Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce Mahmut Orkun Köksalan tarafından gerçekleştirildi.

Video Pazarlama Nedir?

Video pazarlama, bir markayı,ürünü veya hizmeti tanıtmak için uygulanan bir pazarlama tekniğidir. İşletmeler genel olarak video pazarlamadan faydalanabilmek adına YouTube, Facebook, Vimeo, Snapchat ve Instagram gibi uygulamaları kullanırlar. Ancak bu uygulamaları kullanırken stratejik ve teknik anlamda en doğru adımları atmak için bie video ajansı ile çalışmak oldukça doğru bir karardır.

Video Pazarlama Neden Önemli?

Video içerikler olabildiğince hızlı bir şekilde en çok talep edilen içerik türü haline gelmeye başladı. Aslında bu yılın video yılı olacağını söylemek çok da süpriz olmayacaktır. Bu konuyla ilgili bazı video istatistikleri şu şekildedir;

İnternet trafiğinin %82’si 2022’ye kadar video olacak. (Kaynak:Cisco)

İNternet TrafiğInin %82&Rsquo;Si 2022&Rsquo;Ye Kadar Video Olacak

İnternet trafiğinin %82’si 2022’ye kadar video olacak

Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube ayrıca en popüler 2.web sitesidir. (Kaynak: Alexa)

Youtube AyrıCa En PopÜLer 2.Web Sitesi

Youtube ayrıca en popüler 2. Web sitesi

İnsanlar Youtube’u sadece ziyaret etmezler. Bunun yanında orada oldukça geniş bir vakit harcalar. Aslına bakılırsa insanlar her gün 1 milyar saat boyunca Youtube videosu izliyor. (Kaynak: Youtube)

Insanlar Her GÜN 1 Milyar Saat Boyunca Youtube Videosu Izliyor

Insanlar her gün 1 milyar saat boyunca youtube videosu izliyor

Ortalama olarak bir kullanıcı, mobil üzerinden günde sadece 40 dakika Youtube’da vakit geçiriyor. (Kaynak: comscore)

Bir KullanıCı, Mobil ÜZerinden GÜNde Sadece 40 Dakika Youtube&Rsquo;Da Vakit GeÇIriyor

Bir kullanıcı, mobil üzerinden günde sadece 40 dakika youtube’da vakit geçiriyor

Tüketicilerin %90’ı izledikleri bir videonun satın alma kararına yardımcı olduğunu söylüyor. (Kaynak: Forbes)

Videolar SatıN Alma KararıNa YardıMcı Oluyor

Videolar satın alma kararına yardımcı oluyor

Video Pazarlamayı Neden Daha Çok İşletme Tercih Etmeye Başladı?

Video pazarlaması firmaların pazarlama kampanyaları ekstra bütçe ayırdığı bir kalem haline dönüştü. Peki bu normal mi? Evet hem de çok normal. Bunu istatistikler üzerinden size aktaralım.

İşletmelerin %87’si artık ürünlerini pazarlamak için video pazarlamayı kullanıyor. (Kaynak: WyzOwl)

IşLetmeler ArtıK ÜRÜNlerini Pazarlamak IÇIn Video Pazarlamayı KullanıYor

Işletmeler artık ürünlerini pazarlamak için video pazarlamayı kullanıyor

Pazarlama sektörü içerisinde yer alan uzmanların %93’ü video içeriklerin müşteri sayısını artırmaya yardımcı olduğunu düşünüyor. (Kaynak: Animoto)

Video Daha Fazla MÜşTeri Elde Etmeye YardıMcı Oluyor

Video daha fazla müşteri elde etmeye yardımcı oluyor

Belki de en ilginç istatistiğin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Videonun bu kadar katkı sağladığını fark eden pazarlamacıların %99’u bu yıl da dijital pazarlama çalışmalarında video pazarlamasına devam edeceklerini söylediler.

PazarlamacıLar Bu YıL Da Dijital Pazarlama ÇAlışMalarıNda Video PazarlamasıNa Devam Edecekler

Pazarlamacılar bu yıl da dijital pazarlama çalışmalarında video pazarlamasına devam edecekler

Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

Video pazarlamada başarılı olmak gibi bir niyetiniz varsa sağlam bir strateji geliştirmeniz şarttır. Oluşturduğunuz video pazaralama stratejiniz şunları içerisinde bulundurmalıdır;

 • Müşterilerin sorunlarını araştırma
 • Müşterilerin sorunlarını çözen konuları geliştirme
 • Hazırlanacak olan video içeriğin ana hatlarını belirleyip metinleştirme
 • Markanız için hazırlayacağınız videolarda benzersiz bir görüntü hissiyatı oluşturma
 • Videoları çekme ve düzenleme
 • Videolarınızda anlattıklarınızı metin olarak ekleme
 • Videolarınızı sosyal medya mecralarında dağıtma
 • Videolarınızın sonuçlarını ölçümleme
 • Hedef kitlenizden aldığınız geri dönüşler doğrultusunda içerik stratejinizi geliştirme

Video İçerik Şablonları

Farklı farklı video içerik şablonları oluşturmanız gerekmekte. Bu şablonlar videolarınızı planlamanıza, taslağını oluşturmanıza, senaryosuna ve videoyu çekmenize yardımcı olur. Ayrıca bu farklı farklı oluşturacağınız şablonları sosyal medya paylaşımlarında, landing page’lerde veya firmanızın ana sayfasında kullanabilirsiniz.

How To Videoları (Nasıl Yapılır)

Bu video şablonu, karşınızdaki yaptığınız işlemin nasıl yapıldığınız anlattığınız seridir. Aslında birçok işletme için nasıl yapılır videoları oldukça faydalıdır. How to videoları blog içeriğinin video türü gibi düşünülebilir. Ayrıca nasıl yapılır videoları markanızı potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkarmak için biçilmiş kaftandır. Bu yüzden mutlaka ürün tanıtım videolarıyla birlikte bu video şablonunu da kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ürün Demosu 

Eğer ki ürününüzün nasıl çalıştığını anlatmak istiyorsanız hiçbir video bu şablonun önüne geçemeyecektir. Şu şablonu inceleyerek ürün demosu videolarınızı oluşturabilirsiniz.

Video IÇErik şAblonu

Video içerik şablonu

Açıklayıcı Video

Bu şablonda sizi izleyecek olan kişilere, doktora sunar gibi içerik çalışması yapmıyorsunuz. Burada yapmanız gereken şey şu, temel bilgileri öğrenebilecekleri videolar hazırlamanız gerekiyor. Buradaki hassas nokta kullanıcılar videonuzu izlerken reklam gibi hissetmemelidir. Onlara kendiniz, ürününüz ya da hizmetiniz hakkında bilgi verdiğinizi düşünmelidir.

Örnek Konu

Case study’lerin landing page’lerde, web seminerleri içerisinde dönüşüm oranlarını artırdığını artık herkes biliyor. Ondan daha da fazla sonuç almak istiyorsanız yani öyle bir niyetiniz varsa eğer müşteri referanslarınızı kullanmanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz. Canlı olan birinin şirketinizin ne kadar başarılı ve çalışkan olduğunu söylemesiyle, hazırladığınız herhangi bir metin kesinlikle karşılaştırılamaz.

Harika Videolar Nasıl Üretebilirsiniz?

Şirketiniz için nasıl harika videolar oluşturabilirsiniz? Şimdi sıra geldi bu soruyu cevaplamaya. Harika videolar üretebilmek için yapmanız gereken şu şekilde;

 • Taslak Oluşturma
 • Doğru Işık Kullanımı
 • Ses Yalıtımı

Taslak Oluşturma

Aslında video içerik oluşturmak zor gibi görünse de doğru bir sistematik üzerine kurulduğunda her şey güzel olabilir. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, videonuzda anlatmayı planladığınız her şeyi not almak sizin avantajınıza olacaktır.

Video Taslağı OluşTurma

Video taslağı oluşturma

Bu sistemi oturtmanız sizin oldukça hızlı bir şekilde videolarınızı üretebilmenizi sağlar. Videonuzda anlatacağınız şey önceden yazılacağı için bir sürü çekim yapmak zorunda kalmazsınız. Yazdıklarınızı prompter’a yerleştirip, videonuzu oluştururken buradan yardım alabilirsiniz.

Doğru Işık Kullanımı

Doğru ışık kullanımını şu şekilde açıklayabiliriz; ışığı ayarlamanız gereken 3 farklı bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler şu şekildedir;

 • Arkaplan
 • Konu
 • Ortam ışığı

Bu bölümlerin üçünü de doğru bir şekilde ışıklandıramıyorsanız, karşı taraftan görüntü dengesiz görünebilir.

DoğRu ışıK KullanıMıNıN ÖNemi

Doğru ışık kullanımının önemi

Bu belirttiğimiz detayları doğru bir şekilde oluşturduğunuzda ise videolarınızın ışığının harika görüneceğinden emin olabilirsiniz.

DoğRu ışıK KullanıMı

Doğru ışık kullanımı

Ses Yalıtımı

Kullandığınız mikrofon harika olabilir. Ama yaptığınız çekimler yankı yapan bir odadaysa sesiniz karşı tarafa çok kötü bir şekilde aktarılacaktır. Yankı çoğu zaman tavandan ve yerden gelir. Bu sorunu çözmek için çekimlerinizi bir video stüdyosunda gerçekleştirebilirsiniz.

Sizin için video pazarlama için ihtiyacınız olan tüm temel bilgiyi derledik. Daha fazlası için ve stratejik olarak doğru bir video pazarlama kurgusu ile ilerlemek amacıyla bir video pazarlama ajansı ile çalışabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply