Skip to main content

Bu makalemizde dönüşüm oranı nedir, dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmaları kapsamında neler yapmalısınız, size ne gibi faydaları olur gibi konular üzerinde duracağız. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden hemen konuya girelim.

Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşüm oranı, reklamveren kişi tarafından belirlenmiş olan hareketi gerçekleştiren kullanıcıların, reklama tıklayarak gelen tüm ziyaretçilere oranını size verir. Toplam ziyaretçi bölü dönüşüm şeklinde hesaplanır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı optimizasyonu dijital pazarlama alanındaki en önemli konulardan birisidir. İngilizce olarak “Conversion Rate Optimization” anlamına gelmektedir. Sektörde de bu kelimenin baş harfleri kullanılarak “CRO” şeklinde kullanılır. Çalışma yapılan sayfanın önünde bulunan engelleri kaldırabilmek için gerçekleştirilen çalışmaların tamamına dönüşüm oranı optimizasyonu denir. Gerçekleştirilen optimizasyon çalışması kullanıcıların verileri, bıraktıkları ayak izleri incelenmesi sonrasında uygulanır. Dönüşüm odaklı hazırlanan bir sayfanın iniş bölümünün uzunluğu ya da kısalığı, sayfada yer alan kelime grupları, CTA’nın boyutu gibi noktaları doğru bir şekilde optimize ederek optimizasyon çalışmasını gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Dönüşüm oranı optimizasyonu, araştırma anketleriyle, A/B test çalışmalarıyla ve optimizasyon hedeflerini ölçümleyerek uygulanır. A/B test metodundan optimizasyon hedeflerine kadar birçok adım yer alır. Bu süreçte yapılması gereken kullanıcıların karşısına dönüşüme engellemek için çıkan tüm hataları doğru yazılımlarla tespit edip bu hataları gidermektedir. Doğru bir şekilde kurgulanmaya ya da ölçümlenmeyen test çalışmaları dönüşüm oranlarınızda ciddi düşüşlere neden olur. Bu nedenle bu çalışmayı gerçekleştirirken ölçümleme yapabilmek oldukça önem taşır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Süreci

Her markanın içerisinde yer aldığı sektör farklı olduğu için aslında süreç de farklılık göstermektedir. O yüzden her marka için farklı bir kurgu tasarlanması gerekir. Ek olarak belirtilmesi gerekirse standart bir proje akışı şu şekilde olmalıdır;

1) Araştırma ve İnceleme Süreci

 • Site verisinin doğru bir şekilde tespit edilmesi
 • Mevcutta bulunan dönüşüm oranlarının incelenmesi
 • Site verisinin analizi

2) Hipotez

 • Hipotez oluşturun
 • Hipotezin uygulanabilir olup olmadığını inceleyin
 • Yapacağınız testleri önceliklendirin

3) Test

 • Test işlemini yapmaya başlayın
 • Testi sonlandırın

4) Öğrenme

 • Yaptığınız testin sonuçlarının inceleyin
 • Test sonuçlarından almanız gerekeni alın ve performansı düşük olanları eleyin
 • Yarış kurgusu halinde teste her zaman devam edin

Dönüşüm Oranı Nasıl Hesaplanır?

Firmanın belirlediği aksiyon işlemini gerçekleştiren kullanıcıların, web sitesini ziyaret eden tüm kullanıcılara bölünmesi şeklinde hesaplanır. Bu konu için bir örnek vermek gerekirse şu şekilde örneklendirebiliriz;

Ayakkabı reklamına tıklayan kişi sayısı: 100

Reklama tıkladıktan sonra satın alan kişi sayısı: 2

Örneği bu şekilde düşündüğümüzde bu çalışmanın dönüşüm oranı %2’dir diyebiliriz.

Yapılan En Kritik Hatalar Nelerdir?

Bu çalışma içerisinde yapılan en kritik hata veri odaklı ilerlenmemesidir diyebiliriz. Bu optimizasyon çalışmasında sezgilerinizi ve tahminlerinizi bir kenara bırakıp veri odaklı bir şekilde ilerlemeniz gerekmektedir. Onun dediği veya bunun dediği değil veri ne diyorsa onun dediği olmalıdır. Ayrıca bu çalışmada yapılan diğer hatalar ise şu şekildedir;

 • Testlerin yeteri kadar örneklem olmadan bitirilmesi
 • Test ortamının eşit bir şekilde gerçekleştirilmemesi
 • Kullanıcı segmentasyonunun doğru şekilde yapılmadan gerçekleştirilmesi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Neden Önemli?

Bu optimizasyon çalışmasının size sağlayacağı katkılar şu şekilde;

 • Web Sitenizi Daima Geliştirebilirsiniz: Yaptığınız optimizasyon çalışmaları ile birlikte web sitenizi daima güncelleyebilirsiniz. Gelişen ve değişen kullanıcı deneyimleri sonrasında web sitenizi düzenli olarak geliştirebilir ve her geçen gün daha iyi doğru gidebilirsiniz.
 • Daha Fazla Müşteri İmkanı: Ekstra reklam harcaması gerçekleştirmeden daha fazla dönüşüm elde etmeye başlarsınız.
 • CPA Maliyetlerinizin Önüne Geçebilirsiniz: Reklam verdiğiniz kanalların optimizasyonunu sağlayarak gereksiz olan maliyetlerinizi azaltabilir ve edinme başına maliyetlerinizi daha fazla iyileştirebilirsiniz.
 • Doğru Optimizasyon Doğru Müşteriyi İçeri Getirir: Yaptığınız optimizasyon çalışmaları ile birlikte web sitenize daha doğru bir trafik çekebilir ve kaliteli müşteriler elde edebilirsiniz.

Konuyu özetlemek gerekirse, bu süreç aslında tüm dijital varlığınız ele alır. Landing page’den pazarlama kampanyalarınıza hatta ve hatta satış sonrası sürece kadar uzanır. Yapacağınız ufacık oynamalarla harika geri dönüşler elde edebilirsiniz. Elbette bu süreci en efektif şekilde geçirmek için uzman bir Reklam Ajansı ile çalışmanızın da maksimum verimi sağlayacağını eklemek gerekir.

Leave a Reply