır?

Amazon FBA işlemleri için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Seller Central’da bir ürün listesi oluşturun.
 • Kayıtlı bir ithalatçı olarak bir fatura oluşturun.
 • Bir gümrük komisyoncusu seçin.
 • Ürünleri üretim merkezinden veya yerel depodan limana sevk edin.
 • İhracat için gümrük işlemini tamamlayın.
 • Ürünü kargo firmasına teslim edin ve istediğiniz limana gidin.
 • Varış noktanıza vardığınızda ürünü indirin.
 • İthalat için gümrük işlemini tamamlayın.
 • Kargo şirketinin ürünü Amazon Lojistik merkezine göndermesi için almasını sağlayın.

Bunu yaparken Amazon, palet ve kutu boyutları gibi ürün etiketleme, paketleme, nakliye ve depolarda depolama için bir dizi standart oluşturmuştur. Ürünü depo merkezine göndermeden önce ürünün bu kurallara göre hazırlanması gerekmektedir.

Bu adımları basitleştirmek için kargo firması ile çalışabilirsiniz. Gümrük işlemleri için ise bir gümrük memuruna danışabilirsiniz. Kimin sorumlu olduğuna siz karar verebilirsiniz.

Amazon FBA’yı kullanarak Amerika Birleşik Devletleri’nde mal depolamak ve satmak için vergi (satış vergisi gibi) ödemeniz gerekebilir. Vergi oranları ve düzenlemeleri Amerika Birleşik Devletleri’nde eyaletten eyalete değişiklik gösterebilir. Bu konuda mali müşavirinizden yardım alabilirsiniz. Amazon.com’da satış sonrası ödemeleri kesintisiz almak için US $ hesap bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

Amazon Lojistik Satışlarının Vergilendirilmesi

Türkiye’den Amazon FBA aracılığıyla herhangi bir pazaryerine satış yapabilirsiniz. Ancak vergi ve gümrük vergileri gibi yasal gereklilikler ve sorumluluklar satış yaptığınız pazara göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda bir vergi uzmanına veya gümrük müşavirine danışmanız tavsiye edilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Amazon depolarına mal gönderirken Türk İhracat Düzenlemeleri ve ABD İthalat Düzenlemeleri geçerlidir. Gümrükleme ve gümrük vergisi ödemeleri gerekebilir. Kısaca ithalat/ihracat ve gümrükleme işlemlerinden doğan yasal yükümlülükler ve vergilerden siz sorumlu olursunuz.

Amazon FBA satışlarınızdan elde ettiğiniz gelir üzerinden vergi ödemeniz de gerekir. Bu nedenle satış için satın aldığınız ürünün faturasını almanız çok önemlidir. Bunun nedeni bu faturaların aynı zamanda maliyetleri hesaplamak için kullanılmasıdır. Burada satın alınan ürün Amazon üzerinden satılır ve Amazon, ürünün değeri için benzersiz bir ücret alır ve kalan tutarı gönderir. Aslında burada yapılacak en uygun şey, ürün satıldıktan sonra satış fiyatı üzerinden kar zarar tablosu vermektir. Bu gelirden edinim maliyeti ve harçları çıkararak gelir tablosu yapabilirsiniz.

Bu mümkün değilse Amazon size para göndereceği için Amazon’u ücretlendirmeniz gerekir. Bu faturanın Amazon’a gönderilmesi amaçlanmamıştır, ancak Türk vergi kanunlarına uygun olması amaçlanmıştır. Bu biraz Google’ın reklam gelirlerini vergilendirmek gibidir. Uzmanların bir yıl beklemeleri ve son olarak vergi dairesine vergi beyannamesi vermeleri tavsiye edilir. Vergi yükümlülükleri kısa süre sonra belirlenebilir. Bu arada Amazon’a gönderilen faturalarda KDV’nin görünmediğini unutmamak gerekir. Bunun nedeni yurtdışında yapılmış bir işlem olmasıdır. Öte yandan Çin’den bir ürün satın aldıysanız ve Amerika Birleşik Devletleri’ne sattıysanız mali müşavirinize Çin’den bir fatura göndermeniz gerekir.

Amazon Lojistik Ücretleri

Amazon Lojistik Ücretleri

Amazon Lojistik Ücretleri

Amazon, Amazon FBA üyelerinden çeşitli ücretler alır. Bunlar şu şekildedir:

 • Standart Satıcı Ücretleri: Amazon, bir ürün satıldığında satıcı ücreti olarak ürün fiyatının yaklaşık %15-18’ini alır. Bu yüzde ürüne göre değişir.
 • Gönderim Ücretleri: Bu ücretler birim başına olup ürünün standart beden veya büyük boy olmasına bağlı olarak değişir. Ayrıca toplama ve paketleme, nakliye ve taşıma, müşteri hizmetleri ve ürün iadelerini içerir.
 • Envanter Depolama Ücretleri: Takvim ayı ve günlük ortalama hacme bağlı olarak satıcılardan, her fit küp envanter için aylık bir depolama ücreti alınır. Bu ücretler ayrıca ürün boyutu katmanına göre değişir. Uzun vadeli depolama ücretleri, bir Amazon Lojistik merkezinde 365 günden uzun süredir depolanan birimler için geçerlidir ve bu ücretler, aylık envanter depolama ücretlerine ek olarak uygulanır.
 • Uluslararası Nakliye: Amazon artık satıcıların envanterlerini dünyanın her yerine göndermesine olanak tanıyan Global Export’u sunmaktadır. Bunun için de ayrı bir ücret talep eder.

Amazon FBA Gümrük İşlemleri

Ülkeler arası ticaret yaptığınız için gümrük düzenlemelerine uymanız gerekmektedir. Sizinle anlaşan bir nakliye şirketi veya gümrük memuru size yardımcı olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde tarifeler 800 $’ın altındaki işlemler için geçerli değildir. Bu limiti aşarsanız gümrük ücreti ödemeniz gerekebilir. Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) düzenleyerek Türkiye’de 300 kg’a kadar ve 15.000 Euro’dan az gönderilerinizi ifade edebilirsiniz. Hızlı uçak gemisi bu konuda size destek olabilir.

Amazon FBA Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Amazon FBA’nın gücünden yararlanmak, çevrimiçi satışlarınızdan çok daha fazlasını elde etmenizi sağlar. Ancak bunu doğru şekilde yapmanız gerekir ve bunun için karlı ürünleriniz olmalıdır.

Amazon’da satış yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Burada sunulan bilgilerle, Amazon’da satış yapmak için Amazon FBA, SFP veya başka yollarla doğru yola karar vermeniz daha kolay olacaktır.

Ancak bir sonraki hamlenize karar vermeden önce Amazon FBA platformunda bir tur atmanız ve bu rotayı izleyerek kârınızı artırıp artıramayacağınızı görmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra aşağıdakilere de dikkat etmeniz önemlidir:

 • Amazon FBA yöntemini seçerseniz kargo ve ürün hazırlama yönergelerini izlemelisiniz.
 • Lojistik Merkeze sahte veya yasa dışı ürünler gönderirseniz bir daha ürün gönderemeyebilirsiniz.
 • Ürünü hangi depoya göndermeniz gerektiğini belirlemelisiniz.
 • Depolama ücretini ödemek istemiyorsanız en çok satan ürünleri satın almak için Amazon Lojistik’i kullanabilirsiniz
 • Ürününüzü iyi pazarlamalı, satışlarınızı hızlandırmalı ve karı artırmalısınız.
 • Maliyetleri azaltmak ve satışları artırmak için kit yapısını kullanabilirsiniz.
 • Birkaç ürünle başlayarak hangisinin en çok satan olduğunu görebilirsiniz.
 • Ürünlerinizi listelerken açıklamanıza ve fotoğraflarınıza dikkat etmelisiniz.
 • Müşterilerinizle iletişimde kalmalı ve sorularını yanıtlamalısınız.
 • Pazarda başarılı olmak için markanızı oluşturmaya çalışmalısınız. Ayrıca aramanızda üst sıralarda yer almak istiyorsanız Amazon SEO uygulamalarını kullanmalısınız.
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.