Skip to main content

Bu makale e-ticaret SEO için en kapsamlı kılavuzdur. Bu içeriğimizde e-ticaret sitenizi optimize ederken yapmanız gereken her şeyi öğreneceksiniz. Anahtar kelime çalışmasından, teknik SEO’ya, teknik SEO’dan backlink almaya kadar her noktadan uzun uzun bahsedeceğiz. Yani arama motorundan daha fazla elde etme gibi bir niyetiniz varsa bu içeriği seveceğinizden eminiz. O zaman artık anlatmaya başlayalım.

Makale İçeriği

E-Ticaret SEO Neden Önemli?

Hemen konuyu istatistiklerle anlatmaya başlayalım.

Kişilerin %44’ü online alışveriş işlemine Google aramasıyla başlarlar. (Kaynak: nChannel)

arama motorundan e-ticarete giden trafik oranı

arama motorundan e-ticarete giden trafik oranı

E-ticaret sitelerine gelen trafiğin %37,5’i arama motorları üzerinden gerçekleşiyor. (Kaynak: SEMrush)

trafik kaynaklarının dağılımı

trafik kaynaklarının dağılımı

E-ticaret sitesinde gerçekleşen siparişlerin %23,6’sı organik trafik üzerinden gerçekleşir. (Kaynak: Business Insider)

organikten gelen e-ticaret siparişlerinin oranı

organikten gelen e-ticaret siparişlerinin oranı

İstatistiklerle aslında bu işin ne kadar mühim olduğunu anlattığımız göre artık uygulanması gereken stratejilere geçmeye başlayalım.

E-Ticaret SEO Anahtar Kelime Araştırması

Aslında anahtar kelime çalışması her SEO çalışmasının temelinde bulunur. Çünkü anahtar kelime çalışması sitenizde üzerinde yaptığınız geri kalan tüm görevleri bilgilendirir. Mesela örnek vermek gerekirse, anahtar kelimeler olmadan, ürün ya da kategori sayfalarını optimize etme şansınız sıfırdır. İsterseniz kabul edin isterseniz etmeyin ama anahtar kelimeleriniz teknik SEO’yu etkiler. Sitenizin mimarisinde ve URL’sinde anahtar kelimeleriniz mutlaka bulunmalıdır.

Müşterilerinizin aradığı terimleri nasıl bulacağınızı ve siteniz için en harika anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı aşağıda bulabilirsiniz.

E-Ticaret Ürün ve Kategori Sayfaları İçin Anahtar Kelime Bulma

Anahtar kelime araştırma sitelerinin çoğu bilgilendirici anahtar kelimelere focuslanır. Yani bilgilendiriciden kasıt nasıl yapılır tarzında olan anahtar kelimelerdir. (Çay dökülen gömlek nasıl yıkanır gibi) Sizin ürün odaklı anahtar kelimeleri bulmanız gerekebilir. Peki bunu yapmak için neler yapmalısınız?

Amazonunun Önerdiklerine Bakın

Evet, aslında Amazon rakibinizdir. Ama aynı zamanda en büyük e-ticaret sitesidir. Bu da ona anahtar kelime cenneti haline dönüştürür. Anahtar kelime araştırması için Amazon’dan şu şekilde yararlanabilirsiniz;

 • İlk olarak Amazon’a gidin.
 • Ürünlerinizden herhangi birini tanımlayan bir anahtar kelime girin. Bu işlemi yaptığınız zaman Amazon size, yazdığınız anahtar kelimenin haricinde önerilenleri de sunar.
Amazon araması

Amazon araması

Amazon’un size önerdiği kelimeler sizin çok hedefli olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bunlar uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak da bilinir. Uzun kuyruklu olan anahtar kelimeler kısa terimlere göre daha iyi dönüşüm getirmenin dışında ayrıca daha az rekabetçi durumdadırlar.

İpucu: Amazon arada anahtar kelime önerisinin üzerinde kategori önerisinde bulunacaktır. Bu öneriler kategori sayfalarınız için biçilmiş kaftandır. Mutlaka değerlendirmeniz gerekir.

Amazon arama kategorisi

Amazon arama kategorisi

Amazon’un ve Rakiplerinizin Kullandığı Kategorileri İnceleyin

Onlarca e-ticaret firmasına danışmanlık veren bir firmanın yöneticisi olarak şunu söyleyebilirim, e-ticaret sitesi sahibi olan kişilerin yüksek çoğunluğu kategori sayfalarını rastgele optimize ediyor. Aslına bakılırsa bu oldukça büyük bir hatadır. Kategori sayfaları ürün sayfaları gibi olmasa da yine de satış oluştururlar. O yüzden kategori sayfalarınız için anahtar kelime çalışması yapmak ve bunun için zaman ayırmak mantıklı bir harekettir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Aslında oldukça basit. Hemen rakiplerinizin kullandığı kategorileri incelemeye başlayın. Eğer ki Amazon ile rekabet halindeyseniz mouse’unuzu ana sayfanın sol kısmında bulunan “Departmanlar” seçeneğinin üzerine getirin. Bu size Amazon’un ana kategorilerini sunacaktır.

Amazonun kategorileri

Amazonun kategorileri

Bu kategoriler yüksek ihtimalle sizin için geniş olacaktır. Bu yüzden bölümün alt kategorilerini inceleyebilmek adına sizinle uyuşanlardan herhangi birine tıklayın.

amazon kategorisine göz atın

amazon kategorisine göz atın

Buradan Amazon’un kategori listesine ulaşabilirsiniz.

Bu size Amazon’un bütün alt kategorilerini size bir sayfada gösterecektir.

Amazon site dizini

Amazon site dizini

O zaman şimdi önünüzde bulunan listeyi derinlemesine inceleme ve sitenizde yer alan ürünlerle ilgili kategoriyi bulmalısınız. Sonrasında da buradan sizin için önemi yüksek olan anahtar kelime bulmalısınız.

Sitenizin köpek maması sattığını düşünelim. O zaman evcil hayvan gereçleri bölümüne gitmelisiniz.

evcil hayvan gereçleri

evcil hayvan gereçleri

Ardından “köpekler” seçeneğine tıklayın.

Köpekler seçeneği

Köpekler seçeneği

Sonraki adımda karşınıza gelen listeden yiyeceği seçin.

Amazon evcil hayvan malzemeleri-köpekler-yiyecekler

Amazon evcil hayvan malzemeleri-köpekler-yiyecekler

Ardından Amazon, köpek maması kategori sayfası için dikkate almanız gereken bazı anahtar kelimeleri sunacak.

Amazon evcil hayvan malzemeleri-köpekler-yiyecek türü

Amazon evcil hayvan malzemeleri-köpekler-yiyecek türü

Bu kelimeler, köpek maması kategori sayfanız için dikkate almanız gereken kelimelerdir.

Amazon kategori sayfanızın anahtar kelimelerini bulabilmek adına görebileceğiniz en harika kaynaklardan bir tanesidir. Ama tabii ki Amazon’un dışında rakiplerinizin kategorilerini anlayabilmek adına onlara da göz atmanızı öneririz.

Vikipedi’yi İnceleyin

Ürün ve kategori sayfalarınız için anahtar kelime arıyorsanız, Vikipedi’de sizin için harika bir platformdur. Siz neden diye düşünürken ben size bu sorunun cevabını vereyim. Rakip e-ticaret sitelerinde olduğu gibi Vikipedi’de çalışmalarını anahtar kelimelere ve kategorilere göre düzenlemekte. Şimdi hemen Vikipedi’den nasıl faydalanacağınıza bakmaya başlayalım.

Öncelikle sitenizde sattığınız ürün veya kategori ile ilgili bir anahtar kelime yazın.

vikipedi

vikipedi

Sonrasında da Vikipedi’de karşınıza çıkan ekranda bulunan metinleri, sitenizdeki ürünlere göre inceleyin.

vikipedi sırt çantası

vikipedi sırt çantası

Ayrıca içindeki bölümüne mutlaka göz atın. Bu alandan kategori sayfaları için mükemmel anahtar kelimeler elde edebilirsiniz.

Vikipedi-sırt çantası-içindekiler bölümü

Vikipedi-sırt çantası-içindekiler bölümü

Vikipedi’de neler yapmanız gerektiğini anlattığınıza göre artık SEMrush‘a geçebiliriz.

SEMrush

Şimdiye kadar bahsettiğimiz şeyler, anahtar kelime listenizi oluştururken size fikir vermiş olmalı. Fakat SEMrush bunlardan biraz daha farklı bir yapıya sahip. SEMrush çekirdek anahtar kelimelere bağlı olarak yeni anahtar kelimeler üretmez. Buna göre size, sektörünüzdeki rekabetin sıralandığı kelimeleri gösterir. Peki e-ticaret sitenizi geliştirebilmek için bu aracı nasıl kullanabilirsiniz? Hemen bu soruyu da cevaplamaya başlayalım.

Öncelikle SEMrush’ın arama bölümüne rakibinizin URL’ni girin.

Semrush arama bölümü

Semrush arama bölümü

Sonrasında da yan bölümde bulunan “Organik Arama” seçeneğine tıklayın.

Semrush yan bölümü

Semrush yan bölümü

Bu bölüm size rakibinizin faydalandığı bütün anahtar kelimeleri size gösterecektir.

Semrush organik sıralamalar

Semrush organik sıralamalar

Harika! Artık rakiplerinizin hem kullandığı anahtar kelimeleri hem de bu kelimelerdeki sıralamalarını görebiliyorsunuz.

E-Ticaret Sitesi Mimarisi

E-ticaret sitenizin mimarisi, yani sitenizdeki sayfaların nasıl düzenlendiği SEO için oldukça önemli bir konudur. Fakat bu konu e-ticaret siteleri için iki kat önemli bir durumdadır. Bunun nedeni ise e-ticaret sitenizin herhangi bir pizza dükkanına oranla daha fazla sayfaya sahip olmasından dolayıdır. Bu hazırlanan sayfaların kullanıcılar tarafından ve arama motorları tarafından kolaylıkla bulunabilmesi için site mimarinize çok fazla önem vermeniz gerekmektedir.

E-Ticaret Site Mimarisinde İki Altın Kural

E-ticaret sitenizin yapısını oluştururken dikkat etmeniz gereken 2 önemli kural bulunmaktadır. Bu kurallar şu şekildedir;

 • #Altın kural 1: İşlerinizi basit ve ölçeklenebilecek şekilde oluşturun
 • #Altın kural 2: Ana sayfanızdan kullanıcılar gitmek istedikleri her sayfaya 3 tıklamada gidebilmeliler.

E-Ticaret Sitenizin Mimarisini Nasıl Kurmamalısınız?

Yukarıda belirttiğimiz 2 altın kurala uymayan bir örnek vermek gerekirse şunu bakabilirsiniz.

kötü e-ticaret site mimarisi örneği

kötü e-ticaret site mimarisi örneği

Peki bu görseldeki yanlış sizce nedir? Görsel ilk olarak basit bir şablonu oluşturmamaktadır. Hangi kutunun nereye gittiğini anlamak oldukça zordur. İkincisi ise ölçeklenebilir düzeyde değildir. Her yeni bir kategori oluşturmak istediğinizde yeni bir katman oluşturmanız gerekmektedir. Böyle bir site mimariniz bulunuyorsa hemen mevcut kategorilerinizi ve alt kategorilerinizi düzenlemeniz gerekmektedir. Ayrıca mimari oldukça derin bir yapıya sahip. E-ticaret sitelerinde bağlantıların çoğu ana sayfaları gösterir.

e-ticaret sitelerinde bağlantıların çoğu ana sayfayı gösterir

e-ticaret sitelerinde bağlantıların çoğu ana sayfayı gösterir

Ayrıca derin bir mimariye sahip olduğunuz zaman ürün ve kategori sayfasına ulaşma şansı zorlaşır.

mimari derin olunca sayfalara ulaşmak zorlaşır

mimari derin olunca sayfalara ulaşmak zorlaşır

Örnekte bulunan şablonda ilk ürün sayfasına ulaşmak için kullanıcıların tam olarak 6 tıklama işlemi gerçekleştirmesi gerekir.

İpucu: E-ticaret sitenizin düzeni ideal durumda değilse bir SEO ajansıyla veya SEO uzmanıyla görüşmeden kesinlikle sayfaları taşımaya çalışmayın. Ayrıca onlar eski sayfaların aynı zamanda yeni sayfalara yönlendirilme işlemini de gerçekleştirmeliler.

SEO Dostu E-Ticaret Sitesi Örneği Nasıl Olur?

Mimarinin nasıl olmaması gerektiğini öğrendiğinize göre, iyi optimize edilmiş bir mimarinin de nasıl olması gerektiğini görme vaktiniz gelmiş demektir.

başarılı bir e-ticaret sitesi mimarisi

başarılı bir e-ticaret sitesi mimarisi

Gördüğünüz üzere bu şablonda bağlantı yetkisi ürün ve kategori sayfalarına optimize edilmiştir. Bu işlem bu sayfaların Google’da sıralamansı için kolaylık sağlamaktadır. Ek olarak Google’ın bu sayfaların daha kolay bulmasını ve daha rahat dizine eklemesine yardımcı olur. Bu mimari sadece SEO (arama motoru optimizasyonu) için değil ayrıca kullanıcılar için de oldukça kolaylık sağlamaktadır. Bu mimari yapı çok kolay olduğu için kullanıcıların istedikleri ürünleri kolaylıkla bulmasını sağlar.

O zaman hemen bunun canlı bir örneğine göz atalım. Örnek; PetSmart.com

PetSmart

PetSmart

Bir köpek maması alacağınızı varsayalım.

Ana sayfaya gidip “köpek” seçeneğine tıklamalısınız.

Petsmart menü

Petsmart menü

Ardından kaseler ve yemlikler seçeneğine tıklamalısınız.

petsmart-menü-kaseler

petsmart-menü-kaseler

Sonrasında ürünlerle karşılaşırsınız.

Petsmart-ürünler

Petsmart-ürünler

Tam olarak bahsettiğimiz şey de bu zaten. Bakın 3 tıklamayla ulaşmak istediğiniz noktaya ulaştınız. Petsmart sitesi düzgün bir mimari oluşturduğu için Google bütün sayfalarını kolaylıkla dizine ekleyebilecektir.

E-Ticaret Siteleri İçin Sayfa İçi SEO

Artık sitenizin mimarisini nasıl oluşturmanız gerektiğini biliyorsunuz. Şimdi sıra ürün ve kategori sayfalarınızı optimize etme sürecine geldi. Birçok e-ticaret sitesi için bu iki sayfa satış ve trafikten aslan payını oluşturan sayfalardır. Şimdi bu optimizasyon sürecinde nelere dikkat etmelisiniz onlardan bahsetmeye başlayalım.

En Güzel Şekilde Optimize Edilmiş Bir E-Ticaret Sayfası

En güzel şekilde optimize edilmiş bir e-ticaret sayfası için şu örneği verebiliriz;

en güzel şekilde optimize edilmiş bir e-ticaret sayfası

en güzel şekilde optimize edilmiş bir e-ticaret sayfası

Şimdi bu unsurlar tek tek parçalamaya başlayalım.

Başlık Etiketi: Daha Uzun Kuyruklu Kelimelerden Trafik Alabilmek İçin “Satın Al, En Ucuz” gibi Kelimeler Ekleyin

Hedef anahtar kelimenizi sayfanızın başlığında tabii ki kullanmalısınız. Ama sadece bununla yetinmemelisiniz. Başlık etiketinize bazı tamamlayıcılar ekleyin. Örneğin hedeflediğiniz ana anahtar kelimenizin “gürültü önleyici kulaklıklar” olduğunu düşünelim. Google’da kullanıcılar arama yaparken şu terimleri çok sık kullanmaktadırlar;

 • Ucuz
 • Fırsat
 • En iyi
 • Ücretsiz kargo vb.

O yüzden başlık etiketinizi şu şekilde atmanız sizin için daha faydalı olabilir;

başlık etiketi

başlık etiketi

Başlık Etiketi: Tıklama Oranını Artırabilmek Adına % X İndirim, En Düşük Fiyat gibi Kelimelerden Faydalanın

Google sıralama sinyali olarak yüksek ihtimalle organik tıklama oranına dikkat ediyor. O yüzden başlık etiketinizi tıklama oranını artırabilmek için optimize etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise şu denklemden kaynaklanmaktadır. Daha fazla tıklama eşittir, daha fazla satış anlamına gelmektedir. Başlığınızı atarken mutlaka içerisinde geçirmeniz gereken kelimeler şu şekildedir;

 • Garanti
 • % X indirim
 • En düşük fiyat
 • Ücretsiz kargo

Bu kelimeleri başlık kısmına ve meta bölümüne eklediğiniz taktirde daha fazla tıklama ile başbaşa kalabilirsiniz!

Açıklama Etiketi: Tıklama Oranını Artırabilmek İçin Ücretsiz Gönderim, Tüm Ürünlerimiz Kampanyada gibi İfadelerden Faydalanın

Sayfanızın açıklama kısmı, sayfa içi SEO’nun önemli bir parçasıdır. Yukarıda belirttiğimiz kelimeler, açıklama etiketi için de geçerlidir. İkisinin arasındaki tek fark açıklama etiketinde daha geniş bir metin yazabilecek olmanızdır. Tıklama oranını artırmak için optimize edilmiş bir açıklama etiketi şu şekilde olmalıdır;

Başarılı bir açıklama metni

Başarılı bir açıklama metni

Ürün ve Kategori Sayfalarının 1000 Kelimenin Üzerinde Olması Gerekli

Ürün ve kategori sayfalarının optimizasyon süreci sayfa içi SEO’nun en zor kısımlarında birisidir. Kalitesi yüksek içerik hazırlamak istiyor olabilirsiniz. Fakat burada blog mantığının dışında dönüşüm oranını da baz almalısınız.

E-ticaret sayfaları için önerdiğimiz 3 farklı sayfa içi seo taktiği şu şekildedir;

1) 1000 Kelimenin Üzerinde Açıklama Yazın

Yapılan çalışmalar daha uzun olan içeriklerin Google’da daha üst sıralarda yer aldığını kanıtladı.

Uzun içerikler Google'da daha üst sırada bulunuyor

Uzun içerikler Google’da daha üst sırada bulunuyor

Aslında olay tam olarak şu şekilde; Google sizin ne yaptığınızı, derdinizin ne olduğunu anlamak istiyor. Aslında ne kadar çok içerik hazırlarsanız Google işini daha iyi yapacak ve sizi daha iyi anlayacaktır. Ayrıca derinlemesine hazırlanmış olan ürün açıklamaları müşterileri satın almaya daha fazla ikna etmektedir.

E-ticaret sitenizde bulunan her ürüne 1000 kelimelik açıklamalar yazmanız mümkün olmayabilir fakat en çok önem verdiğiniz 10-15 ürüne mutlaka bunu yapmanız gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse Amazon ürün sayfasında bulunan KitchenAid mixerinin bulunduğu sayfada 2.109 kelime bulunmaktadır.

Amazon-kitchenaid

Amazon Kitchen Aid

Ayrıca bu sayfada bulunan ürün yorumları da hariçtir. Ürün yorumları da +500 kelime sayılır.

Amazon-kitchenaid-yorumlar

Amazon Kitchen Aid yorumları

2) Anahtar Kelimelerinizi Aralara Serpiştirin

Geniş bir ürün açıklama metni yazdıktan sonra, hedef anahtar kelimenizin metinde %10 oranında geçtiğinden emin olun. Burada kesinlikle metne anahtar kelime doldurmaktan bahsetmiyoruz. Google’ın sayfanızın ne ile ilgili olduğunu anlayabilmesi adına anahtar kelimenizi %10 oranında tekrarlamak sizin için avantaj olacaktır.

İpucu: Google sayfanızın üzerinden bulunan anahtar kelimelere daha fazla ağırlık verir. Bu yüzden mutlaka ilk 100 kelimenizin içerisinde anahtar kelimenizi geçirdiğiniz emin olmalısınız.

Anahtar kelimelerinizi ilk 100 kelime içerisinde geçirin

Anahtar kelimelerinizi ilk 100 kelime içerisinde geçirin

3) LSI Anahtar Kelimeleri Kullanın

LSI anahtar kelimeler, ana anahtar kelimenize yakından bağlı olan kelimelerdir. E-ticaret SEO için LSI anahtar kelimelerinizi şu şekilde bulabilirsiniz;

#1 Amazonu İnceleyin

Amazon’a gidin ve hedef anahtar kelimenizin aramasını gerçekleştirin. Sonrasında da kategori sayfasında birden çok gözüken kelimeleri inceleyin.

Amazon LSI kelime bulma

Amazon LSI kelime bulma

Ya da yapmanız gereken bir başka işlem ise hedef anahtar kelimenizin ürün sayfasını ziyaret etmek olmalı.

Anahtar kelimenin ürün sayfası

Anahtar kelimenin ürün sayfası

#2 Google Keyword Planner

Sonrasında ana anahtar kelimenizi Google Keyword Planner’a yazın. Ardından da Google’ın sizin için önerdiği anahtar kelime öbeklerine göz gezdirin.

Google keyword planner LSI kelimeler

Google keyword planner LSI kelimeler

#3 İçeriğinize Serpiştirin

Bu kısımda son olarak yapmanız gereken şey ürün ve kategori sayfalarına LSI kelimeleri serpiştirmek olmalı.

URL’leriniz Kısa Olmalı

Backlinko 1 milyon Google arama sonucunu analiz ettiğinde URL uzunluğu ve arama motoru sıralaması arasında bir ilişki olduğunu fark etti. Kısa olan URL’lerin uzun olan URL’lere kıyasla daha üst sıralarda bulunduğu anlaşıldı.

URL uzunluğu ve Google sıralaması

URL uzunluğu ve Google sıralaması

E-ticaret SEO ile ilgili en güzel noktalardan birisi de iç linklemelerin otomatik olarak gerçekleştiriliyor olmasıdır. Bunun sebebi ise kullanıcıların sitenizde geziniyor olmasının sitenizde çok fazla doğal iç link oluşturuyor olmasından kaynaklanmaktadır.

only natural pet

only natural pet

İç link çalışması gerçekleştirirken özellikle önceliği yüksek olan ürün ve kategorileri bağlamaya çalışmanız gerekmektedir.

stratejik iç link çalışması

stratejik iç link çalışması

Mesela oldukça yoğun ilgi gören bir blog yazısı yayınladığınız ama yazdığınız konuyla alakalı olan ürün sayfanızın da 5 sırada bulunduğunu düşünelim. Bu sayfaya yükseltmek amaçlı bu blog yazınızda 5 sayfada olan ürün sayfanıza link verebilirsiniz.

E-Ticaret İçin Teknik SEO

Teknik SEO çalışmaları aslında bütün siteler için önemlidir. Fakat bu endüstride daha da fazla önemli bir hal almaktadır. Bunun nedeni ise e-ticaret sitelerin çok fazla sayfanın bulunmasıdır. Ayrıca e-ticaret sayfalarının yüksek çoğunluğunda kendilerini gösteren bir bağlantı ifadesi de bulunmamaktadır.

En net ifadeyle teknik SEO’nun öneminden şu şekilde bahsedebiliriz: eğer ki siz ve rakibiniz kafa kafaya durumdaysanız teknik SEO ilk sırayı alabilmeniz için aradaki farkı oluşturan önemli temel taşlardan bir tanesidir.

E-Ticaret Sitesinde Teknik SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

En fazla detay orada bulunduğu için konuyu Raven Tools üzerinden anlatacağız. Bu arada Raven Tools haricinde faydalanabileceğiniz diğer araçların listesi de şu şekildedir;

E-ticaret SEO çalışmalarınızda Raven Tools’u kullanabilmek için sol kısımda bulunan “Site Denetçisi’nin” üzerine tıklayın.

Raven Tools

Raven Tools

Raven Tools, e-ticaret sitenizi olabilecek hataları kontrol etme amaçlı analiz etmeye başlayacaktır.

Raven tools - tarama

Raven tools – tarama

Sonrasında sizin var olan sorunlar için raporu taramanız gerekir.

Raven tools - sorunlar

Raven tools – sorunlar

Örneğin başlık ya da açıklama etiketinizde bulunan sorunlar gibi sorunlarla karşılaşacaksınız.

Raven tools- meta

Raven tools- meta

Yana doğru tıkladıkça kopya içerik sorunlarınızı, kırık olan linklerinizi öğrenebilirsiniz.

E-Ticaret Sitelerinin Çok Sık Yaşadığı Teknik SEO Problemlerini Nasıl Çözebilirsiniz?

Sorun: Çok Fazla Sayfa Olması

Sitenizde yüzlerce sayfa bulunuyor olması bir kabus olabilir. Ayrıca çok fazla sayfanızın bulunuyor olması kopya içerik problemiyle karşılaşma ihtimalinizi kuvvetlendirir.

Neden Kaynaklanır?

Bazı e-ticaret sitelerinin ürün gamı oldukça fazladır. Bu ürünlerin her biri için farklı sayfa oluşturmak gerektiğinden sitede çok fazla sayfa oluşur. Sebep tam olarak budur.

Nasıl Çözülür?

İlk olarak yapmanız gereken şey, silebileceğiniz ve noindex yapabileceğiniz sayfaları belirlemek olmalı. Bugüne kadarki deneyimlerimize göre e-ticaret sitesinin satışlarının %80’i ürünlerin %20’si üzerinden gerçekleştiriliyor. Sizin bu durumda yapmanız gereken işlem diğer sayfaları iyileştirmeye çalışmak yerine noindex yapmanız daha iyi olacaktır. Eğer ki hazırlamış olduğunuz bir sayfa sitenize ziyaretçi getirmiyorsa kendinize şu soruyu sormalısınız; bu sayfanın amacı nedir? Neden bu şekilde duruyor? Sorunlara neden olan sayfaları kaldırdıktan sonra geri kalan sayfalar için iyileştirme çalışmalarına devam etmelisiniz.

Sorun: Kopya İçerik

Kopya içerik sorunu en çok yaşanılan SEO sorunlarında bir tanesidir. Neyse ki canonical etiket gibi gelişmiş SEO tekniklerini kullanarak kopya içerik sorunlarını geçmişten kaldırabilme şansına sahipsiniz.

Neden Kaynaklanır?

E-ticaret sitelerinde kopya içerik sorunun yaşanmasının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bunun bir nedeni her ürün ve kategori sayfası için farklı URL’ler oluşturulmasındandır.

Örneğin şu şekilde bir kategori menünüzün olduğunu varsayalım;

kategori

kategori

Bu yapı kişinin gerçekleştirdiği her işlem için farklı URL’ oluşturabilir.

bestbuy

bestbuy

Google bu URL’lere dizine eklediği taktirde oldukça fazla sayıda kopya içerik sorunu ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Nasıl Çözülür?

Bu sayfalar arama motorundan trafik getirmeyen fakat kopya içerik sorununa neden olan noindex sayfalarıdır. Bu sayfalar için kategori filtreleriniz uniqe URL’ler oluşturuyorsa, bu URL’leri indeksleyebilirsiniz. O zaman sorununuz çözülmüş olacaktır.

Sorun: Thin Content

Thin content sorunu e-ticaret sitelerinin üzerinde durması gereken bir başka sorundur. Kopya içerik sorunlarınızı hallettikten sonra bile thin content sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Thin content sorunu bütün e-ticaret SEO kampanyalarınıza zarar verebilecek düzeyde bir sorundur. Örnek vermek gerekirse eBay, Panda güncellemesinden dolayı yediği bir cezayla organik trafiğinin %33’ünü kaybetmişti.

eBay trafik kaybı

eBay trafik kaybı

Neden Kaynaklanır?

E-ticaret sitelerinin thin content’den dolayı problem yaşıyor olmasının temel problemlerinden bir tanesi, benzer ürünler üzerine birçok farklı içeriğin yazılmasının zor olmasından kaynaklanmaktadır.

Nasıl Çözülür?

İlk olarak sitenizde thin content problemi yaşayan sayfaları tanımlamanız gerekmektedir. İsterseniz sitenizde bulunan bütün içerikleri tek tek inceleyebilirsiniz isterseniz de yukarıda bahsetmiş olduğumuz Raven Tools aracından faydalanabilirsiniz.

Sorun: Site Hızı

Site hızı konusu, sadece SEO için önemli değildir, aynı zamanda sizin gelirinizi de direkt olarak etkileyen bir faktördür. Radware tarafından yapılan araştırmaya göre, yavaş yükleme süresinin alışveriş sepetini terk etme ihtimalini %29,8 oranında artırmaktadır.

Neden Kaynaklanır?

E-ticaret sitesinin yavaş yükleniyor olmasının 3 farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler şu şekildedir;

 • Şişirilmiş E-Ticaret Plaftormları: E-ticaret platformlarının bazıları, şişirilmiş kod yapısı nedeniyle yavaştır.
 • Resim Dosyalarının Büyüklüğü: Çözünürlüğü yüksek olan ürün resimleri müşterileriniz için harika olacaktır. Ama maalesef ki sayfanızın yükleme süresinin uzamasına neden olur.
 • Yavaş Sunucu: Yavaş bir hosting sitenizin olabildiğince geç açılmasına neden olur.

Nasıl Çözülür?

 • Bir CDN’e Yatırım Yapın: CDN sitenizin hızını önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca maliyeti de düşüktür.

Not: CDN ek olarak sitenizi saldırılara karşı daha güvenli bir hale getirir.

 • Görselleri Sıkıştırın: E-ticaret ürün sayfaları için olmazsa olmazdır diyebiliriz. Görsellerinizi sıkıştırıp o şekilde sitenize yükleyin.
 • Barınma Sürümünüzü Yükseltin: Hosting sürümünüzü yükselttiğiniz taktirde bu sorunu da çözeceğinizden emin olabilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri İçin İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması çalışmaları oldukça yüksek sayıda trafik ve satış elde etmenize yardımcı olabilir. Peki e-ticaret sitenizin sıralamasını yükseltmek ve sitenize daha fazla trafik çekebilmek için içerik çalışmalarını nasıl gerçekleştirmelisiniz? Şimdi size bunu anlatmaya başlayalım.

Müşterilerinizin İnternet Üzerinden Nerelerde Dolaştığını Keşfedin

Müşterilerinizle birlikte takılmak size onların düşünceleri, korkuları, istekleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlar. Müşterilerinizle fizikselde her dakika beraber olamazsınız ama dijital ortamda gittikleri her yere gidebilirsiniz. O yüzden mutlaka onları takip edin ve oldukları yerde olmaya çalışın. Mesela hedef kitleniz kahve falından hoşlanıyorsa, kahve falının konuşulduğu alanları incelemeye başlayın. Yani ez cümle onları adım adım takip edin.

Müşterilerinizin Kullandığı Kelimeleri Öğrenin

Hedef kitlenizin kim olduğunu bildiğinize göre şimdi sıra onları takip etmekte. Buradaki amacımız yaşadıkları sorunları hangi kelimelerle ifade ediliyorlar, onu anlayabilmek. Bu ifadeler öğrenme sebebiniz, kitleniz alışveriş yapmazken hangi anahtar kelimeleri kullanıyor onları anlayabilmeniz içindir. Sonrasında bu kelimeler blog içeriklerinizi yazarken size oldukça yardımcı olacaktır.

Topladığınız Anahtar Kelimeleri İşleyin

Yaptığınız analizler sonrasında tutarlı bir içerik hazırladığınızda, ürün ve kategori sayfalarınızın sıralamasının yükselmeye başladığını fark edeceksiniz. Deneyin ve görün.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply