Skip to main content

Bu yazımızda, içerik pazarlama nedir ve neler yapılmalı konusunda detaylı bilgiler sunacağız. Siz de kendi içeriklerinizi doğrudan kitlenize en doğru şekilde nasıl pazarlayacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Dahası için profesyonel bir İçerik Ajansı ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama nedir sorusu oldukça geniş bir anlama sahiptir. Sosyal medya veya web sitenizde oluşturacağınız tüm içerikleri kapsar. Bunlar, birbirinden farklı içerikler olabilir. Hepsinin amacı, markanızı daha öne çıkarmak ve takipçilerinizi çoğaltmaktır. İçerik oluştururken, hedef kitle ön planda tutulur. Onlara sunulan bir hizmet olduğundan, ne istediklerini iyi bilmelisiniz. Bu noktada içerik pazarlama devreye giriyor. Yalnıza hedef kitlenizi tanımakla kalmaz, aynı zamanda içeriğinizi nasıl öne çıkaracağınızı da belirler. Dediğim gibi, içerik pazarlama oldukça geniş bir alanı kapsar. Kitlenizi parçalara bölerek, her birinin ihtiyacını belirler ve ona uygun olacak şekilde içeriklerinizi planlar. En önemli faktör, içeriklerinizin alakalı olup olmamasıdır. İçerik pazarlama, sayfanızda alakalı içerikler oluşturmanıza yardımcı olur. Bunu da, hedef kitlenizi ve markanızı doğru analiz ederek yapar. Kısaca, web site veya sosyal medyanızın tüm ihtiyaçlarına uygun bir içerik pazarlaması oluşturmanıza yardımcı olur.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Neden Önemlidir?

Özellikle hedef kitleniz için, içerik pazarlama oldukça önemlidir. Web siteniz veya sosyal medya sayfalarınız için hedef kitlenize uygun içerikler oluşturmanızı sağlar. Ayrıca bu içerikler sayesinde kitlenizi güçlendirmenize olanak tanır. Her markanın mutlaka sahip olması gereken bir çalışmadır. Böylece, kendinizi öne çıkarabilir ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Doğru hedeflemeler ve içerikler oluşturarak, sayfanızı çok daha güçlü ve başarılı bir hale getirebilirsiniz. Plansız ve düzensiz içeriklere sahip sayfaların gelişmesi zaman alır. Ancak içerik pazarlama sayesinde bu durum çözülür. Öte yandan, içeriklerinizi öne çıkarmanıza ve hatta reklam çalışmalarıyla marka bilinirliğinizi arttırmanıza yardım eder.

İçerik Pazarlama Stratejileri Nasıl Yapılır?

Birkaç adımda, dijital içerik pazarlaması yapabilirsiniz. Adımları doğru sıralamada takip ederseniz, başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Her şey, bir düzen içerisinde yapılmalıdır. İlk olarak, hedef kitlenizi tanıyın. Hangi kitleye hitap edeceğinizi iyi bilin. Ayrıca onları en doğru şekilde analiz edin. Beklentilerini ve sevdiklerini iyi anlamaya çalışın. Bir sonraki adım strateji oluşturmaktır. Belirlediğiniz hedef kitleye uygun stratejiyi oluşturun. Ayrıca bu stratejinin içerisinde içeriklerinizi planlamaya başlayın. Çeşitli içerik fikirleriyle, kitlenizi memnun etmeye çalışın. Ardından, bu yapmış olduğunuz planlamaların sonuçlarını analiz edin ve raporlayın. Yanlış giden veya yüksek performans göstermeyen içeriklerinizi gözden geçirin. Son olarak sosyal medyayı doğru anlayın ve size sunduğu fırsatlardan yararlanın. Özellikle influencer hesaplarıyla işbirliği yapmaya çalışın. Bu, sayfanıza güven bilinirlik katacaktır.

İçerik Pazarlama Stratejisine Nereden Başlamalıdır?

İçerik pazarlama planlaması yaptıktan sonra, markanıza en uygun alanı seçmelisiniz. Hedef kitlenizin bulunduğu alana yönelip oradan çalışmaya başlayabilirsiniz. Odak nokta kitleniz olacağından içeriklerinizi onların olduğu alanlara dağıtmalısınız. Ayrıca, içeriklerinizi paylaşacağınız yerleri seçerken, rakiplerinizi de araştırabilirsiniz. Onların en sık bulunduğu mecraları tespit edip, oralara doğru kayabilirsiniz. Her şey, doğru bir hedefleme ve analiz yapmakta bitiyor. 

İşletmeler Neden İçerik Pazarlama Stratejisine İhtiyaç Duyarlar?

Özellikle işletmeler için, içerik pazarlama nedir sorusu önemlidir. Özellikle reklam çalışmalarıyla, işletmeler, rakiplerini geçmeyi başarabilir. Ancak yalnızca reklam bu iş için yeterli değildir. Potansiyel müşterilerine uygun içerik fikirlerine ihtiyaç duyarlar. Özellikle ürünlerini tanıtan içerikler sayesinde satışlarını hızla arttırabilirler. Reklam çalışmaları, marka bilinirliğini ve satışları arttıran bir diğer önemli faktördür. Doğru bir hedef kitleye sunulan kampanyalar, işletmenin kalitesini kolayca arttırabilir. Ayrıca, müşteri odaklı yapılan içerik çalışmaları çok daha hızlı sonuçlar verir. Bunun için, potansiyel hedef kitle doğru analiz edilmeli. Böylece, reklam kampanyalarında doğrudan hedefleme yapılabilir. Bu da işletmeler için yüksek başarı ve kalite anlamına gelir.

Araştırma ve Analiz

Dijital içerik pazarlaması, doğru analizlerle başarılı olabilir. Bu noktada takip edeceğiniz bazı faktörler var. Bunların her birini doğru analiz edip araştırırsanız, pazarlama kısmında rakiplerinizi geçebilirsiniz. 

Araştırma ve Analiz

Araştırma ve Analiz

1. Sitenizi Tanıyın

Öncelikle, doğru bir içerik pazarlama için kendi sitenizi ve markanızı tanıyın. Oradaki hedefleriniz ve amaçlarınızı doğru oluşturun. Ayrıca, bu hedefleri sıkça değiştirmeyin. Markanızla hangi yolda ilerleyeceğinizi önceden belirleyin. Ayrıca, web sitenizi güçlendirin. Rakiplerinizi araştırarak, onlarda olmayan özellikleri kendi web sitenize aktarın. Sitenizin hızlı ve dinamik çalıştığından emin olun. Mutlaka kullanıcı deneyimini ön planda tutun ve olumsuz özellikleri ortadan kaldırın.

2. Hedef kitlenizi tanıyın

Başarılı bir dijital içerik pazarlaması için hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Özellikle kullanıcı odaklı çalışan markalar için, hedef kitleyi tanımak ve analiz etmek oldukça önemlidir. Sayfanız ne olursa olsun, kullanıcıya yönelik hareket etmelisiniz. Bu yüzden, kitlenizle alakalı olacak içerikler oluşturun ve pazarlayın. Bahsettiğim kitleyi de, rakiplerinizden bulabilirsiniz. Kitlenizi tanıdıktan sonra, onları bulundukları yerlerden bulabilirsiniz. Kitlenizi tanımaya çalışırken sorabileceğiniz birkaç soru var. Örneğin, nelerden hoşlanırlar, konuşma dilleri nasıl, en sevdikleri markalar ve içerikler gibi sorular olabilir. Tüm bunlar sayesinde, kitlenizi çok daha iyi tanıyabilirsiniz.

3. Sektörün ileri gelen, kitlenize etki eden kişileri belirleyin

İçerik pazarlama için sektör araştırması yapabilirsiniz. Sektörünüzle ilgilenen kullanıcıları araştırın. Özellikle sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımları göz önünde bulundurun. Onlar, içeriklerinizi ve stratejilerinize yön veren kişiler olabilir. Ayrıca, ön plana çıkmış önemli isimlerin, sektörünüz hakkındaki düşüncelerinden yola çıkın. Onların yazdıkları, sizin ve rakipleriniz için birer basamak olacaktır. Son olarak, rakipleriniz hakkında söylenenleri inceleyin. Bunlar da size yol gösteren bir diğer unsur olacaktır.

4. Rakiplerinizi detaylıca inceleyin

Dijital içerik pazarlaması yaparken, rakiplerinizi tüm yönleriyle inceleyin. Zayıf ve güçlü oldukları noktaları doğru analiz edin ve kendinizi onlardan daha ileri bir seviyeye getirmek için çalışın. Büyük rakiplerinizi inceleyerek, nasıl başardıklarını öğrenin. Böylece, oradan alacağınız dersleri kendi sayfanızda uygulayabilirsiniz. Sıfırdan geldikleri konuma nasıl ulaştıklarını analiz edin. Ayrıca sahip oldukları kitleyi tanıyın. Rakiplerinizle aynı yolda olup olmadığınızı tespit edin.

Planlama: İçerik Pazarlama Stratejinizin Olmazsa Olmazı

İçerik pazarlama nedir diye sorduğunuzda, planlama, akıllara gelen ilk cevaplardan biri olabilir. Planlı içerikler, her sayfanın mutlaka yapması gereken bir çalışmadır. Düzenli ve alakalı içerik paylaşımı sayfanızı kolayca yükseltecek. Her platformda planlama yapmalısınız. Hedef kitlenize göre, onların aktif olduğu zamanları tespit edin o dönemlerde paylaşım yapabilirsiniz.

1. Fikir üretme

İçerik pazarlama sırasında yeni içerikler üretmeniz gerek. Oluşturacağınız yeni içerikler, sayfanızla alakalı ve ilgi çekici olmalıdır. Kullanıcılar, sürekli aynı şeylerle karşılaşmak istemez. Bu yüzden, belirli aralıklarla içeriklerinizi güncellemeniz gerekir. Özellikle işletme hesabınız varsa, markanızı öne çıkarak yenilikleri deneyin. Bunun için en kolay yöntem, trendleri takip etmektir. Ayrıca, rakiplerinizin henüz denemediği yeni içerik fikirleri üretmeyi deneyebilirsiniz. Bu, sizi öne çıkaracak başka bir özellik olur. Eğer yeni bir şey yaratamıyorsanız, eskileri kullanın. Önceden paylaştığınız içerikleri “nostalji” adı altında yeniden pazarlayabilirsiniz.

2. İçerik yapısının ve formatlarının belirlenmesi

Dijital içerik pazarlaması yaparken, bu içeriklerin formatlarını belirlemenizde fayda var. her biri kendi alanında ayrılır ve bunların hangi amaçlar için kullanıldığını bilmek gerekir. Sayfanızda paylaşacağınız içeriklerin formatlarını doğru anlarsanız, nerede ve ne zaman paylaşmanız gerektiğini de kavramış olursunuz. Bu formatları bir piramitin beş katmanı olarak görün. En alt kısmında, mikro içerikler. Sosyal medya bunlardan biridir. Bilinirlik ve kaliteyi arttırmaya yönelik içeriklerdir. Dördüncü katman, blog yazıları ve dağıtılan içerikler. Bu, en yaygın kullanılan içerik türlerin biridir. Çeşitli alanlarda bilinirlik kazanmanıza yardımcı olur. Piramidin üçüncü ve ikinci katmanında, infografikler, sunumlar ve uzun blog yazıları bulunur. Son olarak birinci katmanında, temel içerikler vardır. Kitap veya kılavuzlar bunlara örnek olabilir.

3. Planların yazılı hale getirilmesi

Yazılı içerik pazarlama nedir ve nasıl yapılır konusunda bir fikriniz yoksa, işte size bazı ipuçları. Öncelikle içeriklerinizin tamamı görsel veya videolardan oluşmamalı. Blog yazılar, özellikle web site sahipleri için olmazsa olmazdır. Bunları yazarken birçok şeye dikkat etmelisiniz. Örneğin, yazının sitenizle alakalı ve kolay okunur olması gerekir. Ayrıca, içeriğinizi başka kaynaklardan kopyalamamalısınız. Sitenizi fazla yazılarla boğmak yerine, kaliteli ve anlamlı yazılar ekleyebilirsiniz. son olarak, eğer, blog için farklı kaynaklardan faydalanacaksanız, mutlaka kaynak belirtmelisiniz.

3. Planların yazılı hale getirilmesi

3. Planların yazılı hale getirilmesi

İçeriği Yayma

İçerik pazarlama planını oluşturduktan sonra, geriye yayması kalıyor. Bu noktada, hangi zaman ve günlerde paylaşım yapacağınıza dikkat etmelisiniz. Ayrıca, içeriğinizi paylaştıktan sonra tanıtımını yaparak etkileşim oranını yükseltmenizde fayda var. Böylece, yalnızca içerik oluşturmuş olmazsınız, aynı zamanda onu tekrar tanıtmış olursunuz.

Güçlü Başlıklar Oluşturun

Dijital içerik pazarlaması sırasında, güçlü başlıklar hayat kurtarır. Kullanıcıların dikkatini çekecek, cazibeli başlıklar kullanın. Bu, içeriğinize olan ilgiyi yükseltecektir. Ayrıca, sıkça aranan terimleri de başlıklarınızda kullanabilirsiniz. Kullanıcıların dilinden konuşun. Onların bir şeyleri bulmak için en sık kullandıkları terimlerini inceleyin. Bunun için Google Trends gibi araçlar kullanabilirsiniz.

Paylaşım Butonlarını ve Sosyal İşaretlerinizi Optimize Edin

Bu butonlar sayesinde daha hızlı bir içerik pazarlama çalışması yapabilirsiniz. İçeriklerinizin paylaşılmasını ve daha geniş kitleler tarafından görülmesini sağlayın. Bunun için paylaşım butonları oldukça önemli. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı optimize ederek kullanıcılara kolay erişim sağlayın. Bu da, sosyal medyada bulunabilirliğinizi arttıracaktır.

Paylaşım Butonlarını ve Sosyal İşaretlerinizi Optimize Edin

Paylaşım Butonlarını ve Sosyal İşaretlerinizi Optimize Edin

Hedefe Yönelik Meta Etiketlemeler

Meta etiketler, dijital içerik pazarlaması için kilit noktadır. Bunlar sayesinde hedef kitlenize organik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru anahtar kelimelere, meta etiketlerini içeriklerinizde kullanın. Ayrıca, bu etiketlerin alakalı olduğundan emin olun. Gereksiz anahtar kelimelerden uzak durun.

Site İçi Linkler Oluşturun

İçerik pazarlaması nedir sorusunun bir diğer cevabı, kullanıcıyı ön planda tutan bir çalışma olmasıdır. Web sitenizde site içi linklerine önem verin. Bunlar, kullanıcı dostu bir tasarım sunar. Önemli içeriklerinizi ana sayfanıza ekleyerek, link oluşturabilirsiniz. Böylece kullanıcıları hızlı yoldan kazanma fırsatına sahip olursunuz. Ayrıca, site içi linkler arama motoru optimizasyonu için de önemlidir. Bu çalışmalar, kalite puanınızı arttıracaktır.

Google News’e Kayıt Olun

İçerik pazarlama çalışmalarınızı hızlandırmak adına, web sitenizi Google News’e kayıt edebilirsiniz. Google News, neredeyse tüm haber ve blog sitelerinin bulunduğu ortak güncel haber alanıdır. Böylece organik etkileşimleriniz artacaktır. Ayrıca, sitenizin kalite puanı da alacağı etkileşimle aynı oranda yükselecek.

Yayıncılara Ulaşın

Özellikle sizinle aynı alanda faaliyet gösteren yayıncılarla işbirliği yaparak, dijital içerik pazarlaması yapabilirsiniz. Bu da etkileşim oranlarınızı artıracak başka bir unsurdur. Birçok sosyal medya platformunda canlı yayın yapan kullanıcılara ulaşarak ortak projeler veya tanıtımlar yapabilirsiniz.

Yayıncılara Ulaşın

Yayıncılara Ulaşın

İlgili Kanallarda Paylaşımlar Yapın

Çalışmalarınızı güçlendirmek ve başarılı içerik pazarlama stratejileri için, çeşitli sosyal medya platformlarına dağılın. Sayfanızı tanıtarak hedef kitlenize daha hızlı ulaşmaya çalışın. Böylece, etkileşim oranlarını da artmış olur. Unutmayın ki, her platformun kitlesi farklıdır. Bu nedenle onları tanıyıp, uygun bir şekilde seslenmenin bir yolunu bulmalısınız. Ardından, içeriklerinizi tanıtmaya başlayabilirsiniz.

E-mail Yoluyla Doğrudan Kullanıcılarınıza Ulaşın

E-mail, eski fakat hala etkili olan bir içerik pazarlama yöntemidir. Web sitenizden kullanıcıların mail adreslerini istedikten sonra, onlara belirli aralıklarla bültenler gönderebilirsiniz. Bu bültenlerin içerisinde sayfanızda paylaştığınız güncel yazılar için bilgilendirme gönderebilirsiniz. eğer işletmeyseniz ve satışta ürünleriniz varsa, özel indirim veya kampanyalar da iletebilirsiniz. E-mail sayesinde web sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza trafik çekebilirsiniz.

Artık tüm incelikleriyle, içerik pazarlama nedir, biliyorsunuz. Kendi içerikleriniz için siz de alanında uzman bir SEO Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply