Skip to main content

Bugün size blog yazısı nasıl yazılır, nelere dikkat edilir, neler, nasıl ön plana çıkarılır gibi konular üzerinde duracağız. Bunlar öğrenip doğru bir şekilde kazancınız ne mi olacak ? Hemen söyleyelim kazançlarınız şunlar olacak;

 • Yüzlerce yorum
 • Binlerce sosyal medya paylaşımı
 • Son olarak en önemli şey tabii ki, Google’da ilk sıraya gelebilmek.

Öyleyse bunu yapacağınızı anlatmaya başlayalım.

Blog Nedir?

Blog tam olarak web günlüğü anlamına gelmektedir. Blog düzeni 1990’lı yıllarda kişilerin kendi web sitelerinde, kendi düşüncelerini ve hikayelerini anlatma amacıyla online dergi olarak başladı. Bugünlerde ise her sektörden kişiler veya kurumlar uzman olduklarını düşündükleri endüstri hakkında analizlerini, düşüncelerini, eleştirilerini paylaşabilmek adına blog içerikleri üretiyorlar. Size bu makalede blog yazısı formulü sunacak ve aynı zamanda blog yazısı oluşturabilmek için belli başlı şablonlardan da bahsedeceğim. Blog yazısı oluşturabilmek adına kullanmanız gereken şablonlar şu şekilde;

 • Nasıl yapılır?
 • Liste tabanlı içerikler
 • İlgi çekici içerikler (Newsjacking)
 • Slideshare sunum sonrası
 • Küratörlü koleksiyon postası

Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

1) Kitlenizi Anlayın

Blog yazmaya başlamadan önce hedef kitlenizi anlamanız gerekiyor. Hedef kitleniz ne öğrenmek istiyor? Nelerle daha fazla ilgili? Blog yazınızı oluşturmadan önce onu okuyacak kitle hakkında ne bildiğinizi oturup sağlam kafayla düşünmelisiniz.

2) Blog Alan Adınızı Oluşturun

Hazırladığınız tüm blog gönderilerinizi barındırmaya ihtiyacınız olacak. Bunun için bir içerik yönetim sistemi (CMS) ve ayrıca bir web sitesi domain hizmeti seçilmesi gerekir.

3) Blogunuzun Temasını Özelleştirin

Blog etki alanını oluşturduğunuzda, oluşturmayı düşündüğünüz içeriği yansıtacak şekilde temanızı dizayn etmelisiniz. Örneğin çevre üzerine içerikler mi hazırlayacaksınız? O zaman yeşil renk, sürdürülebilirlik ve çevre ile özdeşleştiği için yeşil renk sizin için uygun olabilir. Blogunuzun hem görünümü hem de içeriğiyle uyuşuyor olması karşı tarafa vereceğiniz imaj açısından önemlidir. Ayrıca eklemeniz gereken diğer noktalar ise şu şekilde;

 • Logo: Logo adınız veya işletmenizin logosu olarak belirlenebilir. Okuyucuya bu içeriği kimin hazırladığınız göstermeniz gereklidir. O yüzden bunu mutlaka ayarlamanız gerekmektedir.
 • Hakkında: Kendinizi ve yaptığınız işi tanımlayan bir “hakkında” metni oluşturmanız sizin için faydalı olacaktır. Buraya yazacağınız metni şirketinizin hedeflerini desteklemeye yarayan bir metin olarak düşünebilirsiniz.

4) İlk Blog Yazınızın Konusunu Belirleyin

Bir şeyler yazmaya başlamadan önce, blog içeriğiniz için önce konu seçmeniz gerekir. Temeli atarken seçtiğiniz konular genel konular olabilir. Örneğin bir reklamcıysanız blog nasıl yazılır konusu hakkında içerik yazmaya başlayabilirsiniz. Ardından da başarısız blog yazısı nasıl yazılır konusunu oluşturarak konuyu genişletebilirsiniz. Sonrasında da belki dijital pazarlama veya dijital pazarlama çalışmalarında elde ettiğiniz bir başarıyı anlatabilirsiniz.

Bir reklamcının hazırladığı ilk makale blog nasıl yazılır konusu hakkındaysa, size sunmuş olduğumuz diğer şablonlara uygun konu başlıkları da şu şekilde olabilir;

 • Liste Tabanlı Gönderi: Başarılı blog yazısı yazabilmek için dikkat etmeniz gereken 5 madde
 • İlgi Çekici İçerikler (Newsjacking): Yapılan yeni araştırmaya göre blog yazısının web sitenize etkisi %X olarak açıklandı
 • Slideshare Sunum Sonrası: Eskinin yerini almasını beklenen 5 çeşit blog yazısı (Resimli)
 • Küratörlü Koleksiyon Postası: Bugün incelemeniz gereken 10 çeşit blog yazısı

5) Bir Başlık Oluşturun

Artık blog yazınızı hazırlamaya başlayabilmeniz için yukarıda anlattığınız teknikleri kulllanarak bir başlık belirlemeniz gerekmektedir. Belirleyeceğiniz başlık, içeriği okuyacak kişilere mutlaka bir yön göstermelidir. Mesela yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden gidelim. Örneğin “Yeni Blog Yazınız İçin Başarılı Bir Başlık Nasıl Oluşturabilirsiniz?” başlığı sizce de uygun değil mi?

6) Bir Giriş Yapın 

Burada yapmanız gereken ilk işlem bu makaleyi okuyacak olan kişilerin dikkatini çekebilmek olmalı. Okuyucuyu makalenin girişinde kaybederseniz, yüksek ihtimalle okumaya devam etmeyecektir. Peki ilk paragrafta okuyucunun dikkatini nasıl çekebilirsiniz? Bunu birkaç teknikle gerçekleştirebilirsiniz; bir hikayeyle giriş yaparak, empati yaparak veya okuyucuya ilginç bir istatistik sunarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun ardından da hazırladığınız gönderinin amacından bahsederek, okuyucunun yaşadığı sorunu nasıl çözebileceğinizden bahsedebilirsiniz.

7) İçeriğinizin Ana Hattını Toparlayın

Bu bölümde yapmanız gereken şey, verdiğiniz bilgileri düzenlemek olmalı. İçeriğiniz uzun olabilir, bölümler veya listelendirmeler olabilir ama bunu düzenli bir şekilde yapmanız sizin avantajınıza olacaktır. Okuyucu derli toplu bir görüntü ile karşılaşacağı için sayfayı terketmeden yaptığı okuma işlemine devam edecektir.

8) Gönderinizi Düzenleyin

Merak etmeyin yayın işlemine çok az adımımız kaldı. Düzenleme bölümü blog yazısı hazırlamanın en önemli bölümlerinden bir tanesidir. Mutlaka dikkat etmelisiniz. Yazdığınız içeriği yayına almadan evvel baştan sona bir kez okumalı ve dil bilgisi kurallarına uygun olup olmadığını, anlatıp bozukluğu içerip içermediğini incelemelisiniz.

9) Blog Yazısının Sonuna CTA Ekleyin

Hazırladığınız blog gönderilerinin sonunda kullanıcının ne yapmasını istiyorsanız mutlaka ona değinmelisiniz. Bu call to action’lar bloga abone olun, e-kitap indirin, etkinliğe kayıt olun, ilgili makaleye göz atın gibi şeyler olabilir. Bu şablonu oluşturduğunuz taktirde, içeriklerinizi okuyan kişiler, CTA’larınızı görür ve siz de yeni bir müşteri adayı yaratmış olursunuz.

10) İçeriğinizi SEO İçin Optimize Edin

Blog yazınızı tamamladıktan sonra hazırladığınız içeriğe geri dönün ve makalenizi arama terimlerine göre optimize edin. Anahtar kelimeleri kaç defa kullandığınızı, yan olarak ekleyebileceğiniz anahtar kelimeler varsa onların eklenmesini, URL’lerin daha kısa hale getirilmesi gibi çalışmaları gerçekleştirin. Ama şunu mutlaka unutmayın; SEO çalışması yapıyorum diye makalenizin içerisine anahtar kelime doldurmamalısınız. Google’ın yeterince akıllı olduğundan emin olabilirsiniz. Tercihen alanında uzman bir SEO ajansı ile çalışın.

Meta Bölümü

Meta açıklaması, Google’ın sunduğu arama sonuçları sayfasının altında çıkan bölümdür. Kullanıcılara makalenizle ilgili kısa bir özet sunmalıdır. İdeal seviyesi ise 150-160 karakter aralığıdır.

Sayfa Başlığı

Hedef kitlenizin ilgilenmediği anahtar kelimeleri başlığınızda geçirmenin size hiçbir faydası olmayacaktır. O yüzden makalenizin başlığını arama terimlerini inceleyerek belirlemeniz gerekmektedir.

Bağlantılar

Hangi sayfalara link verdiğiniz (bağlantı) oldukça önemlidir. Sıralama almayı hedeflediğiniz anahtar kelime için bağlantı vermenin size fayda sağladığını unutmamalısınız. Ayrıca dışarıya verdiğiniz linklere de dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Mobil Optimizasyon 

Günümüzde harcanan 3 dakikanın 2’si mobilde gerçekleşiyor. Blogunuza gelen kişilerin iyi bir deneyim yaşayabilmesi adına makalelerinizi mobil cihazlar için optimize etmeniz gerekmektedir.

11) Öne Çıkan Görsel Seçin

Hazırladığımız blog yazısı için kullanıcıların dikkatini çekebilecek bir görsel seçmeniz gerekmekte. Yapılan bir araştırmaya göre makaleyle alakalı olarak belirlenen öne çıkan görsel, alakalı olmayan görsele oranla %94 daha fazla görünüm elde ediyor. O yüzden mutlaka seçtiğiniz görselin hem karşı tarafta ilgi uyandırmasına hem de yazdığınız konu ile olmasına dikkat etmelisiniz.

Artık yayın vaktimiz geldi! Hadi hazırladığınız içeriği yayına alın ve Google’da elde ettiğiniz sıralamanın keyfini çıkarın.

Böylece “blog nasıl yazılır?” sorularına  stratejik cevap vermiş olduk. Cremicro İçerik Ajansı ile çalışarak blog yazıları ile lead elde etmeye başlayabilir ve potansiyel müşteri sayınızı artırabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply