Skip to main content
SEO

KPI Nedir? Dijital Pazarlamada Önemli KPI’lar Nelerdir?

By 25 Aralık 2021Ocak 2nd, 2022No Comments

KPI nedir? KPI, Key Performance Indicator kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu açılımın Türkçe karşılığı ise anahtar performans göstergesidir. Bu yazımızda sizlerle KPI nedir sorusunun cevabını paylaşmakla birlikte SEO KPI ve dijital pazarlama KPI konuları hakkında da detaylı bilgiler sağlıyor olacağız. Haydi öyleyse ilk olarak KPI nedir sorusu ile başlayalım.

Her şirketin, işletmenin veya kurumun pazarda yerini almasına yardımcı olacak bir dizi hedefi bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi bu hedefler organizasyonun var oluş amacını şekillendirir. KPI da işletmenin mevcut değerini ve konumunu gösteren bir tanımdır. Bu ölçüm işletmenin performansı hakkında birçok ipucu verir. Yazımıza başlamadan önce çevrimiçi pazarlama kampanyalarınızın en doğru KPI’lar üzerinden ölçülmeleri ve bu ölçümlerin kampanyanızı iyileştirecek veriler sağlaması için bir SEO Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Şimdi, söz vermiş olduğumuz gibi KPI nedir sorusunu daha detaylı bir şekilde incelemeye ne dersiniz?

KPI Nedir?

KPI Nedir?

KPI Nedir?

Her sektörün KPI tanımları farklı olmalıdır. Çünkü sektörlerin kendilerine özgü dinamikleri farklılık göstermektedir. Örneğin aynı şirketin muhasebe ve pazarlama departmanlarını ele alalım. Hedefleri farklı olan bu departmanların performans ölçümleri de doğal olarak birbirlerinden farklı olacaktır. Bu sebeple KPI hedefe göre bir performans ölçümü sağladığı için her sektöre özel olarak ayrı ayrı tanımlanmalıdır.

Anlaşılacağı üzere KPI son derece kritik bir öneme sahiptir. Bu yüzden de KPI’ların doğru tespiti bu noktada hayati bir önem taşımaktadır. Bu hem çalışanlarınızın hem de kampanyalarınızın performansını doğru KPI ile geliştirmenize olanak sağlar. KPI’yı bir gelişim unsuru olarak değerlendirmek stratejik hedeflerinize ulaşabilmenizde son derece faydalı olacaktır. Peki KPI ne gibi konularda işletmelere ve organizasyonlara yardımcı olabilmektedir? Bu faydaları şu şekilde sıralayabilmek mümkündür:

 • Öncelikle KPI doğru belirlendiğinde çalışanların ve dolayısıyla pazarlama faaliyetlerinizin sürekli gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.
 • KPI sayesinde çalışanların sürekli çalışmak yerine üretken olmaya odaklanmaları ve yerinde saymamaları sağlanabilir.
 • Ayrıca iş sürecinin başlangıç noktalarından sonuna kadar doğrulanabilir ölçümleri sağlama konusunda da oldukça kıymetlidirler.
 • KPI, uzun süreler boyunca aynı işi yapan çalışanlar için önemli bir motivasyon kaynağı da olabilir. Peki neden? Uzun süredir aynı iş ile uğraşan personellerin bir süre sonra kendilerini yetersiz ve işe yaramaz hissedebilmeleri yaygın olarak rastlanan bir durumdur. Bu noktada KPI’yı iyi olan bir çalışan yaptığı işin şirketi için yeterli olduğuna ikna olacaktır.
 • Son olarak ekip çalışması gerektiren iş süreçlerinde çalışanların disiplininin ve iş sürecinin başarısının yöneticiler tarafından adım adım takip edilmesini de sağlar.
 • KPI hem bireysel ve ekip ölçeğinde başarıyı ölçmeyi ve raporlamayı mümkün kılar.

Dijital Pazarlama KPI Nedir?

Peki dijital pazarlama KPI nedir? KPI işletmenizin performansının ve pazarlama faaliyetlerinin bazı yönlerini ölçmek için kullanabileceğiniz ölçüm metodudur. KPI’lar çalışan performansından satışa kadar işinizin herhangi bir bölümüyle ilgili olabilir. Bu bağlamda dijital pazarlama KPI da işletmenizin dijital pazarlama faaliyetlerindeki performansını ölçmeye odaklanan bir ölçüm metodudur. Dijital pazarlama KPI’ları dijital pazarlama stratejinize doğrudan bağlı ölçümlerdir. Bu KPI verileri birçok farklı çevrimiçi kanaldan ve araçtan sağlanabilir. Söz konusu KPI’ları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Müşteri adayı oluşturma KPI’ları
 • Marka bilinirliği KPI’ları
 • Satış büyümesi KPI’ları
 • SEO KPI’ları

KPI’larınızı Neden İzlemeniz Gerekiyor?

KPI'larınızı Neden İzlemeniz Gerekiyor?

KPI’larınızı Neden İzlemeniz Gerekiyor?

KPI’larınızı izlemek için en önemli sebebiniz pazarlama performansınız hakkında daha iyi bir fikre sahip olmaktır. Bu, pazarlama hedeflerinize ulaşma konusunda size çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Hangi stratejilerin ve hamlelerin işe yarayıp yaramadığını net bir şekilde görebilmek için dijital pazarlama ölçümlerinizi izlemeniz gerekir. Medya stratejiniz kâr sağlıyor olabilir. Ancak bu başarının nereden geldiğine dair hiçbir fikriniz yoksa pazarlama bütçenizi nereye yatıracağınızı da asla bilemezsiniz.

Günümüzde internet üzerindeki neredeyse her şey izlenebilir. Bu nedenle ödeme yapan müşterilerinizin tam olarak nereden geldiğini, olası satış başına maliyetinizi, edinme başına maliyetinizi ve hangi dijital pazarlama çabalarının en iyi sonucu verdiğini tespit edebilmek son derece kolaydır. Sonuç olarak bu ölçümlerden edineceğiniz bilgi sayesinde stratejinizin kâr getirmeyen kısımlarını bırakarak daha kârlı olanların daha da verimli çalışmasını sağlamaya odaklanabilirsiniz.

Ölçmezsen, bilemezsin.

Dijital Pazarlama İçin KPI’larınızı Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Dijital Pazarlama İçin KPI'larınızı Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Dijital Pazarlama İçin KPI’larınızı Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Çeşitli dijital pazarlama KPI’larını takip etmek pazarlama ekibinizin sağlıklı kararlar alabilmeleri için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlayacaktır. Fakat özellikle birkaç farklı kanalda pazarlama yapıyorsanız bu bilgileri güncel tutmak çok daha fazla çaba gerektirecektir. Bu bağlamda bu çalışmalarınızda size yardımcı olabilmesi için dijital pazarlama raporlama yazılımlarını kullanabilirsiniz. Peki dijital pazarlama raporlama araçları ile dijital pazarlama KPI’larınızı nasıl takip edebilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmeniz gereklidir:

 • İlk olarak pazarlama platformlarınızı bağlayın. (Analytics, CRM vb)
 • SEO KPI’larınızı, PPC ölçümlerinizi, e-posta pazarlama KPI’larınızı, sosyal medya ölçümlerinizi ve daha fazlasını izleyebilmek için bir dizi rapor şablonu arasından seçiminizi gerçekleştirin.
 • Araç en önemli KPI’larınızı otomatik bir KPI panosunda sizin için toplayacaktır. Böylece en güncel metrikleri istediğiniz zaman görebilirsiniz.

Pazarlama KPI’ları

İzlediğiniz belirli KPI kombinasyonları, işinizde ve dijital pazarlama kampanyalarınızda tam olarak hangi kanalları hedeflediğinizle doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda çevrimiçi olarak iş yapan çoğu şirket için birkaç kategori geçerlidir. Çoğu şirketin yararlanacağı bazı genel pazarlama ölçütleri ve KPI’lar da bulunmaktadır. Bu dijital pazarlama KPI’larını şu şekilde sıralayabilmek mümkündür:

 • Ömür boyu müşteri değeri
 • Müşteri Edinme Maliyeti
 • Yatırımın geri dönüşü
 • Dönüşüm oranları
 • Müşteri kayıp oranı (Churn)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) KPI’ları

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) KPI'ları

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) KPI’ları

SEO KPI’larını birkaç başlık altında inceleyebilmek mümkündür. SEO KPI’ları başlığı altında incelenen ilk kategori arama trafiğidir. Peki arama trafiği ölçümleri neleri kapsar? Bunlar arasında organik trafik, toplam ziyaretçiler, web sitesi ziyaretçileri, benzersiz ziyaretçiler, trafik kaynakları ve oturum başına sayfa görüntüleme süreleri en önemlileridir. Bunların yanı sıra web sitenizde yer alan en iyi sayfalar ile Google ve diğer arama motorları üzerinden gelen trafikle ilgili diğer çeşitli KPI’ları da içerir.

Bir diğer önemli SEO KPI anahtar kelime sıralamasıdır. Anahtar Kelime Sıralaması, web sitenizde yer alan en değerli anahtar kelimeler ve anahtar kelime öbeklerinin nerede sıralandığını gösterir. Bu SEO KPI, SEO çalışmalarınızda neyin işe yarayıp yaramadığını daha net bir şekilde anlayabilmek adına zaman içinde sıralamadaki değişiklikleri takip edebilme konusunda son derece faydalıdır.

Geri bağlantılar da en önemli SEO KPI’lardan birisidir. Geri bağlantılar, bildiğiniz gibi arama motoru optimizasyonunda da son derece önemli bir faktördür. Bu sayede başka kaç sitenin sizin sitenize bağlantı verdiğini izleyebilirsiniz. Bu SEO KPI verilerini arama trafiği KPI’ları ile birleştirildiğiniz zaman söz konusu bağlantıların sıralamalarınızı ve trafiğinizi nasıl etkilediğini değerlendirebilirsiniz.

Önemli SEO KPI’lar arasında son olarak hemen çıkma oranlarını inceleyeceğiz. Hemen çıkma, bir ziyaretçinin web sitenizdeki bir sayfaya gelip sayfayı hemen terk etmesini ifade eden bir terimdir. Bounce Rate SEO KPI’yı izlemek, ziyaretçilerinizin web sitenizde daha uzun sürelerde vakit geçirmelerini sağlayabilmek açısında sizlere önemli veriler sağlayabilir. Bu verileri analiz etmek açılış sayfalarınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal medya KPI’ları

En önemli sosyal medya KPI’ları arasında beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar ilk sırada yer almaktadır. Beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar sosyal medya platformlarının can damarlarıdır. Hedeflediğiniz kanallardan biri sosyal medyaysa bu KPI’lar size bu platformlar üzerinde ne kadar görünürlük elde ettiğinizi gösterecektir. Bu konu dahilinde yer alan bir diğer önemli KPI ise takipçi büyüme oranıdır. Her işletmenin yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için sürekli olarak yeni takipçi akışına ihtiyacı vardır. Takipçi büyüme oranı da belirli bir süre boyunca büyüme oranını ölçerek bu akışı sağlayabilme konusunda ne kadar başarılı olabildiğinizi görebilmenizi sağlar.

Sosyal medya trafiği de önemli KPI’lar arasında yer almaktadır. Sosyal medya trafik metrikleri, SEO trafiğiyle benzer metrikleri kapsamaktadır. Ancak bu metrikte veriler özellikle sosyal medya platformlarından sağlanmaktadır. Bu ölçümde her kanal için belirli numaraların yanı sıra tüm kanallar için genel KPI’larınızı da takip edebilirsiniz. Son önemli sosyal medya KPI da sosyal medya dönüşümleridir. Bu KPI sosyal medya trafiği gibi her bir kanalın sonuçlarını takip edebilmenize olanak tanır. Aynı zamanda bu KPI ile genel dönüşümleri de takip edebilirsiniz.

Ücretli reklamcılık (PPC) KPI’ları

Ücretli reklamcılık KPI’ları arasında tıklama başına maliyet ilk sırada yer almaktadır. Ücretli reklam kullanıyorsanız bu, izlemeniz gereken en temel KPI’lardan biridir. Bir diğer ücretli reklamcılık KPI da tıklama oranlarıdır. Tıklama oranı web sitenize daha fazla trafik çekebilmek için ödeme yaptığınız reklam kampanyalarında izlemeniz gereken bir diğer temel KPI’dır. Daha iyi bir tıklama oranı yalnızca size daha fazla trafik getirmekle kalmayacaktır. Bu aynı zamanda bazı reklam ağlarında tıklama başına maliyetinizi düşürmenize de önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Kalite puanı da bir diğer önemli ücretli reklamcılık KPI’larından birisidir. Kalite puanı, reklam ağlarının tıklama başına maliyetinizi belirlemek için kullandıkları faktörlerden birisidir. Daha iyi tıklanma oranlarına sahip daha alakalı bir reklam genellikle daha yüksek bir kalite puanına da sahip olacaktır. Bu durum da tıklama başına maliyetinizin daha düşük seviyelere gerilemesini sağlayacaktır.

E-posta Pazarlama KPI’ları

E-posta pazarlaması için kayıt oranı son derece önemli bir KPI olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu KPI bir haber bülteni, teknik inceleme, vaka çalışması veya başka bir teşvik sunma durumlarında sitenizi ziyaret edenlerin kaçının e-posta listenize kaydolduğunu ölçmeye ve izlemeye yarar. Açık oran KPI da e-posta listenizdeki kişilerin kaçının e-posta mesajlarınızı açtığını gösterir. Bu KPI, konu satırlarınızın ne kadar etkili olduğunun harika bir göstergesidir. Birçok e-posta pazarlama yönteminde web sitelerinde bulunan ürünler veya hizmetlerle alakalı sayfalara bağlantılar veya farklı türde e-posta ekleri dahil edilebilmektedir. Tıklama oranı KPI sayesinde bu bağlantılarla olan etkileşimi ölçebilir ve takip edebilirsiniz.

E-posta hemen çıkma oranı web sitesi trafiğinden biraz farklı işlemektedir. Geri dönen bir e-posta, teslim edilemeyen bir e-postayı ifade eder. E-posta hemen çıkma KPI ölçümleri sayesinde de bu tür e-postalarınıza ait verileri kolayca takip edebilirsiniz. Müşterilerinize göndermiş olduğunuz her e-postada bir abonelikten çıkma bağlantısı da bulunmaktadır. Abonelikten çıkma KPI da tam olarak bu bağlantılara tıklayan abonelerinizi izleyerek abonelikten çıkma sayısını ölçer. Böylece hangi tür mesajların en etkili olduğunu ve hangi türlerin daha fazla abonelikten ayrılmaya yol açtığını analiz edebilme imkanına da sahip olursunuz.

Dijital Pazarlama KPI’larını Belirleme

Her sektör için doğru dijital pazarlama KPI’ları aynı değildir. Bir şirketin izlemesi gereken en iyi dijital pazarlama KPI’ları bir diğeri için aynı değere sahip olmayabilir. İşletmeniz için en doğru KPI’ları seçmek için ilk olarak öznel hedeflerinize bakmanız gerekmektedir. Daha sonra da geriye yönelik araştırmalar yaparak bu hedeflerinizle uyan doğru dijital pazarlama KPI’larını belirleyebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse müşteri adayı takibinizi tamamen telefon üzerinden veya yüz yüze gerçekleştiriyorsanız içerik pazarlama KPI’larını takip etmeniz gerekmeyecektir. Peki izlemeniz gereken en değerli dijital pazarlama KPI’larını nasıl belirleyebilirsiniz. Her şeyden önce belirleyeceğiniz KPI’lar SMART adı verilen bir kriterler bütününü karşılıyor olmalıdır. SMART, önemli dijital pazarlama KPI kriterlerinin baş harflerinden oluşan bir terimdir.  Şimdi bu terim dahilindeki kriterleri karşılayan dijital pazarlama KPI’larının neler olduklarını inceleyeceğiz. Ama önce SMART teriminin hangi kriterleri ifade ettiğini de açıklayalım. Bu terim dahilinde yer alan kriterleri şu şekilde sıralayabilmek mümkündür:

 • Specific (Özel)
 • Measurable (Ölçülebilir)
 • Achievable (Başarılabilir)
 • Relevant (Alakalı)
 • Timely (Zamanında)

Dijital Pazarlamada Önemli KPI’lar Nelerdir?

 • E-posta açılma oranı
 • İletilme oranı
 • Liste büyüklüğü
 • Oturum süresi
 • Sayfa scroll oranları
 • Tıklama başına maliyet
 • Edinme başına maliyet
 • Tıklama oranı
 • Inbound (Geri bağlantı)
 • Aylık web sitesi trafiği
 • Bounce rate (Hemen çıkma oranı)
 • Sıralama değişimleri
 • İndirmeler ve Opt-Inler
 • Görüntülenme ve tıklanma sayısı
 • Dönüşüm başı maliyet
 • Gösterim kayıpları
 • Tıklanma ve paylaşılma

Neyi Ölçmelisiniz?

Web sitesi trafiği, e-ticaret metrikleri, müşteri kaybı, edinme başına maliyet veya organik arama gibi tüm önemli KPI’ları izlemek son derece kolaydır. Ancak değerli metrikleri izlemek ne kadar önemliyse değeri olmayan metrikleri izlemek de bir o kadar zaman ve odak kaybına neden olacaktır. Bu bağlamda hangi KPI’ları ölçeceğinize karar verirken dikkat göstermeniz gereken önemli bir husus bulunuyor. Takip edeceğiniz KPI’lardan elde edeceğiniz verilerin, karlılığınızı iyileştirmenin yollarına ilişkin yararlı bilgiler sağlayıp sağlamayacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Ölçmemeniz Gerekenler

İzleyeceğiniz dijital pazarlama KPI’ları, üzerinde işlem yapabileceğiniz veya etkileyebileceğiniz bir şey değilse büyük olasılıkla boş bir metriktir. Bu nedenle izlemeye değmez. Örnek vermek gerekirse Facebook beğenileriniz veya Twitter takipçileriniz gibi metrikleri takip etmek isteyebilirsiniz. Ancak şu anda daha fazla beğeni veya takipçi kazanma hedefine yönelik bir sosyal medya kampanyası yapmıyorsanız bu metrikleri takip etmek size zaman kaybından başka bir şey sağlamayacaktır.

Kanala Özel KPI’lar Nasıl Ayarlanır?

Kanala Özel KPI'lar Nasıl Ayarlanır?

Kanala Özel KPI’lar Nasıl Ayarlanır?

Dijital pazarlama KPI’ları kanaldan kanala farklı öneme ve değere sahip olabilmektedirler. Bu sebeple izleyeceğiniz dijital pazarlama KPI’larını pazarlama kampanyanızı yürüteceğiniz kanala özel olarak ayarlamanız gerekmektedir. Haydi şimdi bu durumu bir örnek üzerinden açıklayalım. Mesela sosyal medya kanalları üzerinden yürüteceğiniz kampanyalar için öncü göstergeleriniz takipçi sayısı olacaktır. Bu bağlamda takip etmeniz gereken en önemli KPI’lar ise sosyal medya hesabınız üzerinden web sitenize çekilen trafik, etkileşim oranları ve temel olarak da bu verilere ait dönüşüm oranlarıdır.

Bu bağlamda vurgulanmak istenen asıl kritik nokta dijital pazarlama KPI’larının farklı kanallara göre farklı değerlere sahip olmalarıdır. E-posta listenizden veya SEO optimizasyonu gerçekleştirdiğiniz içeriklerinizden kar etme hedefiyle ayarlamış olduğunuz KPI’lardan yüksek verim aldığınızı varsayalım. Bu durumda kullanmış olduğunuz KPI’ların aynı verimi sosyal medya kanallarının karınıza etkisini ölçerken göstermesini beklemek pek de gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.