Skip to main content

Business Google hem küçük işletmeler hem de büyük işletmeler için belirli optimizasyonların yapılması gereken önemli bir alan. Küçük işletmelerin ufak bütçelerle daha büyük etkileşim ve dönüşüm elde edebileceğini biliyoruz. Bunun için “Google My Business Nedir?” İçeriği oluşturduk ve kapsamlı bir rehber hazırladık. Google Business optimizasyonlarını sağlamak için SEO Ajansı ile birlikte çalışmanızı öneriyoruz. Gelin şimdi birlikte Google My Business nedir ve nasıl geliştirilir detaylarına birlikte bakalım.

Google My Business (Google Benim İşletmem) Nedir?

Google My Business nedir sorusuyla başlayalım. Business Google, yerel aramalarda hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak, işletmeniz ve hizmetlerinizle ilgili hızlı bilgiler verebilecek ve yerel SEO çalışmalarınızda elinizi güçlendirecek etkili bir Google servisidir. Google, işletmeleri desteklemek ve kullanıcılarını en başarılı işletmeye yönlendirmek için algoritmasını geliştiriyor ve arama sonuçlarında işletmelerin tüm detayları ile görüntülenmesini istiyor. Google için önemli olan kullanıcı deneyimi yerel SEO ve Google Business tarafında da elbette karşımıza çıkıyor. İşletmenize çekmek istediğiniz trafiği organik arama sonuçları ile elde etmek istediğiniz zaman en etkili alternatifiniz Google My Business alanınız. Bu alanı aktif ve verimli kullanmak hem işletmenizin etkileşimlerine hem de dönüşümlerine büyük fayda sağlar. Ancak elbette sadece hesap açıp var olmak yeterli değil. Doğru ve etkili kullanmak, hizmetinizi ve işletmenizi doğru tanıtmak gerekli. Belirli optimizasyonlarla hem Google algoritmalarının hem de kullanıcıların tercih edeceği bir hesaba dönüşebilirsiniz. Şimdi nasıl etkili kullanabileceğinize bir bakalım.

Google My Business Kullanımı

Fiziki işletmeleri olan marka yöneticilerinin mutlaka Google Business kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Hem kullanıcıların işletmenize ulaşmasına, sizi keşfetmesine yardımcı oluyor hem de marka bilinirliği yaratıyor. Doğru ve etkili bir profil ayarlaması, zengin görseller, küçük reklam bütçeleri ile harika işler ortaya çıkacaktır. Business Google kurulumu yaparak hemen başlayın ve işletmenizi hedef kitlenizin keşfetmesini sağlayın! İşte kurulum detayları;

Google My Business Kullanımı

Google My Business Kullanımı

Google My Business Nasıl Kurulur?

İşletmeniz için daha önce Google Business kullanmadıysanız muhtemelen Google My Business nedir sorusunun cevabına hâkim değilsiniz. Bir işletme hesabının Google My Business için etkili kullanımı, algoritma ve kullanıcılar için önemli. Öncelikle işletme kaydınızı oluşturarak başlamalısınız. Hemen https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ adresine gidin ve Google My Business kurulumlarınızı başlatın. Bu alanda kayıt oluştururken işletmenizin adını ve adres bilgilerini tamamen doğru girmelisiniz. Bu aşamada harita ve konumlarda ulaşılabilir olmak için “Açık Adres” bilgilerinizi yazmanız sizin için önemli olacaktır. Google verdiğiniz adrese göre kullanıcılara konum göstereceği için eksik ve yanlış adreslerin işletmenize fayda sağlaması mümkün değildir. Dikkatle tamamlamanız gereken bir diğer kurulum adımı ise “Hizmet Bölgeleriniz” alanı. Hizmetinizi sunduğunuz bölgeleri eksiksiz olarak girmelisiniz. Eğer hizmet alanınızda birden fazla bölge varsa mutlaka hepsini girdiğinizden emin olun. Paket servis, kurye gibi faaliyetlerde kullanıcıların sizden hizmet alacağını bilmesi için bölge bilgilerini tamamlayarak bir sonraki adıma geçin. “İletişim Bilgileri” web sitesi ve telefon bilgilerinizi bu alanda tamamlayabilirsiniz.

Google Business, işletmelerin sayfalarını geliştirmeleri ve daha çok kullanıcıya ulaşabilmeleri için önerilerde bulunuyor. İletişim bilgilerinizi doldurduktan sonra karşınıza çıkacak olan “Haberdar Olun” ekranını onaylayarak Google’ın sizinle ipucu paylaşmasını sağlayın. Daha sonra doğrulama adımına geçerek işletme kurulumunu tamamlamış olacaksınız. Doğrulama seçeneklerinden bazıları: posta ile doğrula, telefonla doğrula, e-posta ile doğrula, anında doğrulama, toplu doğrulama şeklindedir. Size en hızlı doğrulamayı kazandıracak yöntemleri deneyerek bu adımı tamamlayabilirsiniz.

Google My Business Optimizasyonu

Google My Business Optimizasyonu

Google My Business Optimizasyonu

Gerekli kurulum ve ayarları yaptıktan sonra optimizasyonları sağlamak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu aşamada unutmamanız gereken şey, optimizasyonların yerel seo çalışmalarında sizi üst sıralara taşıyacağı. Arama trafiklerinin yaklaşık %30’u ilk sıralara gidiyor, dolayısıyla iletmenizi üst sıralara taşımak dönüşüm ve trafiğinizi artıracak. Google Business optimizasyonlarına “Bilgi” bölümünü düzenleyerek başlayın ve aşağıdaki listeyi eksiksiz olarak doldurun.

 • Adres
 • Çalışma Saatleri
 • Telefon Numarası
 • Web Sitesi Adresi
 • Randevu URL’si
 • Sunduğunuz Hizmetler
 • İş Tanımı
 • İşletmenizin İlk Açıldığı Tarih
 • Fotoğraflar
 • İş Açıklamaları
Google My Business Optimizasyon Çalışması

Google My Business Optimizasyon Çalışması

İşletmeniz için gerekli anahtar kelimeleri kullanarak iş tanımınızı oluşturun. Anahtar kelime kullanımı Google algoritmaları için oldukça önemli bir etkendir. Bunları ayarlamak sizin daha çok aramada görüntülenmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makale: Schema Nedir? Schema Org Nasıl Kullanılır?

İyi Bir İş Tanımı Örneği

Rakiplerinizin önüne geçebilmek, etkili bir tanımlama oluşturun. Detaylı olarak özelliklerinizi, avantajlarınızı, çalışma stillerinizi anlatın. Kullandığınız araçlar, ekibiniz, iş birliği yaptığınız markalar, özel kapsamlar ve daha birçok detayı bu alanı doldurarak kullanmalısınız. Ayrıca tüm sayfanızı doğru fotoğraflarla desteklemelisiniz.

Google My Business Fotoğraf Kuralları

Biçim: JPG – PNG
Boyut: 10-5 MB
Min. Çözünürlük: 720 × 720 piksel
Kalite: Fotoğraflarınızda filtre, dekoratif süslemeler ve işaretler kullanmayın. İşletmenizi güzel gösteren kaliteli ve ışıklı görseller tercih edin. Profil fotoğrafları ile karşılama ekranı oluşturun. Kapak fotoğrafı sayfanızı ziyaret eden müşterilerin daha fazla zaman geçirmesini ve sayfanıza ilgi duymasını sağlar.   Fotoğraflarınızın SEO içinde uyumlu olması Google Business ayarlarınız için önemli. Fotoğraf isimlerinize anlamsız harf ve sayılar girmek yerine işletmeniz ve anahtar kelimelerinizle ilgili doğru metinler yazmalısınız. “IMG2020_02_21” yerine “aile-boyu-pizza” gibi isimler verin.

Google My Business Profilinize Ekleyebileceğiniz Görseller

 • Kapak Görselleri
 • Profil Görselleri
 • Diğer Görselleri
 • Google My Business Faydaları

Daha önce saydığımız faydalar aslında “Google My Business Nedir?”  sorularına cevap bulmak içindi. Elbette ki Business Google’ın faydaları bunlarla sınır değil. Google Haritalar’a işletmenizi ekleyerek daha fazla insanın işletmenizi bulmasını sağlayabilirsiniz. İşletmenizin adı herhangi bir arama terimiyle eşleştiği zaman çıkan arama sonuçlarında “Öne Çıkan İşletmeler Bölümü” sizin reklamınızı yapıyor olacak. Bilgileriniz ve işletmeniz arama sonuçlarında listelenecek. Ayrıca Google My Business yorumları sayesinde müşterileriniz reklam ve tanıtım çalışmalarınıza katkıda bulunacak. Google Business faydaları bununla da bitmiyor ve detaylı sayfa analizleri vererek stratejilerinizi geliştirmenizi, etkili içeriklerle öne çıkmanızı sağlıyor.

google business

google business

Google My Business Yorum Yönetimi

İşletmenizi ziyaret eden ya da sizden hizmet alan kullanıcılarınızın, müşterilerinizin düşüncelerini paylaştığı bu alan mutlaka sizin tarafınızdan da desteklenmeli. Gelen soru ve yorumlara cevap vermeli, şikayetler olursa mutlaka ilgilenip sorunu çözmelisiniz. Mutlu müşterilerinizden yorum yazmalarını isteyerek puanınızı yükseltmek potansiyel müşterileriniz için oldukça önemli. Kullanıcı deneyimi her alanda olduğu gibi Google Business tarafında da öne çıkıyor. Puanı yüksek bir işletme olmanız, yorumlara ve sorulara dönüş yapmanız potansiyel müşterilerinizi ikna etme süresinizi düşürecektir.

Önemi küçük işletmeler için daha fazla olsa da büyük işletmelerin de mutlaka belirli optimizasyonlarla sayfalarını yönetmeleri gerekir. Artık “Google My Business Nedir?” ve en etkili Google Business nasıl kullanılır sorularının cevaplarını biliyorsunuz. Business Google yönetimi için mutlaka alanında uzman bir Dijital Pazarlama Ajansı ve SEO Ajansı ile ortaklaşa çalışmanızı öneriyor, trafiğinizin bol olmasını diliyoruz. 🙂

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply