Skip to main content

Küçük işletmeler için sosyal medya planlaması nasıl yapılır? Detaylar neler? İşte tüm detaylar burada. Sayfanızı sosyal medyada öne çıkaracak ipuçlar ile rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Dahası için uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Bir planla başlayın

Küçük işletmeler için sosyal medya sayfaları oluştururken mutlaka bir planla başlayın. Sayfanız içerisindeki tüm detayları önceden planlayın. Tasarımı ve özellikle içerikleri planlı bir düzen içerisinde oluşturun. Böylece daha düzenli ve estetikli bir sayfaya sahip olursunuz. Plan oluşturmak için acele etmenize gerek yok. İçeriklerinizi doğru bir şekilde tasarlamak için üzerinde düşünmelisiniz. Özellikle alakalı ve hedef kitlenize uyacak içerikler oluşturmalısınız. Ayrıca özel günleri de unutmayın. Tüm faktörleri göz önünde bulundurarak, içerik ve tasarım planınızı oluşturun. Plansız ilerleyen bir sayfa, karmaşık ve düzensiz olur. Bu da takipçi kaybına ve sayfanın gerilemesine neden olabilir.

Bir planla başlayın

Bir planla başlayın

Hangi platformların size uygun olduğuna karar verin

Küçük işletmeler için sosyal medya sayfaları oluştururken, doğru platformu seçtiğinizden emin olun. Tüm sosyal medya mecraları, alanınız için gerekli olmayabilir. Veya, ulaşmak istediğiniz hedef kitle hepsinde olmayabilir. Bunun için doğru bir sosyal medya araştırması yapmalısınız. Hangi mecraların sizin için en uygun olacağını analiz edin. Özellikle hedef kitlenizin bulunduğu alanlara yönelin. Ayrıca içeriklerinizi en iyi şekilde sunabileceğiniz alanları da keşfedin. Kısaca size tam anlamıyla uyacak platformlara odaklanın ve verim alamayacağınız sosyal medya platformlarında vakit kaybetmeyin.

Kitlenizi tanıyın

Hedef kitle çalışması, küçük işletmeler için sosyal medya ipuçları içerisinde en kritik olan noktadır. Kitlenizi tanımadan, tam anlamıyla doğru içerikler oluşturamazsınız. İlk etapta, sayfanızla alakalı olan kitleyi bulmalısınız. Bu konuda nereden başlayacağınızı henüz bilmiyorsanız, rakiplerinizi araştırabilirsiniz. Hedef kitlenizi tanıyarak onların nelerden hoşlanabileceğini de öğrenmiş olursunuz. İçeriklerinizi çok daha doğru planlarsınız. Ayrıca, kitlenizi tanıyarak onların dilinden konuşmuş olursunuz. Bunun gibi daha birçok faydası olan hedef kitle analizi ile, sayfanızı daha başarılı bir şekilde geliştirin.

Kitlenizi genişletin

Kitlenizi büyüterek, küçük işletmeler için sosyal medya planlamanızı güçlendirin. Hedef kitlenizi tanıdıktan sonra onları kazanmanın yolları bulun. Onlara hitap eden ve harekete geçiren içerikler oluşturarak, kitlenizi büyütün. İçerik planınızı güncel durumlara göre şekillendirerek, daha fazla kitleyi sayfanıza çekmeyi deneyin. Örneğin, özel günlerde farklı içerikler çıkarın. Veya farkındalık oluşturan içerikler paylaşın. Bu şekilde dikkatleri sayfanıza çekerek daha çok kitleye ulaşırsınız.

İlgili Makale: Turizm Sektöründe Sosyal Medyanın Rolü

İlişkiler kurun

Küçük işletmeler için sosyal medya planlaması yaparken takipçilerinizle iletişim kurmayı unutmayın. Onları kendinize iyice bağladığınızdan emin olmalısınız. Bunun için içerikleriniz aracılığıyla takipçilerinizle iletişim kurmaya çalışın. Onlara sorular yönelterek, kullanıcıların fikirlerini almaya çalışın. Ayrıca story paylaşımlarınızda anket veya soru-cevap etiketlerini kullanarak etkileşimi arttırın. Takipçilerinizle düzenli bir iletişim kurmanın pek çok önemli nedeni vardır. Bunlardan biri, akışta görünmeyi kolaylaştırmak. Instagram algoritması sayfanızı, en sık etkileşim içerisinde olduğunuz kullanıcılara gösterir. İletişim ve karşılıklı etkileşimi az olan sayfaların akışında sayfanız gözükmez. Bu nedenle iletişim sağlamak oldukça önemlidir. Ayrıca, takipçilerinizle aranızı yakın tutar. Tüm bunlar hesaba katıldığında, iletişim konusunda zayıf kalan bir sayfa her açıdan gerileyebilir.

İlişkiler kurun

İlişkiler kurun

Trendlere dikkat edin

Trendleri takip etmek, küçük işletmeler için sosyal medya çalışmasında basit bir ipucudur. Tüm güncel trendleri sosyal medya hesaplarından takip etmek artık çok kolay. Alanınızla ilgili trendlere yakından bakmalısınız. Ayrıca sürekli güncel olanları araştırmalısınız. Keşfettiğiniz trendleri de sayfanızda doğru bir şekilde paylaşmalısınız. İçeriklerinizle alakalı olacak şekilde trendleri, yaratıcı ve ilgi çekici bir yöntemle paylaşın. Trendler, sayfanıza takipçi de çeker. Özellikle o trende ait hashtag’ler kullanırsanız bu işlem kolaylaşır. Etkileşim oranlarınızın ve bilinirliğinizin artmasına neden olabilir. Kısaca trendler sayfanızı kolayca geliştiren bir araçtır. Fakat doğru ve ilgi çekici olduğunuzdan emin olun. Son olarak daima trendlerde kendi imzanızı atın. Yaratıcı bakış açılarınızla insanların sizden bahsetmesini sağlayın.

Sosyal ticaretle eşyalarını sat

Satış yapmak, küçük işletmeler için sosyal medya planlaması bir opsiyon olabilir. Sosyal medya platformlarının bazılarında satış yapabiliyoruz. Facebook ve Instagram’da online mağazalar aracılığıyla ürünlerinizi satışa kolayca çıkarabilirsiniz. Ayrıca, bu mağazalar sayesinde sayfanıza daha çok kullanıcı çekersiniz. Özellikle marka bilinirliğiniz için oldukça faydalıdır. Hangi ürünlerin en çok satış yaptığını öğrenmek için çeşitli araçlardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede daha doğru adımlar atarsınız. Son olarak ürünlerinize koyacağınız başlık ve açıklamaların da birer SEO olduğunu hatırlatalım. Yani, anahtar kelimelerinizi bu noktada doğru ve alakalı seçmelisiniz. Böylece sayfanız daha kolay öne çıkmış olur.

Formatlarınızı karıştırın

İçerik formatlarınızı karıştırarak, küçük işletmeler için sosyal medya planlaması yapabilirsiniz. Bu sayede A/B testleri de yapmış olursunuz. Örneğin, statik görsel paylaşımlarının yanı sıra videolu veya GIF içerikleri de yerleştirebilirsiniz. Bu sayede en çok hangi tür içeriğin etkileşim çektiğini de test etmiş olursunuz. Hedef kitlenizi deneyerek daha emin adımlarla ilerleyin. Ayrıca içerik yazılarınızı da değiştirin. Çeşitli yazı dillerini deneyerek hangisinin kitlenize en çok hitap ettiğini öğrenin.

Nicelikten çok kaliteye odaklanın

Takipçi sayısı, küçük işletmeler için sosyal medya kriteri olmamalıdır. En azından temelde böyle bir hedefiniz olmasın. Önemli olan sayı değil, değerdir. Binlerce takipçiye sahip olursunuz, fakat içeriklerinize gelen etkileşim oranı bunun dörtte biri kadardır. Bu noktada takipçilerinizde seçici olun. Sayfanızla ilgilenen ve merak eden kişilere yoğunlaşın. Takipçi sayısı artsın diye alakasız sayfalara yönelerek zaman kaybetmeyin.

Doğru araçları kullanın

Küçük işletmeler için sosyal medya analizi yaparken, doğru ve ilgili araçları kullanın. Özellikle tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan ve analizlerini eksiksizce tamamlayan uygulamalar tercih edin. Tüm sosyal medya araçları aynı değildir bu nedenle doğru bir şekilde araştırmalısınız. Özellikle içerik planlamasına sahip uygulamalar tercih etmenizde fayda var. Bu sayede daha planlı ve doğru çalışmalar yapmış olursunuz.

Doğru araçları kullanın

Doğru araçları kullanın

Performansınızı takip edin ve iyileştirin

Sayfa analizi ile küçük işletmeler için sosyal medya planlaması yapın. Tüm içerik planlaması tamamlandıktan sonra, verimi ölçün. İçeriklerinizin ne kadar verimli olduğunu analizlerle ölçün. Tüm paylaşımlarınızın ardından sayfanıza gelen etkileşim ve erişim oranlarını öğrenin. Bu sayede en çok ve en az hangi içeriğin sonuç verdiğini görmüş olursunuz ve bir sonraki dönemde bu sonuçlara göre hareket edersiniz. Analizlerinizi mutlaka her ay sonu yapmalısınız. Bu sayede daha net ve kesin sonuçlar elde edersiniz. Ayrıca olası hatalardan da sayfanızı korumuş olursunuz.

Küçük işletmeler için sosyal medya ipuçlarını verdiğimiz bu yazımızda artık tüm ince detayları öğrendiniz. Geriye bir tek alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmak kalır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply