Skip to main content

Doğrudan pazarlama, bir reklam aracısı kullanmadan müşteriyle doğrudan iletişim kuran ve yalnızca ürün veya hizmeti satın almakla ilgileneceği belirlenen hedef kitleye bilgi sunmayı içeren bir pazarlama şeklidir. Doğrudan pazarlamanın amacı, hedef kitleleri en azından şirketin web sitesini ziyaret etmeye, bir posta listesine kaydolmaya veya daha fazla bilgi için arama yapmaya müşteri olmaya ikna etmektir. Şirketler, ürünleri veya hizmetleri hakkında iletişim kurmak, tüketici geri bildirimlerine etkin bir şekilde yanıt vermek ve değerlerini ve tekliflerini reklamlarda sunmak için doğrudan pazarlamayı kullanır. Dolayısıyla tüketicilere ulaşmanıza ve şirket ile tüketici arasında daha iyi bir bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Alanında uzman bir ekibe sahip, deneyimli bir Reklam Ajansı ile bu süreci yürütmek etkili hedefler koymanıza ve nihai sonuçta bu hedeflere ulaşmanıza destek olacaktır.

Doğrudan Pazarlama Nedir?

Doğrudan Pazarlama Nedir?

Doğrudan Pazarlama Nedir?

Doğrudan pazarlama, bireysel tüketicilere doğrudan iletişime geçen reklamlardan oluşur. Posta, e-posta, sosyal medya ve mesajlaşma gibi araçlar kullanılır. Doğrudan pazarlama olarak adlandırılmasının nedeni ise reklam medyası gibi aracıları ortadan kaldırmasıdır.

Üçüncü bir taraf aracılığıyla iletilen geleneksel kampanyaların aksine doğrudan pazarlama kampanyaları, bağımsız olarak çalışır. Bu pazarlama türünde şirketler, mesajlaşma ve satış konuşmalarını sosyal medya, e-posta, posta veya telefon/SMS kampanyaları yoluyla sunar. Ayrıca doğrudan pazarlama etkileşimi artırmak için alıcının adını veya şehrini göze çarpan bir yere ekler. Bu sayede mesajı kişiselleştirmeye çalışır.

Harekete geçirici mesaj, doğrudan pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Mesajın alıcısından ücretsiz bir telefon numarasını arayarak yanıt kartı göndererek veya sosyal medyadaki veya e-posta promosyonundaki bir bağlantıya tıklayarak hemen yanıt vermesi istenir.

Dolaylı Pazarlama Nedir?

Dolaylı pazarlama süreci, zamanla sizden satın alacak sadık kitleler ve müşteriler oluşturma fikri etrafında döner. Doğrudan pazarlamanın aksine dolaylı pazarlama, hedef kitlenizin ürün veya hizmetinizi hemen değil zamanla satın alacağı varsayımına dayanır. Bu, dolaylı pazarlama sürecinin izlenim ile fiziksel satış arasında haftalar hatta aylar alabileceği anlamına gelir. Dolaylı pazarlamaya birkaç örnek, tavsiye sistemlerini ve blogları içerir. Dolaylı pazarlama taktikleri uygulanabilir yöntemlerdir, ancak diğer pazarlama yöntemleri kadar müdahaleci değildirler.

Dolaylı pazarlama, öncelikle potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmaya odaklanan pazarlamadır. Amacı, markanızın bilinirliğini artırmak ve potansiyel müşterileri eninde sonunda sizden satın alacak şekilde beslemektir. Dolaylı pazarlama örnekleri şunları içerir:

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • İçerik Pazarlama
 • Halkla İlişkiler
 • Sosyal Medya
 • Tavsiyeler

Dolaylı Pazarlama ile Doğrudan Pazarlama Farkları

Dolaylı Pazarlama ile Doğrudan Pazarlama Farkları

Dolaylı Pazarlama ile Doğrudan Pazarlama Farkları

Doğrudan pazarlama, bir müşterinin ürününüzü veya hizmetinizi satın almasını sağlamakla ilgiliyken, dolaylı pazarlama daha çok arka planda bir yaklaşım gerektirir. Dolaylı pazarlamanın amacı, marka bilinirliği oluşturmak ve zamanla sizden satın almaya devam edecek sadık bir kitle oluşturmaktır.

Doğrudan pazarlama, var olan en belirgin reklam biçimidir. Müşterilerinize en son ürününüz veya hizmetiniz hakkında bilgi veren bir e-posta pazarlama kampanyasına yatırım yaptığınızda, ‘doğrudan’ pazarlama yaparsınız. Bu kampanyanın tüm amacı yeni abonelikler ve satın almalar elde etmektir.

Ortalama doğrudan pazarlama tanımında, genellikle ‘itme’ reklamcılığına bir referans görürsünüz. Bunun nedeni, doğrudan pazarlamanın şirketlerin mesajlarını ve fikirlerini hedef kitlelerine iletmesini gerektirmesidir. Sonunda bir yanıt alacağınızı umarak tekliflerinizi ve bilgilerinizi posta kutularına, televizyonlarına ve gelen kutularına gönderirsiniz. Doğrudan pazarlamanın, çevrimiçi yolculuklarının ortasında müşterileri rahatsız etme sorunu yoktur. Açılır pencereler, doğrudan posta teklifleri ve hatta bir servis ekibinden gelen satış araması şeklinde görünebilir. Satış aramaları özellikle B2B ortamında yaygındır.

Sonuç olarak doğrudan pazarlama reklam dünyasının ‘itme’ kısmıysa, dolaylı pazarlama ‘çekme’ kısmını ifade eder. Dolaylı bir pazarlama kampanyasıyla markanız için entrika oluşturmaya ve müşterileri şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerine ikna etmeye odaklanırsınız.

İnsanlara ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında her şeyi anında anlatmak yerine, bilginizi ve iç görülerinizi hedef kitlenizle paylaşırsınız. Bu size sektör uzmanlığınızı sergileme ve müşterilerinize verecek değerli bir şeyiniz olduğunu kanıtlama şansı verir. Dolaylı pazarlama aynı zamanda işletmelerin müşterileriyle daha sonra bağlantı kurmalarına yardımcı olacak kişiliği sergilemeleri için çok önemli bir fırsat sunar.

Dolaylı pazarlama, zamanla bağlantılar kurmak ve satış potansiyelini güçlendirmekle ilgili olduğundan, ölçülmesi doğrudan reklamcılıktan çok daha zor olabilir. Aslında, dolaylı pazarlamanın en büyük dezavantajlarından biri, sonuçlarınız üzerinde hangi stratejinin en iyi etkiye sahip olduğundan her zaman emin olamamanızdır. Ek olarak, dolaylı pazarlama ile daha geniş, genel bir kitleyi hedeflersiniz. Bu, kampanyalarınız, yeni üye satışlarınız ve diğer önemli KPI’lar arasında her zaman doğrudan ilişki kuramayacağınız anlamına gelir.

Hem doğrudan hem de dolaylı pazarlama stratejilerinin kendilerine özgü güçlü ve zayıf yönleri olduğundan, çoğu uzman her ikisinin bir kombinasyonunu kullanmanızı önerir. Yalnızca can sıkıcı doğrudan reklamlara veya incelikli dolaylı kampanyalara odaklanmak yerine, çabalarınızı daha güçlü sonuçlar elde etmeye yönlendirirsiniz.

Doğrudan Pazarlamanın Avantajları

Doğrudan Pazarlamanın Avantajları

Doğrudan Pazarlamanın Avantajları

Doğrudan pazarlama, kişiselleştirilmiş içerikle belirli bir kitleyi hedeflediğinizde etkilidir. Çok büyük bir kitleyi hedeflemediğiniz için bu tür pazarlama uygun maliyetli olabilir. Bu projeleri hayata geçirmek için gerekli olan ilk maliyet, geleneksel uygulamalardan daha azdır. Bunun nedeni, kampanyaların kişiselleştirilmiş doğasıdır. İnsanlar ürününüz veya hizmetinizle ilgilendikçe dönüşüm oranları daha yüksektir. Örneğin; doğrudan pazarlama kampanyası, web sitenizdeki sepetlerine belirli ürünler ekleyen ancak satın alma adımlarını tamamlamayan kişiler için başlatılır. Bu insanlar, web sitenize gelen yeni ziyaretçilerden ziyade sizden ek ürünler satın almaya daha yatkındır. Bunu, alıcıların sizden satın almayı umursadıklarına dair hiçbir belirti olmadığı genelleştirilmiş bir pazarlama kampanyasıyla karşılaştırın ve doğrudan pazarlamanın gerçekte ne kadar etkili olabileceğini görebilirsiniz.

Bu tür bir pazarlama kampanyası, kampanyadan hemen sonuç getirme potansiyeline sahiptir. Bu yöntemi pazarlama için kullanırken amaç, potansiyel müşterilerinizin hemen satın almalarını sağlamaktır. Bu içeriklerin her birini doğru zamanda doğru yere koyarak kısa sürede sonuçları göreceksiniz. Çoğu zaman bu pazarlama kampanyaları tekrarlanabilir ve bu kampanyalar, dolaylı pazarlama kampanyalarınızı bile tamamlayabilir. Bir şirketin ürün veya hizmetini doğrudan hedef kitlesine tanıtmasına ve kampanyanın sonuçlarını gerçek zamanlı olarak bile hızlı bir şekilde ölçmesine olanak tanır. Dolayısıyla doğrudan pazarlama bir markaya çeşitli avantajlar sağlayabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Hedefli Reklamcılık

Şirketin kişiselleştirilmiş mesajlarla hedef kitlenin segmentlerine ulaşmasını sağlar. Bu nedenle zamanlarını dönüştürme olasılığı en yüksek müşterileri araştırmaya ve belirlemeye harcayan şirketler, büyük bir getiri elde eder. Çünkü pazarlama ekibinin çabalarını yönlendirdiği yerin verimliliği artar.

 1. Bütçe Pazarlaması

Gerçekçi hedefler belirlemek, özellikle kısıtlı bir bütçeye sahip olduklarında bir pazarlama yöneticisinin satış büyümesi elde etmesi için en iyi yöntemdir. Doğrudan bir kampanyanın uygun şekilde optimize edilmesi, genellikle geleneksel reklamcılık yöntemleriyle ilişkilendirilen maliyetlerin yalnızca bir kısmını kullanırken aynı veya daha iyi sonuçları elde etmelerini sağlar. Güçlü bir çevrimiçi varlığı olan büyük bir şirket olsanız bile pazarlama paranızı size yatırım getirisi sağlamayacak bir şeye harcamak istemezsiniz. Doğrudan pazarlama, çabalarınızı müşterilerin belirli bir alt bölümüne odaklar ve kişiselleştirilmiş mesajlar ve stratejilerle etkileşim şansınızı artırır.

 1. Mevcut ve Eski Müşterilere Odaklanır

Müşteriler genellikle kullanıcıların ihtiyaçlarını anladıklarını gösteren ve ayrıca kişisel ilişkiler kurmaya hevesli olan işletmeleri memnuniyetle karşılamaya hazırdır. Doğrudan pazarlama, müşteri kayıtlarını koruyarak ve hedef kitleleri için basit, düşünülmüş pazarlama tekniklerini seçerek mevcut müşterilere yapılan satışları artırmaya olanak tanır.

Ayrıca bu pazarlama yöntemi, bir süredir bir şirkete geri dönmeyen tüm müşterilerle ilişkilerin yeniden kurulması söz konusu olduğunda da parlar. İşletmelerin müşterilerin neden devam etmeyi seçtiğini ve bu sona eren ilişkileri neyin yeniden alevlendirebileceğini anlamalarına yardımcı olur. Bir işletme, önceki müşterilerin satışlarını iyileştirmek için ne yapmaları gerektiğini öğrendiğinde, geri dönen müşterilerin kalmasını sağlamak için doğru kayıtlar tutabilir.

 1. Müşteri Sadakatini Arttırır

Müşteri sadakatini artırmak, elde tutma ve satış büyümesinin önemli bir yönüdür. Şirketlerin mevcut ve eski müşterileriyle olan satış hacimlerini artırmalarını sağlar. Dijital doğrudan pazarlama, şirketlerin mevcut müşterileriyle şirket-müşteri ilişkisini iyi sürdürecek şekilde iletişim kurmasını sağlayarak satışların büyümesini kolaylaştırır. Böylece şirketler eski tüketicilere değer katmaya devam edebilir. Ayrıca, yeni satış fırsatları yaratmak için eski müşterilerle tekrar temasa geçmek büyük bir faydadır. Ürettiğiniz her doğrudan pazarlama kampanyası, hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur.

 1. Yeni Ürün ve Hizmetlerin Öne Çıkmasını Sağlar

Doğrudan pazarlama, işletme sahiplerine şirketleri için mükemmel bir başlangıç rampası sağlar. Hedef pazarlarıyla etkin bir şekilde iletişim kurmalarını sağlar, böylece işletmelerine daha fazla satış getirir. Ayrıca pazarlamacılar, müşteri kazanımı için etkili doğrudan pazarlama teknikleri uyguladığında, markalarının gerçek hayranlarını oluşturabilir ve böylece satışları artırabilir. Bu strateji aynı zamanda yeni işletmelerin pazar taleplerine uyum sağlamasına ve yanıt vermesine yardımcı olur.

Yeni işletmeler ayrıca doğrudan pazarlamayı şu amaçlarla kullanabilir:

 • Belirli ürünlerin satışını iyileştirme
 • Durdurulan stoğu temizleme
 • Satışları yenileme
 • Müşteri tutma ve sadakatini artırma
 • Promosyon tekliflerini takip etme
 1. Ürün Performansını Ölçmeyi Sağlar

Doğrudan pazarlama, müşterilerin belirli ürün ve hizmetlere yönelik iştahını değerlendirmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca bu strateji, pazarlamacıların yeni pazarları denemelerini, satış sonuçlarını değerlendirmelerini ve satış ve promosyon taktiklerinin etkinliğini ölçmelerini sağlar. Buna karşılık, pazarlamacılar başarıyı sağlamak için kampanyalarını kolayca değiştirebilirler. Pazarlamacılar reklam kampanyaları yürüttüklerinde, sonraki kampanyaları iyileştirmek için bu bilgileri kullanabilmeleri için sonuçlarını izlemeli ve analiz etmelidirler.

Doğrudan Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Doğrudan pazarlama kampanyaları genellikle geçmişte bir ürün/hizmete ilgi göstermiş veya gelecekte ürün veya hizmeti satın alma olasılığı olan tüketicileri hedefler. Bu hedefli kampanyalar, kitlesel pazarlamadan daha iyi sonuçlar verebilir.

Geçmişte, bu pazarlama, türü büyük ölçüde tüketicilere gönderilen posta mektuplarıyla ilişkilendirilmiştir. Doğrudan posta pazarlaması olarak adlandırılan bu yaklaşım aslında beklenenden daha iyi olsa da dijital kanallar doğrudan pazarlamayı yeni bir düzeye taşımış ve birçok işletmenin tercih ettiği yöntem haline gelmiştir.

Kuruluşunuz için işe yarayacak doğrudan pazarlama uygulamaları, hedeflerinize, bütçenize, sektörünüze ve hedef kitlenize bağlıdır. Aşağıda yaygın olarak kullanılan 6 doğrudan pazarlama türü bulunmaktadır ve bu yöntemlerden bazıları birleştirilebilir. Bunları doğru bir şekilde kullanmak için ise bir dijital pazarlama ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

 1. E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlaması, bir şirketin tüketicilere e-posta mesajları göndererek ulaştığı zamandır. Tüketiciler, bir şirketin e-posta listesine abone olabilir veya şirketler, bir posta listesi hizmeti aracılığıyla doğrulanmış tüketici e-postalarının bir listesini satın alabilir.

Bazı e-posta pazarlama örnekleri şunları içerir:

 • Elektronik haber bültenleri
 • Promosyon e-postaları
 • Reklamlar
 1. Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, diğer tüm çevrimiçi reklamcılık biçimlerinden 4-5 kat daha etkili olarak kabul edilir. Reklam malzemelerinin mobil cihazlarınıza gönderilmesine dayanır. Mobil pazarlamanın yardımıyla örneğin pazarlamacılar mevcut teklifler, satışlar hakkında konuşur veya alıcıları siparişlerinin durumu hakkında bilgilendirir.

 1. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, tüketicilerle bağlantı kurmak, markalarını popülerleştirmek, ticari işlemler başlatmak ve özel teklifleri tanıtmak için çeşitli sosyal medya platformlarını kullanır. Çoğu sosyal medya platformuna katılmak ücretsiz olduğu için bu, işletmenizi pazarlamanın uygun maliyetli bir yoludur. Şirketler ayrıca daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve daha fazla satış çekmek için belirli gönderileri destekleyebilecekleri reklam programları satın alabilirler.

 1. Push Bildirim Pazarlaması

Anında iletme bildirimleri, bir mobil ekranın veya bilgisayarın köşesinde görünen bir tarayıcı aracılığıyla kullanıcılara gönderilen mesajlardır. Anında iletme bildirimleri, pazarlamacıların potansiyel müşterilerle bire bir etkileşim kurmasını sağlar. Aboneler, kullanılan tarayıcıda saklanan bilgilerle tanımlandığından, e-posta adreslerini veya diğer kişisel verileri toplamaya gerek yoktur.

Ancak, push bildirimleri gönderirken olası riskleri vardır. Örneğin, müdahaleci hale gelebilir veya hatta kullanıcıları korkutup kaçıracak şekilde spam olarak kabul edilebilirler. Böyle bir bildirim yalnızca kullanıcıları abonelikten çıkmaya zorlar. Ayrıca, push bildirimleri, başlığın 64 karakteri ve metnin 240 karakteri geçemeyeceği bir karakter sınırı belirlemiştir. Bu nedenle, ilgiyi artırmak için içeriğinizin alaka düzeyine ve kullanışlılığına dikkat etmeniz gerekir. Üstelik bu bildirimlerin yalnızca bir kez görüntülendiğini ve bir daha bulmanın zor olacağını da unutmamalısınız.

 1. Katalogla Pazarlama

Kataloglar, ürün ve hizmetlerin yanı sıra özel ürünler veya yeni öğeler ve özellikler sergileyen ve reklamını yapan küçük kitapçıklar veya dergilerdir. Bu pazarlama araçları, şirketlerin hedeflenen bir kitleye büyük miktarda ürün bilgisi göndermesini kolaylaştırabilir. Birçok şirket, kataloglardan ürün satın alabilmeleri için, katalogdan ürün satın alabilmeleri için, katalogda bulunan satın alınan bir zarfı iade ederek veya katalogda bulunan bilgileri kullanarak şirketin web sitesine giderek, geri dönen veya beklenen müşterilere katalog gönderir. Büyük mağazaların ev eşyaları, giyim ve mobilya gibi çeşitli alanlardaki geniş ürün koleksiyonlarını sergileyebilmeleri için bunu yapmaları yaygındır.

 1. Tele Pazarlama

Tele pazarlama, müşterilere bir ürün veya hizmet satmak için telefonla iletişim kurmayı içerir. Bu doğrudan pazarlama biçimiyle şirketler, çalışanlarının veya otomatik makinelerin aynı anda birçok kişiye ulaşmasını sağlayabilir. Bu yararlıdır çünkü kısa sürede geniş bir kitleye ulaşmayı kolaylaştırır ve bu da üretkenliği artırabilir.

Bazı tele pazarlama örnekleri şunları içerir:

 • Gelen aramalar: Müşterinin doğrudan şirketi araması veya şirketin kendisini araması için bir zaman ayarlaması durumunda başlattığı aramalardır.
 • Giden aramalar: Soğuk arama olarak da adlandırılır. Bu, bir şirketin bir tüketiciyi doğrudan aramasıdır.

Doğrudan Pazarlama (Direct Marketing) Nedir?Doğrudan Pazarlama Araçları

Doğrudan pazarlama, dağıtım kanallarını ve diğer aracıları atlayarak doğrudan müşteriye satış yapmayı içerir. Pazarlama ilkeleri geleneksel pazarlama ile aynıdır. Bu açıdan ürün bir ihtiyacı karşılamalıdır. Doğrudan pazarlama araçları, reklam, veri tabanı, İnternet pazarlaması ve telefonla pazarlamayı içerir.

 1. E-posta Pazarlaması

E-posta oluşturmak, tasarlamak ve test etmek ucuzdur. Ayrıca bu pazarlama yöntemi, şirketlerin mevcut müşterilerle ve potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim kurmasına olanak tanır.

 1. Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, web siteleri, e-posta, SMS ve MMS, sosyal medya ve uygulamalar aracılığıyla yapılır. Bu açıdan hedef kitleye ulaşmayı amaçlayan çok kanallı, dijital bir pazarlama stratejisidir. Son yıllarda müşteriler dikkatlerini mobil cihazlara kaydırmaya başladılar. Bu nedenle, pazarlamacılar gerçek çok kanallı etkileşim oluşturmak için aynı şeyi yapar. Teknoloji daha parçalı hale geldikçe, pazarlama da öyle. Potansiyel alıcıların dikkatini çekmek ve korumak için içeriğin stratejik ve son derece kişiselleştirilmiş olması gerekir.

 1. Push Bildirim Pazarlaması

Anında iletme bildirimleri, herhangi bir hizmet, ürün ve EBM teklifi için çalışan yaygın bir reklam biçimidir. Pazarlamacılar hem promosyon hem de işlem mesajları gönderir. Bu bildirimler, müşterilere sipariş durumlarını bildirir. Promosyon bildirimleri ile markalar ürünlerinin reklamını yapmakta, marka bilinirliğini artırmakta ve satışları maksimize etmektedir. Kullanıcıları en son haberler hakkında bilgilendirmek, marka uygulamaları, yeni özellikler ve daha fazlasıyla ilgili faydalı bilgileri iletmek için harika bir fırsattır.

Doğrudan Pazarlama Stratejileri

Doğrudan Pazarlama Stratejileri

Doğrudan Pazarlama Stratejileri

Profesyonel bir dijital pazarlama ajansı ile iyi planlanmış bir doğrudan pazarlama kampanyası, ideal müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Doğrudan pazarlama tekniklerinizi planlamak, potansiyel müşterilerinizden daha geniş ve daha sadık destek toplamanıza yardımcı olabilir. Bunun için ise aşağıdaki stratejileri uygulayabilirsiniz:

 • 360 Derece Yaklaşım: Doğrudan pazarlama stratejinize 360 ​​derecelik bir yaklaşım dahil olmak üzere diğer tüm pazarlama stratejileri gibi ve pazarlama mesajını iletmek için mevcut tüm pazarlama araçlarını kullanmak iletişimi daha etkili hale getirir.
 • Hedef Pazarı Bölümlere Ayırmak: Promosyon mesajlarının yalnızca sunduğunuz hizmetlerle en çok ilgilenecek olanlara gönderilebilmesi için hedeflenen potansiyel müşteri listelerini kullanmak, etkili bir doğrudan pazarlama
 • Kişiselleştirilmiş Mesajlar: Teslim edilen satış konuşmalarının sayısı çok büyük olsa da alıcının adını veya konumunu mesajda göze çarpan bir yere eklemek, potansiyel müşterilerinizi çekebilecek hoş bir kişisel dokunuş katar.
 • Müşteri Sadakatini Artırma: Doğrudan pazarlama, müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmanıza olanak sağladığından, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iyi bir ilişki kurmanıza da olanak tanır. Daha iyi müşteri ilişkileri kurmak için doğrudan pazarlama tekniklerini müşteri sadakat stratejileriyle birleştirebilirsiniz.
 • Ürünleri ve Satış Performansını Test Etme: Doğrudan pazarlama, ürünleri ve müşterilerin onlara geri bildirimlerini doğrudan test etmenize olanak tanır. İşletmeniz için doğrudan pazarlama kampanyası yürüttüğünüzde, yapmayı düşündüğünüz kampanyaları iyileştirmek için gelen incelemeleri ve puanları izlemek gerekir.
 • İnternetin Gücünden Yararlanmak: Doğrudan pazarlama artık çevrimdışı dünyayla sınırlı değildir. Hedef kitleye doğrudan ulaşmak için e-postaları, yeniden hedeflemeyi, Facebook reklamlarını ve Google reklamlarını kullanmak daha fazla sonuç alır.
 • Harekete Geçirici Mesaj Pazarlama: Harekete geçirici mesaj, günümüzde tüm doğrudan pazarlama biçimlerinde en yaygın özelliklerden biridir. Hedeflediğiniz kitle, sizi ücretsiz bir numaradan arayarak veya gönderdiğiniz bir e-posta promosyonundaki bağlantıya tıklayarak sunduğunuz hizmetler hakkında kolayca daha fazla bilgi edinebilir.
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.