Skip to main content

Bu yazımızda instagram sponsorlu reklam verme ücretleri hakkında bütün bilgileri derledik. Reklam verirken dikkat etmeniz gereken unsurları inceleyerek ve verdiğimiz tüyoları uygulayarak instagram’da daha uyguna reklam verebilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız reklamlardan yüksek dönüşüm elde edebilmek ve reklamlarınızın kalite puanlarını artırabilmek için mutlaka bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

1) Instagram Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Öncelikle şunu söylemeliyiz instagram reklam verme ücretleri sabit bir yapıya sahip değildir. Bugün neredeyse herkesin kullandığı instagram’da, farklı tür ve bütçelerde reklam verebiliriz. Bu reklamlar, ürün veya hizmetleriniz için son derece faydalıdır. Instagram reklam ücretleri vereceğiniz reklama göre değişkenlik gösterir. Diğer sosyal medya mecralarına göre instagram sponsorlu reklam verme ücretleri bir tık daha yüksek olabilir fakat bu platformdan diğer platformlara nazaran daha yüksek verimler elde edebilirsiniz. Instagram reklam fiyatları bazı değişenlerden ötürü sabit bir fiyat listesine sahip değildir. Bu değişenler ise kalite puanı, tahmini etkileşim, reklam türü gibi şeklindedir. Öte yandan, diğer reklam verenlerle yaşayacağınız rekabet de fiyatı etkileyen bir unsur olacaktır.

2) Instagram Reklamlarında Açık Artırma Modeli

Instagram reklam ücretleri açık arttırma sistemiyle çalışır. Ancak açık arttırma yalnızca bütçeyi kapsayan bir durum değildir. Reklamınızın sahip olduğu yüksek veya düşük kalite puanı, açık artırmadaki maliyetinizi etkileyecektir. Açık artırmayla oluşan instagram reklam verme fiyatları, reklamın konumunu da belirleyecektir. Örneğin, aynı sektörden iki markanın reklam verdiğini varsayalım. X markası Y markasından daha yüksek kalite puanına ve alakalı bir hedef kitlesine sahip, bu durumda X markası açık arttırmada kazançlı çıkar ve ön sıralara yükselir. Kısaca, instagram reklam verme ücretleri açık artırma sayesinde iki alanda tartılır, bütçe ve kalite. Bu iki faktörü birleştiren sisteme “toplam değer” denir. Instagram reklam ücretleri çalışmasında bu değerin yüksek olmasında fayda var. Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri bu toplam değer etrafında döner.

"<yoastmark

Teklif ve Bütçe

Instagram reklam ücretleri konusunda teklif ve bütçe konusu ön plandadır. Kısaca teklif, var olan rekabette diğer reklam verenlerle yarışmanızı sağlar. Teklif sistemi, kendi içinde farklı seçeneklere ayrılır, TBM ve BGBM ise bunların arasında en sık kullanılanlardır. TBM, tıklama başı maliyettir, yalnızca reklam tıklama aldığında ödeme yapılır. Bu reklamların maliyeti kalite puanına göre değişkenlik gösterir. Tıklama başına ortalama maliyet 0.20 kuruş ile 1 tl arasıdır. BGBM ise, bin gösterim başına maliyettir. Burada reklam bin kişiye gösterildiğinde ödeme yapılır, bu da ortalama 5-6 tl arasındadır. Bir diğer faktör bütçedir. Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri için belirlenen süre boyunca kullanılan maksimum tutardır. Instagram reklam verme ücretleri için günlük veya total bir maliyet belirleyebilirsiniz. Ayrıca Instagram, reklam süresince bu bütçenin üstüne çıkmaz.

Reklam Kalitesi

Instagram sponsorlu reklam verme alanında en önemli konulardan biri reklam kalitesidir. Sahip olduğunuz yüksek kalite puanları, instagram reklam fiyatları açısından olumlu yönde etkileyecektir. Kampanyanızdan alacağınız olumlu veya olumsuz dönüşümler de kaliteyi etkiler. Eğer reklamlarınız olumlu dönüşümler alırsa yani beğeni, yorum ve takip gibi alanlarda başarılı olursa instagram, reklam maliyetinizi düşürerek sizi ödüllendirir. Öte yandan eğer kullanıcılar reklamınızı kapatır veya engellerse kalite puanınız azalır. Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri konusunda maksimum verim almak istiyorsanız bu detaylara dikkat etmelisiniz.

Tahmini Eylem Oranları

Instagram reklam verme ücretleri aldığı dönüşümlerden etkilenir. Tahmini eylem oranlarıyla yaratacağınız reklamın potansiyelini hesaplayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz hedeflemenin alakalı olup olmadığını görebilir ve olası dönüşüm alma oranlarınızı önceden analiz edebilirsiniz. Instagram reklam fiyatları konusunda yüksek dönüşüm oranı, başarılı bir kalite puanı ve düşük maliyet olumlu olasılıklar arasındadır. Ancak alaka düzeyiniz düşükse reklamınız daha az kullanıcıya ulaşır. Bu durumda reklamınızın rekabet alanında yükselebilmesi için, toplam değer alanında başarılı olması gerekir.

Tahmini Eylem Oranları

Tahmini Eylem Oranları

3) Instagram Reklam Fiyatlarını Etkileyen Diğer Faktörler

Instagram reklam fiyatları çeşitli sebeplerden ötürü değişir. Çok fazla trafik çeken alanlarda reklam vermek maliyeti yükseltir. Özel günler, yaş grupları, reklam alanları, gün ve saatler gibi konular instagram reklam verme ücretleri açısından önemli unsurlardır. Örneğin anneler gününde verilen reklamların rekabeti yüksek olduğundan maliyeti de yüksektir. Öte yandan en çok etkileşim sağlayan saatler ve günlerde vereceğiniz reklamlar yine rekabet sebebiyle yüksek maliyetli olabilir.  Kısaca sosyal medyada en aktif olan kitle en maliyetli olan kitledir.

4) Instagram Reklam Ücretleri Hakkında Tüyolar

Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri hakkında daha birçok detay bulunmaktadır. Hazırladığınız reklam planı yüksek kalite ve olumlu dönüşümler sergilemeli ve belirlediğiniz bütçeyi en verimli şekilde kullanmalıdır. Bunun için “detaylı hedefleme genişletme” ile daha geniş bir kitleye düşük maliyetle ulaşabilirsiniz. Bir diğer önemli opsiyon, A/B testi yapmaktır. Birden fazla reklam kampanyası yaratıp ve hangisinin olumlu sonuç vereceğini analiz edebilirsiniz. Böylece, bir sonraki reklamınızda daha nokta atışı hedefler ve bütçeler girebilirsiniz. Kampanyanızdan yüksek dönüşümler elde etmek için, reklam şeklini ve tasarımını iyi ayarlamanız gerekir. Elde edeceğiniz dönüşümler ise instagram reklam fiyatları açısından faydalı olacaktır ve maliyeti düşürecektir. Ancak önem verilmemiş tasarımlar ve yazılar reklamınızın kalitesini düşürür ve böylece maliyetiniz artmış olur. Kısacası instagram reklam verme ücretleri, birbirine bağlı olan faktörlerin işleyişiyle oluşur.

Artık instagram reklam verme ücretleri hakkında gereken bilgilere ulaştınız. Instagram reklamlarından başarı elde edip satışlarınızı artırmak ya da hizmetlerinizin satışını yükseltmek için profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlayabilir ve yüksek kalite puanlı reklamlara sahip olabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply