Skip to main content

Bu makalemizde e-posta pazarlama ile ilgili olan her şeyi tek tek ele almaya çalışacağız. Hadi o zaman hiç vakit kaybetmeden hemen başlayalım.

E-Posta Pazarlaması Nedir?

E-posta pazarlama, potansiyel müşterilerinizle ve hali hazırda elinizde olan müşterilerinizle dijital üzerinden iletişim kurmanıza yardımcı olur. Genelde e-posta pazarlama iletileri e-posta bültenlerini, promosyon çalışmalarını ve etkinlik duyuruları üzerine gerçekleştirilir. E-posta pazarlama çalışmalarında diğer pazarlama faaliyetlerine nazaran yatırımı geri dönüşü (ROI) daha yüksektir.

E-Posta Pazarlaması Çalışmaları Hala Çalışıyor mu?

Bu bölümde sizi istatistiğe boğmak istemiyoruz. O yüzden e-posta pazarlamanın hala çalıştığını hızlıca göstereceğiz.

E-posta pazarlamasında yatırımın geri dönüşü (ROI) 38/1’dir. (Kaynak: Litmus)

E-posta pazarlamasında yatırımın geri dönüşü 38/1'dir

E-posta pazarlamasında yatırımın geri dönüşü 38/1’dir

Bu pazarlama faaliyetini pazarlamacıların %86’sının önemli olarak görmesinin sebebi sahip olduğu ROI oranının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

E-posta pazarlamayı pazarlamacıların %86'sı önemli görüyor

E-posta pazarlamayı pazarlamacıların %86’sı önemli görüyor

E-Posta Pazarlaması Neden Hala Çalışıyor?

Abone listenize yeni bir kişi kaydolduğunda, kaydolan kişinin gelen kutusuna doğrudan bir bağlantınız olur. Bu işlem diğer sosyal medya platformlarında bu şekilde işlememektedir. 2019’da yapılan bir araştırma Facebook’da organik görünürlüğün %1 oranına kadar düştüğünü analiz etmişti. E-posta pazarlamada ise gönderdiğiniz bültenlerin açılış oranı %20.81 bandında dolanıyor. Yani düşündüğünüz zaman e-posta pazarlaması Facebook’un size sağlayacağı görünürlüğe göre 20 kat daha fazla görünürlük sağlıyor.

E-posta etkileşim oranları Facebook'un üzerinde

E-posta etkileşim oranları Facebook’un üzerinde

HubSpot‘un yaptığı başka bir araştırmaya göre tüketiciler pazarlama mesajlarını e-posta tabanlı almak istediklerini söylediler.

İnsanlar pazarlama mesajlarını e-posta tabanlı almak istiyorlar

İnsanlar pazarlama mesajlarını e-posta tabanlı almak istiyorlar

E-posta pazarlama faaliyeti, Facebook ve Twitter’a göre 40 kat daha fazla potansiyel müşteri dönüştürür. (Kaynak: McKinsey)

E-posta pazarlamasi Facebook ve Twitterdan 40 kat daha fazla dönüşüm getirir

E-posta pazarlamasi Facebook ve Twitterdan 40 kat daha fazla dönüşüm getirir

E-Posta Pazarlamasına Nasıl Başlamalısınız?

Başarılı bir e-posta pazarlaması çalışması yapma gibi bir niyetiniz varsa yapmanız gerekenler şu şekilde;

  • E-mail marketing stratejisi geliştirin: hazırladığınız e-maillerin diğer online pazarlama faaliyetlerine nasıl entegre olabileceği planlayın.
  • E-mail yazılımına kayıt yaptırın: e-mail listenize hazırladığınız e-mailleri gönderebilmek için bir yazılıma kayıt yaptırın.
  • E-mail listesini oluşturmaya başlayın: Hazırladığınız raporlarla, kampanyalarla daha fazla abone edinmeye çalışın.
  • Otomatik cevaplayıcı oluşturun: Yeni abone olan kişilere faydalı içerik gönderen bir otomatik yanıtlayıcı oluşturun.
  • Takip edin ve gerekli güncellemeleri gerçekleştirmeleri sağlayın: Açılma oranlarına, tıklama oranlarına, dönüşüm oranlarına, abonelikten çıkma işlemlerine bakarak gerekli iyileştirmeleri sağlayın.

E-Posta Pazarlaması Yazılımları

E-posta pazarlama yazılımlarında “en iyi” seçeneği sizin taleplerinize bağlıdır. Yani liste boyutunuz, pazarlama hedeflerinizi burada önemli olan etkenlerdir. O yüzden şimdi e-posta yazılımlarının artılarını ve eksilerini konuşacağız.

MailChimp

MailChimp

MailChimp

MailChimp yazılımını basit bültenler göndermek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Mailchimp, kullanıcılarına 2k kişiye kadar ücretsiz kullanım avantajı sunar. Profesyonel planları olan kişiler için ise aylık 10$’dan başlayan fiyatları bulunur.

Sürekli İletişim

Sürekli İletişim

Sürekli İletişim

Constant Contact platformu e-ticaret pazarına odaklanan bir platformdur. Tasarım yapma işleminiz de oldukça basittir. Sürükle bırak sistemi ile yapmak istediklerinizi çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Constant Contact platformundaki planlarınıza göre yapacağınız ödeme de değişim gösterir.

Yanıt almak

Yanıt almak

Yanıt almak

GetResponse bir mail yazılımında beklediğiniz şeyleri size sunar. Oluşturacağınız taslaklar açılış sayfası ve pop-up’lar ile birlikte gelir. Taslaklar sınırlı işlevsellik özelliğiyle ayda 15$ dolardan başlayan fiyatlarla sunulur. Ayrıca firma size 30 günlük deneme sürümü de sunar.

AWeber

AWeber

AWeber

AWeber oldukça sade bir platformdur. Genelde de tercih edenler bu sebepten dolayı tercih ederler. Eğer ki haber bültenleri ve otomatik yanıtlayacı için mail yazılımı kullanmak istiyorsanız AWeber’in üzerine çıkma şansınız mümkün değildir. Ücretli işlevler aylık 19$’dan başlayan fiyatlarla sunulur.

E-Posta Pazarlaması Kampanya Şablonları

Artık size açıldığında tıklama alabilecek e-posta pazarlama şablonlarını nasıl oluşturmanız gerektiğini anlatmanın vakti geldi. Özellikle bu bölümde başarısı kanıtlanmış olan 4 farklı şablonu anlatacağız. Bu şablonlar e-posta abonelerinizin ilgi duyacağı e-posta içeriğini belirleyebilmek için tasarlanmıştı. Yani insanların okuyacağı bültenleri nasıl göndereceğinizi bilmiyorsanız şimdi tam olarak ondan bahsedeceğiz.

1) İçerik Bülteni

İçerik bülteni, %100 oranında sadece değer sağlama amaçlı gerçekleştirilir. Karşı tarafta değer oluşturmak için hazırladığınız konu hakkında ipuçları sunabilir veya yararlı kaynakların linkini abonelerinizle paylaşabilirsiniz. Sadece değer yaratma amaçlı hazırlanan bültenlerin sayısı o kadar azdır ki aslında aboneleriniz tam olarak sizi bunun için de sevecektir.

Bu bülteni hazırlarken oluşturmanız gereken şablon şu şekildedir;

İçerik bülteni şablonu

İçerik bülteni şablonu

2) Pazarlama Amaçlı Hazırlanan Bülten

Bu bülten e-posta abonelerinizi satın alma işlemine yönlendirme amaçlı hazırlanır. Bu bülteni hazırlarken uymanız gereken şablon şu şekildedir;

Pazarlama Amaçlı Hazırlanan Bülten

Pazarlama Amaçlı Hazırlanan Bülten

3) Duyuru Amaçlı Hazırlanan Bülten

Duyuru amaçlı hazırladığınız e-postalarda satış yapmayı denememeniz gerekmektedir. Abonelerinizi satışa yönlendirme işlemini “Pazarlama Amaçlı Bülten’de” yapmanız gerekmektedir. Bu şablonda şunları yapabilirsiniz;

  • Yeni ürününüzde veya hizmetinizde
  • Etkinliklerinizin duyurusunda
  • Popüler olan bir ürünün yeni sürümünde
  • Mevcut olan ürününüze eklenen yeni özelliklerde
Duyuru amaçlı hazırlanan bülten

Duyuru amaçlı hazırlanan bülten

4) Blog İçeriklerini Paylaşma Amaçlı Bülten

İçeriklerinizin tanıtımını yapmak gibi bir derdiniz varsa en doğru adres e-posta pazarlamasıdır. Bu bülten için önerilen şablon ise şu şekildedir;

Blog içeriklerini paylaşma amaçlı bülten

Blog içeriklerini paylaşma amaçlı bülten

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply