Skip to main content

Her markanın mutlaka yollarının kesiştiği bir çalışma: influencer marketing ads. Peki en etkili şekilde nasıl instagram influencer ads yapılır? Bir influencer ile çalışmadan önce nelere dikkat etmek gerekir bunları biliyor musunuz? Sosyal Medya Ajansı ve dijital pazarlama uzmanlarının aktif olarak yönettiği süreci 4 maddede açıklığa kavuşturuyoruz. Gelin vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

Neden Instagram Markalı İçerik Reklamları Kullanmalısınız?

Öncelikle neden instagram influencer ads kullanmalıyız ve nedir bu instagram markalı içerik? Nasıl influencer marketing ads yapılır? Bu soruların cevaplarını verelim. Bildiğiniz üzere sosyal mecralarda tanınmış kişi olarak adlandırılan ve influencer dediğimiz kişilerin markalar ile iş birlikteliği oluyor. Tanıtım ve satış odaklı olan bu birliktelikler karşılıklı çıkar ilişkisi üzerine kuruludur. Tanınmış kişi marka ile yaptığı anlaşma doğrultusunda takipçilerine markanın ürünlerini markadan gelen briefing doğrultusunda tanıtır. İşte bu tanıtıma instagram ev sahipliği yaptığı ve resmi olarak iş birlikteliği duyurduğu için instagram markalı içerik reklamları adı verilir. Neden kullanmanızı öneriyoruz kısmına gelince pazarlama ilkelerinin güçlendiricisi olarak gördüğümüzü belirtebiliriz. İnsanlar takip ettiği ünlü ve tanınmış kişilerin düşüncelerine ve tavsiyelerine büyük önem veriyor. Ciddi bir kullanıcı deneyimi içeren bu tanıtımlar hem ürünlerinizin en etkili şekilde reklamının yapılmasını sağlıyor hem de arada tanınmış bir kişi olduğu için önerileri satışa ikna konusunda çok işimize yarıyor.

Tabii ki bu önerilerin amacına ulaşması için instagram influencer ads sürecini doğru yönetmeli ve gerekli pazarlama hamleleri ile teknik aşamayı birleştirmelisiniz. Reklam çalışmalarının tamamında karşınızda algoritmaların olduğunu ve bu sistemlerin stratejik olarak yönetilmesi gerektiğini lütfen unutmayın. Daha önce bir influencer marketing ads çalışmanız olmadı ise mutlaka profesyonel olarak destek almayı ihmal etmeyin. Profesyonel sosyal medya ajansları hem doğru influencer seçiminde hem de influencer reklamların etkili olması için kurgu geliştirmede sizi oldukça güçlendirecektir. Şimdi dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken 4 maddelik influencer yönetimine geçelim;

Neden Instagram Influencer Ads Kullanmalısınız?

Neden Instagram Influencer Ads Kullanmalısınız?

1: Instagram Influencer Marketing Ads Ortaklık Taleplerini Onaylayın ve Yönetin

Instagram destekli bir influencer marketing ads çalışması yapıyorsanız mutlaka ortaklık taleplerini onaylayın. Ayarlar > İşletme > Markalı İçerik > Onay Gereksin adımlarını takip ederek size gelecek markalı içerikleri teklif olarak alabilir ve aynı panel üzerinden gelen teklifleri onaylayabilirsiniz. Bu talepleri onaylamanız ve yönetmeniz reklam verebilmeniz için önemli. İş birliğini kabul ettiğiniz influencerın paylaşımları üzerinden reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Markalı içerik reklamları sayesinde etkileşim, dönüşüm ve hedefleme ölçümleri yapabilirsiniz. Bu da instagram markalı içerik reklamlarının önemli bir avantajı. Eğer ortaklık taleplerini kabul etmezseniz bu avantajları elde edemezsiniz.

2: Tanıtmak için Instagram Markalı İçerik Gönderisi Seçin

Ortaklık talebini kabul ettiğiniz zaman tanınmış kişinin yani seçtiğiniz influencerın gönderisini Business panelinizde görebilirsiniz. Artık bu gönderi için reklam çalışması yapabilir, bütçe kullanabilir ve hedef kitlelere duyurma aşamasına geçebilirsiniz. Bu adımdan sonra normal bir kampanya oluşturur gibi gönderiyi sponsorlamanız mümkün olacaktır. Mevcut gönderiyi kullan seçeceğini kullanarak daha önce panelinize giren paylaşımı marka bilinirliği, video görüntüleme, trafik ve etkileşim ayarları ile yayımlayabilirsiniz. Bu sayede instagram influencer ads çalışmanızı başarılı bir şekilde başlatmış olursunuz.

Influencer'ınızın Gönderisini Tanıtmak İçin Instagram Markalı İçerik Reklamı Oluşturun

Influencer’ınızın Gönderisini Tanıtmak İçin Instagram Markalı İçerik Reklamı Oluşturun

3: Influencer’ınızın Gönderisini Tanıtmak İçin Instagram Markalı İçerik Reklamı Oluşturun

Seçtiğiniz gönderileri influencer marketing ads kampanyasına çevirmek için doğru stratejisi belirlediğinizden emin olun. Yaptığınız paylaşımı marka bilinirliği olarak mı yayımlayacaksınız yoksa etkileşim için mi reklam çıkacaksınız bu aşamada karar verebilirsiniz. Markalı içerik reklamları için kullanabileceğiniz reklam alanlarını değerlendirin. Bunlar instagram hikaye akışları, instagram keşfet ve facebook reklam olarak seçilebilir. Burada önemli olan yapmış olduğunuz reklam çalışması ile başlattığınız reklam yayımlarının birbiri ile uyumlu olmasıdır. Pazarlama hedeflerinize uygun bir metot belirlemeyi ve işbirliğinizi en etkili şekilde kullanmayı sağlamanız için hangi sürelerde hangi alanlarda yayımlanacağını belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin analizlerini değerlendirmek ve reklam ayarlarına bu değerli işlemek için instagram markalı içerik yönetimini kullanmanız yeterli.

Instagram Markalı İçerik Gönderisinden Etiketinizi Kaldırın

Instagram Markalı İçerik Gönderisinden Etiketinizi Kaldırın

4: Instagram Markalı İçerik Gönderisinden Etiketinizi Kaldırın

İş birlikteliğinizi markalı içerik olarak yapmanızı istedik çünkü by birliktelik sayesinde performans ölçümü ve sponsorlu reklam mümkün oldu. Ancak şimdi de birlikteliğinizi gösterene “instagram markalı içerik” etiketini kaldırmanızı istiyoruz. Bu sayede reklam çalışması olduğunu hedef kitlenizin radarına sokmadan reklamınızı yapabilirsiniz. Bu düşündüğünüzde size biraz tuhaf gelebilir. Önce bir iş birliği yapıyor sonra bunun gizlenmesini istiyoruz değil mi? Ancak işlemin tam olarak böyle yapılması gerekiyor. Reklam birliktelikleri influencer için de markanız içinde oldukça yapay duruyor ve satın alma kararlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bunun için instagram influencer ads yapmadan önce mutlaka çalışacağınız tanınmış kişi ile anlaşmayı ihmal etmeyin. Bu konuda instagramda bizim gibi düşünmüş olmalı ki etiketi kaldırmanın bir yolunu bizlere sunmuş 🙂 İşte influencer marketing ads yaparken “markalı içerik” etiketini kaldırmanın yolu:

İlk adım olarak; markanızla etiketlenmiş bu gönderi bulmalısınız. Gönderiyi bulmadan etiketlerin kaldırılması çok zor olduğu için bu yazıyı bulmanız, silme işlemini kısa sürede tamamlamanızı kolaylaştıracaktır. Bulduktan sonra, ayarlar menüsüne gidip, “Beni Postadan Çıkar” sekmesine tıklayın ve son olarak “Sil” düğmesi ile etiketi kaldırın. Böylece başarılı bir influencer marketing ads çalışmasını tamamlamış olacaksınız. Hem sosyal medya yönetiminizde hem de instagram influencer ads çalışmanızı yaparken mutlaka Sosyal Medya Ajansı tarafından destek almayı ihmal etmeyin.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply