Skip to main content

Sosyal mecralarda yürütülen reklam ve pazarlama kampanyalarının en önemli amaçlarından birisi dijital itibar ve markalaşmadır. Fakat bu tür çalışmaların bugüne kadar pek fazla konuşulmamasının en büyük sebebi ise daha çok arka planda yürütülmeleridir. Dijital itibar yönetimi daha çok kurumsal alanda karşımıza çıkan bir çevrimiçi çalışmadır. Peki neden bu tür çalışmalar daha çok kurumsal alanlarda yaygın bir şekilde kullanılıyor?

Bu tür çalışmaların kurumsal alanda yaygın olmasının sebebi kurumların bu çalışmalara ayrı bir önem vermeleri değildir. Kurumlar dijital itibar yönetimini çevrimiçi çalışmalarıyla entegre bir şekilde birlikte yürütmektedir. Fakat kurucuları tarafından yönetilen şirketler ve iş dünyasına yeni atılan girişimlerde bu durum hiç de böyle değildir. Bu tür işletmelerde dijital itibar yönetimi ihmal edilen bir çevrimiçi çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda dijital itibar yönetiminin ne kadar önemli bir konu olduğunu açıklayarak bu işletme sahiplerini ikna etmeyi amaçlıyoruz. Haydi öyleyse şimdi başlayalım.

Dijital İtibar Nedir?

Dijital itibar, bir çevrimiçi varlığa sahip herhangi bir kişinin çevrimiçi ortamlarda gerçekleştirmiş olduğu her türlü faaliyetler bütünü olarak açıklanabilir. Bu tür faaliyetler dijital kişiliklerin çevrimiçi aktiflik pozisyonunu doğrudan etkiler ve dijital itibarı oluşturur. Bu tür faaliyetlere basit bir şekilde erişmek son derece mümkündür. Tek yapmanız gereken çevrimiçi faaliyetlerini görüntülemek istediğiniz dijital kişiliklerin isimlerini arama motorlarına yazmak olacaktır. Bu sayede karşınıza bu kişilerin dijital dünyada ne kadar itibara sahip olduklarını anlamanıza yardımcı olacak binlerce veri çıkacaktır.

Bu noktada dikkat çekmemiz gereken bir başka husus daha var. Dijital itibar meselesi yalnızca kişisel verilerden oluşan bir çevrimiçi olgu değildir. Çevrimiçi ortamlarda sergilemiş olduğunuz gözlemlenebilir her hareketiniz dijital varlığınızı etkiler. Yani markanızın herhangi bir sosyal ağda bir gönderiyi beğenmesi veya bir tweeti retweet etmesi de bu kapsamda değerlendirilebilir. Çünkü markanızın ne tür gönderileri beğendiği diğer dijital kişilikler tarafından gözlemlenebilir bir durumdur. Bu da dijital itibar yönetimi çalışmalarında sıklıkla ele alınan konuların başında gelmektedir.

Dijital İtibar Yönetimi Nedir?

Dijital itibar yönetimi konusunda işletmelerin ve markaların sosyal medya departmanlarının en büyük yardımcıları genellikle bir Sosyal Medya Takip Aracı olmaktadır. Dijital itibar yönetimi demek çevrimiçi ortamlarda bulunan binlerce hatta kimi zaman yüzbinlerce veriyi yönetmeye çalışmak anlamına gelmektedir. Bu sebeple bu tür çalışmaların çevrimiçi araçlardan destek alınmadan gerçekleştirilmesi pek mümkün değildir.

Dijital itibar yönetimi, işletmelerin ve markaların dijital kişilikleri tarafından gerçekleştirilen her türlü faaliyetlerin dijital itibar unsurları üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak yönetilmesidir. Bu kapsamda bu çalışmalar genellikle alanında uzman kişiler veya ekipler tarafından gerçekleştirilir. Çünkü bunlar çoğu zaman zorlu sosyal medya çalışmaları olabilmektedir.

Dijital İtibarınızı Geliştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Dijital İtibarınızı Geliştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Dijital İtibarınızı Geliştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dijital itibar yönetimi konusunda yapılması ve yapılmaması gereken birçok husus bulunmaktadır. Bu konuların en başında ise sosyal medya platformlarının yanlış bir şekilde kullanılmaması yer almaktadır. Yani sırf markanıza veya işletmenize ait dijital varlığınızı artırma düşüncesiyle plansız ve programsız bir şekilde gönderiler paylaşmak ve insanlarla etkileşime geçmek yanlış olacaktır. Çünkü bu tür faaliyetler dijital varlığınızı artırsa da markanızın dijital itibarına geri dönüşü olmayacak şekilde zararlar verebilir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise sürekli kendi markanızı veya sektörünüzü ilgilendiren paylaşımlar yapmamaktır. Birçok kurum ve işletme bunu aslında daha profesyonel bir izlenim yaratmak adına gerçekleştirmektedir. Fakat aksine sık sık kendi markanız veya sektörünüzle alakalı paylaşımlar yapmak takipçilerinizi sıkacaktır. Unutmayın! Bulunduğunuz mecra esas olarak bir sosyal medya platformu. Yani insanların başlıca olarak orada bulunma sebepleri dijital anlamda sosyalleşmek. Siz de onların bu amaçlarıyla örtüşecek sosyal davranışlarda veya paylaşımlarda bulunun.

Dijital İtibar Yönetimi Süreci Nasıl Yürütülür?

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz üzere dijital itibar yönetimi çalışmaları daha çok kurumsal alanlarda yaygın olarak yürütülmektedir. Bunun sebebi ise kurumsal ölçekteki şirketlerin ve markaların bu çalışmaların ihtiyaç duyduğu gerekli uzman ekipleri istihdam etme konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmamalarıdır. Fakat bu süreçler KOBİ türü işletmelerde ve iş dünyasına yeni atılmış girişimlerde bu şekilde işlememektedir. Bu tür işletmeler bu çalışmaları yürütebilecek uzman ekipleri istihdam etmeye yetecek bütçeyi ayırmakta genel olarak sıkıntılar yaşamaktadır. Bu işletmeler için ise dijital itibar yönetimi konusundaki tek çözüm bir dijital ajans ile işbirliği yapmaktır.

Bu süreçler markanıza ait dijital kimliği çevrimiçi kanallar üzerinde daha olumlu bir şekilde lanse etmeye odaklanır. Bu çalışmalar çevrimiçi platformlarda markanıza yönelik algıyı kontrol etmeyi ve mümkünse yönlendirmeyi amaçlar. Bu süreçlerde ele alınan konuları etkili bir şekilde yönetmek dijital kimliğinize ait itibarınızı artırma konusunda anahtar rol oynayacaktır. Bu konuları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Markalara ait web sitesi varlıkları
  • Markanızın sosyal medya varlıkları
  • Web ortamlarında marka hakkında yayınlanmış olan olumsuz yorumlar ve içerikler
  • Sözlük ve forumlar gibi sosyal ağlarda markalar hakkında yayınlanmış müşteri görüşleri ve düşünceleri

Dijital İtibar Yönetim Süreci Kapsamında Uygulanan Stratejiler

Bu stratejiler herhangi bir dijital varlığa sahip her marka veya işletme için bu dijital varlıklarını kurumların çevrimiçi hedefleri doğrultusunda yapılandırmayı amaçlar. Bu çalışmaların temelinde negatif olarak değerlendirilebilecek müşteri yorumları yer almaktadır. Bununla birlikte bu stratejilerde markaların dijital varlıkları ile ilgili yanlış algılara sebep olabilecek her türlü paylaşımın dijital itibarı zedelemesinin önüne geçmek de amaçlanır.

Fakat çevrimiçi ortamlarda marka itibarına zarar verebilecek türdeki içerikler önüne geçilemeyecek boyutlara ulaşmışsa, bu stratejilerin ikinci aşaması uygulamaya alınır. Bu aşama tersine iletişim adı verilen çevrimiçi bir yaklaşımdır. Tersine iletişim stratejilerinde kullanıcıların markalar ile ilgili paylaşmış oldukları olumsuz içeriklerin telafi edilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda dijital itibar yönetimi stratejileri kapsamında tersine iletişim önemli bir konuma sahiptir.

Dijital İtibar Yönetim Süreçlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital İtibar Yönetim Süreçlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital İtibar Yönetim Süreçlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu süreçlerde başlıca olarak web ortamlarında markalar hakkındaki tüm olumsuz yorum ve içeriklerin mümkün olabildiğince tespit edilmesi gerekir. Bu süreçten sonra ise yaratılmak istenen dijital marka kimliğini daha olumlu bir şekilde lanse edecek çalışmalar devreye girer. Bu süreçte markanıza ait dijital kimliği hedeflediğiniz biçimde oluşturmanıza yardımcı olabilecek SEO çalışmalarından da faydalanmak son derece önemlidir. Bu çalışmalar daha sonra markanızın dijital kimliğinin önemli bir parçasını oluşturan sosyal medya platformlarında yayınlanmalıdır.

Bu süreçlerin ikinci ayağında ise markanız hakkında olumsuz deneyimler yaşamış müşterilerin sorunlarının anlaşılması yer almaktadır. Bu problemler için etkili çözümler üretmek, markanız ve müşterileriniz arasındaki iletişimi kuvvetlendirmeye yardımcı olacaktır. Dijital itibar yönetimi çalışmaları kapsamında olumsuz müşteri yorumlarını ve içeriklerini tespit edebilmek bakımından Sosyal Medya Monitoring çalışmaları da oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Siz de markanız için daha başarılı bir dijital itibar yönetimi sergilemeyi amaçlıyorsanız bu çalışmaları sosyal monitoring ile entegre bir şekilde yürütmeniz faydalı olacaktır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.