Skip to main content

Bu içerikte, instagram alışveriş hakkında bilmeniz gerekenleri, adım adım instagram shopping için gerekli olan çalışmaları bulabilirsiniz. Biz bu içerikte tüm detayları anlatacak olsak da yine de mutlaka başarılı bir instagram mağazasına sahip olmak için tecrübeli bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Instagram alışveriş nedir?

Instagram alışveriş özelliği, genel anlamıyla sahip olduğunuz ürünleri barındıran bir sanal dükkandır. Burada web sitenizde veya yerel dükkanınızda sattığınız ürünleri aynı şekilde satmaya devam edebilirsiniz. Çoğu zaman kullanıcılar web sitelerindeki ürünleri instagram alışveriş kısmına ekleyerek, sitelerine bağlantı kurarlar. Böylece alışverişi tamamlama kısmında, müşteri, direkt olarak ürünün satıldığı siteye girerek ödeme işlemini güvenli bir şekilde tamamlar. Kısaca, instagram shopping sayfası, markanızın bir landing page’i gibi düşünebilirsiniz. Instagram shopping özelliği markanızın ürünleri hakkında genel bir bakış sunar. Aynı zamanda bu bölümde, ürünlerinize ekleyeceğiniz etiket ve anahtar kelimelerle daha kolay bulunmasını sağlar. Ayrıca ürünlerinizi koleksiyonlara ayırarak, müşteri açısından daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Artık sıkça gördüğümüz, resimlerin üzerindeki fiyat etiketi de bu alanın bir parçası. Ürünlerinizin etiketlerini paylaştığınız resimlere ekleyebilirsiniz. Instagram panelinde bulunan alışveriş ikonundan, sizi takip etmeyen kullanıcılara da erişebilirsiniz. Pek çok avantajı olan instagram mağaza özelliğiyle kendinize yeni bir satış kanalı oluşturabilirsiniz.

Instagram alışveriş nedir?

Instagram alışveriş nedir?

Instagram shopping için nasıl onay alınır?

Onay almadan instagram alışveriş kısmına erişemezsiniz. Bunun için sahip olmanız gereken bazı unsurlar vardır. Bütün koşulları yerine getirdiğiniz takdirde kolayca mağaza oluşturabilirsiniz. Bahsettiğimiz koşullar kısaca şunlardır:

 • Sayfanız, bir işletme veya içerik üreticisi şeklinde, herkese açık olmalıdır. Eğer hesabınız kişisel sayfa ise, bunu kolayca ayarlar kısmından dönüştürebilirsiniz.
 • Instagram’ın onayladığı mağaza türlerinden birine sahip olmanız gerekir.
 • Satılacak olan ürünler, ulaşılabilir ve yasal olmalıdır.
 • İşletmenizin bir e-ticaret sitesine sahip olması gerekir.

Instagram shopping nasıl kurulur?

Instagram shopping açmak için izlemeniz gereken bazı adımlar mevcut. Bu adımları doğru bir şekilde takip ederseniz, mağazanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Son derece kolay ve hızlı etaplardan oluşan bu rehberi hemen inceleyelim:

1. Adım: Bir İşletme veya Yaratıcı Hesabına Dönüştürün

Instagram alışveriş için, işletme veya içerik üreticisi sayfasına sahip olmanız lazım. Öte yandan sayfanızın herkese açık bir konumda olması gerekir, yani, hesabınız gizli olamaz. Önceden oluşturmuş olduğunuz bir kişisel sayfanız varsa, bunu, işletme veya yaratıcı hesap türlerine ayarlar kısmından kolayca dönüştürebilirsiniz. Alışveriş özelliğini aktifleştirmek için bu iki hesap türünden birine mutlaka sahip olmalısınız. Aksi halde mağaza özelliğine ulaşamazsınız.

2. Adım: Bir Facebook Sayfasına Bağlanın

Facebook sayfası, instagram shopping özelliği için son derece önemlidir. İlk etapta, instagram hesabınıza bağlanacak bir Facebook sayfası oluşturun. Önceden açtığınız bir sayfa varsa, bunu, instagram hesabınıza bağlayın. Sayfayı instagram’a bağladıktan sonra geriye, ürünlerinizi ekleyeceğiniz bir katalog oluşturmak kalıyor.

3. Adım: Ürün kataloğunuzu yükleyin

Oluşturacağınız katalog sayesinde instagram shopping alanında ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Bu işlem, Facebook Business Manager üzerinden gerçekleştirilir. Buradan sıfırdan bir katalog oluşturabilirsiniz. Ardından Facebook size, oluşturduğunuz kataloğa ürün ekleyebilmek için iki farklı yöntem sunar. İlkinde, ürünleri tek tek ekleyerek bilgilerini ve SEO yazılarını girebilirsiniz. İkincisinde ise, var olan e-ticaret platformunuzu bağlayarak oradan ürünleri entegre edebilirsiniz. Her iki yöntemde de ürünleriniz, eksiksiz olacak şekilde mağaza kısmında sergilenmeye hazır hale getirilmeli.

3. Adım: Ürün kataloğunuzu yükleyin

3. Adım: Ürün kataloğunuzu yükleyin

4. Adım: Hesabınızı incelenmesi için gönderin

Bu işlemlerden sonra Facebook’un instagram alışveriş alanını incelemesi için ona talepte bulunun. Bunun için instagram ayarlar kısmına gidin. Ardından, mağaza için başvuru alanına tıklayın ve karşınıza çıkan adımları takip edin. Son olarak, tekrar ayarlar kısmında bulunan mağaza sekmesine tıklayarak güncel durumunuzu kontrol edin.

5. Adım: Instagram Alışverişi açın

Instagram shopping için son adım, mağazayı halka açmak. Eğer Facebook tarafından onay alırsanız, mağazanızı açabilirsiniz. Bu noktada sayfanızın ayarlar kısmından işletme sekmesine tıklayın. Ardından, mağaza kısmına tıklayın ve yayınlamak istediğiniz kataloğu işaretleyin. Burada ürünleri tek tek seçebilir veya topluca gönderebilirsiniz. Ayrıca görünmesini istemediğiniz ürünler varsa, hemen yanlarındaki “ Gizle” butonuna tıklayarak mağazadan kaldırabilirsiniz. 

İlgili Makale: Instagram Gönderi Tanıtımı Yapma Rehberi

Instagram alışveriş gönderileri nasıl oluşturulur?

Mağazanızı açtıktan sonra ilk instagram shopping gönderisini oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem, basit bir içerik paylaşmakla hemen hemen aynıdır. İlk olarak paylaşacağınız görseli yükleyin ve ilgili başlıkları girin. Ardından, ürün etiketleme kısmına tıklayın ve etiketi, resimde görünmesini istediğiniz alana yerleştirin. Yerleştireceğiniz ürün etiketinin adını girin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ürün isminin katalogdakiyle aynı olmasıdır. Ürünü işaretledikten sonra onaylayın ve gönderin. Her gönderiye en fazla beş adet ürün etiketi yerleştirebilirsiniz. Bu koşullar video gönderileri için de geçerlidir.

"<yoastmark

Instagram alışveriş hikayeleri nasıl oluşturulur?

Instagram alışveriş özelliği yalnızca postlarda geçerli değildir. Hikayelere de ürün etiketi yerleştirmek mümkün. Her zamanki gibi, hikayelerinizi tasarlayın ve ekranı yukarı kaydırın. Burada karşınıza birçok farklı özelliklere sahip etiketler çıkacak. İçlerinden alışveriş etiketini seçin ve hikayenize yerleştirin. Ardından eklediğiniz etikete tıklayarak işaretlemek istediğiniz ürünü katalogdan seçin. Her şeyi tamamladıktan sonra hikayenizi takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Instagram shopping hikayelerini oluşturmak işte bu kadar kolay.

"<yoastmark

Instagram alışveriş reklamları nasıl oluşturulur?

Ürünlerinizi kolayca tanıtmak için instagram shopping reklamlarına ihtiyacınız olacaktır. Bu reklamlar sayesinde ürünlerinizi daha geniş kitlelere tanıtabilirsiniz. Böylece satış hızınızın artmasına yardımcı olursunuz. Bunun için iki yol vardır. İlki, instagram uygulaması üzerinden gönderilerinizin reklamını oluşturmak. İkincisi ise, Facebook Business Manager üzerinden instagram gönderilerine reklam oluşturmak. Her iki yol da uygundur, ancak Facebook Business Manager üzerinden oluşturacağınız reklamlarda daha net ve detaylı hedeflemeler yapabilirsiniz. Böylece daha doğru ve alakalı kitleler üzerinde çalışmış olursunuz. 

Instagram canlı alışveriş akışı nasıl oluşturulur?

Instagram alışveriş alanında kendinizi geliştirebileceğiniz birçok alan vardır. Canlı yayın çalışması bunlardan biri olabilir. Oluşturacağınız canlı yayınlar sayesinde potansiyel müşterilerinize, ürünlerinizi kolaylıkla tanıtabilirsiniz. Öte yandan, ürünleriniz hakkında yorum yapması için yayınınıza bir müşterinizi davet ederek güven oluşturabilirsiniz. Bütün bunlar, instagram mağazanızı güçlendirebilir ve satış hızınızı arttırabilir.

İlgili Makale: Instagram İşletme Hesabı Kullanma Kılavuzu

Instagram alışveriş kılavuzları nasıl oluşturulur?

Ürünleriniz hakkında kılavuz oluşturmak instagram shopping özelliğinin bir parçasıdır. Mağazanızı daha profesyonel göstermek için bazı ürünlerinize açıklama yazısı veya varsa kampanya yazısı ekleyebilirsiniz. Bu tarz dokunuşlar ürünlerinizi daha cazip kılar. Ayrıca müşterileriniz için alışverişi hızlandırır. Kılavuz eklemek için ürünlerin olduğu sayfada yer alan, üstteki üç noktaya tıklayın. Ardından ürün yönetimine geçin ve kılavuz oluşturacağınız ürün grubunu seçin. Burada dilediğiniz yazıyı, ürünle alakalı olacak şekilde yazın. Birden fazla resim için carousel özelliğini kullanabilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra kaydedip yayınlayın.

Instagram Alışveriş Kılavuzları nasıl oluşturulur?

Instagram Alışveriş Kılavuzları nasıl oluşturulur?

Instagram’da alışveriş yaparak daha fazla ürün satmak için 12 ipucu

Instagram shopping alanında başarılı olmak ve satışları arttırmak için kullanabileceğiniz 12 ipucuyu sizlerle hemen paylaşalım:

 1. Kaliteli fotoğraf kullanarak potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekin. Ürünleriniz ne kadar ilgi çekici görünürse, o kadar satılma olasılığı artar.
 2. Hashtagler kullanarak daha fazla kullanıcıya ulaşın. Kullanacağınız hashtaglerin alakalı ve güncel olmasına özen gösterin.
 3. Çeşitli dönemlerde indirim kuponları dağıtmayı deneyin. Buna benzer olan çeşitli kampanyalar oluşturarak müşterilerinizi memnun edin.
 4. Ürününüzü kullanırken gösterin. İşlem sırasında, ürününüzün performansını detaylıca takipçilerinize gösterin. Böylece elinizdeki ürünün ne kadar kaliteli olduğunu göstermiş olursunuz.
 5. Takipçilerinize karşı samimi olun. Gerekirse postlarınızın altına samimi ve içten yazılar ekleyebilirsiniz, ek olarak onlara sorular yöneltebilirsiniz. Böylece takipçilerinizle doğrudan iletişim kurabilirsiniz.
 6. Renklerin gücünden faydalanın. Başarılı bir instagram alışveriş akışı yaratmak için renklerle oynayın ve sayfanızı canlı tutun.
 7. Renklerden bahsetmişken, sayfanızı belirli bir tasarımsal konsept içerisinde tutabilirsiniz. Bu tarz konseptler bir süre sonra sizin kimliğinizi oluşturacak. Böylece kullanıcılar sizi, akışınızdaki tonlardan tanımış olacak.
 8. Hep aynı görünmekten kaçının. Arada farklı görseller kullanarak konseptinizi zenginleştirmeyi deneyebilirsiniz.
 9. İçeriklerde müşterilerinize yer verin. Ürünlerinizi almış ve memnun kalmış kullanıcılardan görseller isteyerek bunları sayfanızda paylaşabilirsiniz. Böylece güven elde etmiş olursunuz.
 10. Kalabalık bir koleksiyonunuz varsa bunu kaydırmalı içerik olarak tek seferde paylaşabilirsiniz. Bu şekilde akışınızda kalabalık yaratmamış olursunuz ve kullanıcılara daha rahat bir gezinti sağlarsınız.
 11. Influencer’larla işbirliği yaparak instagram shopping sayfanızı geliştirebilirsiniz. Bu, satışlarınızı arttırabilir ve markanıza güven sağlayabilir.
 12. Son olarak kullanacağınız bir CTA ( Call To Action) butonu işleri hızlandırabilir. “ Hemen Başla!” gibi butonlarla kullanıcıları yönlendirebilirsiniz ve alışveriş işlemini hızlandırabilirsiniz.

Sonuç olarak instagram alışveriş özelliği sandığınızdan çok daha kolay bir işlemdir. Ancak başarılı satışlar elde etmek için mutlaka yukarıda önerdiğimiz adımları dikkatle izlemeniz gerekir. Hızlı satışlar ve başarılı mağazalar için profesyonel bir reklam ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply