Bugün bilmeniz gereken en önemli 14 SEO ipucu ile karşılaşacaksınız ve daha da önemlisi size anlatacağımız şeyler aslında hala işe yarayan ipuçlarıdır.

SEO konusunda yeni de olsanız deneyimli de olsanız umarım bu makaleden bir şeyler öğrenebilirsiniz. Öyleyse lafı daha fazla uzatmadan konumuzu anlatmaya başlayalım.

1) Anahtar Kelimelerinizi Doğru Yerlerde Kullanın (SEO İpucu)

İlk olarak önem vermeniz gereken SEO ipucu anahtar kelime kullanımıdır. Büyük ihtimalle anahtar kelime kullanmanız gerektiğiniz biliyorsunuzdur. Ama anahtar kelimelerini nerede kullanacağınızı bilmek, kaç kere kullanacağınızı bilmek gibi teknik konular bu noktada kilit rol oynar.

Anahtar Kelimelerinizi Doğru Yerlerde Kullanın

Anahtar Kelimelerinizi Doğru Yerlerde Kullanın

Özellikle belirlediğiniz anahtar kelimenizin sayfanızda bulunan başlık kısmında en az bir defa geçtiğinden emin olmalısınız.

Başlık kısmında anahtar kelime geçmeli

Başlık kısmında anahtar kelime geçmeli

Web sayfası URL’sinde mutlaka geçmeli;

web sayfası url'sinde geçmeli

web sayfası url’sinde geçmeli

Ayrıca hazırladığınız içeriğin ilk 100 kelimesi içerisinde geçmeli.

İlk 100 kelime içerisinde geçmeli

İlk 100 kelime içerisinde geçmeli

2) Sitenize Giren Ziyaretçileri Sitenizde Daha Uzun Süre Tutun (SEO İpucu)

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken SEO ipucu sitenize gelen ziyaretçileri sitenizde daha uzun tutabilmek olmalı. Peki, şimdi acı bir gerçekle karşı karşıya kalmaya hazır mısınız? Pogo Stick, Google sıralamanızı yükseltebileceği gibi düşüredebilir. Pogo Stick nedir dediğinizi duyar gibiyim. Pogo Stick, bir Google kullanıcısının sitenize tıkladıktan sonra aradıkları şeyle ilgili hiçbir şey olmamasından ötürü girer girmez çıkmaları anlamına gelmektedir. O yüzden mutlaka Pogo Stick’ten uzak durmanız gerekmektedir.

Peki şimdi başka bir soru soralım. Kullanıcıları sitenizde nasıl daha uzun süre tutabilirsiniz? Bu sorunun cevabı aslında tam olarak şu; çok sayıda alt başlık ve listeleme kullanarak. Yazdığınız içeriğin okunması kolay olduğu zaman kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirirler. Görünüşe göre listeleme ve alt başlık tekniğin uygulanması okuyucunun okuma işlemini daha fazla kolaylaştırıyor.

alt başlık ve listeleme kullanın

alt başlık ve listeleme kullanın

3) Önerilen Anahtar Kelimeleri İnceleyin (SEO İpucu)

SEO çalışması yaparken uzun kuyruklu olan anahtar kelimeleri bulabilmek için Google Suggest’ı kullanmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur.

Google suggest örnekleri

Google suggest örnekleri

Fakat bu kısımda bilmediğiniz şey, aynı çalışmayı diğer arama motorları için de kullanmanız gerektiğidir. Örnek vermek gerekirse Youtube gibi;

youtube önerilenler

youtube önerilenler

Bing önerilenler;

bing önerilenler

bing önerilenler

4) Zombi Sayfalarınızı Silin (SEO İpucu)

Zombi sayfalardan kasıt, sitenize trafik getirmeyen sayfalardır. Zombi sayfalarınızı silmeye başladığınızda daha yüksek sıralama ve daha fazla Google trafiği alabilirsiniz. Bu soru neden işe yarıyordur diye kafanızda soru işareti oluşmuş olabilir. Bunun cevabı tam olarak şudur; Google düşük kaliteli içerikle şişirilmiş sitelere sıralama vermek istemiyor.

5) Sektör Araştırması Yapın (SEO İpucu)

Sektörünüzde bulunun otoritesi yüksek olan bloglardan veya haber sitelerinden nasıl backlink alabilirsiniz? Bunun en kolay yolu bir sektör üzerine yaptığınız araştırmaya yayınlamaktır. BuzzSumo‘nun yaptığı araştırmaya göre bir sektör araştırması yapmanın bize bir ton trafik, sosyal medya paylaşımı ve bahsedilme sağlayacağını söyledi.

buzzsumo araştırma sonucu

buzzsumo araştırma sonucu

6) Hazırladığınız İçeriğe İlgili Anahtar Kelimeleri Ekleyin (SEO İpucu)

Google’da sıralama alma gibi bir niyetiniz varsa hazırladığınız içeriğe eş anlamlı kelimeleri ve diğer alakalı anahtar kelimeleri eklemeniz gerekmekte. Peki neden mi? Tam olarak Google’ın gerçekleştirmiş olduğu Google Hummingbird güncellemesinden.

Google Hummingbird güncellemesi

Google Hummingbird güncellemesi

Google’ın gerçekleştirmiş olduğu Hummingbird güncellemesi, Google’ın anahtar kelimeyi doldur geç mantığının önüne geçmesini sağladı. Google artık bunun yerine sayfa yapınızın konusunu algılamaya çalışıyor.

anahtar kelime şablonu

anahtar kelime şablonu

Peki içeriğinizi Hummingbird için nasıl optimize edebilirsiniz? Yapmanız gereken işlem tam olarak şu; içeriğinize ana anahtar kelimenizin varyasyonları eklemeniz gerekmekte. Bunu yapabilmek için öncelikle Google’da ana anahtar kelimenizi taratın.

Paleo diyeti araması

Paleo diyeti araması

Arama sonuçlarının en altına gelin.

paleo diyeti ile ilgili aranan diğer kelimeler

paleo diyeti ile ilgili aranan diğer kelimeler

İçeriğinize burada bulunan kelimelerden serpiştirin.

7) İnfografikler, Podcastler ve Videolar (SEO İpucu)

Görsel içerikler, trafik elde etme ve backlink almak için harika bir yoldur. Ama işte şöyle problem bulunuyor. Google bunları anlamakta güçlük çekiyor! Bu nedenle eklediğiniz infografiklere, podcastlere ve videolara bolca metin eklemeniz gerekiyor.

8) Eski Sayfaları Güncelleyin (SEO İpucu)

Web sitenizde nal toplayan blog içerikleriniz mi var? O zaman yapmanız gereken şey, bu içerikleri güncelleyerek sıralamanızı artırmaya çalışmak olmalıdır. Örneğin bir içeriğinizin umduğunuz kadar iyi performans göstermediğini mi fark ettiniz? Ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman şunları deneyebilirsiniz;

  • Yazdığınız içeriği daha kolay hale getirebilmek adına adım adım bölümlendirebilirsiniz.
  • Başlığınızı değiştirebilir ve yeni bir açıklama metni ekleyebilirsiniz.
  • Makalenizin içerisine yeni bilgiler serpiştirebilir, iç link ya da dış link bağlantıları ekleyebilirsiniz.

Not: Güncellediğiniz içeriği aynı URL içerisinde yayına aldığınızda, yinelenen içerik konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız.

9) Web Sitenizi Hızlandırın (SEO İpucu)

Sitenizin hızının düşük olması, Google sıralamanızı etkileyecektir. Özellikle Google’ın hız güncellemesi mobil cihazlara yavaş yüklenen sayfaları reddeder.

mobil aramada sayfa hızı

mobil aramada sayfa hızı

Bu yüzden sayfa hızınızı etkileyen her şeyi en ince ayrıntısına kadar incelemeli ve ortadan kaldırmalısınız.

10) Google Search Console’dan Faydalanın (SEO İpucu) 

Öncelikle Google Search Console’a giriş yapın. Ardından performansınızı inceleyebilmek için “Performans Raporuna” tıklayın.

Google Search Console performans raporu

Google Search Console performans raporu

Ardından “Sayfalar” bölümüne tıklayın.

Google Search Console performans raporu sayfaları

Google Search Console performans raporu sayfaları

Bu işlem bize en çok trafiği hangi sayfaların getirdiğini gösterecektir. Ardından sayfalardan herhangi birine tıkladığınız taktirde size o sayfada yer alan bütün anahtar kelimeleri gösterecektir.

Google Search Console anahtar kelimeler

Google Search Console anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler tarafında daha fazla derinlere indiğiniz taktirde çok kullandığınız anahtar kelimeleri fark edeceksiniz. Bu raporu doğru bir şekilde analiz ettiğiniz taktirde aslında sıralama yaptığınızı bilmediğiniz anahtar kelimelerle karşılaşabilirsiniz. Peki bu sizin için neden mi önemli? Tam olarak şu yüzden; siz bu anahtar kelimeleri bilinçli bir şekilde kullanmadan sıralama elde etmişsiniz peki ya bir de bilinçli bir şekilde bu çalışmayı yaptığınızı hayal edin! 

Bu terimleri blog yazınıza serpiştirmeniz gerekiyor. Sonra ne mi olacak? Yüksek ihtimalle Google bu kelimeleri gördüğünde, bu arama terimlerinde muhtemelen sıralamanızı daha da artıracak.

Eğer ki harika bir dünyada yaşıyorsak, web sitesi sahipleri sizin görsellerinizi sizden izin kullanırlarsa size link verirler. Ama maalesef ki sizin de aslında bildiğiniz gibi mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz. O yüzden yapmanız gereken işlemler şu şekilde;

  • Sitenize eklediğiniz görseli bulun.
  • Ardından bulduğunuz görselin üzerine gelin ve sağ tıklayıp “Resim Adresine Kopyala” butonuna tıklayın.
  • Sonrasında da resminizin adresini Google arama ekranına yapıştırın.
  • Burada sizden izinsiz bir şekilde resminizi kullanan sitelerin tamamını görebilirsiniz.
  • Son olarak sizden izinsiz bir şekilde resminizi kullanan sitelere, orjinal kaynağa (yani size) link vermelerini istediğini anlatan dostça bir mail gönderin.

12) Blog İçeriğinize Mutlaka “X Nedir?” gibi Tanımlamalar Ekleyin

Birisi bir terim aradığı zaman (“call to action” gibi) genelde bir tanımla karşılaşır. Tanım yapılan terimler, Google’ın ilk sayfasında “X nedir?” sorusuna cevap verme eğilimindedir. Konuyu örneklemek gerekirse “Inbound Marketing” hakkında bir arama yaptığınızı düşünelim. Karşınıza gelen ilk 3 sonuçtan 2’si “Inbound Marketing Nedir?” şeklinde çıkacaktır.

inbound marketing aramaları

inbound marketing aramaları

O yüzden mutlaka içeriğinizi hazırlarken anahtar kelimenizin sonuna nedir kelimesini ekleyip, bu soruya cevaplamaya odaklanın.

13) Öne Çıkan Kelimelerin Sıralaması

öne çıkan snippet'ler

öne çıkan snippet’ler

Peki hazırladığınız içeriği Featured Snippet’e nasıl alabilirsiniz? Neyse ki sizin tahmin etmenize gerek kalmadı. Çünkü SEMrush bir süre önce geniş bir Snippet çalışması gerçekleştirdi. (80 milyon anahtar kelimenin analizini gerçekleştirdiler)

featured snippets çalışması

featured snippets çalışması

Araştırma sonucunda da hazırladığınız içeriğe soru cevap eklemenin Featured Snippet noktasını yakalayabilmek adına gerçekten olumlu sonuçlar sunduğunu fark ettiler. O yüzden eğer ki siz de hazırladığınız içeriklerin Featured Snippet noktasında çıkmasını istiyorsanız “Snippet Bait’i” denemeniz sizin için faydalı olacaktır.

14) Organik Tıklama Oranınızı Artırın

Son SEO ipucu ise organik tıklama oranınızı artırmak olmalıdır. Organik tıklama oranınız arttığı taktirde arama sonuçları içerisinde daha fazla kişi sitenize tıklayacaktır. Bu da aslında yüksek sıralamalara gerek kalmadan daha çok trafik elde edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Google’ın tıklama oranını daha iyi anlayabilmek adına Google arama sonuçlarını analiz ettiğimizde şunu fark ettik; başlıkta soru sorulması tıklama oranını önemli ölçüde artırıyor. Bu yüzden mutlaka kullandığınız başlıklarda soru sormanızı öneririz.

BONUS: Doğru SEO Ajansı ile çalışın!

Enes Taşcı

Enes Taşcı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Enes Taşcı, Cremicro'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaktadır. Dijital pazarlama alanında makaleleri ile sektöre yaşadığı deneyimleri aktarmaktadır.