Skip to main content

Dönüşüm Nedir?

Dönüşüm denen ölçümleme size UX kapsamına göre bir web sitesi, sayfası veya bir mobil uygulama içerisinde gerçekleşmesi istenen taleplerin yüzdesel şekilde oranını sunar. Firmaların ticari taleplerine göre web sitesine veya mail bültenine üye olunması, oynanan oyun içerisinde seviye yükseltilmesi ya da bir ürünün satın alım işleminin gerçekleştirilmesi farklı farklı dönüşüm hedefleri olarak karşınıza çıkabilir.

Dönüşüm Nedir

Dönüşüm Nedir

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (Conversion Rate Optimization) Nedir?

Dijital dünyada en çok üzerinde durulan konu herhalde dönüşüm oranı optimizasyonu konusudur diyebiliriz. Dönüşüm oranı optimizasyonu İngilizce olarak Conversion Rate Optimization anlamına gelir. Kısaltma olarak da CRO şeklinde kullanılır. Dönüşüm oranı optimizasyonu bir web sitenin ya da herhangi bir mobil uygulamanın yüzdelik dilimde elde ettiği dönüşümleri artırmaya denmektedir. Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) web sitesinde veya bir mobil uygulama içerisinde inovasyon gerektiren konuların üzerine çalışılıp sonrasında o konuları geliştirip ve son olarak da A/B test sistemiyle en doğru çalışmayı bulmayı kapsar.

Dönüşüm oranı optimizasyonu nedir

Dönüşüm oranı optimizasyonu nedir

Dönüşüm Optimizasyonu Çalışması Neden Yapılır?

Dönüşüm oranı optimizasyonu çalışması, var olan ziyaretçilerden daha fazla değer edinerek yeni müşteri kazanma maliyetinizi düşürmenizi sağlar. Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) çalışmasını yaparak sitenize giren ziyaretçi sayısı başına gelirinizi artırabilir, bununla birlikte müşteri sayınızı yükseltebilir ve gelirinizi daha da yükseğe çıkarabilirsiniz. Aslına bakılırsa dönüşüm optimizasyonu işinizi büyütmenize, oranlarınızı da daha fazlaya yükseltmenize yardımcı olur. Dönüşümü artırma adımları için ise her daim uygulanması gereken şeyler bulunmaktadır ve mutlaka ama mutlaka şunu da unutmamanız gerekmektedir; en başarılı firmalar, tüketicilerinin daha iyi bir deneyim yaşayabilmesi adına sitelerini ve uygulamalarını daima geliştiren ve güncelleyen firmalardır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Çalışması Neden Yapılır

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Çalışması Neden Yapılır

Dönüşüm Optimizasyonu Süreci Nelerden Oluşur?

Dönüşüm optimizasyonu süreci içerisinde 4 farklı unsur bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 • Araştırma & İnceleme: Elde edilen verilerle bir içgörü bulunur, hipotezler üretilir ve bu hipotezler test edilir.
 • Önceliklendirme: Yapılan dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmasından en yüksek düzeyde fayda sağlayabilmek adına fikirler oluşturulan bir metodoloji sıralamasıyla ilerler.
 • A/B Test: Tempolu bir şekilde fikirler birbiriyle yarış haline sokulur ve hangilerinin daha güçlü olduğu öğrenilir.
 • Analiz: Yapılan testlerde hangilerinin başarılı olduğunu öğrenmek için testler incelenir ve ardından yeni hipotezler üretilir. Test sonuçları sonrasında başarılı olanlar yeni hipotezlerle yarıştırmaya başlanılır.
Dönüşüm Optimizasyonu Süreci Nelerden Oluşur

Dönüşüm Optimizasyonu Süreci Nelerden Oluşur

Dönüşüm Oranı Nasıl Hesaplanır?

Dönüşüm oranı hesaplama işlemi şu şekilde gerçekleştirilir; dönüşüm oranı, firmanın hedeflediği aksiyonu gerçekleştiren ziyaretçilerin, web sitesini ziyaret eden tüm kullanıcılara oranı elde edilerek hesaplanır. Örnek vermek gerekirse;

Gömlek Reklamına Tıklayan Kişi Sayısı: 100

Reklama Tıkladıktan Sonra Satın Alan Kişi Sayısı: 3

Dönüşüm Oranı: %3

Dönüşüm Optimizasyon Döngüsü

Dönüşüm optimizasyonu döngüsü bitmeyen bir döngüdür. Şimdi size aşağıda anlatacağımız konular hiçbir zaman bitmeyecek sürekli birbirine takip edecek unsurlardan oluşmaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi aslında bunu bitmeyen bir döngü şeklinde kavramanız daha doğru olacaktır.

Bu döngü şu unsurlardan oluşmaktadır;

1) İzlemek

Dönüşüm optimizasyonu çalışmasının bitmeyen sürecine adım atarken ilk başta yapmanız gereken şey, web sitenizde veya mobil uygulamanızda takip ettiğiniz bütün detayları ve dönüşüm hunilerini bir süre boyunca izlemeniz gerekmektedir. İzleme safhasında takip etmeniz gerekenler şunlardır;

Hedefler: Bütün metrikleri hedefiniz gibi izlemeniz gerekir. Konuya e-ticaret üzerinden örnek vermek gerekirse ziyaretçilerin ürün sayfasına gelmesinden, sepete ekleme anına kadarki süreç içerisinde yaşadığı tüm deneyimi adım adım izlemeniz gerekmektedir. Yani tüketici sona ulaşana kadar geçtiği tüm basamakları tek tek incelemeniz gerekmektedir.

Dönüşüm Hunisi: Hedefi tamamlamayan kullanıcıların alışveriş yolculuğunu nerede tamamladığını, sitenizden hangi noktada ayrıldığını görebilmek için dönüşüm hunileri oluşturmanız gerekmektedir.

Segmentasyon: Dönüşüm hunisini ve hedefleri en doğru şekilde oluşturabilmek için yapılması gereken müşteri segmentlere ayırmaktır. Yani detaylandırmak gerekirse şöyle düşünün, müşterilerinizi satın alma işlemini yapanlar, kredi kartı ödeme sayfasından kaçanlar, form yollayanlar şeklinde segmentlemeniz gerekmektedir.

2) Analiz Etmek

Analiz aşaması, sitenize giren ziyaretçilerin belirlediğiniz hedeflere doğru giderken hangi aşamalardan geçtiğini daha da önemlisi hangi aşamada kaçış davranışını sergilediğini veriler doğrultusunda öğrendiğiniz aşamadır. Bu süreç içerisinde Google Analytics, Yandex Metrica, Hotjar gibi kullanıcı davranışlarını takip edip anlamlandırdığınız araçlardan faydalanmanız gerekmektedir.

Isı Haritası: Isı haritası web sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizdeki hangi bölümlerin hangilerini daha dikkatli bir şekilde incelediğini hangi bölümlerle ilgilenmediğini size sunacaktır.

Ziyaretçi Kaydı: Web sitenize gelen ziyaretçilerin site içerisinde mouse ile ne yaptığını kaydedip izlemenize ve buradan bir iç görü çıkarmanıza yardımcı olur.

Anket: Siteniz içerisinde yapacağınız kısa anketlerin ziyaretçilerinizin ne düşündüğünü anlamanıza ve onları hangi adımda kaybettiğinizi öğrenip ona yönelik çalışma yapmanıza yardımcı olur.

Form: Sitenize giren ziyaretçilerinizin düşüncelerini anlayabilmek adına formlar oluşturabilirsiniz.

3) Hipotez

İzleme ve analiz aşamalarını tamamladıktan sonra topladığınız verileri yorumlayıp hipotez oluşturmanız gerekmektedir. Bu adımda neden-sonuç bağlantısını düşünerek hipotezler yaratmanız oldukça önemlidir.

4) Planlama

Oluşturmuş olduğunuz hipotezleri uygulamaya geçirmek için mutlaka ama mutlaka plan yapmanız gerekmektedir. Planlama safhasında da şu 3 unsuru ele almanız gerekmektedir;

 • Makro hedeflerinize etkisi nedir?
 • Uygulanabilirliği ne kadardır?
 • Kazanacağınız olan özgüven durumu nedir?

Bu 3 farklı unsuru puanlama sistemi ile puanlayıp ardından hangi hipotezi önce uygulayacağınıza karar verebilirsiniz.

5) Test Aşaması

Dönüşüm optimizasyonu çalışmasında tahmin diye bir şey yoktur, A/B test vardır. Burada artık üretilen hipotezler uygulanır ve yarıştırılır.

6) Hedefleme 

Hedefleme adımında hedeflenen ziyaretçi kitlesine uygulamış olduğunuz testin başarılı olanını teste tabi olan segmentin tamamına uygular ve ardından optimizasyon işlemini bitirirsiniz. Buradan sonra artık sıra yeni hipotezi test etmeye gelmiştir.

Dönüşüm Optimizasyonu Hizmeti

Dönüşüm optimizasyonu çalışması hakkında daha geniş çaplı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve deneyimli ekibimizden bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Pazarlamada Dönüşüm Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Pazarlamada dönüşüm, ziyaretçilerin, abonelerin veya müşterilerin call to action’ınınıza cevap olarak verdiği dönüşlerdir. Firmalar birçok farklı hedefi dönüşüm olarak saymaktadır. Fakat bu terimin insanları müşteri olmaya bir adım daha yöneltecek herhangi bir durumu içermesi gerekmektedir. Genel manada pazarlama çalışmalarında dönüşümler şunlardan oluşmaktadır;

 • E-posta bültenine abonelik
 • Ücretsiz e-kitap indirme
 • Web seminerine kayıt gerçekleştirme
 • Ürün satın alma

Dönüşüm Hunisi Nedir?

Dönüşüm hunisi insanların firmanızın farkına vardıktan sonra müşteriniz oluncaya kadar geçirdiği süreci ve markanızla alakalı olan bağlantıları görselleştirmenin yolunu kapsar. En yaygın dönüşüm hunisi ise Awareness (farkındalık), Interest (ilgi), Desire (arzu) ve Action (eylem) kapsar. Buna aynı zamanda AIDA modeli denir.

İyi Bir Dönüşüm Oranı Nedir?

İyi bir dönüşüm oranı nedir sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Dönüşüm oranları sektöre göre değişiklilik göstermektedir.  

Dönüşüm Hedefi Nedir?

Dönüşüm hedefi gerekli optimizasyon çalışmaları yapıldıktan sonra gerçekleşmesini beklediğiniz durumdur. Bu hedefler şunlar olabilir;

 • Kullanıcıların bir web sayfasında geçirdiği süreyi artırma
 • E-posta abone sayısını artırma
 • Ücretsiz demo sürüm sayısını artırma
 • Daha çok kişinin lead formunu doldurmasını sağlama
 • Daha çok kişinin sepete ürün eklemesi oluşturma
 • Alışveriş sepetini terk eden kişilerin sayısını azaltma
 • Kullanıcıların web sitesinden kaçma oranını düşürebilme

CRO Test Sonuçlarını Nasıl Yorumlayabilirsiniz?

Yaptığınız test sonunda bir değişiklik olup olmadığını görebiliyor olmanız gerekmektedir. Karşılaşacağınız potansiyel sonuçlar şu şekildedir;

 • Oluşturduğunuz hipoteziniz doğruydu ve dönüşümleri iyileştirebilmek adına değişikliği uygulayın.
 • Hipoteziniz yanlıştı ve dönüşümlerin düşük olmasını açıklayan yeni bir sebep ortaya atmalısınız.
 • Tam olarak emin değilseniz taslak aşamasına tekrar dönüp tekrar test yapmalısınız.

Unutmamalısınız ki en başarılı firmalar sürekli olarak test yapar ve en başarılı sonuçları alana kadar en ince ayarları yapmaktadırlar.

En İyi Dönüşüm Optimizasyonu Araçları Nelerdir?

Dönüşüm optimizasyonu için bir sürü araç bulunmaktadır. İşte başlamanıza yardımcı olacak araçlar şunlardır;

 • Google Analytics web trafiği analizi konusunda size yardımcı olur
 • Crazy Egg ısı haritası ve tıklama izleyebilme konusunda size yardımcı olur
 • Hotjar sitenize gelen ziyaretçilerin hareketlerini görselleştirebilmenizi sağlar
 • Google Optimize web sayfaları içerisinde A/B test yapmanızı sağlar
 • Jilt e-ticaret için postalar göndermenize ve onların testini yapmanıza yardımcı olur.
 • VWO her şeyin bir arada bulunduğu dönüşüm optimizasyonu tool’udur.
 • Optimizely bütün çalışmaları yapabileceğiniz bir platformdur.
Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply