Skip to main content

Instagramdan satış yapmak, kalabalık bir cadde üzerinde 7/24 açık olan mağazaya sahip olmak gibidir. Üstelik çok daha az maliyetlerle çok daha fazla satış yapabilirsiniz. Eğer “ instagramdan satış yapmak istiyorum “ diyorsanız, doğru adrestesiniz. 10 madde ile profesyonellerin uyguladığı yöntemleri öğrenebilir ve hemen kâr etmeye başlayabilirsiniz. Instagramdan satış yapmak, strateji oluşturmak ve dönüşüm elde etmek için sabırsızlanıyorsanız hemen Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan bizimle iletişime geçin!

  1. Hesabınızı İşletme Profiline Dönüştürün

Instagramdan satış yapmak için ilk olarak hesabınızı işletme profiline geçirmelisiniz. Hesap ayarlarından kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu ayar, sponsorlu reklamlar ve hemen ara gibi iletişim butonlarının kullanılabilmesi için gereklidir. İşletme profiline geçen hesaplar artık bir markayı temsil eder ve adres tarifi, mesaj gönderme, arama yapma gibi butonları kullanabilir. Hesabınızı profesyonel hesap olarak ayarladıktan sonra “Hangisi seni anlatıyor?” Sorusuna cevap vermenizi isteyecektir. Eğer bir marka hesabı iseniz “İşletme” seçeneğini seçin ve mutlaka sektörünüzü doğru işaretleyin. Kişisel marka hesabınızsa, (bir müzisyen veya ünlü bir doktor vb.) “İçerik Üreticisi” şıkkından ilerleyebilirsiniz. İşletme profili, instagram sayfanızı bir web sitesi gibi kullanabilmenizi sağlar. Facebook Business Manager kullanmadan hedef kitlenize reklam çıkabilecek olmanız da bonusu. Hemen işletme profiline geçmek için Ayarlar > Hesap > Profesyonel Hesaba Geçiş Yap > İçerik Üreticisi veya İşletme adımlarını takip edin.

  1. Analiz Araçlarını Kullanın

Artık Instagramdan satış yapmak için temel ayarlarınızı yaptınız. Şimdi sırada pazarlama stratejileri geliştirmek var. Öncelikle şunu söyleyebiliriz; instagramdan satışın püf noktaları doğru hedefleme ve doğru içerik üretmektir. Bir sonraki adımlara geçebilmek ve instagram dan satış yapmak için bu aşamaya yeteri kadar zaman ayırdığınızdan emin olun. Çünkü tüm satış planlarınızı kurgulayacağınız aşama burası. Analiz etmek! Potansiyel hedef kitlenize ulaşmak için instagram sayfanızın verilerini inceleyin, bu verilere göre yeni içerikler üretin, reklam bütçenizi optimize edin ya da yöntem değiştirin. Instagram oldukça faydalı analiz özellikleri sunuyor. Kitlenizin tüm analizlerine “istatistikler” bölümünden ulaşabilirsiniz. İçeriklerinizin etkileşimleri, takipçilerinizin yaş, ülke, cinsiyet gibi demografik bilgilerini ve takipçilerinize uygun içerik saatlerini bu analizleri inceleyerek anlamanız mümkün. Size en doğru bilgileri verecek analizler burada yer alıyor, bu bilgiler tahminsel veriler değildir. Sayfanızın gerçek verileri ve etkileşim raporlarıdır. Düzenli olarak raporlar alın, her zaman bu verileri kıyaslayın. Bu sayede değiştirmeniz gereken içerikleri değiştirebilir hatta yeni bir hedef kitle çalışmasına gidebilirsiniz. İçeriklerinizin performansı instagram üzerinden satış yapmak için en önemli kriterdir. Tüm paylaşımlarınızın analizlerini takip edin ve daha iyisini nasıl elde edebileceğinizi düşünün.

Instagramdan Satış Yapmak İçin Ürün ve Hizmetlerinizi Tanıtın

Instagramdan Satış Yapmak İçin Ürün ve Hizmetlerinizi Tanıtın

  1. Ürün ve Hizmetlerinizi Tanıtın

Instagram sayfanızda gerçekten çok talep edilecek ve ilgi görecek ürünleriniz veya hizmetleriniz olabilir. Ancak bunu doğru ve etkili şekilde tanıtmazsanız satış yapmayı bırakın etkileşim almanız bile oldukça düşük ihtimaldir. Ürünlerinizi tanıtmak için ilk önceliğinizin tasarımlar ve fotoğraflar olduğunu unutmayın. Instagram görselliğe dayalı bir platformdur ve etkileşim elde etmenin ilk yolu yaratıcı görsellere sahip olmaktır. Ürünlerinizi tanıtırken hedef kitlenize göre açıklamalar yazmalı, metinlerinizin içerisinde doğru anahtar kelimeler kullanmalı ve ürününüzün stüdyo fotoğrafları yerine gündelik yaşam fotoğraflarını kullanmayı tercih etmelisiniz. Mesela beyaz zemin üzerinde spot ışıklarla çekilmiş bir kahve ambalajı paylaşmaktansa, hoş bir manzara eşliğinde kahvesini yudumlayan birinin fotoğrafını paylaşmayı seçebilirsiniz. Ürünlerinizi tanıtırken doğru fotoğraflar kullanmak hem potansiyel kitlenizin dikkatini çekmek hem de takipçilerinizin sizi takip etmeye devam etmelerini sağlamak için önemlidir. Aynı örnekleri hizmet tanıtımı için de uyarlayabilirsiniz. Müşteriyi elde tutmak ve elde edilen müşteriye daha çok satış yapmak için yaratıcı içerikler üretmeyi başarmalısınız. Tanıtım içeriklerinde sesler, video efektleri ve etkili reklam metinleri kullanmayı unutmayın. Instagramdan satışın püf noktaları arasında algoritmaları anlamak en önemli kriter olabilir. Instagram algoritmalarının en çok önemsediği şey etkileşim ve rutindir. Ürün tanıtımlarınızı yaparken rutin bir program oluşturmayı ve etkileşim alacak gönderiler yaratmayı deneyin. Farkı göreceksiniz.

  1. Instagramdan Satış Yapmak İçin Sponsorlu Reklamlar Oluşturun

Artık “instagram satış yapmak istiyorum” diyen herkesin yolunun düşeceği sponsorlu reklamlara geçebiliriz. İşletme hesabı açtık, kitlemizi ve etkileşimlerimizi analiz ettik, ürün tanıtımı için içerik ürettik şimdi sıra bu içerikleri daha çok insana ulaştırmakta. Evet biliyoruz, gönderilerinize etiketler yazdınız, konum bilgileri eklediniz, düzenli içerik ürettiniz ancak etkileşim ve trafikleriniz beklediğinizden çok daha düşük kaldı değil mi? Sebebini biliyoruz; Instagram algoritmaları! Ne yazık ki sponsorlu gönderi oluşturmadan ulaşabileceğiniz kullanıcı sayısı takipçilerinizin sadece %2’dir. Birkaç yıl önce gelen güncellemeler sonucunda ulaştığımız sonuçlardan biri; sayfanıza ilgi gösteren kullanıcının hatta takipçinizin gönderinizi görme ihtimalinin neredeyse hiç olmadığı. Bunun önüne geçmenin tek yolu gönderilerinizi sponsorlamak. Belirli bir bütçe ile rutin olarak reklam çıkmalısınız. En güçlü içeriklerinizi öne çıkarma metotu ile sponsorlayın ve bunu belirli bir periyotta tekrarlayın. Her hafta 2 gönderiyi sponsorlayarak başlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli şey, sponsorlu gönderilerin hedef kitle ve bütçe ayarlarını yaparken stratejik davranmanız gerektiği. Detaylı bilgi için “Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

  1. Instagram Hikayelerini Etkili Kullanın

Hikayeler, “instagramdan nasıl satış yapılır?” Sorusuna verilebilecek en etkili cevaplardandır. Hikaye kullanımı işletmeler için oldukça kullanışlı. Kullanıcıların sayfanızı görme oranı, ‘reklamsız dahi olsa’ gönderilerinizden daha fazladır. Üstelik anket, soru-cevap, oylama gibi harika etiketleri de markaların çok işine yaracak cinsten. Hikayelerinizi sürekli aktif tutmaya çalışın. Yeni gönderilerinizi, yeni ürün duyurularınızı ve lansman gibi etkinliklerinizi düzenli olarak hikayelerle paylaşın. 24 saat sonra silindikleri için günlük paylaşımlarınızda oldukça işinize yaracak ve kolay kullanımıyla dikkat çekici içerik üretmenizi sağlayacaktır. Sayfanızın hikayeler bölümünün aktif olması etkileşimlerinizi de artırır. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; instagram hesabınız sizin mağazanız, hikayeleriniz de mağazanızı aydınlatan ışıklar. Düzenli hikaye paylaşımı yaparak davetkar görünün. Detaylı bilgiyi “Profesyonel Şekilde Instagram Hikayeleri Nasıl Yönetilir?” Yazımızdan edinebilirsiniz. Mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Instagramdan Satış Yapmak İçin Influencer Pazarlama Yapın

Instagramdan Satış Yapmak İçin Influencer Pazarlama Yapın

  1. Influencer Pazarlama Yapın

Influencer pazarlama yöntemi, satışa giden en hızlı ve etkili yoldur. Doğru influencer iş birliği ile reklamlardan elde edeceğiniz satışın çok daha fazlasını yakalayabilirsiniz. Hem de daha kısa sürede. Peki neden “instagram satış yapmak istiyorum” diyenlere influencer pazarlamayı öneriyoruz? Çünkü, satın alma kararı vermemizde tavsiyelerin inanılmaz bir etkisi var. İnsanlar güvendiği ve sevdiği birinin ürün önerilerini dikkate alıyor ve genellikle satın alma kararları vermesinde çok etkili oluyor. Nöropazarlama araştırmalarında sıklıkla kullanılan psikolojik kavramlar bize influencer marketing ile ilgili bilgiler veriyor, “Benzerlik İlkesi” de bunlardan biri. İnsanlar, takip ettiği ünlü isimlere benzemek istedikleri için onların tavsiyelerine uyuyor. Aslında bilinçaltımızda yatan ve influencer marketingi başarılı yapan olgu bu: “O’nun gibi olabilmek”. Bu sayede erişim ve eylem arasındaki bağlantı güçleniyor ve ziyaretlerin satışa dönmesi kaçınılmaz oluyor. Hem tanıtım hem satış için oldukça önemli olan bu yöntem elbette doğru uygulandığı zaman başarıya ulaşıyor.

Ürün veya hizmetinizle ilgili bir influencer seçmeye karar vermeden önce, sayfasının istatiksel verilerini değerlendirmek ve etkili bir paylaşım yaptırabilmek önemli. Takipçilerine, gerçeği yansıtmayan, abartı ifadelerle ve inandırıcılıktan uzak olarak paylaşım yapan bir influencer asla markanız için etkili olmayacaktır. Mesela, sağlıklı yaşam ve spor üzerine ün yapmış bir influencer, paylaşımlarında şeker tüketmeyin vurgusu yaparken birden “Bu çikolatalar bir harika, mutlaka almalısınız” dese, bunu doğal bulur musunuz? Bu tarz ürün tanıtımlarının inandırıcılığı ve samimiyeti olmayacaktır. Muhtemelen takipçileri de sağlıklı beslenen insanlardır ve büyük ihtimalle zaten çikolata tüketmiyorlardır. Bizim önerimiz “al, hemen al, sipariş ver” gibi reklam içerikli kalıplara yer vermeden tavsiye üzerine ve doğal olarak paylaşım yapmalarını sağlamanız yönünde. Yine çikolata örneğinden devam edelim, bir pasta şefi ile anlaşıp tariflerinde sizin çikolatalarınızı kullanmasını isteyebilirsiniz. Fotoğraflarında ürün yerleştirme yapmasını talep edebilirsiniz. Bu tarz doğal ve ince fikirli yerleştirmeler hem samimi görünecek hem de merak uyandırmayı başaracaktır.

Instagramdan Satış Yapmak İçinMüşterilerinizin Olumlu Dönüşleri Çok Önemlidir

Instagramdan Satış Yapmak İçin Müşterilerinizin Olumlu Dönüşleri Çok Önemlidir

  1. Müşterilerinizin Olumlu Dönüşlerini Paylaşın

Tıpkı influencer marketing etkisinde olduğu gibi, pozitif kullanıcı deneyimi satışa teşvik etmekte oldukça etkili. Instagram üzerinden satış yapmak istiyorsanız, mutlaka satış deneyimlerini anlatan geri dönüşleri paylaşın ve satın alanların ne kadar memnun olduğunu gösterin. Fotoğraflı paylaşımlar gerçeğe en yakın içerikler olduğu için tatmin edici bir etkiye sahip. Unutmayın,  instagramdan satışın püf noktaları içerisinde pozitif kullanıcı deneyimlerini paylaşmak ilk sıralarda yer alıyor. “Sizden Gelenler” tarzı bir seri başlatarak bu gönderileri gruplayın ve sayfanızda aktif olarak kullanın. DM üzerinden gelen içerikleri hikaye olarak paylaşıp, öne çıkarma yaparak sabitleyebilirsiniz. Bu sayede daha çok ziyaretçinin görmesini sağlamış olursunuz. İçerik tarzınızla uyumlu ve sayfa akışını bozmayacak fotoğrafları gönderi olarak da paylaşabilirsiniz. Sizi etiketleyerek fotoğraf gönderen kullanıcılarınız için bir etiket yaratın ve bir seri halinde büyüyen takipçi-etkileşim zincirinin tadını çıkarın.

  1. İnteraktif Marka Etiketleri Yaratın

Peki size hem tanıtım yaparak çok fazla yeni kullanıcıya ulaşabileceğinizi hem de bunu hiç bütçe ayırmadan yapabileceğinizi söylesek? Evet bu mümkün, interaktif etiketlerle bunu sağlayabilirsiniz.

İnteraktif etiketler, instagramdan satış yapmak için kullanabileceğiniz harika bir araçtır. Markanız için bir etiket yaratın, markanızı veya ürününüzü temsil etmesine ve kolay kullanımı olmasına dikkat edin. Daha sonra takipçilerinizi, sizinle ilgili paylaşımlarında belirlediğiniz etiketi yazması için teşvik edin. İnteraktif etiketleri kullanan binlerce marka mevcut. En başarılı örneklerinden biri Coca Cola’dan geliyor. Cocacola, instagram hesabını interaktif etiketlerle yönetiyor ve belirli temaları içeren etiketler yaratıyor. Yakın zamanda çıkardığı bir ürünü için #BuEnerjiSana etiketini yarattı ve ürünü tüketen insanların paylaşımlarında bu etkili kullanmalarını istedi. Sonuç mu? Binlerce #BuEnerjiSana içeriği ve gerçek kullanıcı deneyimi.

Bonus: Tıpkı Coca Cola’nın örneğinde olduğu gibi, etiketinizi kullanan müşterilerinize sempatik ve eğlenceli yorumlar yaparak onlarla etkileşimde kalın. Marka sadakati yaratmak ve tekrar satış elde etmek için harika bir yöntem.

Instagramdan Satış Yapmak İçin İnteraktif Marka Etiketleri Yaratın

Instagramdan Satış Yapmak İçin İnteraktif Marka Etiketleri Yaratın

  1. Paylaşımlarınız İçin Doğru Zamanı Bulun

Instagramdan satışın püf noktalarından biri de doğru zamanda doğru paylaşımı yapmaktır. Gönderilerinizi, hedef kitlenizin yüksek etkileşimde olduğu zamanlarda yayımlayın. Bu hem sponsorlu gönderilerinizde hem de rutin gönderilerinizde oldukça önemli bir püf noktası. İçerik üretmenin ve paylaşım yapmanın tek bir sebebi var; insanların paylaşımları görmesi! Takipçilerinizin sizinle en çok etkileşim kurduğu saatleri belirleyin. Bunu istatistikler bölümünden kolayca öğrenebilirsiniz. Gönderilerinizi planlarken etkileşim saatlerine göre planlamak, daha çok kitleye ulaşmak için önemli bir adımdır.

Instagramdan Satış Yapmak İçin Doğru Zaman:

Hangi zamanın doğru olduğu markaya göre değişiklik gösterse de Instagramın Resmi verilerinde ortalama bir değer görmek mümkün. Instagrama göre insanlar en çok sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde aktif oluyor. En az etkileşim alan gün ise çarşamba. Yine yapılan araştırmalara göre gece yarısından sonra etkileşim verilerinin yükseldiği biliniyor. En zayıf saatler ise 03:00 ile 06:00 arası. Ancak genel istatistikler sizin hedef kitlenize uymayabilir. En doğru yöntem sayfa istatistiklerini araçlar kullanarak belirlemektir. Hem zamanlama hem de paylaşım sıklığı için instagram araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer instagram dan satış yapmak için size yardımcı olacak araçları bilmiyorsanız, “2020 Yılında Kullanmanız Gereken Sosyal Medya Araçları Nelerdir?” yazımızı mutlaka okumalısınız.

Instagramdan Satış Yapmak İçin Doğru Metrikleri Analiz Edin

Instagramdan Satış Yapmak İçin Doğru Metrikleri Analiz Edin

  1. Doğru Metrikleri Analiz Edin

Son olarak, “”Instagram’dan satış yapmak istiyorum” diyen herkesin analiz etmesi gereken metriklere bir göz atalım. Takipçi değişimi, gönderi etkileşimleri ve buton trafikleri gibi önemli başlıkları mutlaka düzenli olarak gözlemlemeli ve geliştirmek için stratejiler yaratmalısınız. Markanızın hizmet veya ürünü nasıl kullanıcısına ulaştırdığı önemli, eğer bir web siteniz varsa profilinizde yazan web site adresinize kaç kez tıklandığı oldukça önemli bir metriktir. Önem sırası pazarlama yöntemlerinize ve gelecek hedeflerinize göre değişiklik gösterse de, takipçi değişimleriniz ve yorum/ mesaj trafiğiniz her şartta önemlidir. Büyüme grafiğinize etki eden en önemli metrikler, takipçilerinizle kurduğunuz etkileşim ve yeni takipçi kazanımlarınızdır. Neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı gözlemlemeniz için mutlaka yaptığınız her paylaşımı analiz edin.

Böylece “instagramdan nasıl satış yapılır?”, “instagramdan satışın püf noktaları nelerdir?” Sorularına 10 stratejik cevap vermiş olduk. Aslında instagramdan satış yapmak için önemli olan tek şey doğru pazarlama stratejileri oluşturmaktır. Bu noktada profesyonel dijital pazarlama bilgisi ve profesyonel içerik yönetimi oldukça önemli, Cremicro Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak instagram üzerinden satış yapmak için gerekli olan her şeye sahip olabilirsiniz. Hemen bizimle iletişime geçin ve instagram sayfanızdan satış yapmaya başlayın.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply