Skip to main content

Bir marka olma yolunda ilerlerken ya da mevcut markanızın kitlesini genişletmek istediğinizde elbette ki ilk soru; “şirket tanıtımı nasıl yapılır?” oluyor. Firma tanıtım çalışmalarınızı doğru bir strateji üzerine konumlandırdığınız zaman elde edeceğiniz sonuçlar da hedeflerinize ulaşmanız demek olacaktır. O halde marka kimliği ve amaçlarına uygun şekilde şirket tanıtımı nasıl yapılır? Firma tanıtım çalışmalarınızda atacağınız önemli adımlar nelerdir? gibi kritik sorularınızı bu içeriğimizde yanıtlayacağız.

Dijital pazarlamada ve e-ticarette marka tanıtımı için kullanılabilecek oldukça çeşitli pazarlama yöntemleri vardır. Firma tanıtımı deyince günümüzde ilk akla gelen dijital pazarlama yöntemlerinin yanı sıra geleneksel medya ve reklam yöntemleri de son derece etkili olabilirler. Firmanızı tanıtma sürecinizde görsel, yazılı ve video içerik gibi farklı türlerden ve tasarım fikirlerinden yararlanılabilir. Pazarlama çalışmalarınıza ek olarak doğru bir PR çalışması da sürdürüyor olmanız tanıtım çalışmalarınızın performansını etkili şekilde artırırken marka bilinirliğinizi tatmin edici seviyelere çıkaracaktır.

Firma Tanıtımı İçin Uygulanabilecek Teknikler

Firmanızla İlgili İçerik Üreterek İçerik Pazarlama Yapın

Marka bilinirliği ve tanınırlığı artırma çalışmalarınızı yaparken yalnızca kısa vadede sonuç alacağınız çalışmalar yapmamalısınız. Uzun vadeli tanıtım planları geliştirmek ve uygulamakta daima hedefleriniz içerisinde yer almalıdır. Daha açıklayıcı haliyle; uzun vadede size geri dönüş sağlayabilecek, kullanıcılarınızın ilgisini taze tutacak özgün içerik üretimleriniz aktif olarak devam etmelidir. Bu içeriklerde önceliğiniz markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz ile ilgili olmalıdır. Ancak bunlar tamamladıktan ya da istenilen seviyeye getirdikten sonra sektörel olarak bilgilendirici ve/veya eğlendirici, SEO odaklı içerik üretmek hedef kitlenizin arama motorunda yaptığı aramalar sonucunda sizinle karşılaşmasını sağlayacak doğru hamleler olacaktır. En doğru strateji ile arama motoru optimizasyonuna uygun içerikler oluşturmak için bir İçerik Ajansı ile çalışabilirsiniz.

SEO Çalışmalarını Önemseyin

Şirket tanıtımı nasıl yapılır? sorusunun pek çok cevabı ve uygulama tekniği elbette vardır. Ancak dijital pazarlama söz konusu olduğundan SEO es geçilerek yapılmış şirket tanıtımı çalışmaları boşa harcanmış emek ve zaman demektir. Arama motoru algoritması ile uyumlu olarak geliştirdiğiniz tanıtım stratejileriniz, markanızın dijital ortamda arama sorgularında daha fazla kullanıcıya ulaşması haliyle de bilinirliğini artırması demektir. SEO sayesinde Google’dan organik olarak trafik çekersiniz. Bu sayede de Google algoritması markanızı ve web sitenizi kaliteli olarak algılar ve SEO çalışmalarına aynı şekilde devam ettiğiniz sürece sürekli olarak arama sonuçlarında sıralamanızı yükseltir. SEO ile kullanıcıların karşısına daha fazla çıkarsınız Google doğru yaptığınız şeyi bu sayede anlar ve o da sizi kullanıcılarınızın karşısına daha fazla çıkarmaya meyilli olur. Dolayısıyla tanıtım çalışmalarınızda SEO için doğru bir uygulama yaptığınızda bu olumlu sarmalın içinde kendinizi bulmanız an meselesidir. O halde isteğiniz ya da ihtiyacınız noktasında markanızı arama motoru optimizasyonu konusunda alanının uzmanlarına emanet edebilir, SEO Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Sesli Arama Sorguları ve Mobil SEO İçin Çalışmalar Yapın

Firma tanıtımı için oldukça önemli bir yere sahip olan SEO çalışmaları yalnızca masaüstü cihazlar ya da yazılı aramalar için yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra mobil cihazlar ve sesli arama sorguları için de SEO çalışmaları yaparak uyumlu hale getirilmiş bir web sitesine sahip olmanız daima yararınıza olacaktır. Günümüzde giderek artan mobil kullanım sayısı, arama sorgularının mobil cihazlarda sürdüğü anlamını vermektedir. Aynı şekilde söz konusu mobil kullanıcı sayısı, akıllı cihazlardan yapılan sesli arama sorgularını da giderek çoğaltmıştır. O halde bütün bunları dikkate almadan sadece masaüstü cihazlara odaklanarak yapılmış SEO çalışmanızdan beklediğiniz faydayı alamayacağınızı bilmelisiniz.

Influencer Pazarlama Çalışmalarına Yatırım Yapın

Firma tanıtımı yapmak için ve marka bilinirliğiniz iyi bir seviyeye getirmek açısından yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de influencer pazarlama çalışmalarıdır. Son dönemde sosyal medyanın gücünü hayatımızın her alanında gördüğümüz gibi iş hayatında da görüyor ve bu gücü markaların lehine kullanabiliyoruz. Artık birçok marka ürünlerini tanıtmak, yeni kitlelere ulaşmak ve firma tanıtımı yapmak için influencer pazarlama yöntemini seçiyor. Doğru bir strateji ile doğru seçimlerle devam ettiğiniz influencer pazarlama çalışmanız hiç şüphesiz olumlu sonuçlar doğuracaktır. Marka bilinirliği ve tanınırlığınızı artırmak ya da oluşturmak için sosyal ağlarda hedef kitlenize hitap eden tanınmış kişilerle iş birliği yaparak markanızla ilgili özgün içeriklerin paylaşılmasını ve etkileşim yaratmayı sağlayabilirsiniz. Influencer pazarlama deyince hemen herkesin aklına büyük kitleli makro influencerlar ile çalışmak gelir. Ancak bu yanlış bilinen bir uygulamadır. Spesifik hedefleriniz var ise daha niş bir kitleye hitap ediyorsanız kitleniz ortak olan mikro influencerlar ile çalışma yapmak size daha hedefli dolayısıyla da nokta atışı bir strateji başarısı sağlar. Bu sayede milyonlarca kişi arasından beklentinizin altında bir kitleye ulaşmak yerine direkt olarak markanızla ilgilenen kitle ile etkileşim sağlamış olursunuz. Markanızın hedef kitlesi ile uyumlu hedef kitleye sahip influencerlar ile çalışmak ve pazarlama bütçenizi bu anlamda verimli kullanmak için Influencer Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama

Günümüzde artık geleneksel pazarlama yöntemlerinin yanında sosyal medya kanallarından uygulanan pazarlama yöntemleri son derece popüler bir hale gelmiştir. Firma tanıtımı açısından sosyal ağlar üzerinde görünür olmak, dijitalde marka kimliğinizi oluşturmak ve geliştirmek oldukça önemli bir hal almıştır. Söz konusu mecralarda doğru bir planlama üzerine kurulmuş aktif içerik paylaşımları yapmanız organik bir trafik ile tüketicilerinize ulaşmanızı ve onlar ile etkileşim içerisinde olmanızı sağlar. İçerik paylaşımlarınızı düzenli ve daima marka kimliğinize uygun şekilde yapıyor olmak marka bilinirliğiniz ve akılda kalıcılığınız açısından oldukça hassastır. Dolayısıyla başlangıçta bir sosyal medya yönetim planı oluşturmanız, yapacağınız çalışmaları da bu plana doğru strateji ile oturtmanız gerekecektir. Tüm bunların yanında sosyal ağların kendi reklam modellerinden de yararlanabilirsiniz. Bu sayede tüketicilerinize ürün ve hizmetlerinizi ulaştırabilir ve markanızı tanıtabilirsiniz. Bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak firma tanıtım sürecinizde sosyal medyadaki yerinizi en doğru şekilde konumlandırabilirsiniz.

PR Çalışmaları

Şirket tanıtımı nasıl yapılır? dendiğinden geleneksel yöntemler elbette ki hala unutulmamalıdır. Geleneksel olarak bilinen ve markaların uzunca bir dönemdir daima uyguladığı PR çalışmaları da firma tanıtımı sürecinizde yeni kitlelere ulaşmanızı, mevcut kitlenize markanızı daha iyi tanıtmanızı sağlayacaktır. Çalışacağınız PR şirketleri genel olarak basın bültenlerinizi sizin için farklı yayıncılara ulaştırırlar. Bu sayede de farklı kanallar üzerinde markanızı konumlandırabilir, markanızla ilgili özgün içerikler çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde de basında da tanıtım çalışmaları yapmak için PR şirketleri ile çalışarak maksimum bir fayda elde edebilirsiniz.

Geleneksel Medya

Her ne kadar günümüz dünyası pazarlamada da dijitale evrilmiş olsa da geleneksel pazarlama her zaman fayda sağlanabilecek ve doğru uygulama ile markanızı göklere çıkarabilecek nitelikteki gücünü korumaktadır. Ancak geleneksel medyanın bu gücünden yalnızca hedef kitleniz ile uyumlu olduğu takdirde yararlanabileceğinizi unutmamalısınız.  Aksi takdirde boşa harcanmış bir pazarlama bütçesi ile olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. O halde pazarlama hedeflerinize ve hedef kitlenize uygun olacak şekilde TV, radyo, dergi, gazete gibi mecraları kullanarak tanıtım çalışmalarınızı gerçekleştirebilir, farklı kitlelere ulaşabilirsiniz.

Firma tanıtımı için dijitalde kullanabileceğiniz kanallardan bir diğeri de Google Adwords olabilir. Uzun vadede SEO çalışmaları ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak daha hızlı bir şekilde tüketicilerinize ulaşmak için doğru yöntem, Google Ads kampanyaları yürütmektir. Yani hızlı bir ilerleme kaydetmek ve kısa süre içerisinde marka tanıtımınızı gerçekleştirmek, ürün satışlarınızı artırmak için Google Ads kampanyaları ile tüketicilerinize ulaşabilirsiniz. Bu noktada belirtmek gerekir ki; SEO ve Google Ads (marka ihtiyacı ve hedefine göre değişmekle birlikte) birlikte yürütüldüğünde doğru ve eksiksiz bir pazarlama çalışması söz konusu olacaktır.

Şirket tanıtımı nasıl yapılır? sorusunun Google Ads kampanyaları cevabı, sizin için en önemli noktadaysa ve teknik detayları öğrenmek ile vakit kaybetmek istemiyor, hızlıca profesyonel bir ilerleme kaydetmeyi hedefliyorsanız bir Google Adwords Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply