Skip to main content

Sosyal medya çalışmalarının en önemli ayaklarından biri olan instagram lead generation stratejileri için birbirinden değerli 10 taktik hazırladık. Bu yöntemleri kullanarak etkili ve sonuç odaklı instagram lead ads çalışmaları yapabilirsiniz. En başarılı sonuçlara ulaşabilmek için mutlaka profesyonel Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı öneriyoruz. Şimdi hemen yazımıza geçelim ve 10 adımla en etkili lead reklamlarını nasıl oluşturacağınızı görelim.

Instagram Lead Generation Reklamları Kullanın

Sosyal medya reklamlarında daha fazla müşteri kazanmanın en etkili yolu instagram lead generation reklamları kullanmaktır. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlayan bu reklamlar, e-posta, telefon numarası, doğum tarihi, iş ünvanları gibi müşteri bilgileri toplamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kısaca instagram lead ads ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Hem yeni kaynaklar elde edecek hem de elde ettiğiniz kaynakları işleyecek alanlar yaratabileceksiniz. Doğrudan pazarlama kampanyalarından dönüşüm artırma kampanyalarına kadar pek çok konuda lead reklamların faydasını göreceğinize eminiz. Greenpeace gibi etkileşimin önemli olduğu hesapların aktif olarak instagram lead generation kullandığını biliyor muydunuz? Siz de kendi markanız için tıpkı Greenpeace gibi kampanyalar oluşturabilir, müşteri bilgileri toplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir işletme profilli instagram hesabına ve Facebook sayfasına sahip olmak. Daha sonra bu kampanyalardan topladığınız bilgileri benzer kitlelere ulaşmak, dönüşüm ve satış reklamlarına data yaratmak için kullanabilirsiniz.

Instagram Lead Generation Reklamları Kullanın

Instagram Lead Generation Reklamları Kullanın

2. Profilinize Eylem Düğmeleri Ekleyin

Instagram sayfanızda bir işletme hesabınız varsa mutlaka mecranın özelliklerinden biri olan düğmeleri kullanmalısınız. Ara, mail at, yol tarifi al gibi farklı ve etkili araçlardan işletmeniz için en uygun olanı seçip kullanmaya başlayın, instagram lead ads için önemli bir alan. Rezervasyon yap, bilet al gibi farklı düğmelerin olduğunu da belirtelim. Düğmeler insanları iletişim kurmaya yönlendirerek dönüşümlere yakınlaştırır. Instagram lead generation reklamlarını kullanmadan önce sayfanızın bu özelliklerinin çalıştığından emin olun. İşte “Eylem Düğmesi” eklemek için yönerge:

1. Hesap > Profili Düzenle düğmesine tıklayın.
2. Kişi Seçenekleri seçeneğine girin.
3. “Eylem Ekle “ Düğmesine gelip,
4. Eklemek istediğiniz düğmeyi ve sağlayıcıyı seçin.
5. İşletmenizin kullandığı URL’yi seçilen sağlayıcıyla ekleyin.

İşte düğmeleriniz markanıza göre hazır oldu bile!

3. Biyografinizdeki Bağlantıyı Optimize Edin

Instagram sınırlı sayıda bağlantı alanına sahip olduğu için instagram lead generation öncesi profilinizde bulunan bağlantıları güncellemenizi öneriyoruz. Müşterilerinizi yönlendirmek istediğiniz açılış sayfalarınız, son tanıtıma ait güncel ürün linkini, form linkini veya herhangi bir sayfayı kampanya ve içeriğinize göre gürleyip aktifleştirebilirsiniz. Bu sayfanıza gelenlerin daha kısa sürede web sitenize ulaşmasını sağladığı gibi takipçilerinizin de ulaşmak istediği yere hızlıca girmesini sağlayacak. Instagram lead ads için bağlantılarınızı istediğiniz sıklıkta güncelleyebilirsiniz. Her kampanya için özel bağlantı oluşturmaya ne dersiniz? İşte link optimize yönergesi:

1) Bağlantınız mutlaka kısa olsun ve linkte marka adınızı kullanın.
2)Bağlantıyı Instagram gönderilerinizde “Link in bio” ile tanıtın.
3)Bağlantınızı izlenebilir hale getirmek için URL kod sistemi UTM kullanın.
4)Biyolojik bağlantının üstüne bir harekete geçirici mesaj ekleyin.

Instagram Lead Generation Reklamları İçin Biyografinizdeki Bağlantıyı Optimize Edin

Instagram Lead Generation Reklamları İçin Biyografinizdeki Bağlantıyı Optimize Edin

4. Size Sunulan Bir Açılış Sayfası Tasarlayın

Tebrikler! Yaptığınız çalışmaların meyvesini aldınız ve bir takipçiniz bio linkine tıklayıp göndermek istediğiniz sayfaya gitti. Şimdi ise onu sayfada tutacak, aradığını kolayca bulmasını sağlayacak başarılı bir açılış sayfası yapmanız gerekiyor. Taranabilir, kusursuz, eğlenceli ve doğru olmalı. İnsanlar sayfanızda rahat hareket edebilmeli, aksiyon almalarını sağlayacak butonlar olmalı. Özellikle instagram lead generation reklamlarında vaat ettiğiniz mesajı mutlaka açılış sayfalarında görmeli. Özel bir üründe kampanyanız varsa o zaman instagram lead ads reklamlarınızı ürünün sayfasına bağlayabilirsiniz.

5. Instagram Hikayelerinde “Swipe Up” Özelliğini Kullanın

Instagram lead ads kampanyalarında içeriklerin etkili olmasını sağlayacak bir ipucu: “yukarı kaydır” efekti! Paylaşımlarınıza verdiğiniz linklerin tıklanması ve etkileşim yakalaması için takipçilerinizi harekete geçirecek bir efekt kullanmanız sayfanın yukarı kaydırılmasını kolaylaştırır. İnsan beyni otomatik olarak hareket etme iç güdücü ile yukarı kaydır animasyonuna uyacak ve yukarıya kaydırarak sayfayı açacaktır. Ancak yukarı kaydırma efektinin yani hikayelere link ekleme özelliğinin açık olması için hesabınızın işletme özelliğine sahip olması ve takipçi sayınızın minimumum 10.000 olması gerekiyor. Hikayelerdeki bağlantıların bio linkinden daha etkili olabileceğini söyleyebiliriz. İçgüdüsel hareketlerin faydasını görebilirsiniz 🙂

Instagram Hikayelerine Link Verme:

1. Sol üst köşedeki profil fotoğrafınızın yanında bulunan artı simgesine girin,
2. İçeriğinizi seçin,
3. Zincir simgesine tıklayın ve bağlantınızı ekleyin.
4. Gif bölümünden “swipe up” efekti ekleyin.

Bağlantı verdiğiniz paylaşım yeterince uzun süre kalacaksa öne çıkarma yaparak etkileşimini 24 saatten fazla tutmaya çalışın.

6. Reklam Öğesini Hedefinize Göre Uyarlayın

Instagram lead generation için önemli ip uçlarından biri de harekete geçirici cümle öbekleri. Yukarı kaydırın, şimdi alışveriş yapın, biyografimizdeki bağlantıya tıklayın gibi iki ila altı kelimeli kalıplar özellikle doğru içerikle birleştiğinde harika sonuçlar yaratabiliyor. Harekete geçirici mesajınız, izleyen kişilerin tıklaması, kaydırması için zemin hazırlar ve beyni bu harekete teşvik eder. Ancak unutmayın instagram lead ads için butonlarınızın dikkat çekici olması son derecede önemli!

Alışveriş Yapılabilir İçerik Oluşturun

Alışveriş Yapılabilir İçerik Oluşturun

7. Alışveriş Yapılabilir İçerik Oluşturun

Instagram lead generation için ürünlerinizin instagram etiketini aktif etmek de başarılı bir ipucu. Ürünlerin fiyatlarını, sayfa linklerini, fotoğraflarını gösterebiliyor olmak hem takipçileriniz büyük kolaylık sağlayacak hem de marka güvenilirliğini artıracaktır. Ürün kataloglarınızı aktif ettikten sonra instashop özelliğinizi açabilir ve siz de takipçilerinize alışveriş ürünlerinizi gösterebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken şey, alışveriş özelliğinin tek avantajının dönüşüm olmaması. Yani markalar alışveriş özelliğini sadece satış için kullanmıyor ve kaynak yaratarak hedef kitlelerini geliştirebildikleri bir araç olarak da kullanıyorlar.

8. Instagram Influencer’ları İle İş Ortağı Olun

Instagram lead ads çalışmalarını marka birliktelikleri ile güçlendirmek son derecede etkili. Başarılı bir sosyal medya fenomeni ile yapacağınız iş birlikteliğinin size geri dönüşü satın alma meyilli müşterileri, yeni takipçiler ve marka bilinirliği olacaktır. Instagram lead generation için mutlaka potansiyel müşteri yaratmanızı sağlayacak faaliyetlerde bulunun. Doğru influencer seçimi, doğru içerik ve doğru reklam metni ile etkili bir kampanya yaratın. İş ortaklığı almadan önce hesabın etkileşim ve trafik raporlarını, hedef kitle raporlarını mutlaka öğrenin. Böylece kampanyanızın başarısını ölçümleyebilirsiniz.

Instagram Influencer'ları İle İş Ortağı Olun

Instagram Influencer’ları İle İş Ortağı Olun

9. Bir Instagram Yarışması Düzenleyin

Instagram lead generation çalışmalarında kişileri etkileşimde tutmak ve daha önce tanımadıkları bir markayı takip ettirmek için ödül sistemi kullanmanız lazım. Ödüller için en başarılı yok bir yarışma geliştirmek ve insanları bu yarışmaya dahil etmektir. Yarışmaların amacı kişilerin sayfa ile ilgilenmesi için bir neden yaratmak olduğu için zor ve büyük oyunlara gerek yok. Biraz kolay sayılabilecek bir yarışma, çekiliş veya etkinlik ile avantajı yakalayabilirsiniz.

İlgili Makale: Profesyonel Olarak Instagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

10. Popüler Ürünleri Sık Sık Öne Çıkarın

En çok satan, en sevilen, en çok aranan ürünleri ön plana çıkararak sayfanızın etkileşimini yüksek tutabilirsiniz. Çok satan ürünlerin albenisi ile sayfanın hareketlenmesini sağlayabilirsiniz. Çok talep gören ürünlerin çok etkileşim yaratanını unutmayın.

Popüler Ürünleri Sık Sık Öne Çıkarın

Popüler Ürünleri Sık Sık Öne Çıkarın

Toplam 10 maddede en etkili instagram lead generation reklamlarını inceledik. Birbirinden değerli yöntemlerin bulunduğu bu listeye uyduğunuz taktirde başarılı bir instagram lead ads kampanyası yürütebilirsiniz. Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak içerik ve strateji adımlarınızı güçlendirmenizi öneriyoruz. Böylece trafiği ve etkileşimi yüksek sayfalarla lead reklamlarınızı besleyebilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply