Skip to main content

Facebook messenger reklamları kullanarak daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabileceğinizi söylesek ne düşünürsünüz? Muhtemelen daha önce kullanmadığınız için şaşıracak ve sadece messenger reklamları ile Facebook pazarlama taktiklerinizi iyileştirmek için hemen faaliyete geçeceksiniz. Bu yazımızda markanızın yeni potansiyel müşteriler kazanması için messenger reklamlarını nasıl kullanacağınızı detaylı olarak anlatıyoruz. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak ve en etkili Facebook pazarlama stratejilerine sahip olmak için Sosyal Medya Ajansı ve/veya Reklam Ajansı ile çalışmanızı öneririz. İşte tüm incelikleri ile Facebook Messenger reklamları!

Messenger Reklam Hedeflerini Kullanmak

Facebook messenger reklamları deyince aklınıza belirli bir reklam şeması veya modülü olduğu gelebilir. Ancak bu reklam kullanımı “etkileşim, trafik” gibi biçim olarak seçebileceğiniz reklam modellerinden değil. Messenger reklamları, reklamlarınızla etkileşime geçmesini istediğiniz müşterilerinizi web sitenize veya 3. Bir platforma yönlendirmek yerine hızlı bir konuşma başlatmayı sağlayan reklam hedefidir. Potansiyel müşterilerinizle bir sohbet başlatmak için tasarlanmış bir yöntemdir. Öne çıkan ayrıcalığı ise bir web chat ekranına veya iletişim bilgilerine yönlendirmekten çok daha hızlı ve sonuç odaklıdır. Özellikle geleneksel satış yöntemleriyle daha rahat pazarlanabilecek, tüketiciniz ile birebir etkileşime girmeniz gerekecek ürünleriniz varsa mutlaka messenger reklamları kullanmanızı öneririz.

Facebook Messenger Kampanyalarını Ne Zaman Sunmalısınız?

Facebook Messenger Kampanyalarını Ne Zaman Sunmalısınız?

Messenger Kampanyalarını Ne Zaman Sunmalısınız?

Dönüşüm hunilerinizi etkileşim odaklı planlamak her zaman daha fazla satış sağlayacaktır. Facebook messenger reklamları dönüşüm suninizin ortasında yer alacak şekilde hedeflenebilir. Böylece messenger kampanyalarının en etkili olduğu stratejilere sahip olabilirsiniz. Messenger kampanyaları video görüntüleme ve trafik gibi diğer hedeflere göre daha fazla bağlılık gerektirir. Yani bir trafik reklamı hedef kitlenize messenger reklamları gösterdiğiniz zaman daha az etkileşim alırsınız. Bunun yerine özel video izleme kitlelerine, ya da sayfa etkileşimi kitlelerine messenger reklamları göstermek daha etkili olacaktır. Burada ana amacımızın marka ile iletişime geçme ihtimali en yüksek kitlelere ulaşmak olduğunu unutmayın. Genel reklam kitlelerinizi kullanmak yerine mutlaka özelleştirilmiş reklam hedefli kullanmalısınız. Örneğin; bir ürün videosunu bir dakikadan fazla izleyenlere veya sayfa etkileşimi kitlelerine messenger hedefi kullanarak reklam yayımlayabilirsiniz. Satış hunisinin altında konumlanan messenger reklamları en iyi performansı veren reklamlardır.

Sıcak Kitleleri Hedeflemek için Messenger Reklam Kampanyalarını Kullanın

Facebook messenger reklamları oldukça pratik bir modülle yönetiliyor. Başlamak için “Reklam Yöneticisi” panonuza gidin ve “Kampanyalar” sekmesinde “Oluştur” adımını tamamlayın. Hemen sonra karşınıza çıkacak “Hızlı Oluşturmaya Geç” butonuna tıklayarak kampanyanıza bir ad verin ve açılır pencereden “Mesajlar”ı seçin. Bu aşamada “Bölünmüş Test ve Bütçe Optimizasyonu” seçeneklerinin kapalı olduğundan emin olun. Ardından reklam setinizi düzenleyerek taslağı kaydet deyin ve ekranı kapatın.

Facebook Messenger Kampanya Hedefinizi Seçin

Facebook Messenger Kampanya Hedefinizi Seçin

1: Messenger Kampanya Hedefinizi Seçin

Taslak kaydettikten sonra Facebook messenger reklamları için sırada detaylar ve hedeflemeler var. Reklam grubu oluştururken bütçe, kitle ve yerleşimler gibi detayları tamamlayın. Reklam seti, mesajlar bölümünde “Sponsorlu Mesajlar” yerine “Messenger’a Tıkla” anın seçili olduğundan emin olun.

Facebook Messenger Reklam Seti Ayrıntılarını Doldurun

Facebook Messenger Reklam Seti Ayrıntılarını Doldurun

2: Messenger Reklam Seti Ayrıntılarını Doldurun

Ardından, günlük bütçenizi belirlemelisiniz. Messenger reklamlarda yeniden pazarlama yaparken, kitle boyutu daha büyük olacağı için, sıcak kitle kampanyanızdakinden daha yüksek bir bütçe belirleyebilirsiniz. Ancak bütçe belirlerken dikkat etmeniz gereken bir konu daha var. Kampanyanız için belirlediğiniz bütçe, günlük olarak hedef kitlenizden kaç kişiye ulaşacağınızı etkiler. Hedef kitle ne kadar büyükse, günlük bütçe o kadar yüksek olmalıdır. Kısaca kitlenize göre bütçe belirlemelisiniz.

Daha sonra, reklam grubunuzun “Hedef Kitle” bölümünden kitlenizi seçin. Video görüntülemeleri ve sayfa etkileşimi gibi sıcak kitleleri hedeflemenizi öneririz. Kitle bölümündeki “Özel Kitleler” alanından kitlenizi seçin. Özel kitleler, sayfanızla etkileşimle göre kitlenizi daralttığı içini videolar, başka optimizasyonlar yapmanıza gerek yok. Daha sonra reklam yerleşim alanlarını seçerek varsayılan ayarlarla reklamınızı yayıma hazır hale getirebilirsiniz.

Facebook Messenger Reklamınızı Oluşturun

Facebook Messenger Reklamınızı Oluşturun

3: Messenger Reklamınızı Oluşturun

Tüm ayarları yaptıktan sonra kimlik bölümünden Facebook ve Instagram sayfalarınızı seçebilirsiniz. Seçtiğiniz kimlik alanları müşterilerinizle sohbet başlatmak için kullanılacaktır. Ücretsiz bir danışma veya potansiyel müşterilerle ilk temas noktanız için bir teklif reklamı sunun. Reklam Oluştur bölümünde, reklam biçiminiz olarak tek bir resim, tek video veya döngü seçebilirsiniz. Hızlı bir başlangıç için tek bir görsel tercih edebilirsiniz. Ancak kampanyanızı destekleyecek bir video varsa daha etkili olacağını da unutmayın.

Web Sitenizi Ziyaret Eden Potansiyelleri Dönüştürmek için Messenger Reklam Kampanyalarını Kullanın

Yukarıdaki adımları tamamladığınız zaman reklam modülünü kopyalayarak aktif başka bir reklam elde edin ve bu yeni messenger reklamını web siteniz için kullanın. Facebook messenger reklamlar daha önce sizinle etkileşime geçmemiş kitleleri tetiklemek veya etkileşime geçmiş ancak satış tamamlamamış kitleleri satışa ikna etmek için en etkili alanlardan biridir. Web sitenizin özel kitleleri aracılığıyla sıcak bir kitleyi hedeflemek ve müşteri sorularını yanıtlamaya yardımcı olmak için Messenger’ı kullanmanız dönüşümlerinizi mutlaka olumlu yönde etkileyecektir. Markanız potansiyel müşteri oluşturmak için Facebook reklamlarını zaten kullanıyorsa, Messenger reklamları, hedef kitlelerinizi potansiyel müşterilere dönüştürmenize yardımcı olacak bir temel kampanya türü olabilir.

Facebook Messenger Reklamlarını Kullanın

Facebook Messenger Reklamlarını Kullanın

Reklamları satış huninizin hem ortasında hem de altında kullanabilirsiniz. Böylece sayfa etkileşimi kitlenizin, video izleme kitlenizin ve web sitesi ziyaretçi kitlenizin datasını hedefleyebilirsiniz. Doğru kullanıldığında, Messenger reklamları güven oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayırca potansiyel müşteri sayınızı artırmanın yanı sıra, satış huninizde daha önce bir konuşma yapmak potansiyel müşteri kalitesini artırmanıza olanak tanır.

Daha önce hiç denemediğiniz yöntemlerle en etkili en etkili sosyal medya pazarlama stratejilerini anlatmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda Facebook messenger reklamları kullanarak potansiyel müşteri kazanma yöntemlerini detaylı olarak inceledik. Artık daha önce şans vermediğiniz messenger reklamlarını kullanarak yüksek dönüşümler elde edebilir yeni müşterilere ulaşabilirsiniz. Yine de tüm dijital platformlarınızın yönetimini mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ya da Reklam Ajansı‘na bırakmanızı öneririz. Tek yapmanız gereken, kopyaladığınız reklamda bir sayfa etkileşimi özel kitlesi veya video özel kitle hedeflemek yerine, hedeflemenizi bir “web sitesi özel kitlesi” olarak değiştirmek.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply