Skip to main content

Bugün size blog yazısı nasıl yazılır, nelere dikkat edilir, neler, nasıl ön plana çıkarılır gibi konular üzerinde duracağız. Bunlar öğrenip doğru bir şekilde kazancınız ne mi olacak ? Hemen söyleyelim kazançlarınız şunlar olacak;

 • Yüzlerce yorum
 • Binlerce sosyal medya paylaşımı
 • Son olarak en önemli şey tabii ki, Google’da ilk sıraya gelebilmek.

Öyleyse bunu yapacağınızı anlatmaya başlayalım.

Blog Nedir?

Blog tam olarak web günlüğü anlamına gelmektedir. Blog düzeni 1990’lı yıllarda kişilerin kendi web sitelerinde, kendi düşüncelerini ve hikayelerini anlatma amacıyla online dergi olarak başladı. Bugünlerde ise her sektörden kişiler veya kurumlar uzman olduklarını düşündükleri endüstri hakkında analizlerini, düşüncelerini, eleştirilerini paylaşabilmek adına blog içerikleri üretiyorlar. Size bu makalede blog yazısı formulü sunacak ve aynı zamanda blog yazısı oluşturabilmek için belli başlı şablonlardan da bahsedeceğim. Blog yazısı oluşturabilmek adına kullanmanız gereken şablonlar şu şekilde;

 • Nasıl yapılır?
 • Liste tabanlı içerikler
 • İlgi çekici içerikler (Newsjacking)
 • Slideshare sunum sonrası
 • Küratörlü koleksiyon postası

Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

1) Kitlenizi Anlayın

Blog yazmaya başlamadan önce hedef kitlenizi anlamanız gerekiyor. Hedef kitleniz ne öğrenmek istiyor? Nelerle daha fazla ilgili? Blog yazınızı oluşturmadan önce onu okuyacak kitle hakkında ne bildiğinizi oturup sağlam kafayla düşünmelisiniz.

2) Blog Alan Adınızı Oluşturun

Hazırladığınız tüm blog gönderilerinizi barındırmaya ihtiyacınız olacak. Bunun için bir içerik yönetim sistemi (CMS) ve ayrıca bir web sitesi domain hizmeti seçilmesi gerekir.

3) Blogunuzun Temasını Özelleştirin

Blog etki alanını oluşturduğunuzda, oluşturmayı düşündüğünüz içeriği yansıtacak şekilde temanızı dizayn etmelisiniz. Örneğin çevre üzerine içerikler mi hazırlayacaksınız? O zaman yeşil renk, sürdürülebilirlik ve çevre ile özdeşleştiği için yeşil renk sizin için uygun olabilir. Blogunuzun hem görünümü hem de içeriğiyle uyuşuyor olması karşı tarafa vereceğiniz imaj açısından önemlidir. Ayrıca eklemeniz gereken diğer noktalar ise şu şekilde;

 • Logo: Logo adınız veya işletmenizin logosu olarak belirlenebilir. Okuyucuya bu içeriği kimin hazırladığınız göstermeniz gereklidir. O yüzden bunu mutlaka ayarlamanız gerekmektedir.
 • Hakkında: Kendinizi ve yaptığınız işi tanımlayan bir “hakkında” metni oluşturmanız sizin için faydalı olacaktır. Buraya yazacağınız metni şirketinizin hedeflerini desteklemeye yarayan bir metin olarak düşünebilirsiniz.

4) İlk Blog Yazınızın Konusunu Belirleyin

Bir şeyler yazmaya başlamadan önce, blog içeriğiniz için önce konu seçmeniz gerekir. Temeli atarken seçtiğiniz konular genel konular olabilir. Örneğin bir reklamcıysanız blog nasıl yazılır konusu hakkında içerik yazmaya başlayabilirsiniz. Ardından da başarısız blog yazısı nasıl yazılır konusunu oluşturarak konuyu genişletebilirsiniz. Sonrasında da belki dijital pazarlama veya dijital pazarlama çalışmalarında elde ettiğiniz bir başarıyı anlatabilirsiniz.

Bir reklamcının hazırladığı ilk makale blog nasıl yazılır konusu hakkındaysa, size sunmuş olduğumuz diğer şablonlara uygun konu başlıkları da şu şekilde olabilir;

 • Liste Tabanlı Gönderi: Başarılı blog yazısı yazabilmek için dikkat etmeniz gereken 5 madde
 • İlgi Çekici İçerikler (Newsjacking): Yapılan yeni araştırmaya göre blog yazısının web sitenize etkisi %X olarak açıklandı
 • Slideshare Sunum Sonrası: Eskinin yerini almasını beklenen 5 çeşit blog yazısı (Resimli)
 • Küratörlü Koleksiyon Postası: Bugün incelemeniz gereken 10 çeşit blog yazısı

5) Bir Başlık Oluşturun

Artık blog yazınızı hazırlamaya başlayabilmeniz için yukarıda anlattığınız teknikleri kulllanarak bir başlık belirlemeniz gerekmektedir. Belirleyeceğiniz başlık, içeriği okuyacak kişilere mutlaka bir yön göstermelidir. Mesela yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden gidelim. Örneğin “Yeni Blog Yazınız İçin Başarılı Bir Başlık Nasıl Oluşturabilirsiniz?” başlığı sizce de uygun değil mi?

6) Bir Giriş Yapın

Burada yapmanız gereken ilk işlem bu makaleyi okuyacak olan kişilerin dikkatini çekebilmek olmalı. Okuyucuyu makalenin girişinde kaybederseniz, yüksek ihtimalle okumaya devam etmeyecektir. Peki ilk paragrafta okuyucunun dikkatini nasıl çekebilirsiniz? Bunu birkaç teknikle gerçekleştirebilirsiniz; bir hikayeyle giriş yaparak, empati yaparak veya okuyucuya ilginç bir istatistik sunarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun ardından da hazırladığınız gönderinin amacından bahsederek, okuyucunun yaşadığı sorunu nasıl çözebileceğinizden bahsedebilirsiniz.

7) İçeriğinizin Ana Hattını Toparlayın

Bu bölümde yapmanız gereken şey, verdiğiniz bilgileri düzenlemek olmalı. İçeriğiniz uzun olabilir, bölümler veya listelendirmeler olabilir ama bunu düzenli bir şekilde yapmanız sizin avantajınıza olacaktır. Okuyucu derli toplu bir görüntü ile karşılaşacağı için sayfayı terketmeden yaptığı okuma işlemine devam edecektir.

8) Gönderinizi Düzenleyin

Merak etmeyin yayın işlemine çok az adımımız kaldı. Düzenleme bölümü blog yazısı hazırlamanın en önemli bölümlerinden bir tanesidir. Mutlaka dikkat etmelisiniz. Yazdığınız içeriği yayına almadan evvel baştan sona bir kez okumalı ve dil bilgisi kurallarına uygun olup olmadığını, anlatıp bozukluğu içerip içermediğini incelemelisiniz.

9) Blog Yazısının Sonuna CTA Ekleyin

Hazırladığınız blog gönderilerinin sonunda kullanıcının ne yapmasını istiyorsanız mutlaka ona değinmelisiniz. Bu call to action’lar bloga abone olun, e-kitap indirin, etkinliğe kayıt olun, ilgili makaleye göz atın gibi şeyler olabilir. Bu şablonu oluşturduğunuz taktirde, içeriklerinizi okuyan kişiler, CTA’larınızı görür ve siz de yeni bir müşteri adayı yaratmış olursunuz.

10) İçeriğinizi SEO İçin Optimize Edin

Blog yazınızı tamamladıktan sonra hazırladığınız içeriğe geri dönün ve makalenizi arama terimlerine göre optimize edin. Anahtar kelimeleri kaç defa kullandığınızı, yan olarak ekleyebileceğiniz anahtar kelimeler varsa onların eklenmesini, URL’lerin daha kısa hale getirilmesi gibi çalışmaları gerçekleştirin. Ama şunu mutlaka unutmayın; SEO çalışması yapıyorum diye makalenizin içerisine anahtar kelime doldurmamalısınız. Google’ın yeterince akıllı olduğundan emin olabilirsiniz. Tercihen alanında uzman bir SEO ajansı ile çalışın.

Meta Bölümü

Meta açıklaması, Google’ın sunduğu arama sonuçları sayfasının altında çıkan bölümdür. Kullanıcılara makalenizle ilgili kısa bir özet sunmalıdır. İdeal seviyesi ise 150-160 karakter aralığıdır.

Sayfa Başlığı

Hedef kitlenizin ilgilenmediği anahtar kelimeleri başlığınızda geçirmenin size hiçbir faydası olmayacaktır. O yüzden makalenizin başlığını arama terimlerini inceleyerek belirlemeniz gerekmektedir.

Bağlantılar

Hangi sayfalara link verdiğiniz (bağlantı) oldukça önemlidir. Sıralama almayı hedeflediğiniz anahtar kelime için bağlantı vermenin size fayda sağladığını unutmamalısınız. Ayrıca dışarıya verdiğiniz linklere de dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Mobil Optimizasyon

Günümüzde harcanan 3 dakikanın 2’si mobilde gerçekleşiyor. Blogunuza gelen kişilerin iyi bir deneyim yaşayabilmesi adına makalelerinizi mobil cihazlar için optimize etmeniz gerekmektedir.

11) Öne Çıkan Görsel Seçin

Hazırladığımız blog yazısı için kullanıcıların dikkatini çekebilecek bir görsel seçmeniz gerekmekte. Yapılan bir araştırmaya göre makaleyle alakalı olarak belirlenen öne çıkan görsel, alakalı olmayan görsele oranla %94 daha fazla görünüm elde ediyor. O yüzden mutlaka seçtiğiniz görselin hem karşı tarafta ilgi uyandırmasına hem de yazdığınız konu ile olmasına dikkat etmelisiniz.

Artık yayın vaktimiz geldi! Hadi hazırladığınız içeriği yayına alın ve Google’da elde ettiğiniz sıralamanın keyfini çıkarın.

Böylece “blog nasıl yazılır?” sorularına  stratejik cevap vermiş olduk. Cremicro İçerik Ajansı ile çalışarak blog yazıları ile lead elde etmeye başlayabilir ve potansiyel müşteri sayınızı artırabilirsiniz.

Blogu İyi Bir Yazı Haline Getiren Unsur Nedir?

Blog nasıl yazılır sorusuna verebilecek birçok cevap vardır. Bu cevaplardan birisine erişebilmeniz için tek yapmanız gereken, kullanmakta olduğunuz arama motorunuza blog yazısı nasıl yazılır şeklinde bir soru yazarak enter tuşuna basmaktır. Bunu yaparak bu soru ile ilgili yüzlerce cevap edinebileceğinize emin olabilirsiniz. Peki cevabını öğrenmek istediğiniz tek soru blog nasıl yazılır sorusu mudur? Bu kadar basit bir konunun peşinden koşarak buraya kadar gelmediğinize eminim. O halde sizlere, kendi blog yazılarımızda da uygulamakta olduğumuz, bir blogu iyi bir yazı haline getirebilecek unsurların neler olduklarını açıklamaya başlayabiliriz. Bu aşamada blog nasıl yazılır konusuyla ilgili aklınızda cevabını alamadığınız hiçbir soru kalmadığını varsayıyorum. Öyleyse haydi şimdi bir blogu çok daha iyi bir yazı haline getiren bu unsurları hiç vakit kaybetmeden sıralayalım.

İyi Bir Konu Seçin

Bir blog yazmanın ilk aşaması elbette bir konu belirlemektir. Bu, her blog yazısı için geçerlidir. Fakat, iyi bir blog yazısı yazabilmek için kitlelerin ilgi gösterebileceği konuları seçmelisiniz. Bunun için detaylı bir araştırma yapın. Blog yazılarınızı oluşturmadan önce insanların son zamanlarda ne tür konulara ilgi gösterdiklerini anlamaya çalışın. Bunun için kullanabileceğiniz etkili araçlar da vardır. Örnek vermek gerekirse, Google Trends uygulamasını doğru bir şekilde kullanırsanız, insanların ilgi gösterdiği en güncel konuları kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Belirlemiş Olduğunuz Konu İle İlgili Kim, Ne Yazmış?

Bu aşama aslında basit bir rakip araştırmasından farksızdır. Belirlemiş olduğunuz konularla ilgili benzer makaleleri incelemek, sizlere, yazınızı daha iyi hale getirecek şablonlar oluşturabilme konusunda harika fikirler sağlayabilir. Sadece konunuza benzer yazıların şablonlarını ve yararlandıkları kaynakları inceleyin. Bunun, işinizi son derece kolaylaştırabileceğinden emin olabilirsiniz.

Yazınızı Oluştururken Hedef Kitlenizin Gözünden Bakın

Yazılarınızı kimler için oluşturuyorsunuz? Tabi ki de okuyucular için. Fakat, yazılarınızı okumalarını hedeflediğiniz bazı spesifik okuyucu kitleleri de olabilir. İşte bu kitleleri anlamak, yazılarınızı, onların gözünde çok daha iyi bir hale getirebilecektir. Hedef kitlenizin kullanmakta olduğu dilden, hoşlandıkları anlatım tarzlarına ve konuları algılayış biçimlerine kadar her öğeyi doğru bir şekilde analiz edebilmelisiniz. Bu, onlar için daha iyi yazılar yazabilmenizi son derece kolaylaştıracaktır.

Blog Yazılarınızın Başlık ve Giriş Kısmının Etkileyici Olmaları Oldukça Önemli

Blog yazısı nasıl yazılır başlığımızdaki adımları takip ederek kaliteli bir blog oluşturdunuz. O halde, bu blog, zamanla arama motoru sonuç sayfasında daha da yüksek sıralamalar elde edecektir. Yani, blogunuz daha yüksek sıralamalar elde ettikçe, onları daha da fazla insan görmeye başlayacak. Peki, bu insanların, arama sonuç sayfasında rastladıkları sonuçlara tıklamaya teşvik eden şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Tabi ki de başlıklar. Eğer, dikkat çeken bir başlık oluşturursanız, bloglarınızın tıklanma oranlarını önemli ölçüde artırabileceğinizden emin olabilirsiniz. Ardından, yazacağınız etkili girişlerle de okuyucularınızı blogunuzda kalmaya ikna edebilirsiniz.

Yazılarınızın Bölümleri Anlamsal Açıdan Bağdaşan Bir Akışa Sahip Olmalıdır

Biliyorsunuz ki internet sitelerinin çoğu, yüksek seviyelerdeki hemen kapanma oranlarından dolayı başarısız oluyor. Peki, bunun nedeni ne dersiniz? Bunun cevabı oldukça açık. Okuyucular, bloglardaki yazıları okurken adeta yazıda kayboluyorlar. Peki bu ne demek ve buna sebep olan şey nedir? Okuyucular blog yazılarında kayboluyorlar, çünkü yazının içerisinde okumuş oldukları bir sonraki bölüm ile bir önceki birbiriyle bağdaşmıyor. Sadece bu durumu anlamlandırmaya çalıştığınızı hayal edin. Zihinsel açıdan belirli düzeyde bir efor göstermek gerekiyor değil mi? İşte, blog yazılarınızı oluştururken bu düşünceyi aklınızdan çıkarmayın. Çünkü, onlarca alternatifiniz varken, okuyucularınız yazılarınızı anlamsal olarak bağdaştırmaya çalışmakla vakit kaybetmeyeceklerdir. Bunun yerine, blogunuza geldikleri ilk dakikada web sitenizden ayrılıp aynı konuyu anlatan başka bir blogu ziyaret etmeyi tercih edecektir. Siz olsanız ne yapardınız?

Blog Açmanın Maliyeti Nedir?

Blog yazısı nasıl yazılır ve daha iyi blog yazıları yazabilme gibi konularda detaylı bilgiler vermiş olduğumuz yazımızın bu bölümünde, son olarak bir blog açmanın sizlere ne kadara mal olacağını açıklayacağız. Artık nasıl blog yazılacağı konusuyla ilgili kafanızdaki her şey çok daha net ve buna rağmen kendinize ait bir blog açma konusunda hala kararlı mısınız? O halde şimdi, bunun size ne kadara mal olabileceğini tartışabiliriz.

Bu konu hakkında tartışmaya başlamadan önce bir web sitesi açmanın çok büyük paralara mal olmayacağını baştan belirtelim. Eğer, web sitenizi kendiniz kuracaksınız, her şeyden önce web sitesi tasarımı ve kurulumu gibi konularda cebinizden hiçbir şekilde ekstradan para çıkmayacağının altını çizelim. Yani normalde, tüm bu süreç piyasada ortalama olarak bin TL gibi bir maliyete sahiptir. Ancak siz, tasarım ve kurulum gibi konuları kendi başınıza halledeceğiniz için para ödemenizi gerektirecek tek konu domain ve hosting hizmetleri olacaktır. Bu hizmetler için de ödemeniz gereken miktarlar bütçenizi kesinlikle sıkıntıya sokmayacak seviyededir. Bir domain ve hosting hizmetinden yararlanmanın maliyeti senelik olarak sadece 22 dolardır.

Özet – Blog Nasıl Yazılır?

Blog yazısı nasıl yazılır sorusuna cevap verdiğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Makalemizde, bir blog yazısı yazabilmek için ihtiyacınız olan her konuda yeterli bilgiyi bulabileceksiniz. Artık, nasıl blog yazılır gibi sorulara cevap aramak zorunda değilsiniz. Öyleyse son olarak, blog yazısı nasıl yazılır konusunda listelemiş olduğumuz başlıkların üzerinden geçerek yazımızı sonlandıralım. Özet olarak nasıl blog yazılır:

 • Kitlenizi Anlayın: Kitlenizi anlamak, onlara daha etkileyici bir şekilde hitap edebilmenizin anahtarıdır. Onların dilinden konuşursanız sizi dinlemeye başlayacaklardır.
 • Blog Alan Adınızı Oluşturun: Blogunuzun alan adı, temanızla ve ilgi alanlarınızla bağdaşmalıdır. Alan adı, Google’ın SERP sıralamaları için göz önünde bulundurduğu önemli metriklerden birisidir.
 • Blogunuzun Temasını Özelleştirin: Blogunuzun temasını hedef kitlenizin zevklerine ve ilgi alanlarına göre özelleştirin. Unutmayın, bu blog sizin olduğu kadar onların da.
 • İlk Blog Yazınızın Konusunu Belirleyin: Blog yazınızın konusunu belirlemek her zaman yapacağınız ilk iştir. Bunu yaparken bazı kaynaklardan yararlanmak, blog yazılarınız için daha ilgi çekici konular keşfedebilmenize yardımcı olabilir.
 • Bir Başlık Oluşturun: Arama motoru sonuç sayfasında daha fazla tıklanma elde edebilmek için okuyucuları etkileyici bir başlıkla blogunuza çekin.
 • Bir Giriş Yapın: Etkili bir giriş, okuyucularınızı blogunuzda tutmaya ikna edebilecek bir seviyede olmalıdır.
 • İçeriğinizin Ana Hattını Toparlayın: İçeriğinizin ana hatlarını belirleyerek bir temel üzerine oturtun ve bu hatları takip ederek yazınızı oluşturun.
 • Gönderinizi Düzenleyin: Yazınızı bitirdikten sonra son kontrolleri muhakkak gerçekleştirin ve gözden kaçırmış olabileceğiniz aksaklıkları giderdiğinizden emin olun.
 • Blog Yazısının Sonuna CTA Ekleyin: Yazılarınızın sonuna ekleyeceğiniz bir CTA, okuyucularınızı harekete geçirmeye yetecek kadar etkileyici olmalıdır.
 • İçeriğinizi SEO İçin Optimize Edin: Bunun için Meta bölümünü, sayfa başlığınızı, blogunuzda bulunan bağlantıları ve mobil uyumluluğu optimize etmeyi ihmal etmeyin.
 • Öne Çıkan Görsel Seçin: Görsellerden faydalanmak, insanları etkileyebilmenin en iyi yollarından birisidir. Bu yüzden görsellerin bu gücünden faydalanmayı ihmal etmeyin.
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply