Bu içeriğimizde Facebook Business Manager nedir, neden kullanmalısınız, farkları nelerdir, size ne gibi faydalar sağlar gibi konular üzerinde duracağız. Hemen anlatmaya başlayalım.

Facebook Business Nedir? 

Facebook Business, Facebook yapısına oranla daha farklı bir şekilde çalışan platformdur. Bu alan sadece firmaların işine yarayacak şekilde tasarlanmıştır. Yani aslında Facebook Business aracılığıyla sosyal medya hesaplarınızı daha aktif bir şekilde yönetebilir ve daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Facebook Business Manager Farklılıklar Nelerdir?

Facebook Business üzerinde reklam yönetimi gerçekleştirmek, gönderiyi öne çıkarmaya göre daha efektif bir şekilde çalışır. Business’ın sunduğu farklılıklar şu şekilde;

  • Bu platform üzerinde yaptığınız çalışmaların istatistiklerini daha hızlı ve detaylı bir şekilde inceleme şansınız bulunur.
  • Normal sayfa yapısında incelemeniz gereken veriler için en fazla 28 günlük verileri alabiliyorken Facebook Business’da bunun bir sınırı bulunmuyor. Yıllık, aylık, günlük, saatlik verileri bile inceleyebiliyorsunuz.
  • Kontrol etmeniz gereken birden fazla reklam hesabınız varsa bütün reklam hesaplarını tek bir hesap üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.
  • Business hesabı üzerinden Facebook sayfanız haricinde Facebook reklam hesabınızı, uygulamalarınızı, kişisel hesabınızı, projelerinizi, ödemelerinizi, hedef kitlelerinizi yönetebiliyorsunuz.
  • Facebook sayfanız ile Instagram hesabınızı birbirine entegre edebiliyor ve aynı platform üzerinde reklam hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.
  • Facebook Business, business.facebook.com üzerinden çalışmaları gerçekleştirir. Bu siteye giriş yaptıktan sonra karşılaştığınız her şey Facebook Business üzerinden gerçekleştirilir. Bildirim panelinde bulunan bildirimler dahi Facebook Business platformuna aittir.

Facebook Business Hesabı Açma

Facebook Business hesabı açmak için yapmanız gereken şeyler şu şekilde;

İlk olarak yukarı da belirttiğimiz business.facebook.com adresine gitmelisiniz.

facebook businessa gidin

facebook businessa gidin

Hesap oluştur butonuna basıp ardından karşınıza gelen ekranda kişisel Facebook hesabı bilgilerinizi girin.

hesap oluşturun

hesap oluşturun

Giriş yaptıktan sonra tekrar hesap oluştur butonunun üzerine tıklayın.

hesap oluştur butonuna tıklayın

hesap oluştur butonuna tıklayın

Ardından karşınıza gelen ekrana şirket isminizi yazın ve giriş yapın. Genel olarak bu alanda birçok reklam hesabı olabileceğinden dolayı kapsayıcı bir isim seçilir.

şirket isminizi yazın

şirket isminizi yazın

Şirketinizin ismini girdikten sonra 2 kez gelen popop ekranında adınızı, soyadınızı ve şirket e-mailinizi girmeniz gerekir.

şirket emailinizi girin

şirket emailinizi girin

Bilgilerinizi doldurduktan sonra aşağıdaki görselde bulunan ekranla karşılaşırsınız. Bu karşılaşacağınız ekran Business Manager platformunun ana sayfasıdır.

facebook business manager ana ekranı

facebook business manager ana ekranı

Sol üst kısımda yer alan 3 yatay çizginin üzerine tıklayıp işletme ayarlarına gidin.

facebook business işletme ayarları

facebook business işletme ayarları

İşletme ayarları kısmının sol üst bölümünde bulunan sayfalar seçeneğine tıklayıp kendi sayfanızı bu kısımdan eklemelisiniz. Eğer ki sayfanızın yönetici durumundaysanız direkt olarak onaylanacaktır.

facebook business sayfa ekleme

facebook business sayfa ekleme

Her ihtimale karşı sayfanızın “Sayfa Görevleri” menüsüne gidip bu alandan da “Sahiplik Transferi” kısmına tıklamalısınız. Ardından “Talebi Yanıtla” seçeneğine tıklayarak oluşturmuş olduğunuz yeni Business Manager’ınıza sayfa sahipliğinizi aktarma işlemini yapmanız gerekebilir. Bu sayede sayfanız Business Manager’ın altındaki sayfalardan bir haline gelmiş olur.

Enes Taşcı

Enes Taşcı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Enes Taşcı, Cremicro'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaktadır. Dijital pazarlama alanında makaleleri ile sektöre yaşadığı deneyimleri aktarmaktadır.