Skip to main content

Bu makalemizde sayfa dışı SEO tekniklerinden birisi olan backlink konusunu ele alacağız. Sayfa dışı SEO son yıllarda oldukça gelişen ve değişen bir SEO katmanı. Sayfa dışı SEO dendiğinde ilk akla gelen konu backlink olsa da bir o kadar önemli olan diğer etmenler de marka isminizin diğer web sitelerinde geçmesi, içerik yazarlarınızın popülerliği gibi konular da dahil oldu. Google’ın ilk PageRank algoritmasını hayata geçirmesi döneminde SEO için en önemli konu olan backlink ise her geçen gün değeri biraz daha azalan bir SEO faktörü. Ancak halen belli bir düzeyi geçen web siteleri için değerli bir KPI olmaya devam ediyor.

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden referans alması ve bağlantı verilen konu ile ilgili olarak arama motorlarına yönelik bir güven mesajı sağlanmasıdır. Backlink nedir sorusunu daha detaylı cevaplayabilmek için öncelikle sayfa dışı SEO hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak oldukça yerinde olacaktır. Sayfa dışı SEO çalışmaları sayfa dışı kaynakları kullanmak suretiyle web sitenizi arama motorlarının sonuç sayfalarındaki sıralamalarda daha yükseklere taşımayı amaçlar. Bu bağlamda söz konusu sayfa dışı kaynaklar ile web siteniz arasında bağlantılar kurularak web sitenizin otoritesinin artırılması sağlanır.

Bu çalışmalarda dikkat gösterilmesi gereken çok hassas bir nokta daha bulunmaktadır. Web siteleri için kazanılacak backlinklerin niteliği de sizin otoritenizi doğrudan etkileyecektir. Şöyle ki; eğer düşük otoriteli bir backlinke sahip olursanız bu durum kendi web sitenizin otoritesi üzerinde de olumsuz bir etki yaratacaktır. Bu sebeple her zaman ve her koşulda mutlaka web sitenizin otoritesini olumlu yönde etkileyebilecek backlinkler edinmek sayfa dışı SEO çalışmaları için son derece hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışmaların sahip olduğu öneme istinaden birçok kurumsal veya bireysel web sitesi sahibi profesyonel bir SEO Ajansı desteği almayı tercih etmektedir.

Backlinkler, bir web sitesini diğerine bağlayan bağlantılardır. Bunu diğer web sitelerine yönlendirme olarak da düşünebilirsiniz. Backlinkleri bir nevi iş hayatınızdaki bağlantılarınız gibi de değerlendirebilirsiniz. Ne kadar itibarlı referansa sahip olursanız arama motorunun gözünde o kadar yüksek otoriteye sahip bir web sitesi olursunuz. Doğal geri bağlantılar, özgün makalelerinizi ve diğer içeriğinizi destekleyen diğer web sitelerinden alacağınız tüm yönlendirmeleri içermektedir. Doğal geri bağlantıları satın alamazsınız. Onları ancak elde edebilirsiniz.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink Ne İşe Yarar?

Güvenilir ve kaliteli sitelerden backlink alan bir web sayfası Google ve diğer büyük arama motorlarının gözünde her zaman rakiplerinden bir adım önde olacaktır. Rakiplerinize kıyasla geri bağlantı sayısı ne kadar yüksek olursa sıralamanız de bir o kadar yüksek olur. Bu noktada önemli olan asıl hususun aldığınız geri bağlantıların sayısı değil kalitesi olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Diğer sitelerde geri bağlantıları olan web siteleri, genellikle geri bağlantıları olmayan web sitelerine göre daha kaliteli ve daha önemli alan adı yetkisine sahiptir. Bu da web sitenizin sıralamasını iyileştirmek için güçlü bir bağlantı kurma stratejisine ihtiyaç duymanızın ana nedenlerinden biridir. Her geri bağlantı, eklediğiniz web sitesinin de Google profiline eklenir. Bu profil, bağlantının yönlendirdiği sayfaya, bağlantının metnine ve bağlantının bulunduğu sitenin sırasına bakar. Bir sitenin bağlantı profili, sitenin sırasını iyileştiren temel faktörlerden biridir.

Backlinkler SEO İçin Önemli mi?

Backlinkler SEO İçin Önemli mi?

Backlinkler SEO İçin Önemli mi?

Backlink sorgulamasının nasıl yapılacağı ve bu konuda faydalanabileceğiniz backlink checker araçlarından bahsetmeye başlamadan önce geri bağlantıların önemini yeterince iyi anladığımızdan emin olalım. Farklı teknikleri kullanmak suretiyle birçok backlink alabilirsiniz. Ancak bu noktada asıl önemli olan husus kaliteli geri bağlantılar kazanmaktır. Çok fazla geri bağlantı aldığınız zaman hiçbir öneme sahip olmayan ve hiçbir yere varmayacak kırık geri bağlantılara da sahip olabilirsiniz. Bu iyi bir şey değil çünkü Google bu bozuk bağlantıları spam olarak görebilir. Bu durum da web sitenizin cezalandırılmasıyla sonuçlanabilir. Bunun olmasını istemiyorsanız yüksek otorite web sitelerinden kaliteli geri bağlantılar almalısınız. Yüksek alan otoritesine sahip güvenilir web sitelerinden geri bağlantılar alırsanız SERP’lerde daha üst sıralarda yer alma şansınız artar. Google, web sitenizi sıralarken web sitenizin alan otoritesine, harici bağlantı metnine ve harici bağlantılarınızın gücüne bakar. Unutmayın, backlink konusunda nicelik değil, nitelik önemlidir. Nitelik ise yalnız bir web sitesinin domain otoritesi ile ölçülmüyor. Hatta domain otoritesi Google tarafından da kabul edilmeyen bir metrik. Önemli olan backlink aldığınız sitenin ilgili sayfasının size referans olunan konu ile ilgili olması ve spam bir web sitesi olmaması.

Backlink Checker  Nedir? Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Backlink Checker  Nedir? Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Backlink checker, web sitenizde yer alan geri bağlantılarınızı en ince ayrıntısına kadar analiz edebilmenize olanak tanıyan bir SEO aracıdır. Bir backlink checker aracı backlink sorgulama işlemlerinde sizlere büyük kolaylıklar sağlayarak işinizi hızlandırmanıza yardımcı olur. Web sitenizde yer alan geri bağlantıların niteliklerini ve bozuk olup olmadıklarını anlayabilmek için backlink checker araçlarını kullanabilirsiniz. Haydi öyleyse şimdi en iyi backlink sorgulama araçlarını derlediğimiz mini listemizi sizlerle paylaşalım.

İlgili Makale: SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir? Aylık SEO Bütçesi Ne Olmalı?

Backlink sorgulama konusunda birçok SEO ajansı tarafından öncelikli olarak tercih edilen araçların başında Ahrefs Backlink Checker yer almaktadır. Ahrefs Backlink Checker aracının en dikkat çeken özelliği ise detaylı grafiklere sahip raporlarıdır. Bu araç ile backlink sorgulama işlemlerinizi üç kategori halinde görüntüleyebilirsiniz. Ahrefs Backlink Checker ile 404’e düşen geri bağlantılarınızı, kaybettiğiniz geri bağlantılarınızı ve yeni kazanmış olduğunuz geri bağlantılarınızı tek bir tık ile kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Backlink sorgulama konusunda üstün özelliklere sahip bir diğer araç olan Semrush Backlink Audit ile karşınızdayız. Semrush backlink sorgulama aracı sayesinde web sitenizin kazandığı geri bağlantıları topluca takip edebilirsiniz. Bununla birlikte Semrush backlink sorgulama aracı Türkçede biraz daha güncel bir altyapıya sahip diyebiliriz.

Söz konusu backlink sorgulama ve analizi olduğunda Link Research Tool en çok tavsiye edilen araçlardan birisidir. Bu aracı bu kadar popüler yapan en önemli özelliği ise son derece pratik olması ve oldukça basit sonuçlar sağlamasıdır. Bu sayede ister bir SEO uzmanı olun isterseniz de sıradan bir web sitesi sahibi, Link Research Tools ile gereksiz ve anlaşılmaz bilgilerden arındırılmış bir backlink sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz.

Open Site Explorer

Open Site Explorer ile backlink sorgulama işlemlerinizde son derece detaylı ve kaliteli veriler elde edebilirsiniz. Araç her şeyden önce web sitenizde yer alan geri bağlantıları arama motorlarının algoritmalarına benzer bir algoritmayı kullanarak puanlamaktadır. Bu araç özellikle SEO çalışmalarında sosyal metriklerin analiz edilebilmesi noktasında oldukça faydalı işler çıkarmaktadır. Analizlerinizi gerçekleştirirken birçok farklı metriğe sahip filtre düzenlerini tercih edebileceğinizi de belirtelim.

Majestic

Majestic backlink checker çevrimiçi tabanlı bir backlink sorgulama aracıdır. Majestic backlink checker iki farklı sürüme sahiptir. Aracın ücretsiz sürümü pek fazla özelliğe sahip olmasa da ücretli versiyonu ile backlink sorgulama işlemlerinizde birçok fonksiyondan faydalanabilirsiniz. Majestic backlink checker aracının en dikkat çekici özelliği ise özellikle geçmişe dönük analizler yapabilmesi ve raporlar oluşturabilmesidir.

Bir web sitesinin kalitesi kadar linklerin yapımı da oldukça önemlidir. Web sitenize atıfta bulunan sitelerin HTML kodlamalarında Dofollow veya Nofollow etiketlerini görebiliriz. Bu etiketler sayfanın otorite değerinin yönlendirilen web sitesine etkisinin olup olmayacağını belirler. Arama motoru botları sayfayı taramaya başladığında tüm bağlantıları izler.

Nofollow etiketli linkler, link alıcıyı onaylamadığı için sayfanın otorite değerinin bahsi geçen sayfaya aktarılmaması gerektiğini belirtir. Nofollow linkler sayfaların otorite değerini etkilemiyor. Fakat yine de web siteniz için aldığınız herhangi bir kaliteli link, hedeflenen anahtar kelimeleriniz için hızlı indeksler ve sıralamalar elde etmede hala önemli bir role sahiptir. Yani nofollow linkler web sayfanızın otoritesinin başvurduğunuz başka bir siteye aktarılmasını önlemek için kullanılan bir etikettir. Google arama motoru örümcekleri nofollow etiketlerini de izler. Ancak bağlantı verilen sayfanın kalite puanı bağlantı veren siteden etkilenmez. Buna rağmen nofollow bağlantıları web sitenize organik trafik getirebilir. Ancak parayla satın alınan backlinklerin çoğunlukla dofollow şeklinde olmasının ardından Google algoritma güncellemesi ile nofollow linklere daha fazla önem atfetmeye başladı.

Tüm bunlarla birlikte Google sponsored ve ugc etiketlerini de devreye aldı. UGC yani user generated content yorumlarda kullanılması gereken bir backlink etiketi, sponsored ise reklamlı içeriklerde kullanılması gereken bir backlink türü.

İlgili Makale: Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır? On Page SEO Kontrol Listesi 2022

Geçmişte backlink stratejileri son derece basitti. Her web sitesi sahibi sahte bloglar açıyor veya web sitesi bağlantılarını alakasız forumlara yerleştirerek bir geri bağlantı zinciri kuruyordu. Google’ın 2012 yılında yaptığı algoritma güncellemesi ile bu yöntemin etkisinin tamamen yok olduğunu söylemek yanlış olmaz. Artık bu tür yöntemlerle backlink sağlayan web siteleri ciddi cezalarla karşı karşıya kalıyor.

Google Disavow Nedir? Nasıl kullanılır?

Her backlink faydalı olacak diye bir kural yok. Kimi zaman istemeden de olsa web sitenize yararlı olmayan, içeriğinizle alakalı olmayan veya zararlı olan geri bağlantılar da edinebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Google’ın ne kadar katı kurallara sahip olduğundan bahsetmiştik. Zararlı geri bağlantılar web sitenizin Google üzerindeki varlığını tamamen tehlikeye atacak sonuçlar doğurabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için yapabileceğiniz bir şeyler tabi ki de var. Bu geri bağlantıları Google Disavow aracı ile reddedebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Geri bağlantıları reddetme aracı olarak da tanınan Google Disavow ile geri bağlantıları reddetmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • İlk olarak reddedeceğiniz geri bağlantıları domain olarak mı yoksa URL olarak mı reddedeceğinize karar verin.
  • Belirledikten sonra ise reddetmek istediğiniz URL’leri bir metin belgesine istenen formatta alt alta olacak şekilde yapıştırın.
  • Google Disavow aracını kullanmak için Google Search Console hesabınıza giriş yapın.
  • Son olarak Google Disavow aracında yer alan dosya ekleme alanına tıklayarak reddedeceğiniz URL’leri yazdığınız not defterini buraya ekleyin.

Bu konuyu bizzat Google’ın ağzından öğrenmekte fayda var. Google, backlink paketi satın alma gibi işlemleri hiçbir şekilde tavsiye etmiyor. Bu backlink satın almanın yasak olduğu anlamına gelmez. Backlink paketleri satın alabilirsiniz. Fakat spam backlink nedir alt başlığımızda da açıklamış olduğumuz gibi güvenilmeyen kaynaklar üzerinden temin edeceğiniz backlinkler web sitenizin ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmasına sebep olabilir. Bu sebeple eğer backlink satın alma gibi yöntemleri kullanmayı düşünüyorsanız bunu yaparken mutlaka güvenilir kaynaklar üzerinden gerçekleştirmeniz gerektiğini de aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken konulardan birisi backlink paketi satın alacağınız kaynağın da arama motorları gözündeki otortesinin yüksek olmasıdır. Bu sayede backlink paketi satın alma yoluyla elde edeceğiniz backlinklerden zarar görme ihtimalinizi minimize edebilirsiniz. Backlink satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise aynı anda veya kısa zaman aralıklarında yüzlerce backlink satın almamaktır. Bu gibi durumlar Google gibi büyük arama motorlarının dikkatini hemen çekmektedir.

Doğal Geri Bağlantılar (Backlink) Nasıl Alınır?

Doğal Geri Bağlantılar (Backlink) Nasıl Alınır?

Doğal geri bağlantılar kazanabilmeniz için uygulayabileceğiniz birçok farklı ve işe yarar metot bulunmaktadır. Bu metotlardan ilki etkili ve kaliteli içerikler üretmektir. Tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi içeriğin sıralamada çok büyük bir rolü vardır. Bağlantıları doğal bir şekilde çekmek için web sitenizde yer alan her içerik yüksek kaliteye sahip olmalıdır. Web sitenizdeki kaliteli içerikler diğer web sitelerinin bağlantılarını doğal olarak çekecektir. İçeriğiniz düşük kaliteli veya bilgilendirici değilse diğer web siteleri web sitenizi bağlantı vermeye değer yetkili bir yer olarak görmeyecektir. Yaratıcı bir içerik bulmakta zorlanıyorsanız içeriğinizi daha kaliteli hale getirmek için SEO araçlarından ve eklentilerinden yardım alabilirsiniz. İçerik, geri bağlantı inşa etme stratejilerinin çok önemli bir parçasıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi konuk yazarlık uygulaması backlink karşılığında başka bir web sitesine içerik göndermeyi ifade eder. Konuk yazarlık geri bağlantılar kazanabilmek için çok faydalı ve çok sık kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem her iki taraf için de bir kazan-kazan durumudur. Bu yöntemde bir web sitesi ücretsiz içerik alırken diğeri de bunun karşılığında geri bağlantı alır. Ancak Google konuk yazar gönderileri konusunda web siteleri için bir uyarı yayınladı. Bunun ana nedeni ise konuk yazar içeriklerinin kalitesizliği ve asıl içerikle ilgili alakasız paylaşımlar olmalarıydı. Yine de kaliteli içeriklerle doğru şekilde yapmanız halinde misafir yazarlık son derece faydalı bir geri bağlantı edinme metodudur.

Backlink vermek tuhaf bir fikir gibi görünebilir. Sonuçta onları vermeye değil almaya çalışıyorsunuz. Ancak bunun diğer web siteleriyle iyi ilişkiler kurma konusunda sağlayacağı fayda oldukça büyüktür. Başka bir web sitesine geri bağlantı sağladığınızda o web sitesi ile aynı zamanda bir ilişki de kurmuş olursunuz. Bu da ilişki kurduğunuz web sitesinin de daha sonra size geri bağlantı vermesiyle sonuçlanabilir.

İlgili Makale: No index Nedir ve SEO’da Uygulaması Nasıl Olur?

Kırık bağlantı oluşturma aynı zamanda ölü bağlantı oluşturma olarak da bilinir.  Kırık bağlantı oluşturma 404 hata kodu veren sayfaya ait geri bağlantıları çalışan bir bağlantıyla değiştirme uygulamalarını ifade eder. Bu çalışmalarda amaç hedef web sitesine geri bağlantı oluşturmaktır. Bozuk geri bağlantılar yüksek otoriteye sahip iyi kurulmuş web siteleri için bile bir sorun olabilir. Bu tür geri bağlantıları eklediğinizde bu bağlantılara ulaşmaya çalışan ziyaretçiler 404 hatası alırlar. Bu durum da ziyaretçilerinizin ve arama motorlarının gözünde oldukça olumsuz bir izlenim bırakacaktır. Bu tür durumlarda 404 veren içeriğinizi güncel bir içeriğinize 301 http koduyla yönlendirmelisiniz.

Google Doğal Bağlantıları Nasıl Tanımlar?

Arama motoru botlarının yönlendirme olarak gördüğü linkler güvenilir ve kaliteli içeriğe sahip sitelerden doğal yollarla alınmalıdır. Aksi takdirde bu bağlantılar kötü niyetli geri bağlantılar olarak değerlendirilebilir. Sitenizin SEO uyumlu bir web sitesinin gereksinimlerini karşılamasını sağlamak ve bir backlink planı oluşturmadan önce hedef anahtar kelimeleriniz için özgün makale içeriği yayınlamak bu bağlamda daha yükseklerde sıralanmanızı kolaylaştıracaktır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.