Skip to main content

B2B SEO agency yöntemlerini kullanarak B2B SEO strategy geliştirmek ve profesyonel B2B SEO çalışması yapmak ister misiniz? O zaman doğru adrestesiniz! Profesyonel SEO Ajansı yöntemleriyle B2B SEO kavramlarını inceleyeceğiz. İşte tüm detaylar;

B2B SEO Nedir?

SEO, web sitelerinin trafik elde etmesini sağlayan ve dönüşümleri artıran en önemli faaliyet alanlarından biridir. B2B çalışmalarında ise, şirketlerin yeni ve önemli müşteri kazanmasını hızlandıran önemli dönüşüm kanallarından biri olmayı başardı. Peki B2B SEO strategy oluşturmak istersek konuya nereden başlamamız gerekiyor? B2B SEO agency bir şirketin organik büyümesini sağlamak için çalışmalar yapar. Bu çalışmaların B2C ve B2B olarak ikiye ayrıldığını söylemek mümkün. Son tüketici ile işletmeden işletmeye pazarlama farklı olsa da, SEO tekniği söz konusu olunca B2C ve B2B SEO teknikleri benzer. Aynı algoritma ve sistemle ilerlediğimiz için teknik gereksinimleri değişmiyor;

* Teknik SEO
* İçerik
* Sayfa İçi SEO
*Sayfa dışı SEO

B2C ve B2B SEO Arasındaki Farklar

B2B SEO çalışmalarında büyük fark hedef kitlenin gereksinimleridir. Son tüketici için farklı cazibe noktaları yaratabilmek daha kolaydır ancak B2B SEO strategy geliştirmek istediğinizde durum böyle olmaz. B2B SEO, B2C SEO’ya oranla daha karmaşık ve zordur diyebiliriz. B2B SEO agency şirketler için çalışma yaparken daha karmaşık bir satış hunisi, potansiyel müşterilerin tedarikçi bulmak için aradıkları birçok farklı arama terimi ile beraber çalışır. Aslında tüm B2B çalışmaları, dönüşüm hunisinin bir sonraki aşamasına iten içeriği belirlemek ve belirli bir kitleyi hedeflemenizi sağlayacak belirli anahtar kelimeleri bulmakla ilgilidir. B2B SEO’nun bir diğer benzersiz zorluğu, en azından B2C ile karşılaştırıldığında düşük dönüşüm oranlarıdır. B2B alıcıları, araştırma yapmadan önce, şirketten satın aldıklarına dair güvence ve garanti isterler. İhtiyaçları için en uygun olan yöntemlerin onlara tanınmasını isterler. Telefonu açmadan veya bir formu doldurmadan önce, konuştukları kişinin sorunlarına doğru çözümü sunabileceğinden emin olmak isterler. İşte tüm bu gereksinimler B2B SEO strategy geliştirmenin bir parçası.

B2B SEO Strategy Başarı Hikayeleri: Canva

B2B SEO Strategy Başarı Hikayeleri: Canva

B2B SEO Başarı Hikayeleri

B2B SEO strategy geliştirerek rakiplerinin önüne çıkan iki markadan bahsetmeden geçmek olmaz. İki çok farklı B2B şirketi örneğimiz var. Ancak büyümek için süper akıllı stratejiler kullandılar. Satış ve pazarlama alanında B2B SEO başarısının en iyi örneklerinden biri olduğunu söyleyebileceğimiz HubSpot ve Canva. HubSpot, (https://www.hubspot.com/) her ay 15,9 milyondan fazla organik tıklama alıyor ve büyümeye devam ediyor. Pazarlamacıların aşina olduğu diğer platform Canva, Canva (https://www.canva.com/en/) bir tasarım platformu. “Post tasarımı” “YouTube kaçak tasarımı” gibi konuları arayanların önüne 1. Sırada çıkmayı başarıyor. Hedef kitlenizi tanıyorsanız ve sıralamayı hak eden kaliteli içerik yaratıyorsanız mükemmel SEO başarısına ulaşabilirsiniz. Tıpkı B2B SEO agency ve B2B SEO başarılı markaları gibi.

İlgili Rehber: Müşterilerle Bağlantı Kurmanın En İyi Yolu: Long Tail Keywords

B2B SEO Stratejisi (7 Adım)

1.Alıcı Kişiler Yaratın

B2B SEO strategy için, hedef kitleniz ve onların gereksinimleri hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, bu insanları o kadar iyi hedefleyebilirsiniz. Çoğu markanın birkaç farklı alıcı kişisi olacaktır. Bu insanların kim olduklarını, sorunlarını, çevrim içi nerede takıldıklarını ve daha fazlasını bilmek çok önemlidir. B2B SEO agency yöntemleri ile yeni alıcı kişiler yaratmalısınız. Ancak bu şekilde B2B SEO çalışmalarınızı besleyebilirsiniz.

2. Satış Dönüşüm Huninizi Anlayın

B2B SEO agency, çalışmalarına öncelikle satış hunisi kurgulayarak başlar. Etkili bir satış hunisine sahip olmak güçlü bir B2B SEO yatırımıdır. İşte B2B SEO strategy kapsamında satış hunisi oluşturmanızı sağlayacak yöntemler:
Satış ekibinizle konuşarak zaman geçirin. Dönüşüm hunisini birlikte oluşturun. Nasıl çalışacağına, neden inandıklarına, en başarılı temas noktalarının nereler olduğuna karar verin.
Müşterilerin işletmenizi nasıl bulduğunu belirlemek için kendi satış ve analiz verilerinizi derinlemesine inceleyin.
Bir müşterinin yaşam boyu değeri, ortalama müşteri tutma süresi, ortalama satın alma süresi ve müşterilerin ayrılma nedenleri gibi temel istatistikleri belirleyin.
Böylece başlangıç için etkili bir satış hamlesi yapmış olacaksınız.

3. Kişilerinizin Etrafında Anahtar Kelime Araştırması Yapın

B2B SEO strategy için satış hunisinin her aşamasına uygun anahtar kelimeleri bulmak ve anahtar kelime kullanmak oldukça önemli. B2B SEO agency yöntemleri ile anahtar kelime bulmak için aşağıdaki soruları cevaplamanız yeterli:
* Kişilerinizin karşılaştığı sorunlar nelerdir?
* Bu acı noktaların üstesinden gelmenin yollarını nasıl arıyor olabilirler?
* Çözüm nasılsın?
* Ürün veya hizmetinizin temel özellikleri nelerdir?
Rakipleriniz için en yüksek organik trafiği sağlayan anahtar kelimeler hangileridir? (Bunun için [Organik Araştırma Aracını] (https://www.semrush.com/analytics/organic/overview/?db=us) kullanabilirsiniz)

B2B SEO Strategy İçin Anahtar Kelime Araştırması Örneği

B2B SEO Strategy İçin Anahtar Kelime Araştırması Örneği

4. Alıcıları Dönüşüm Huninizin Farklı Aşamalarında Hedeflemek İçin Bir Anahtar Kelime Stratejisi Oluşturun

B2B SEO agency hamlelerinden biri anahtar kelime stratejisini kapsayan konu kümeleri. Konu kümelerinin üretilmesine dayalı bir anahtar kelime stratejisi geliştirmek, satın alma döngüsünün her aşamasında potansiyel müşterileri hedeflemenize yardımcı olacaktır. B2B SEO strategy için her ay geliştirebileceğiniz ölçeklenebilir bir içerik stratejisi oluşturun.

5. Ürün veya Hizmet Açılış Sayfaları Oluşturun ve Optimize Edin

B2B SEO agency yöntemlerinden bir diğeri ise açılış sayfalarını güçlendirmektir. Satış hunisinin her aşamasında potansiyel müşterilerden trafik elde etmek için sıralama kazanmanın ve içerik oluşturmanın önemini inkar etmek olmaz. Nihai hedefiniz bir satış sağlamaktır. Satış için B2B SEO strategy olarak mutlaka güçlü sayfalar tasarlamalısınız. B2B SEO çalışmalarında etkili satış sayfaları veya hizmet açılış sayfaları oluşturduğunuzdan emin olun.

6. Ölçeklenebilir Bir İçerik Stratejisi Oluşturun

B2B SEO strategy için en önemli alan içeriktir. Bununla birlikte, B2B içerik pazarlaması (Semruhs B2B Content Marketing) sizi hedef kitlenizin önüne çıkarmak için bir dizi farklı içerik biçimi ve taktik kullanmayı öneriyor. İşte o öneriler;

* Blog gönderileri
* Araştırma çalışmaları
* Teknik raporlar ve e-Kitaplar
* Videolar
* Web seminerleri
* Podcast’ler
* Durum çalışmaları
* Şablonlar ve kontrol listeleri
* Araçlar
Bültenler
Böylece B2B SEO agency tarafından kullanılan içeriklere değinmiş olduk. Unutmayın, yalnızca sıralama almak için değil, aynı zamanda bağlantılar kazanmanıza, katılım sağlamanıza ve organik ziyaretçileri huniniz boyunca ilerletmenize yardımcı olmak için içerik oluşturuyorsunuz. B2B SEO, ölçeklenebilir bir içerik stratejisi oluşturmaktan ibarettir.

İşte backlinkler! B2B SEO strategy ve B2B markası olarak bağlantı kazanma söz konusu olduğunda, içerik pazarlaması, sahip olduğunuz en etkili taktiktir. Bir içerik oluşturduktan sonra, onu tanıtmak için zaman ve çaba harcamanız gerekir ve bu sadece sosyal medya paylaşımları ile mümkün olmaz. Sektörünüz ve web sitenizle uyumlu dış kaynaklardan link almalısınız. İçeriğinizin sıralanması için diğer web sitelerine bağlanması gerekir. B2B SEO agency yöntemleri;

* Kaynak sayfalarından içeriğinize bağlantı verilmesi.
* Mevcut bir içerikte önerilen bir kılavuz olarak başvurulmasını sağlamak
* Bir içerik yazarını son çalışmanızla ilgili bir makale yazmaya teşvik etmek
İçeriğinize bağlantı kazanma fırsatları bulmak için bozuk bağlantı oluşturmayı kullanmak

Artık B2B SEO agency yöntemlerine hakimsiniz ve SEO uzmanları gibi B2B SEO strategy geliştirebilirsiniz. B2B SEO için yapacağınız çalışmalar web sitenizin trafiğini artıracak ve B2B dönüşümler sağlayacaktır. Ancak mutlaka tüm SEO çalışmalarınızı Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışarak güçlendirmenizi tavsiye ederiz.
Dönüşümünüz bol olsun!

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply