Skip to main content

Günümüz dünyasında markaların kendi seslerini yaratmaları gerekmektedir. Tüketiciler artık haberlerini almak için günlük gazeteyi beklemez. Bunun yerine Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında manşetlerini tararlar. Markanızı çevreleyen söylentileri kontrol etmenin bir yolu basın bülteni oluşturmaktır. Ayrıca işletmeniz için PR stratejisi düşünüyorsanız bu bültenleri yayınlamanız gerekir. Basın bülteni, bir olay, durum, ürün lansmanı veya başka bir olay hakkında belirli ancak kısa bilgileri bildiren yazılı bir iletişimdir. Genellikle bir işletmeye veya kuruluşa bağlıdır ve çeşitli yollarla medyaya sunulur. Bu sebeple günümüz dünyasında online itibar yönetimi süreçlerinde basın bültenlerinin özenle hazırlanması son derece kritik bir öneme sahiptir.

Basın Bülteni Nedir?

Basın Bülteni Nedir?

Basın Bülteni Nedir?

Basın bülteni, belirli bir konu hakkında haber kaynaklarına bilgi aktarmak için kullanılan bir iletişim aracıdır. Halkla ilişkiler bağlamında sıklıkla kullanılan basın bültenleri, genellikle belirli bir hedef kitlede konuyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlar. Ayrıca marka bilinirliğini artırmak veya bir şirketin veya bireyin çevrimiçi görünürlüğünü artırmak için de kullanılabilirler. Basın bültenleri genellikle sosyal medyada yayınlanan uyarılar şeklinde gelir.

Basın bülteni, gazetecilere veya medya yayıncılarına, içerdikleri haberleri yayınlayacakları umuduyla kasıtlı olarak gönderilen bir hikayeyi halka duyuran bir iletişimdir. İş dünyası veya hayır kurumları gibi kuruluşlardan veya politikacılar veya ünlüler gibi kişilerden gelebilirler. Basın bültenleri genellikle PR Ajansı tarafından yazılır ve bunların amaçları müşterilerinin mesajını iletmek veya itibarlarını korumaktır. Aynı şekilde, bir ürünü tanıtmak veya bir konu hakkında farkındalık yaratmak için de yazılabilirler. Basın bültenleri haberlerden daha kısadır, genellikle yarım sayfa veya 120 kelime civarındadır.

Bazı basın bültenlerinin ambargosu vardır. Bu da basın bülteninin içeriğinin belirli bir tarih ve saatten önce yayınlanmaması gerektiği anlamına gelir. Örneğin; bir politikacı yapması gereken konuşmayı içeren bir basın açıklaması gönderebilir. Böylece önce gazeteler haber yapabilir.

Basın bültenleri birçok konuda yazılabilir. Temel olarak kişi veya olaylarla ilgili duyurular, basın değeri olan konularda bilgilendirme, kişi veya grupların kimliklerinin tespit edilmesi ve/veya kimliklerinin korunması hakkında olabilirler. Basın bültenleri temel olarak aşağıdaki konularda yazılabilir:

 • Yeni şube açma
 • Yenilikçi ürün/hizmetleri pazara sunmak
 • Yönetim değişiklikleri
 • Yeni bir iş modelinin tanıtılması
 • Ürün yelpazesinin genişletilmesi
 • Araştırma sonuçlarının yayınlanması
 • Kampanya duyurusu
 • Ortaklık duyurusu
 • Birleşme veya şirket unvanı değişikliği bildirimi
 • Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili geliştirmeler
 • Gelecekteki iş geliştirme veya durumla ilgili resmi açıklama

Basın Bülteninin Özellikleri Nelerdir?

Basın Bülteninin Özellikleri Nelerdir?

Basın Bülteninin Özellikleri Nelerdir?

Basın bültenleri, diğer metin türleri gibi metinler oldukları için kendi disiplini olan metinlerdir. Basın bültenlerinin belirli özellikleri vardır:

 • Basın bülteni kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlanır.
 • Basın bültenleri genellikle belirli bir kitleyi bir konu hakkında bilgilendirmek ve duyurmak için yazılır.
 • Bu bülten için bir başlık gereklidir. Başlıklar genellikle 5-6 kelimedir ve dikkat çekici olmalıdır.
 • Basın bültenlerinin belirli bir formatı vardır. Başlıklar, yönlendirmeler ve alt başlıklar, bir basın bülteni yazarken izlemeniz gereken biçimlerdir.
 • Basın bülteninin amacı, satışları teşvik etmek veya artırmak değildir. Bu, genel olarak duyuru yapma ve bilgi sağlama amacına hizmet eder.
 • 5N1K unsuru, basın bülteninin ilk paragrafı olan tanıtım paragrafında yer almalıdır.
 • Basın bülteninde kullanılan dil gösterişli ve gurur verici olmamalıdır. Genel bir kural olarak bilgilendirici düz metin kullanılır.
 • Basın bülteninin alt kısmında, ilgili son dakika haberleri hakkında sizinle iletişime geçebilmek için kişisel iletişim bilgileriniz olmalıdır. (İsim, isim, e-posta adresi, telefon numarası)

Basın Bülteni Türleri

Basın bültenleri, belirli bir olayı veya durumu açıklayan bir metindir ve amaçlarına göre sınıflandırılır. Basın bülteni türleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Yeni Ürün Lansmanları: Ürün lansmanı türü basın bülteni, kuruluşunuzun tüketicilere sunduğu yeni çözümler hakkında bilgi almak için değerlidir. Ürünün teknik özelliklerini, fiyatını, bulunabilirliğini ve tüketiciler için değerli olabilecek diğer ayrıntıları vurgulamalıdır.
 • Birleşme ve Devralmalar: Organizasyonel değişim, özellikle mevcut ve gelecekteki paydaşları bir şirketin büyümesi ve gidişatı hakkında bilgilendirmek için bir basın bültenini gerektirecek kadar dikkate değerdir. Bir satın alma veya birleşmeyi duyurmak için dahil olan tüm kuruluşlarla ilgili ayrıntıları, birleşme veya devralmayla ilgili bilgileri ve liderlik ekiplerinden alıntıları ekleyebilirsiniz.
 • Ürün Güncellemeleri: Yeni bir ürün lansmanına benzer şekilde ürün güncellemeleri için de basın bülteni kullanımı söz konusudur. Değişikliğin ne olduğunu, neden yapıldığını ve kullanıcıya nasıl fayda sağladığını açıklayabilirsiniz.
 • Etkinlikler: Basın bültenleri, haber kuruluşları ve diğer medya kaynakları aracılığıyla tanıtım yapmak için etkinlik pazarlamasının önemli bir bileşenidir.
 • Büyük Açılışlar: İster yeni bir ofis açmış olun ister taşınmış olun veya ilk kez açılıyor olun, ayrıntıları büyük bir açılış basın bülteniyle duyurabilirsiniz. Büyük açılışın yapılacağı tarihi ve yeri, kimlerin dahil olduğunu, büyük açılışın nasıl kutlandığını ve hareketin nedenini (varsa) açıklayabilirsiniz.
 • Yeni Ortaklıklar: Birleşme ve satın almalara benzer şekilde yeni ortaklıkları duyuran bir basın bülteni, karşılıklı yarar sağlayan bir pazarlama taktiğidir. Bu tür yayınları etkin bir şekilde yürütmek için her şirket hakkında ortaklığın neden kurulduğu, kimlerin yararlandığı ve mevcut ve gelecekteki paydaşlar için ek önemli ayrıntılar hakkında bir özet yazdığınızdan emin olmalısınız.
 • Rebranding: Yeniden markalaşma, herhangi bir işletme için yapması zor bir şeydir ve bazen kafa karışıklığına neden olabilir. Geçişi daha sorunsuz hale getirmenin bir yolu, neyin değiştiğine ilişkin ayrıntılar, değişikliğin yapılma nedeni, değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarihler ve liderlik ekibinden alıntılar dahil olmak üzere yeniden markayı bir basın bülteni ile duyurmaktır.
 • Yönetici Terfileri/İşe Alma: Yöneticiler genellikle şirketin yüzleri olarak hizmet eder ve bu rolü başlatmak için bir basın açıklaması işlevi görür. Bir fotoğraf ve diğer ilgili ayrıntılarla birlikte güvenilirliklerini sağlamak için biyografik bilgiler içerebilir.
 • Ödüller: Ödüller ve başarılarla ilgili basın bültenleri, kuruluşunuzu alanınızda bir otorite olarak güçlendirmeye hizmet eder. Bu tür bir bülten, şirket ve neden ödülün verildiği hakkında bilgileri, ödülün kendisi hakkında bilgileri ve (varsa) törenle ilgili ayrıntıları içerir.

Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Bir basın bülteninin ilk paragrafı, tüm 5N1K sorularına (varsa) yanıt vermelidir. Bir gazeteci sadece ilk paragrafı kullanırsa bu mesajın yeterli bir şekilde iletilebilmesi için ana mesaj giriş paragrafında belirtilmelidir. Uygun bir basın bülteni formatı için dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

Başlık

Duyurunuz aklınızda ve şimdi onu topluluğunuz, sektörünüz ve takipçilerinizle paylaşmak için kelimelere dökmenin zamanı geldi. Tıpkı mükemmel bir blog yazısı başlığı yazmak gibi başarı için basın bülteninizi hazırlamak da başlığınızla başlar. Üzerinde çalışmak için yalnızca bir satırınız var; bu korkutucu görünebilir ancak başlığınızı etkileyici hale getirmek için kelimelerinizi dikkatlice düşünmeniz önemlidir. Başlığınızı öne çıkarmak için ise aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • Eylem fiillerini kullanın.
 • Açık olun.
 • Kısa tutun.
 • İlginç hale getirin.

Öte yandan tüketiciler, zaman çizelgelerinin her yerinde haberleri görürler. Bu nedenle başlığınızın onları çekecek kadar ilginç olması gerekir.

Giriş

Basın bülteninin giriş kısmı çok önemli bir kısımdır. Bunun nedeni, onu okuyan kişilerle durumlar ve olaylar hakkında bilgi paylaşmak için bir bölüm olmasıdır. Basın bülteninin giriş bölümünde okuyucularınızın sorularını yanıtlamanız özellikle önemlidir. Bu nedenle okuyucunun sorusuna cevap veren 5N1K sorusunun cevabını basın bülteninin giriş kısmında bulunması gerekir. Giriş bölümünde bu soruları dikkatli bir şekilde cevaplamanız gerekir. Giriş metni orta uzunlukta ve okuyucunun ilgisini çekecek şekilde yazılmalıdır.

5N1K kuralı nedir?

5N1K kuralı; ne, nerede, neden, ne zaman, nasıl, kim sorularının kısaltmasıdır. Bu yöntem sorunun gerçek doğasını belirlemek ve bağlamı tam olarak tanımlamak amacıyla mevcut duruma ilişkin bir rapor hazırlamak için gerekli tüm verileri toplamak için sistematik bir dizi soru sormaktan oluşur.

Kritik ve yapıcı bir analiz süreci içinde kapsamlı kalite verilerinin derlenmesi esastır. Bu nedenle desteklenen yanıtlar gerektiren açık soruların kullanılması, böylece sorunu saptamaya, netleştirmeye ve tanımlamaya yardımcı olur. Bir sorunun tüm boyutlarının daha iyi bilinmesi, doğru düzeltici eylemlerin yapılması için uygun önlemlerin önerilmesini mümkün kılar.

Gelişme

Basın bülteninin bir diğer bölümü ise gelişme bölümüdür. Gelişme kısmı, basın bülteninin gövdesi olarak düşünülebilir. Bu bölüm, 2-5 paragraf arasında tutulmalıdır. Ancak rapor ettiğiniz şeyi desteklemek için bu bölümdeki sayıları ve istatistikleri kullanmak çok önemlidir. Sayılar ve istatistiklerle desteklenen gelişme bölümü, okuyucuların konu hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar.

Ayrıca bu bölümde basın bülteninin hazırlanma amacı hakkında ayrıntılı bilgi verilir ve bu bölümün metni fotoğraf ve görsel materyallerle zenginleştirilebilir. Bu, okuyucuların basın bültenine daha fazla dikkat çekmesini sağlar.

Kaynaklar

Kaynaklar, basın bülteni harici bir kaynağa dayandığında tipik olarak alıntılar için kullanılan referanslardır. Basın bültenleri makaleler, haberler ve dergi makaleleri dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelir. Basın bültenlerinde kaynakların kullanılması, basın bültenlerini okuyan veya basın bültenleriyle ilgili haberleri gören kişilere inandırıcı bir izlenim vermede çok yardımcı olabilir.

Ayrıntılar

Basın bültenleri söz konusu olduğunda, ayrıntılar oldukça önemlidir. Basın bültenindeki bilgiler okuyucuya gerekli detayları verir. Basın bülteninin neden rapor edilmeye değer olduğunu açıklayan ayrıntılı bir bölüm, okuyucuların bilgi almasını kolaylaştırır. Ayrıntılar alanında okuyucularınız için temel bilgileri içeren bir bölüm oluşturarak haber bülteninizi zenginleştirebilirsiniz.

Alıntılar

Basın bülteni alıntıları, okuyuculara metne farklı bakış açıları kazandırır. Alıntılar, basın bültenlerini okuyucular için daha ilginç hale getirir, ancak aynı zamanda okuyucuların ilgili konularda farklı kişilerin görüşlerini görmelerini sağlar.

İletişim Bölümü

Basın bülteni bazı gazetecilerin ilgisini çekerken bazılarını ilgilendirmez. Ancak basın bülteniniz gazetecilerin dikkatini çekerse, bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek ve konuyla ilgili bir röportaj yapmak için sizinle iletişime geçmek isteyeceklerdir. Basın bülteninin iletişim bilgileri bölümü, gazetecilerin sizinle iletişim kurma olasılığını artırır. Bu nedenle basın bültenleriyle ilgilenen firmaların çalışanları, basın bülteninde verilen iletişim bilgilerini kullanabilirler. Bu yüzden bu bölümde;

 • Ad Soyad,
 • E-mail Adresi,
 • Telefon Numarası,
 • Şirketteki Pozisyon gibi bilgilerin paylaşılması oldukça önemlidir.

Bu bilgiler, basın bülteninde bahsedilenler hakkında daha fazla bilgi için gazetecilerle iletişim kurmamızı sağlar. Tüm basın bültenlerinin bir iletişim bilgileri bölümü içermesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Aksi takdirde bu bölüm bulunamazsa ilgili yayını yayınlama imkanınız olmayacaktır.

Hakkımızda Bölümü

Basın bülteninin ‘Hakkımızda’ bölümü, şirketiniz ve sizinle ilgili bilgilerin verildiği bölümdür. Ayrıca bu bölümü basın bülteninize ekleyerek yayın potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Basın Bülteni Neler İçerir?

Basın bültenleri belirli bir şablona göre oluşturulur. Kısaca bunlar aşağıdaki içerir:

 • Logo: Şirket logosu haber bülteninin sol üst veya üst orta kısmına yerleştirilmelidir.
 • Başlık: Bülteninizi özetleyen ve eylem fiillerini içeren ilginç bir başlık olmalıdır.
 • Alt Başlık: Başlık daha detaylı anlatılmalıdır.
 • Yer ve Tarih: Haber bülteninin yayın tarihini ve yerini içerir.
 • İçerik: 5N1K soruları yanıtlanır ve sayısal veriler gibi bilgilerle detaylı olarak anlatılır.
 • Firma Bilgisi: Firmanız hakkında basına bilgi vermek ve firmanız hakkında sizi bilgilendirmek için bir paragraf içinde firmanız hakkındaki kısa bir metni içerir.
 • Medya İletişim Bilgileri: Halkla ilişkiler personeli ile iletişim kurmak için gereken bilgileri sağlar.

Basın Bülteni Markanız için Neden Değerli?

Bir sektörde veya belirli bir konuda marka olmak isteyen kişi veya kurumlar için medya kanallarından bir mesaj iletmek ve itibarı açısından en iyi referanslarla kitlelere kendisini ifade etmesi önemlidir. Günümüzde tüketici davranışlarına baktığımızda hizmet ve ürünlerin ağırlıklı olarak internet üzerinden araştırıldığını ve elde edilen bilgi ve izlenimlerin hayata geçirildiğini görmek mümkündür. Bu açıdan internetteki varlığınız aynı zamanda firmanızda nerede durduğunuzun da bir göstergesidir. Basın bülteninin markanız için değeri ise aşağıdaki gibidir:

 • Geleneksel çevrimiçi medyada görünürsünüz.
 • Marka bilinirliğini artırırsınız.
 • Potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanırsınız.
 • Mevcut müşteriler ve iş ortakları için bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirirsiniz.
 • İçerik pazarlamanızı ve arama motoru optimizasyonu çabalarınızı desteklersiniz.
 • Minimum bütçe ile uygun maliyetli PR faaliyetleri gerçekleştirebilir ve daha fazla tüketiciye ulaşma fırsatı elde edebilirsiniz.
 • Markanız için bir kriz yönetimi işi yapabilirsiniz.
 • Kurumunuza/markanıza güvenilirlik katarsınız.
 • Sosyal medya hesabınız için etkili içerik üretirsiniz.
 • Web sitenize gelen trafiği / ziyaretçileri artırırsınız.
 • Web siteniz için backlink verebilirsiniz. Backlink, Google aramasında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

Hangi Durumlarda Basın Bülteni Göndermelisiniz?

Basın bülteninin ana amaçları, bireyler, kurumlar veya STK’lar ile hedef grupları arasında basın aracılığıyla kurulan iletişimdir. Bu bağlamda haber bülteninin kapsadığı kişi, kurum veya STK çeşitli amaçlar güdebilir. Bu sayede hedef kitlenizle iletişim sıklığını artırabilir, imajınızı geliştirebilir, itibarınızı ve marka bilinirliğini artırabilir, gündem konularını dile getirebilir, marka bilinirliğini değiştirebilir ve PR faaliyetlerini duyurabilirsiniz. Basın bülteni göndererek ulaşılan hedefler aynı zamanda basın bülteninin yazılacağı konuyu ve yapıyı da belirler. Burada belirleyici faktör basın bülteninde ele alınan konudur. Ayrıca paylaşmaya değer bir fırsatta bir basın bülteni göndermek mümkündür. Aşağıdaki durumlarda basın bülteni gönderebilirsiniz:

 • Ödüller: Şirketinizin veya çalışanlarınızın aldığı ödülleri hedef kitlenizle paylaşabilirsiniz. Ödüllü markalar potansiyel müşterilere güven verir.
 • Ürün Lansmanı: Yeni ürününüzü tanıtmak için bülten gönderebilirsiniz.
 • Yatırım Haberleri: Yatırım alan şirketler her zaman heyecan verici olur.
 • Satın Alma: Yeni ortaklıklar dikkat çekebilir.
 • Etkinlik: Markanızı duyurur ve etkinliğinize yeni katılımcılar çekebilirsiniz.
 • Yeni Çalışanlar: Marka yönetimi personeli değişiklikleri her zaman medyanın ilgisini çeker.
 • Kriz Yönetimi: Bir hata yaparsanız, stratejik bir basın bülteni ile işleri tersine çevirebilirsiniz.

Basın Bülteni Yayınlamaya Dair İpuçları

Basın bülteni yayınlamak, gazetecilerle yakın bir ilişki kurar. Ancak, yayınlamadan önce uyulması gereken bazı kurallar vardır. İlk olarak, bir haber bülteni yayınlamak için belirli bir gazeteciyle iletişime geçmeniz gerekir. Projeniz için doğru gazeteyi seçerek daha fazla okuyucuya ulaşabilirsiniz. Gazetecilerle iletişim kurmak için kişisel görüşmeleri ve e-postayı kullanabilirsiniz. Bülten, gazetenin yayımlanmasından bir gün önce gazetecilere gönderilmelidir. Bu şekilde metnin son hali size en ideal anlatım biçimini verecektir. Ayrıca, yayınlanacak zaman da çok önemlidir. Birçok medya kuruluşu hem basılı hem de online olarak basın bültenleri yayınlar. Online yayın için rakiplerin ve büyük firmaların yayın saatlerinin bir saat dışında seçmelisiniz. Genelde büyük firmalar 13:00 ve 20:00 gibi tam saatleri tercih ederler. Ayrıca bültenin yayınlanmasından sonra daha fazla erişime ulaşmak için yapılması gereken işler vardır. Bülteninizi sosyal medya hesabınızda veya web sitenizde paylaşarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Basın bülteninde tarih ve iletişim bilgilerinin yer alması güncellik ve erişilebilirlik açısından önemlidir. Basın bülteninde yer alan tarih, basın bülteninin dağıtıldığı tarih olmalıdır. Bu sayede hem basın hem de okuyucular haber bülteninin ilerleyişinin güncelliği hakkında bilgilendirilir. Basın bülteninde yer alan iletişim bilgileri, haber bültenine konu olan marka hakkında daha fazla bilgi almak isteyen basının uygun kişiyle iletişime geçebilmesi için gereklidir. Haber bülteninde yer alan iletişim bilgileri, PR ajansının medya ilişkileri uzmanının uygun adına, markanın iletişim faaliyetlerini yürüten basın bülteni servisine veya markanın kendi organizasyonu içindeki iletişim departmanına ait olabilir.

Ayrıca ekili bir basın bülteni için mesajın içeriği mümkün olduğunca akılda kalıcı olmalıdır. Bu noktada görsellerin kullanılması önemli bir araçtır. Basın bülteninde kullanılan görseller okuyucunun konuyu kafasında canlandırmasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda okuma yorgunluğunu da azaltır. Kullandığınız görselin basın bülteninin konusuyla eşleşmesi ve mantıklı olması önemlidir. Basın bültenindeki görsel, marka sözcüsünün fotoğrafı, son dakika haberine konu olan raporun infografik veya konuya uygun görsel olabilir.

Basın bülteninde dil ve imla hatalarına yer verilmemelidir. Basına gönderilen haber bülteninin sorumlu editöre müdahale etmemesi haber bülteninin yayınlanma olasılığını artırmaktadır. Tipografik veya dilbilgisi hatası olan metinler, gazeteciler ve medya yayıncılığı yapan haber bültenleri tarafından tercih edilmez.

Bunların yanı sıra etkili bir basın bülteni oluşturmak için konunuzu düzgün bir şekilde düzenlemeniz ve hikayedeki giriş, yapı ve sonuçların sırasını izlemeniz gerekir. Basın bülteni başlığı altında gazetecinin dikkatini çekmenin, konunun genel hatlarını ilk paragrafta göstermeli ve ardından olayın ayrıntılarını vermelisiniz. Bülten geliştirme, okuyuculara önem sırasına göre iletilmelidir.

Son olarak marka sözcünüzden alıntılar yapabilirsiniz. Marka sözcüsü, marka adına konuşmaya yetkili kişilerdir. Bir basın bülteninde bir marka sözcüsünden alıntı yapmak hem basın önünde hem de hedef kitle önünde gerçek destinasyonları bulmak için önemlidir. Bu kişiler, basının uzun vadeli fikir gerektiren konuları tartışmak için yetkili bir isim olarak da hatırlanır. Marka sözcüsünün beyanına ek olarak, konu ve konuşmacının uyumlu olduğundan emin olmak önemlidir. Basın bülteninin içeriğine bağlı olarak sözcü olarak yer alan taraflar değişebilir. Örneğin, markasının sözcüsü CEO olan bir şirket, teknolojiye yatırım hakkında bir haber bülteni yazarken şirketin CTO’sunu sözcü olarak konumlandırabilir.

Basın Bülteni Nasıl Dağıtılır?

Basın bülteninizi, söyleyeceklerinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan haber medyasının ellerine teslim etmek, bir sonraki adımdır. Basın bülteni dağıtmak için ise aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

 • Yerel iş topluluğunuz
 • Müşterileriniz
 • Sizi işletmenize yönlendiren influencerlar
 • Potansiyel iş ortakları
 • Satıcılarınız
 • Sektörünüzdeki diğer şirketler
 • Alanınızdaki düşünce liderleri

Ardından, paylaştığınız bilgileri potansiyel olarak kullanabilecek haber medya kuruluşlarının bir listesini yaparak basın bültenini dağıtabilirsiniz. Ancak basın mensupları ve haber ajansları ile yakın ilişkileriniz olmadıkça, haber bültenlerinin medyaya girmesi çok zor olabilir. Bülteninizi PR ajansları aracılığıyla yüzlerce haber sitesinde kolayca yayınlayabilirsiniz.

Dijital Çağda Online Basın Bülteni Yayınlamak

Bugün, birçok kişi, geleneksel basının bir parçası olarak basın bültenine bakar. Biçimden ve stil bakış açısından birkaç kural, bu bültenleri dijital çağda yakalayabilir. Online medyada doğru ilerleyen bu çağda ise bu bültenler her an yayınlanabilir. Ayrıca, online basın bültenleri, müşterilerin bugünkü güncel bilgilere ulaşması için geniş bir kitleye ulaşabilir. Modern dünyanın değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak için PR ajansları da video bültenler tercih edebilirler. Bu bültenler, haberleri ve projeleri daha dinamik bir şekilde iletmenize izin vererek daha fazla etkileşim alabilir.

Online Basın Bülteni Nedir?

Online Basın Bülteni Nedir?

Online Basın Bülteni Nedir?

Etkili bir basın bülteni yazmak ve onu zamanında ve etkili bir şekilde online olarak dağıtmak, şirketlerin, bireylerin ve projelerin imajını ve itibarını geliştirmek için en hızlı ve en yaygın kullanılan iletişim aracını temsil eder. Basın bültenleri, gazeteciler, editörler ve medya kuruluşları ile olumlu ilişkiler kurarak kişilerin ve tüzel kişilerin online görünürlüğünü artırabilir.

Online basın bültenleri, geleneksel bir basın bülteninden tamamen farklı değildir ve etkili bir basın bülteni yazmanın olağan kuralları, çevrimiçi haber bültenleri için de geçerlidir. Her iki durumda da 5N1K sorularının yanıtlanmasına dikkat edilmelidir. Temel fark, çevrimiçi basın bültenlerinin arama motoru algoritmaları göz önünde bulundurularak ve arama motoru optimizasyon tekniklerinin akıllıca kullanılmasıyla yazılması gerektiğidir. Ayrıca online basın bülteni aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Online basın bültenleri, özellikle deneyimli online PR ajansları tarafından hazırlandığında tipik olarak dinamik, kullanıcı dostu ve ekonomik bir yapıya sahiptir. İş iletişiminde basın bülteni, diğer bir deyişle profesyonel PR dağıtım hizmetleri, en etkili çevrimiçi kanalları kullanarak bir markanın imajını ve itibarını iyileştirebilir.
 • Online basın bültenleri, belirli hedef kitleniz için en uygun çevrimiçi kanallar aracılığıyla markanızın görünürlüğünü artırmanıza olanak tanır. Ayrıca sizi haber ajansları ve diğer medya kuruluşlarıyla düzenli olarak iletişim halinde tutarlar ve son kullanıcılarla iletişim kurmanızı sağlayabilirler.
 • Yüksek maliyetli çözümler ve paketler sunarak dijital platformların sağladığı ekonomik avantajlardan yararlanmanızı sağlar.
 • Online basın bültenleri, etkili arama motoru optimizasyonu tekniklerini kullanarak markanızın görünürlüğünü artırır. Basın bültenlerine, birkaç yıl önce yayınlanmış olsalar bile, genellikle çevrimiçi olarak erişilebilir.
 • Bu bültenler, gelişmiş raporlama sistemlerinin kullanımı yoluyla özel olarak uyarlanmış içerik pazarlama stratejileri geliştirme fırsatları sunar. Bu sistemler, basın bültenlerinizin toplamayı başardığı tüm çevrimiçi medya kapsamı hakkında tablolar ve grafiklerle dolu ayrıntılı raporlar sağlar.

Basın Bülteni Örnekleri

Bir ürün lansmanından veya yeni işe alım duyurularından son ödüllere, birleşme veya satın almalara veya yaklaşan bir etkinliğe kadar birçok farklı türde basın bülteni vardır. Bu basın bültenlerine örnek olarak ise aşağıdakiler verilebilir:

Genel haber konulu basın bülteni:

 • Marka: Happsy
 • Başlık: Happsy Organik Yatakları Herkes İçin Erişilebilir Hale Getiriyor
 • Bağlantı: Link

Etkinlik konulu basın bülteni:

 • Marka: Heinz
 • Başlık: Heinz İlk ‘Head Burger Artist’ini Arıyor
 • Bağlantı: Link

Kriz yönetimi konulu basın bülteni:

 • Marka: Tesla
 • Başlık: Tesla Araçlarında ‘İstenmeyen Hızlanma’ Yok
 • Bağlantı: Link

Yardım konulu basın bülteni:

 • Marka: DonateLife America
 • Başlık: Beyaz Saray Organ Zirvesinde Vurgulanan Yeni DonateLife America Girişimleri
 • Bağlantı: Link

İşe alma konulu basın bülteni:

 • Marka: eBay
 • Başlık: eBay Inc., Jamie Iannone’u İcra Kurulu Başkanı Olarak Atadı
 • Bağlantı: Link

Ürün lansmanı konulu basın bülteni:

 • Marka: Chevrolet
 • Başlık: İlk 2020 Chevrolet Corvette Hazırlanıyor
 • Bağlantı: Link

Ödül konulu basın bülteni:

 • Marka: NASA
 • Başlık: Virginia Ortaokulu Öğrencisi, NASA’nın Bir Sonraki Mars Gezgini’ni Adlandırma Onurunu Kazandı
 • Bağlantı: Link

Ortaklık konulu basın bülteni:

 • Marka: Kohl’s
 • Başlık: Kohl’s ve Lands’ End Yeni Ortaklığını Duyurdu
 • Bağlantı: Link
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.