Skip to main content

İçerik analizi nedir? İçerik analizi nasıl yapılır? Bu, önemli iki sorunun detaylı cevaplarının yanında içerik analizine dair önemli detayları da bulabileceğiniz içeriğimizi hazırladık. Çevrimiçi dünyada arama motorları belli kriterlere göre web sitelerini sıralamaktadır. Bu kriterlerden önemli bir tanesi de içeriktir. Web sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin özgün ve kaliteli olmasına daima dikkat etmelisiniz. Kullanıcı deneyimini düşünerek içeriklerinizi şekillendirmelisiniz. Ayrıca içerikleriniz kullanıcılarınıza istedikleri cevabı veriyor olmalıdır. Bu şartları karşılayan kaliteli içerikler, arama motorları tarafından da değerli olarak atfedilir. Eğer içeriğiniz kalitesiz ya da kopya ise sıralamada yükselme şansınız olmaz. Dolayısıyla devreye içerik analizi girmektedir. Web sitenizde bulunan içerikler, periyodik olarak analiz edilmelidir. Bu analizlere göre içerikler iyileştirilmeli ya da gerekirse web sitesinden kaldırılmalıdır.

Web siteniz için içerik analizi nasıl yapılır? sorusuna alacağınız cevap; analiz araçlarıdır. Bu araçlar ile web sitenize gelen ziyaretçi sayısı, içerik kalitesi, hemen çıkma oranı gibi önemli bilgilere erişebilirsiniz. Dolayısıyla bu süreci daha profesyonel bir şekilde yürütmek isteyebilirsiniz. Öğrenme aşaması ile vakit kaybetmek ya da öğrenme sürecinizi de alanının uzmanları ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için SEO Hizmeti almak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

İçerik Analizi Nedir?

Web siteleri, en iyi sonuçları elde etmeyi amaçladığından içeriklerini yayınlayıp öylece bırakmazlar. İçerikler düzenli olarak güncellenir ve gerekli iyileştirmeler yapılır. İçeriklerin mevcut durumu göz önünde bulundurularak gerekli çalışmaları gerçekleştirmeye içerik analizi denir.

İçerik Analizi Nasıl ve Neden Yapılır?

İçerik analiz süreci, öğrenim aşamasını atlattıktan sonra oldukça kolay ilerleyen bir süreçtir. Bunun için ücretli ve ücretsiz seçenekleri ile kullanabileceğiniz araçlar vardır. SEO uzmanları, çeşitli yöntemler ile web sitenizde yer alan içerikleri sayısal verilere dönüştürürler ve bu verilerin sizin için ne ifade ettiğini yorumlarlar. SEO uzmanları, analiz sonuçlarını herkes tarafından anlaşılır bir biçimde ifade etmektedir. Bu ifade de söz konusu içeriklerin; tüm özellikleri ve iletişim etkileri ortaya konarak stratejik bir yol haritası çıkarılır.

Kaliteli olarak değerlendirilen bir içerik hedef kitlenin isteklerini karşılar nitelikte olmalı ve sadık bir kitle yaratmalıdır. Kullanıcının isteğini karşılamayan, sorusunu cevaplayamayan ve en önemlisi dikkatini çekmeyen içerikler tüm stratejinizi olumsuz etkiler. İçerik analizi nasıl yapılır? denilen noktada, en önemlisi amaca dikkat edilerek yapılıyor olmasıdır. Ziyaretçi kitlesinin beklentilerine cevap verme, içerik ile alakalıdır. Dolayısıyla da içerik analizleri, içeriğin web sitesi başarısını ne ölçüde etkilediğini belirler.

İçerik analizleri, içeriklerinizin durumunu belirlemek ve bu doğrultuda düzenlemeler yapmak için yapılmaktadır. İçeriklerinizde bilgi güncellemesi ve maksimum doyuruculuğu elde etmek, kullanıcı dönüşlerini olabilecek en verimli hale getirmek açısından da oldukça önemlidir. Siz, içeriklerinizi belli bir düzende analiz ettiğiniz sürece kullanıcı deneyimi iyileşecek dolayısıyla kullanıcılarınızın sitede geçirdiği süre artacaktır. Nihai sonuçta da arama motorları algoritmaları tarafında kaliteli bir web sitesi olarak atfedilir ve sıralama da kayda değer bir yükseliş elde edersiniz.

İlgili Makale: İçerik Oluşturmada Başarı Nasıl Yakalanır?

İçerik Analizi Araçları

SEO analiz araçları, kapsamlarına göre büyük farklılıklar gösterebilirler. Bazıları, özellikle de SEO odaklı olanlar alanında en uzmanlaşmış içerik analizi araçlarıdır. Bazıları için içerik optimizasyonu, görsel alt etiketlerinin eksik olmamasını, her sayfanın eksiksiz meta açıklamasına sahip olmasını sağlamak anlamına gelir. Diğerleri için durum bunun biraz daha ötesindedir; her bir içeriğin ele alınan konuyu tamamen kapsıyor olması kritik bir nokta olarak değerlendirilir. O halde bu araçları incelemek ve ihtiyaçlarınıza göre bir belirleme yapmak faydalı olacaktır.

 • MarketMuse

MarketMuse Suite, SERP’de daha iyi sıralama için büyük bir potansiyele sahip, alanında oldukça uzman içerik oluşturmaya yardımcı olan bir SEO içerik analiz aracıdır. Ancak odaklandığı nokta, anlamsal odaklı içerik optimizasyonudur. MarketMuse, herhangi bir konu için binlerce hatta yüzbinlerce sayfayı analiz ederek bir makalede ele alınması gereken tüm önemli ve ilgili konuları çıkaran bir model oluşturur ve makalenize bir içerik puanı verir. İçerik puanları da SERP’de ilk 20’ye göre atanmaktadır. Böylece içeriğinizin rekabete göre ne kadar kapsamlı olduğunu görebilirsiniz.

Ağırlıklı olarak anahtar kelimelere odaklanan diğer araçların aksine MarketMuse, kelimelerin anlamını ve içeriğinizi bir konu uzmanı tarafından yazılacak bir şekilde etkili bir konumlandırma sağlamak amacıyla iyileştirici öneriler sunar. Sayfanızı geliştirmek için içeriğinizdeki (veya rekabetteki) boşlukları ve iyileştirmeniz gereken alanları nasıl bulabilirsiniz? MarketMuse, hem içeriğinizdeki hem de rekabetteki boşlukları görsel olarak gösteren ve kendi yararınıza kullanabileceğiniz bir heatmap kullanarak size büyük ölçüde yarar sağlar.

 • Google Search Console

Google Search Console, arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda aklınıza gelen ilk araçlardan olmalıdır. Google platformunu kullanarak alabileceğiniz pek çok yanıt vardır. Bir sayfanın dizine eklenip eklenemeyeceğini ve bir sorun varsa sorunun ne olduğunu keşfetmek için URL Denetleme Aracı’nı kullanarak öğrenebilirsiniz. Google algoritmasının sayfayı nasıl gördüğünü öğrenmek içinse bir URL üzerinde canlı test çalıştırdığınızda Googlebot bir ekran görüntüsü oluşturur. Bu da URL Denetleme Aracı’ndan edinilebilir. Ayrıca Google Search Console; etkinlik, FAQ, doğruluk kontrolü, nasıl yapılır, iş ilanı, logo, ürün, soru-cevap sayfası, yemek tarifi, site bağlantıları arama kutusu gibi zengin sonuçlar için durum raporu sağlar.

Google, yalnızca belirlenmiş bir tür için ve o türün sonucunu bulmuşsa size bir rapor sunar. Ayrıntıları ile birlikte uyarı ve hata listesi çıkarır. Hataları onarıp uyarıları düzelttikten sonra Doğrulama Aracı ile kontrollerinizi yapabilirsiniz. Görünmeyen sonuçların kontrolü için de Yapılandırılmış Veri Test Aracı’nı kullanabilirsiniz.

 • Screamingfrog

Screaming Frog SEO Spider, Windows, Mac veya Linux’ta indirip çalıştırabileceğiniz bir programdır. Sık karşılaşılan SEO sorunlarını aramak için web sitenizi tarar ve analiz eder. Ücretsiz sürüm ile 500 URL’ye kadar tarama yapabilirsiniz.  İçeriklerin analizini yaparken 30 farklı parametre ile analiz gerçekleştirilir. Bu özelliği sayesinde etkinlik açısından en kaliteli araçlardandır.  Analizleriniz sırasında alacağınız raporun içinde metinsel olarak her türlü veriye erişebilirsiniz.

 • Ahrefs

Ahrefs, analiz yapmak için kullanılabilecek ücretli bulut tabanlı araçlar paketi sunar. Site Denetimi ve Site Gezgini araçları bu konuda özellikle yararlıdır. Sayfalarda var olan yanlış yönlendirmeleri, şüpheli giden bağlantıları, dahili bağlantı eksikliği olan sayfaları ve daha birçok hata ve uyarının raporunu elde edebileceğiniz kaliteli bir içerik analiz aracıdır. Ayrıca Ahrefs’in Site Denetimi, ham değerlerin düzenli aralıklarla ayarlanabilmesi için bir zamanlama özelliği sunar. Bu sayede de her taramada (varsa) uyarıları alabilirsiniz.

 • Seoptimer

Her sayfanızı tek tek analiz etme olanağı sunan bu araç, diğer içerik analiz araçlarına nazaran kesin ve kaliteli veriler sunan bir rapor sunar. Ayrıca elde ettiğiniz PDF raporlarını indirme olanağı da mevcuttur.

 • MySite Auditor

Bu aracı genelde içerik yazarları tercih etmektedir. Web sitesine ekleyebilme özelliği de mevcuttur. Dolayısıyla büyük ölçekli web siteleri, sıklıkla tercih eder. Hem spesifik anahtar kelimeler için hem de genel içerik için analiz yapabilirsiniz.

 • Site Analyzer

En kaliteli, ücretsiz analiz araçlarındandır. Ücretsiz olarak aylık verilen 20 analiz hakkınız vardır. Bu analizler 50 parametreye göre gerçekleştirilir. Çok dilli siteler için olumsuz ve çok net veriler sunamadığından önerilmez.

 • Semrush

Semrush, içerik pazarlama uzmanları için bir dizi parametre ile profesyonel analiz imkanı sunan bir başka popüler araçtır. Kontrol panelinden, içerik için bir SEO denetim aracı gibi işlev gören sayfa içi SEO denetlemesine kadar erişim sağlayabilirsiniz. SEO strateji fikirleri, backlink önerileri, teknik SEO, içerik ve anlamsal fikirler sunmaya çalışır. SEO stratejileri açısından teknik birçok öneri faydalıdır. Ancak anlamsal tavsiyeleri genellikle yetersizdir.

 •  SEOQuake

SEOquake, Semrush’un Firefox, Opera ve Safari için de kullanılabilen Chrome uzantısıdır. Bu araçla internette gezinirken çok sayıda SEO parametresi için herhangi bir sayfayı kontrol edebilirsiniz. SEO sayfa denetimi, optimum uzunluk ve mobil uyumluluk için URL, başlık ve meta etiketleri kontrol eder.

 • Yoast

Yoast SEO, hem ücretsiz hem de premium sürümlerde bulunan bir WordPress eklentisidir. Kullanıcıların ayrıntılı kontrolü elinde tutmasını sağlarken, arka planda SEO ile ilgili bir dizi sorunu halleder.

 • Woorank

Woorank, Google’ın web sitenizi nasıl yorumladığını belirlemeye ve sayfadaki teknik hataları düzeltmeye yardımcı olan bir web sitesi inceleme aracıdır. Güvenlik sorunlarını ve sorunlu yönlendirmeleri izler. Bununla birlikte yinelenen içerik sorunlarından kaçınmaya ve olası dizin oluşturma hatalarını yakalamaya yardımcı olur.

 • DeepCrawl

Ayrıntılı analiz ve sunduğu esnek rapor imkanları ile SEO uzmanları tarafından sıklıkla tercih edilen bu araç SEO alanında başlangıç seviyesinde olan kişiler için de sunduğu tavsiyeler ile oldukça kullanışlıdır. Bu öneriler ile ne yapacağınızı planlayabilir, içerik iyileştirmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • SEO Workers

SEO uzmanları için kapsamlı analiz açısından son derece faydalı bir araçtır. Analiz sonucunda anahtar kelime, URL, metinsel içerikler ve görseller gibi birçok ayrıntıyı içeren bir rapor elde edebilirsiniz.

 • MOZ

Anahtar kelime araştırması, sıralama takibi, site taraması, sayfa optimizasyonu ve bağlantı araştırması için oldukça kullanışlı ve profesyonel bir araçtır. Çok geniş bir analiz alanı vardır. SEO uzmanları tarafından da sıklıkla tercih edilen bir araçtır. Eğer MOZ ile analizlerinizi kendiniz gerçekleştiriyorsanız sonuçlar için bir SEO uzmanından destek almak faydalı olabilir. Böylece daha verimli bir içerik optimizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Quicksprout Website Analysis

Ücretsiz bir içerik analiz hizmeti sunan araçlardan biridir. İçerik analizinin yanı sıra yüklenme hızı, sayfa boyutu vb. gibi verilere de ulaşıp iyileştirmeler sağlayabilirsiniz. Ayrıca tüm web siteleri ile bir karşılaştırma yaparak popülerlik oranınızı da bu araçla görebilirsiniz.

İlgili Makale: Evergreen İçerik Nedir? Evergreen İçerik Hazırlama Rehberi

İçerik Analizi Çeşitleri

İçerik analizi nasıl yapılır ve hangi araçlarla yapılır? soruları cevaplandıktan sonra bir diğer önemli kısım; içerik analiz çeşitleridir.

 • Özgünlük & Orijinallik Kontrolü

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bir içeriği analiz ederken ilk dikkat etmeniz gereken şey, özgünlüktür. Başka bir içerikten kopyalayıp ekleme yaparsanız Google algoritması direkt olarak kopya içerik sebebiyle kalite puanınızı düşürür. Daima özgün/orijinal olan içerikler sıralamanın üstlerinde yer almaktadır.

 • Anahtar Kelime Kontrolü

Bir içeriği analiz ediyorsanız anahtar kelimelerin kullanımı ve ne ölçüde kullanıldığı oldukça önemli bir faktördür. Hedeflenen anahtar kelimeler, içeriğinizde mutlaka geçmelidir. Ayrıca anahtar kelimelerin oranı da içerikte bulunmaları kadar önemlidir. Fazla geçmesi de az geçmesi de iyi sonuçlar getirmez. Anahtar kelimeleriniz, içeriğinizin kelime sayısına göre maksimum %2 minimum %1 oranında geçmelidir. Elbette ki metin içerisinde belli bir mantık bir çerçevesinde dağıtılmalıdır.

 • URL Yapısı Kontrolü

İçeriklerinizin URL yapısı da kaliteli bir içerik olarak algılanması için oldukça hassastır. URL yapısı, kısa olmalı ve içerisinde hedeflenen anahtar kelimeyi barındırmalıdır. Aksi takdirde trafik ve sıralama sonuçları açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 • Sayfa Yüklenme Hızı

İçeriklerinizin sayfalarının yüklenme hızı, hem algoritmik açıdan hem de kullanıcıların 3 saniyeden fazla süre ile yüklenen sayfalardan çıkış yapması açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla daima kontrolleri sağlanmalı, kaliteli bir içerik ile doğru orantıda bir yüklenme deneyimi sunulmalıdır.

 • Dönüşüm Oranı

Elbette ki her içeriğin hizmet ettiği bellir bir amaç vardır. O halde oluşturduğunuz içerik, kullanıcılarınızı doğal bir şekilde istenilen eyleme yönlendirmelidir. Bu eylem, satın alma, form doldurma, üye olma gibi çeşitli dönüşümleri içerebilir. Bu doğrultuda içerikleriniz hedeflediğiniz eyleme yönlendiriyorsa analiz sonuçlarınızda da bu oranı görebilir ve tatmin edici raporlar elde edebilirsiniz.

Web sitenizde yer alan linkler, içerik kalitesini direkt olarak etkileyen faktörlerdendir. Arama motorlarında otoritesi yüksek, kaliteli sitelere link vermeniz hem kullanıcı hem de algoritma algısı tarafından oldukça faydalı olacaktır. Böylece sonuçlardaki yeriniz çok daha iyi bir noktaya gelir. Aksi takdirde spam ya da hatalı linkleriniz olursa içeriğiniz kalitesi olumsuz etkilenir ve tüm nihai hedefleriniz hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.

Dijital Pazarlamada İçerik Analizi

Dijital pazarlamada içerik stratejinin başarısını ölçmek için başlıca benimsenmesi gereken çalışmalardan biri içerik analizidir. Çevrimiçi dünyada, içeriğinizin ulaştığı kişi sayısı ve bu kişileri dönüşüme ne ölçüde etki ettiğiniz içerik analizi ve bunun sonucunda yaptığınız iyileştirmeler sonucu olur. Günümüzde sizlerin de bildiği üzere, içerik üretmek, arama motoru algoritmalarına hizmet olarak algılanmaktadır. Ancak nihai amaç, daima kullanıcı deneyimine hizmet etmek olduğundan içerikteki bağlam, hem üretim hem de analiz sürecinde en önemli noktalardandır. Dolayısıyla da içerik analizi, en az sosyal bilimlerdeki kadar dijital pazarlama için de kritik bir öneme sahip hale gelmiştir. Ürettiğiniz bir içeriğin sınırsız bir kaynakla yarıştığını ve web dünyasının sonsuzluğuna dahil olduğunu düşündüğünüzde içeriklerinizi analiz etmek olmazsa olmazınız olmalıdır.

Bir içerik analizinin önemi; marka tarafından etkinleştirilen tüm dijital pazarlama eylemlerinin (ve kanallarının) yapılandırılmış bir analizinin önemini aktarmak ile ilişkilendirilebilir. Aslında içerik; bir blogdaki makaleler veya sosyal ağdaki gönderiler dikkate alındığında yani tek tek incelendiğince önemli bilgiler sağlayamaz. Aynı zamanda içerik analizi, iş performansını iyileştirmek için nereye müdahale edilmesi gerektiğini de belirleyebilmek için yalnızca marka ve iş stratejileri doğrultusunda hareket etmesi durumunda alakalı olan belirli bir ağırlığa sahip bir faaliyettir.

İçerik Analizini Örneklendirme

İçerik analizi nasıl yapılır? Analizinizi yaparken karşınıza nasıl sonuçlar çıkar? İçerik analizinizi bir analiz aracı kullanarak yaptığınız zaman verilerin değişkenliklerine dair sayılar ve grafikler elde edersiniz. Bunları dijital pazarlama stratetejinize göre önceliklendirebilir, dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Bu anlamda içerik analizini bir örnek ile başlıklara ayırarak incelemek kavramsal açıdan faydalı olacaktır. Analiz esnasında karşınıza çıkabilecek veriler şu şekildedir;

 • Ziyaretçi Sayısı

İçeriğinizin spesifik bir zaman dilimi içerisinde ne kadar ziyaretçi aldığını bu veri ile görebilirsiniz. Bu sayı; geri döne ve yeni ziyaretçiler olarak ayrılmaktadır. Yeni ziyaretçiler, sitenizi ilk defa ziyaret eden ziyaretçileri geri dönenler ise web sitenizi bilgi almak amaçlı birden fazla ziyaret eden kişileri ifade eder.

 • Trafik Kaynağı

Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini gösteren veriyi ifade eder. Ülke ve bölge analizinin yanı sıra çevrimiçi olarak ziyaret kaynağını da analiz edebilirsiniz.

 • Cihaz Kullanımı

Ziyaretçilerinizi içeriklerinize hangi cihazlar ile erişim sağladığını gördüğünüz veridir. Bu veriyi zaman aralıkları ile birlikte elde edebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınız hangi cihazla hangi saatlerde içeriğinize ulaşıyor rahatlıkla görebilir. Buna göre stratejik değişiklikler yapabilirsiniz.

 • Zaman Aralığı

Web sitenizin en fazla ne zaman en az ne zaman ziyaret edildiğini, detaylı olarak zaman aralıklarını görebildiğiniz analizi içerir. İçerik takvimi oluşturma sürecinizde fazlasıyla yarar sağlayacak bir veridir.

 • Hemen Çıkma Oranı

Herhangi bir eyleme geçiş yapmadan, web sitenizde kısa bir süre geçirip çıkış yapan ziyaretçilerinizin oranıdır. Hemen çıkma oranınız ne kadar az ise o kadar iyi içeriklere sahipsiniz demektir. Ancak yüksek bir hemen çıkma oranınız var ise içeriklerinizde iyileştirme yoluna gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bu örneklere ek olarak; site içi linkler, içerik akışı ve backlinkler gibi birçok önemli bilgiye içeriklerinizi analiz ederek ulaşabilirsiniz. İçeriklerinizi analiz ederek elde edeceğiniz verilerin tümü dijital pazarlama stratejinizin iyi sonuçlar getirmesi ve stratejik bütünlük açısından son derece kıymetlidir. Takdir edersiniz ki orijinal bir içerik üretimi kadar içeriğin kalitesi ve güncelliği de kritik bir öneme sahiptir. Dolayısıyla bunu elde etmekte uzman bir analiz ile olabilir.

Sizlerde dijital pazarlama yolculuğunuzda kritik öneme sahip içeriklerinizin iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İçerik analizi nasıl yapılır? Bu analiz sonucunda profesyonel bir yol haritası nasıl çıkarılır? İçeriklerinizi analizi ve elde ettiğiniz veriler ile en etkili hedefleri nasıl belirleyebilirsiniz? İçerik analizi ile hedef kitlenize maksimum oranda ulaşıp dönüşüm oranlarınızı da aynı orana nasıl getirebilirsiniz? Tüm bu sorularınızın cevabını alıp profesyonel bir aksiyon planı geliştirmek için bir İçerik Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply