Lead Generation Agency

We expand your customer portfolio with growth-oriented strategies. We mostly prepare qualified new customer acquisition and customer retention programs and manage all operations in this process.

Get a Quote Now
Lead Generation Agency
Lead Generation Agency
Lead Generation Agency
Lead Generation Agency
Lead Generation Agency
Lead Generation Agency

Lead Generation Ajansı

Get a Quote Now

Marketing Automation

We create analysis, measurement and development projects that can intelligently realize the brand’s marketing and sales goals. We discover qualified potential customers and plan customer retention methods. Based on consumer behavior, we take actions such as creating demand and requesting offers, and transform dynamic marketing strategies into sales.

Digital Strategies

We reach the target audience with pilot campaigns, and we make sales according to media and interests. We plan better website, digital communication and campaign management with inbound marketing methods to improve your brand’s new customer rates. We focus on both design and performance. While creating awareness and sales intention for your brand, we also use your budget in the most appropriate way.

Campaign Optimization

We design websites, mobile applications and create targeted content to increase marketing, advertising, social media, SEO and ADS conversions and gain potential customers. We manage innovative campaigns with measurable results, and create new sales channels with campaigns we create in line with marketing targets.

Analysis & Data

As Cremicro Lead Generation Agency, we strengthen your activities thanks to marketing technologies. We follow new marketing methods, develop them and aim to grow. By analyzing the marketing objectives of the brand, we find channels that increase conversion rates. In this way, we improve your digital marketing performances and reduce your conversion costs.

Lead Generation Agency Grows Your Brand!

We develop Lead Generation strategies that are compatible with the potential target audience. We use methods such as content planning, advertising campaigns, brand awareness strategies and mailing that will enable you to gain new customers. In this way, we both gain new customers and improve retention rates.

As the Lead Generation Agency, we re-optimize all your brand’s activities on digital platforms. We create high-performance websites designed with UX and UI criteria, and strengthen them with developed applications, effectively managed social media and campaign setups. We create customer acquisition and retention strategies with CRM studies.

Lead Generation Nedir?

Lead Generation, online kullanıcıların ve potansiyel hedef kitlenin dikkatini çekecek içerik ve pazarlama çalışmalarıyla markayla ilgilenmesini veya satın alma kararı vermesini sağlayan çalışmalarıdır. Genellikle dijital platformlar aracılığı ile gerçeleştirilir ve web sitesi, mobil uygulama, kampanya, içerik pazarlaması gibi destekleyicilerle yapılır. Lead Generation Ajansı, potansiyel hedef kitlenizin dikkatini çekecek içerikler yaratır. Markanızla ilgilenmelerini sağlar, böylece yeni müşteri edinmelerinizi artırır. Teklif alma talepleri yaratır, form doldurmalarını sağlar ve trafik artırarak dönüşümlerinizi yükseltir. Etkili bir Lead çalışması dönüşüm başına maliyetlerinizi de düşürecektir. 

Lead Generation Stratejilerinde Neler Kullanılır?

Başarılı bir Lead Generation stratejisi kurmak için birkaç datayı birlikte kullanmak ve geliştirmek gerekir. Bunlardan bazıları, dijital reklamlar, analizler, raporlama teknikleri, kampanya kurguları, istatiksel değerlendirmeler, satış odaklı pazarlama yöntemleri, optimizasyonlar, UX ve UI kriterleri, web site performansları, müşteri yaratma çalışmalarıdır.

Lead Generation Ajansı Nasıl Olmalıdır?

Lead Generation gibi içe içe geçmiş birçok olguyu stratejik olarak kullanma zorunluluğu olan çalışmaları mutlaka alanında uzman ekiplerle yürütmelisiniz. Tercih edeceğiniz ajansın mutlaka SEO, Sosyal Medya Reklamcılığı, İçerik Pazarlama, Google ADS ve Marka Yönetimi gibi önemli konularda tecrübesi olmasına dikkat etmelisiniz. Cremicro olarak tüm bu faliyet alanlarında çalışmaktayız.

Kampanya Optimizasyonu Nedir?

Önemli Lead Generation aşamalarından biri olan kampanya optimizasyonu, hedef kitleye en uygun içerikle kampanya oluşturarak dönüşüm artırmasına denir. Kampanyanın hangi hedef kitleye çıkacağı, nasıl kurgulanacağı, potansiyel dönüşüm planlamaları, tasarım ve içerik yönetimi, reklam çalışmaları gibi birçok değişkenle optimize edilip iyileştirilir. Böylece dönüşüm oranlarına pozitif yönde etki eden güçlü kampanyalar yaratılır.

Neden Lead Generation Ajansı İle Çalışmalıyım?

Yeni müşterilere ulaşmak, markanızın dönüşümlerini artırmak ve tüm bunları yaparken dönüşüm başına maliyetlerinizi düşürmek isterseniz mutlaka bir Lead Generation Ajansı ile çalışmalısınız. Lead Generation Ajansı, Yeni müşteri kazanımını artırmak için markanızın dijital pazarlama performansını sürekli olarak iyileştirir. Performansı yüksek ve doğru tasarlanmış web siteleri, UX ve UI kriterleri, uygulama geliştirmeleri, doğru yönetilen sosyal mecralar, okuma oranı yüksek e-mail pazarlamaları, kampanya kurguları ve yönetimleri sağlar. Hepsinin belirli bir strateji altında, yeni müşterileri hedefleyerek ve dönüşüm oranlarını artırarak gelişmesini sağlar. Planlama ve araştırma ile profesyonel olarak Lead çalışmaları yapar. Talep yaratır, hedef kitlenin markayla etiletişime girmesini sağlar. 

Lead Generation İçin Önemli Aşamalar Nelerdir?

 Analiz ve araştırma aşamalarından sonra kampanya ve tanıtım yönetimine geçiyoruz. Performansı yüksek web sitesi bu aşamada çok büyük öneme sahip, hem performans olarak hem içerik olarak güçlü olmalı. Video içerikler oldukça önemli; markanın, video içerikleri üretilmeli. E-mail pazarlama ve doğru anahtar kelimelerle yazılmış bloglar en etkili içeriklerden. Tüm bunlara ek olarak markaya göre kanalları artırmak mümkün. 

Cremicro hangi CRM sistemlerini kullanabiliyor?

Cremicro Lead Generation Ajansı olarak sektörün en yaygın CRM programlarını kullanıyoruz. Bunlardan bazıları Hubspot, Salesforce, Teamgram, Logo, Dia gibi programlar. Ayrıca markanız kullanmış olduğu herhangi bir CRM programı ile çalışmamız da mümkün. Sektörde bulunan CRM programlarının tamamıyla çalışabiliyoruz.

Kampanya Çalışmaları ve Dönüşümlerini Nasıl Takip Edebilirim?

Lead Generation çalışmalarının tamamında profesyonel raporlar ve analizler sunulmaktadır. Reklam çalışmalarının ve dönüşümlerin tüm takiplerini raporlar üzerinden sağlayabilirsiniz.

What Did They Say About Cremicro Growth Hacking Agency?

While we were working with Cremicro, we learned a lot about the digital world. Cremicro is an agency that embraces its work and constantly strives to improve it, is an expert in its field, and is open to innovations. It has always lead us to greater success.

Ahmet SelviChairman of the Executive Board of Hospitadent Dental Group

We worked with Cremicro for CreatorDen for about a year. We had a pleasant and successful partnership with both ownership and delivery discipline by taking on the role of creating and managing our digital marketing strategy. The effort that they put forth was appreciated by our entire team. Definitely, an agency that I would like to work with again.

Ozan TabakFounder of CreatorDen

As Projesoft Technology, we manage an infrastructure that is the leading infrastructure provider in the e-commerce sector and offers 360-degree solutions to customers, integrates with all known ERP software with advanced campaign modules, and provides full integration with marketplaces such as N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Trendyol. We work with Cremicro for Marketing Strategies, Internet Advertising and PR. We are rapidly developing our business thanks to its organizational ability, dedication to its business and the solutions it offers, both through customer communication and the network it provides. The fact that it always comes up with different and effective solutions offers great opportunities for us.

Yüksel EminoğluCo-founder of Projesoft

Get a Quote Now to Grow Your Company!