Skip to main content

Bu yazımızda breadcrumb nedir ve breadcrumb hakkında bilmeniz gereken önemli teknik detaylardan bahsedeceğiz. Sitenizi daha kullanıcı dostu bir hale getirmenizi sağlayan breadcrumb ile başarılı SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Bunu sağlayabilmek için her şeyden evvel başarılı bir SEO Çalışması için uzman bir ekiple ile partnerlik yapmanızı öneririz. Keyifli okumalar.

İlk etapta breadcrumb nedir, ne anlama gelir ona bakalım. Türkçe çevirisi “ Ekmek kırıntısı” olan breadcrumb, kısaca bir patika yoludur. Adını, Hansel ve Gretel masalında geçen ekmek kırıntılarından alır. Bu ekmek kırıntıları ise, onların kaybolmasını önleyecek bir patika yolunu oluşturur. Sitenizde de sayfaların, hiyerarşik sıralamasına göre dizilen ve kullanıcıya yol gösteren bir işlem olarak kullanılır. Bu işlem yalnızca kullanıcıları kaybolmaktan kurtarmaz, aynı zamanda arama motoru botları için de bir yol göstericidir. Bu botlar, breadcrumb sayesinde sitenizde kolayca sayfalar arasında kaybolmadan geçiş yapar. Temel işlevi sizi, sayfalar arasında yönlendirmektir. Her sayfada bulunması, kullanıcı deneyimi için son derece önemlidir. Öyle ki Google, bunu tespit eder ve kalite puanınızı arttırarak arama sonuçlarında sıralamanızı yükseltir. Kısaca örnek verecek olursak, ana sayfadan herhangi bir ürün sayfasına kadar geldiğinizi varsayalım. Burada breadcrumb, sizin ana sayfadan ürün sayfasına kadar gitmiş olduğunuz yolun patikasını gösterir. Böylece sitede kaybolmanızı önler ve kullanıcı dostu bir deneyim yaşamanızı sağlar.

""

Breadcrumb nedir bildiğinize göre şimdi neden kullanılması gerektiğinden bahsedelim. Sitenizde birçok fayda sağlayan bir yapıdır. Kuşkusuz SEO için son derece önemlidir. Her şeyden önce iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Gelen ziyaretçilerin, sitede kaybolmamasını sağlar. Öte yandan, geçiş sağlayan diğer sayfalara da referans vererek kullanıcıların, sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Böylece sitenizde oturum süresi yükselir, bu da, Google’daki kalite puanınızı arttırır. Bütün bunların dışında, arama motoru botları için de faydalıdır. Botlar, breadcrumb sayesinde kolayca siteyi tarar ve site yapısını anlar. Böylece karmaşık bir tablo yaratmak yerine botlara, daha düzenli bir site gösterirsiniz. Bu da, başarılı bir SEO çalışması için oldukça önemlidir. 

İlgili Makale: Bounce Rate Nedir? Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Nasıl İyileştirilir?

Bu alanda breadcrumb nedir ve nasıl yapıldığını bilmek yeterli değil. Dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır. Kullanıcı dostu bir çalışma olması gerektiğini unutmayın. Tamamen botlara yönelik tasarımlar yapmaktan kaçının. Eğer bunlarla kullanıcıyı memnun edemezseniz breadcrumb, işlevini tam anlamıyla yerine getiremez. Doğru bir çalışma yapılmadığı takdirde, siteniz zarar görebilir. Gelin kısaca dikkat etmeniz gereken faktörleri inceleyelim.

Ayraç, tasarım açısından önemlidir. “ Ana sayfa > Breadcrumb > Breadcrumb Nedir? ” Bu örnekte kullanılan ( >) büyüktür işareti en sık kullanılan işarettir. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Sayfanızın tasarımına uymuyorsa farklı işaretler de eklenebilir. “ /”, “ -”, “ .” gibi işaretler de geçerlidir. Bu konuda tasarımsal detaylara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Kullanıcıların yukarıdaki “Ana sayfa > Breadcrumb > Breadcrumb Nedir? ” örneğini, sayfada kolayca keşfetmeleri gerekir. Ancak breadcrumb tasarımı da kullanıcıları rahatsız edecek ve dikkatlerini dağıtacak bir şekilde oluşturulmamalıdır. Özellikle tasarım konusu, tamamen kullanıcı deneyimine dayanarak hazırlanmalıdır. Burada doğru orantıyı yakalamak önemlidir. En hassas olmanız gereken nokta, breadcrumb’ın sayfanızda kaybolmasına veya kullanıcıların dikkatini dağıtarak onları rahatsız etmesine izin vermemek olmalıdır.

Özellikle sitedeki konumu, breadcrumb nedir sorusunun en önemli parçalarından biridir. Çünkü bu alanın, kullanıcı tarafından kolayca keşfedilmesi gerekir. Bu konuda sıkça görülen, genel bir tasarım algısı vardır. Breadcrumb, sitelerde gözümüzün görmeye alıştığı şeylerin arasında yer alır. Bu nedenle en yaygın şekliyle kullanılmalıdır. Ana menünün hemen sol altında veya tam alt ortasına gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Menünün sağ alt kısmı pek yaygın olmadığından, oraya yerleştirmenizi tavsiye etmeyiz. Bu şekilde bir kullanım, kullanıcının kafasını anlık karıştırabilir veya bulmasını zorlayabilir. Google, kullanıcının olabildiğince rahat ve memnun olmasını hedefler. Bu nedenle tasarımsal inceliklere mutlaka önem göstermeniz gerekmektedir.

Breadcrumb Konumu

Breadcrumb Konumu

Artık breadcrumb nedir, konumu ve büyüklüğü nasıl olmalıdır sorularının cevaplarını tam anlamıyla öğrendiniz. Şimdi sıra, nasıl yapıldığını öğrenmeye geldi. Bu işlemi yapmanın birden çok yolu bulunmaktadır. Eğer sitenizin alt yapısı WordPress üzerinde ise bu işlemi yapmanın birçok kolay yolu vardır. Mesela, Yoast SEO gibi uygulamalar kullanıyorsanız, oradan breadcrumb’ı sitenizde kolayca etkinleştirebilirsiniz. Ancak eğer sitenizi kendiniz sıfırdan yazıyorsanız veya bir yazılımcı tarafından hazırlanıyorsa, bunu manuel bir şekilde sitenize kurabilirsiniz. Bu işlemi, arama motorlarının desteklediği Schema.org üzerinden yapabilirsiniz. Schema.org bir işaretleme dilidir. Buradan alacağınız etiketlerle sayfanızda çalışmaya başlar. Arama motoruna https://schema.org/BreadcrumbList adresini girerek breadcrumb etiketi alabilirsiniz. Kendiniz sitenize ekleyerek daha sonra da üstünde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi SEO için breadcrumb neden önemlidir konusunu anlatmaya. Doğru bir şekilde kurgulanmış ve uygulanmış SEO çalışması, sitenizi arama motorunda üst sıralara çıkartır. Bunun yolu da aslında başarılı bir kullanıcı deneyimi, doğru içerik stratejisi ve kolay taranan bir site oluşturmaktan geçer.  Daha önce de belirttiğimiz gibi arama motorlarında yükselmek için, başarılı bir kullanıcı deneyimi ve kolay taranan bir site haritası, Google için son derece önemlidir. Arama motorlarının önem verdiği iki nokta, memnun kalmış bir kullanıcı deneyimi ve arama botlarıdır. Breadcrumb her ikisine de cevap verir. Kullanıcı dostu bir breadcrumb, sitenin kalitesi için önemlidir. Google, memnun kalan ziyaretçileri, oturum süresine göre tespit eder. Eğer oturum süreleri yüksek ve hemen çıkma oranları düşükse, kalite puanınız artar. Hepinizin bildiği üzere, yüksek kalite puanına sahip siteler başarılı bir SEO açısından son derece önemlidir. Öte yandan tabii ki arama motoru botları da sitenizi kolayca tarayabilmelidir. Oluşturmuş olduğunuz breadcrumb sayesinde, botlar sitede kolayca sayfalar arası geçiş yapabiliyor olması oldukça önem taşımaktadır. Bu kurgular doğru bir şekilde oluşturulmuşsa Google, sitenizin içeriğini temiz bir şekilde anlar ve kalite puanınızı değerlendirir. Breadcrumb bu gerekçelerden ötürü sitenizin ön sıralara yükselmesine yardımcı olan bir özellik olmasından ötürü SEO için önemlidir. Kısaca, başarılı bir SEO çalışmasının ana maddelerinden biridir diyebiliriz.

Artık breadcrumb nedir ve nasıl çalışır biliyorsunuz. Sitenizi bu çalışmayla, kullanıcı dostu ve kaliteli bir forma sokabilirsiniz. Gelen ziyaretçilerinizin sitenizde kaybolmasını önleyerek onlara kolay bir gezinti yaşatabilirsiniz. Özellikle teknik detaylarını inceleyerek SEO alanında başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıca sitenizin hızlı ve kalıcı bir şekilde yükselebilmesi için alanında tecrübeli ve profesyonel bir SEO Firması ile çalışmaya başlamanız sizin için son derece faydalı olacaktır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply