Skip to main content

SEO içeriklerinin önemi anlaşıldıkça daha fazla SEO içeriği okumak ve kendimizi geliştirmek istiyoruz. Hal böyle olunca Google SEO teknikleri geliştirmek için detaylı kılavuzlara ihtiyacımız oluyor. Temel SEO teknikleri artık yeterli gelmiyor ve kapsamlı SEO rehberi arayışı başlıyor. Biz de neye ihtiyacınız olduğunu biliyor ve SEO Ajansı olarak kapsamlı bir rehberler hazırlıyoruz. İşte size en detaylı SEO Rehberi!

google seo teknikleri

google seo teknikleri

SEO Nedir?

SEO rehberi demişken “SEO nedir?” Anlatmamak olmazdı. Gelin önce SEO nedir? Neden gerekli? Bilgilerimizi tazeleyelim. SEO, Search Engine Optimization açılımına sahip olan ve dilimize “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevrilen aslında en basit tabiri ile web sitesinin optimize edilmesi anlamına gelen terimdir. Web sitelerinizi arama motorlarının beklentilerine göre düzenlemekle yükümlü olduğumuz bir süreç. Arama motorları diyoruz ancak aslında hepimizin aklına gelen ve SEO faaliyetlerinde algoritması doğrudan baz alınan Google’den başkası değil. Sitenizin Google botlar tarafından indexlenmesi, ürün açıklamalarınız, görselleriniz, açılış sayfalarınız… Kısaca SEO optimizasyonları için yaptığımız her şeyi aslında Google algoritmalarını memnun edebilmek için yapıyoruz. Google SEO teknikleri dediğimiz konu aslında bundan ibaret. Kısaca böyle bahsetmek doğru olsa da, aslında Google da kullanıcılarını memnun etmek için algoritma geliştiriyor. Yani SEO kriterleri algoritmanın isteklerine göre değil, kullanıcı deneyimi ve Google altyapısına göre şekilleniyor.

Google Botlar sitenizi her ziyaret ettiğinde “Kullanıcıma bu siteyi gösterirsem aradığını bulabilir mi?” Diye soruyor diyebiliriz. Ancak Google sadece kullanıcıların aradığını bulup bulamadığıyla değil, site içerisinde geçireceği deneyimle de yakından ilgileniyor. Bunun için denetliyor ve sitenizi geliştirmek için SEO kriterleri oluşturuyor. SEO teknikleri ile sitenizi daha iyi hale getirmenizi ve kullanıcının olumlu deneyim yaşamasını istiyor. Biz de SEO rehberi adı altında en etkili yöntemleri size aktarıyoruz. Gelin bu gizemli algoritmayı yakından tanıyalım.

Google Bir Sayfaya Sıralama Vereceğini Nasıl Belirlemektedir?

Google SEO teknikleri konuşurken sıralama faktörlerinden bahsetmemek olmaz. Ama aslında sıralamaya etki eden şey sizsiniz. Web sitenizi ne kadar SEO teknikleri kapsamında güçlendirirseniz veya ne kadar sistemli içerik oluşturursanız o kadar sıralama alırsınız. Hazırladığımız SEO rehberi ile optimizasyonlar yapıp sıralamalarınızı yükseltebileceğiniz gibi dönüşümlerinizi de artırırsınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey: Rekabet! Rekabetin yüksek olması siteleri daha iyi olmaya ve farklı olanı yapılmaya zorluyor. Yenilikçi, SEO uyumlu, düzenli ve sonuç odaklı bir web sayfasına sahip olursanız zorlayıcı rekabetlerle baş edebilirsiniz. Google sıralama yaparken, görünürlük, alaka düzeyi, anahtar kelime kullanımı ve en önemlisi otorite gibi özellikleri dikkate alıyor.

İlgili Makale: WordPress SEO: Pratik ve Kolay Kılavuz

Güçlü SEO Stratejisinin Üç Temel Bileşeni

SEO rehberi ile daha güçlü ve etkili siteler oluşturabilirsiniz. SEO teknikleri deyince aklınıza zor ve karmaşık sistemler gelebilir. Haksız sayılmazsınız, SEO iç içe geçmiş birbiri ile bağlantılı birçok konudan oluşuyor. Ama aslında temel seviyede 3 güçlü kalemi var. Tüm Google SEO tekniklerini 3 başlıkta oluşturabiliriz; 1. Teknik kurulum, 2. İçerikler ve tabii ki 3. Linkler.

1. Teknik Kurulum

Google SEO teknikleri, web sitenizin grafiklerinden içeriklerine kadar birçok alanda karşımıza çıkıyor. Web ortamında online bir site, Google algoritmasının konuları anlaması ve arayan insanların sayfanızı bulmasına yarayan anahtar kelimeler ve son olarak veri tabanı olan bir indekse ekleme tüm içeriği ekleme ile teknik aşamaları sağlayabilirsiniz. Böylece SEO rehberi önerilerini uygulamaya hazır bir zemine sahip olabilir ve SEO teknikleri geliştirmek için hızlanabilirsiniz. URL yapısı, sayfanızın hızı, kopya içerik, site haritası ve ölü link çalışmaları ile teknik alt yapınızı güçlendirin.

2. İçerik

Google SEO teknikleri içerisinde en önemli aşamalardan biri içerik aşaması. Bu kısımda hem stratejik davranmalı hem de algoritma isteklerini yerine getirmelisiniz. SEO teknikleri ile geliştirilmiş içerikler en başarılı yatırımınız olarak size geri dönecektir. Sitenizin anahtar kelime ve backlink çalışmaları bu aşamada sizi epey oyalayacak. SEO, site içi ve site dışı olarak 2 katmandan oluşur. Anahtar kelime, başlık, açıklama, metin gibi kısımları site içerisinde tamamlarken dışardan linklerle sitenizi besleyerek site dışı seo çalışmalarını da içerik kısmında sağlayacaksınız. Dosya boyutları, site tasarımı, metinlerdeki başlık düzenlemeleri, meta açıklamalar SEO uyumlu olarak sağlanmalı. Böylece içerik kısmındaki SEO rehberinin adımlarını tamamlayabilirsiniz.

seo içerik

seo içerik

3. Linkler

Web sitelerinin linklerden oluştuğunu ve linklerle yayıldığını düşünürsek önemli bir başlıkta kesinlikle linkler oluyor. Link yapıları Google SEO teknikleri için elzemdir. Linkleri backlink ve link yapısı olarak iki başlıkta düşünebilirsiniz. Linklerinizin alaka düzeyi, alan adının güvenilirliği ve en önemlisi otoritesi oldukça önemli. Belirli amaçlar için linkler oluştururken mutlaka SEO uyumlu olarak oluşturmaya dikkat edin.

SEO Sonuçları Nasıl İzlenir ve Takip Edilir?

Google SEO teknikleri için geliştirilmiş onlarca araç var. Bu araçları kullanarak raporlar elde edebilir, hataları tespit edip düzeltmeler yapabilirsiniz. Bazıları ücretli olsa da ücretsiz araçlarında iyi işler çıkarabileceğini unutmayın. Mutlaka satın alma yapmadan önce araçları deneyin ve test edin. İşte araçlardan yardım alarak takip etmeniz ve raporlamanız gerekenler;

  • Organik Trafiğin Büyüme Oranı
  • Anahtar Kelime Listeleri
  • Organik Trafikten Gelen Dönüşümler
  • Sayfanın Ortalama Oturum Süresi
  • Hemen Çıkma Oranı
  • Organik Trafiği Oluşturan Popüler Sayfalar
  • İndeks Sayfaları
  • Yeni Gelen ve Kaybedilen URL
  • Link Büyümesi

Yerel SEO

SEO teknikleri içerisinde yerel işletmelerin en çok işine yarayacak alan bu kısım. İşletmenize trafik yaratmak veya hizmet satmak istiyorsanız doğru bir yerel SEO konumlandırması yapmalısınız. Google My Business tarafından yürütülen süreç özellikle işletme ve hizmet sağlayıcılar için oldukça önemli. Aramalarda görüntülenmek, yol tarifleri almak, sıralamaya girmek, işletmenizi en etkili şekilde göstermek için mutlaka Google My Business optimizasyonlarınızı tamamlayın. Google SEO teknikleri içerisinde yerel SEO çalışmanızı eksik etmeyin.

google seo teknikleri

google seo teknikleri

Siyah Şapka SEO Nedir?

Uzun uzun yapılacakları anlattık, elbette herkesin aklına “Kolayı yok mu?” Sorusu gelebilir. Ama size kötü bir haberimiz var. Google algoritmasını memnun etmenin kolayı yok! Tek yol iyi bir site, etkili bir optimizasyon ve güçlü strateji ile mümkün. Lütfen Siyah Şapka SEO dediğimiz, amacına hizmet etmeyen, riskli ve kötü işlemleri web sitenize yaklaştırmayın. Siyah SEO sitenizin trafiğini, kalitesini, raporlarınızı kötü etkiler. Kısa sürede etkili sonuçlar almak için başvuracağınız hilelerin Google tarafından cezalandırılmaya kadar gideceğini unutmayın. En doğru yol emek ve araştırma ile SEO teknikleri uygulamaktır. Web sitenize hedef kitleniz olmayan trafikleri çekmeye gerek duymayın. Önemli olan içerik, optimizasyon ve rutindir. Gerisi peşi sıra gelecektir. Emin olabilirsiniz.

Web sitenizde Google SEO teknikleri kullanarak Dijital Pazarlama Ajansı ile yapacağınız çalışmaları güçlendirebilirsiniz. SEO rehberi hem reklam çalışmalarınızın etkisini artıracak hem de pazarlama faaliyetlerinize hız kazandıracaktır. SEO teknikleri her zaman geliştiriliyor, siz de değişen dijitale ayak uydurun ve kendi tekniklerinizi yaratın.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply