Skip to main content

Bu yazımızda kurumsal SEO nedir, teknikleri nelerdir ve geleneksel SEO hizmetiyle arasındaki farklar nelerdir gibi konulardan bahsedeceğiz. Sitenizi hızla büyütmek ve sıralamalarınızı yükseltmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Özellikle bu alanda başarılı bir SEO Ajansı ile çalışarak, kurumsal sitenizi hızla büyütmenizi öneririz.

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO, şirketlerin arama motorunda kolayca bulunabilmesini sağlayan bir çalışmadır. Bildiğiniz SEO çalışmalarından biraz farklıdır. Genelde kurumsal siteler için kullanılan bu çalışma, son derece teknik bir yapıya sahiptir. Öte yandan bu çalışma sayesinde, birden fazla alt başlık kullanabilirsiniz. Böylece firmaların tanıtımı daha hızlı gerçekleşir. Aynı zamanda bütün arama motorları tarafından desteklenen bu hizmet, sitelerin trafiğini ve kalitesini de arttırır. Bu sebeplerden ötürü, kurumsal siteler için son derece önemlidir.

 

"<yoastmark

Kurumsal SEO Hizmeti Neden Önemlidir?

Başarılı bir kurumsal SEO danışmanlığı ile sitenizin kalitesi ve dönüşümü artar. Aynı zamanda, şirketler için hızlı ve düşük maliyetli bir tanıtım yoludur. Düşük maliyetli olmasının sebebi, reklam çalışmalarından daha az bir bütçeyle, daha çok dönüşüm oranı sağlıyor olmasıdır. Ayrıca kurumsal siteniz bu alanda başarılı oldukça, satış hacmi de artacaktır. Böylece rakip firmaların önüne geçmeniz kolaylaşacak. Öte yandan markanız yeniyse, bu yöntemle hızla bilinirlik elde edebilir ve kalitenizi yükseltebilirsiniz. Sonuç olarak, bu çalışma ile, hedef kitlenize hızla ulaşarak arama sonuçlarının ön sıralarında yerinizi alabilirsiniz.

Şirketler İçin SEO’yu Benzersiz Yapan Nedir?

Kurumsal SEO çabalarını uygulama stratejisi konusunda küçük şirketler ile daha büyük çaplı kurumsal şirketler arasında ciddi bir fark vardır. Büyük bir işletme sahibiyseniz ya da büyük bir işletme için çalışıyorsanız ihtiyaçlarınız, bir başlangıç markasından fazlasıyla farklıdır. Kurumsal düzeyde yer alan kuruluşlar; yüzlerce çalışanı, binlerce sayfası ve öğesi olan büyük web siteleri ve aynı ölçüde hedef kitleleri olan köklü marka bilinirliğine sahip şirketlerdir.

Bazı profesyonel pazarlama uzmanları, küçük ve gelişmekte olan şirketlerin çevrimiçi bir tehdit oluşturmadığını varsayıyor. Ancak bir şirket dijital varlıklarını artırdıkça zorluklar da aynı oranda artmaktadır. Kurumsal bir web sitesi, çok sayıda sayfa sayısına sahip olduğu için mevcut tüketicilerini ve ziyaretçilerini çok çeşitli hizmet ve içerik türüne yönlendirir. Dolayısıyla bunu başarılı bir şekilde yapabilmesi ve kullanıcıları için görünür olabilmesi için SEO en kritik unsurdur. Bir arama motoru araması ile kullanıcı, her şeyi nasıl anlamlandırabilir? Ancak şirket, büyüdükçe web sitesi içeriğini optimize etmek için gerekli bilgileri ve proje yönetimini sağlayan sağlam bir SEO ekibine sahipse bu gerçekleşebilir.

Kurumsal SEO Çalışmasının Zorlukları Nelerdir?

Kurumsal SEO hizmeti, şirketiniz için oldukça faydalı olabilir, ancak bir o kadar da zorlukları var diyebiliriz. Bu çalışma son derece kapsamlı ve detaylı bir işlemdir. Bu nedenle alanında uzman bir ekiple çalışmanızı öneririz. Yani, sitenizde uygulamak isteyeceğiniz en ufak bir değişiklik, bütün SEO ekibinin siteyi güncellemesi anlamına gelir. Bu bahsettiğimiz faktörler küçük siteler için elzem değildir, ancak büyük işletmelerin dikkat etmesi gereken konulardır. Öte yandan çalışırken daima güncel kalmanız gerekir. Karşılaşacağınız sorunları hızla tespit edip çözmelisiniz. Aksi takdirde, rakip firmalar sıralamada sizi geçebilir.

1. Takımlar Arası İşbirliği ve Kurumsal Ortamlar

Kurumsal SEO danışmanlığı oldukça teknik ve kapsamlı bir çalışma, bu nedenle mutlaka bir ekibe ihtiyacınız olacak. Bu alanda daha başarılı ve emin adımlar atabilmek için diğer ekiplerle irtibat halinde olmanızda fayda var. Çeşitli kurumsal ortamları tanımak ve ortak paydada buluşmak, kendi şirketiniz için oldukça faydalı olacaktır. Bu yöntem sizi, hata yapmaktan koruyacaktır. Başarılı ve emin adımlar atabilmeniz için, ekip çalışması sırasında bunları mutlaka göz önünde bulundurun.

Takımlar Arası İşbirliği ve Kurumsal Ortamlar

Takımlar Arası İşbirliği ve Kurumsal Ortamlar

2. Satın Alma ve Önceliklendirme

Kurumsal SEO fiyatları, şirketiniz için harcayacağınız en verimli bütçelerden biri olacaktır. Yukarıda da bahsettiğim gibi, bir ekibe ihtiyacınız olacak. Bu ekip her an her şeyle ilgilenecek ve oluşacak sorunların üstesinden gelecektir. Ancak bu bütçeyi çalışma sırasında mantıklı kullanmalısınız. Hedeflerinizi bir öncelik sırasına koymanız gerekir. Ne istediğinizi iyi analiz edin ve o şekilde ilerleyin. Eğer büyük bir şirketseniz, bu alanda hata payı sizin için daha düşüktür. Bu nedenle adımlarınızı dikkatli atın.

3. Taranabilirlik ve Dizine Eklenebilirlik

Özellikle kurumsal SEO hizmeti sırasında sitenizi mutlaka güncel tutun. Sahip olduğunuz sayfa sayısı ve içeriğiniz daima hazır durumda olmalı. Yani hatalardan arınmış olmalı. Arama motorları sitenizi tararken bu yöntem, işlevini yerine getirmeli bu nedenle sitenizi daima sağlıklı tutmalısınız. Sitenizin boyutu ufaksa, yani az sayfaya sahipse, oluşan sorunlar hızla çözülür. Ancak siteniz büyük ve kalabalıksa bu durum biraz zorlayabilir. Ayrıca eğer bu alanda oluşan sorunlar çözülmezse arama sonuçlarındaki sıralamanız düşebilir.

4. Eski Site Sorunları

Sitenizde kurumsal SEO varken bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hatalar önceden bildiğiniz SEO hataları olabilir. Ancak bilmeniz gereken bir durum var, burada yapacağınız işlemler, normal SEO çalışmalarında kullanacağınız çözümlerden çok daha farklı olabilir. Bilindik SEO’dan farklı olan kurumsal SEO sorunlarına karşı daima, gelişmiş bir şekilde hazırlıklı durmanız lazım. Ayrıca bu sorunları oluştuğu an tespit edip çözmeniz çok önemli. Eğer ekibinizle kısa sürede problemleri çözemezseniz, rakipleriniz sizi hızlıca geçer.

5. Birden Çok Konum, Site veya Alt Alan Adı

Basit SEO’dan farklı olan kurumsal SEO danışmanlığı, daha kapsamlı bir yapıya sahip. Bu alanda çoğu zaman normal SEO çalışmalarında karşılaşmadığınız sorunlar veya teknik yapılarla yüzleşebilirsiniz. Bu çalışmayla birçok alan adı, site yapısı ve konumuyla ilgilenebilirsiniz. Her biri için ayrı ayarlamalar ve teknik ekiplere ihtiyacınız olabilir. Alan genişledikçe teknik detaylar da artar. Bu nedenle yapacağınız çalışmaların önemi de aynı oranda artacaktır.

6. Geleneksel Düzeltmeler Her Zaman Çalışmaz

Kurumsal SEO danışmanlığı sırasında birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları, her seferinde bildiğiniz yöntemlerle çözemeyebilirsiniz. Bu durumda, teknik ekibinizle beraber olası sorunlara karşı yeni çözümler üretmeniz gerekecektir. Yeni teoriler ve uygulamalarla her ihtimale karşı hazırlıklı olmanız sizin için avantajlı olacaktır. Tabii ki de bilinen yöntemleri çöpe atmayın, ancak bahsettiğimiz çalışma daha gelişmiş bir yapıya sahip olduğu için, ona her şekilde ayak uydurmamız gerekir.

7. Şablonları Optimize Etme

Şablonların kolayca optimize edilmesi kurumsal SEO için son derece önemlidir. Sitenize ekleyeceğiniz her yenilikte, tekrardan meta tag veya noindex tag gibi çalışmalar yapmanız sizi yavaşlatır. Ayrıca bunlar, pratik olmayan çözümlerdir. Öte yandan, kolayca optimize edilen template’lerle çalışmanız sizi hızlandırır. Böylece rakiplerinizin sizi yakalamasına ve sıralamanızı etkilemesine izin vermemiş olursunuz.

8. Sorunları Hızla Bulma ve Düzeltme

Sıkça belirttiğimiz üzere, kurumsal SEO hizmeti sırasında, sorunları tespit etmek çok önemli. Sitenizde teknik sorunlar oluşabilir ve bunlar hızla artabilir. Yapmanız gereken bunları düzenli olarak kontrol etmek. Oluşan sorunu hemen, o an bulmak ve düzeltmek, sitenin kalitesi için son derece önemlidir. Aksi takdirde siteniz hatalarla dolar. Sonuç olarak, sitenizin kalitesi düşer ve rakipleriniz sizi rahatça geçer. Bunu önlemek için sorunlara karşı daima hazırlıklı olun.

Sorunları Hızla Bulma ve Düzeltme

Sorunları Hızla Bulma ve Düzeltme

İzlenecek Kurumsal SEO Trendleri

  • Kendi Web Siteniz İçin Bir Gereklilik Olarak SEO

Maalesef ki günümüzde hala SEO, bir zorunluluktan ziyade isteğe bağlı bir pazarlama stratejisi olarak görülmektedir. İsteğe bağlı olmayacak kadar önemli bir strateji çalışması olduğu anlaşılınca şirketler, dijital dünyada sürdükleri çabanın meyvelerini alabilmektedir.

Birçok kurumsal pazarlama uzmanı, mobil web trafiğine karşı masaüstüne odaklanmaya devam etmektedir. Ancak asıl etki, kullanıcıların siteye nasıl ulaştıklarında değil site ile nasıl etkileşimde bulunduklarındadır. Kurumsal web sitesindeki trafiğin %75’inden Google sorumludur. Ancak dönüşüm oranları; iyi bir kullanıcı deneyimi sunma, anahtar kelime kullanımları, sayfa hızı gibi faktörlere bağlı olarak yükselir ya da düşer. Dolayısıyla sayfa-içi SEO’nun bir zorunluluk olarak görülmesi ve mutlaka uygulanması gerekiri.

  • Büyüyen Bir Hareket Olarak Mobil

Günümüzde mobil uygulamalara yatırım yapmak, kurumsal şirketler için yapılacak hamledir. Mobil çözümler, yalnızca en çok kullanıcıyı hedeflemenin en etkili yolu olmakla kalmıyor, aynı zamanda mobil tabanlı ara yüzler ile mobil uyumlu ara yüzlerden çok daha etkili olmaktadır. Dolayısıyla uyumluluk sunmak yeterli değildir. Günümüzün dijital dünyasında başarılı kurumsal SEO’nun mobil kullanıcıları doğrudan hedeflemesi gerekmektedir.

  • Sonuç Olan Yere Yatırım Yapmak

Çalışan bir şeyin daha verimli çalışmasını sağlamanın en iyi yolu ne olabilir? Elbette ki etki getirecek çabalara yatırım yapmak! SEO için temel araçlara yatırım yapmak daima kazandırır. Veriler yalan söylemeyeceği için sizlerde bu verilerden yola çıkarak iyileştirme ve geliştirmelerinizi en doğru şekilde yapabilirsiniz.

İlgili Makale: Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin Yapmanız Gerekenler

  • Kurumsal İşletmeler İçin Influencer Marketing

Erişim oranınızı artırmanızın organik olarak en iyi yolu, elbette ki sosyal medyadır. Hem başarılı bir strateji hem de uygun maliyetler ile yüksek erişim sağlayabilirsiniz. Sosyal medya çatısı altında influencer ortaklıkları, günden güne daha popüler bir hale gelmektedir. Bazı kurumsal şirketler, influencer marketingi en iyi başlangıç taktiği olarak değerlendirmektedirler. Ancak büyük çaplı kurumsal şirketler için de doğru bir strateji ile daima iyi bir taktiktir. Var olan kitleyi etkilemenin yanı sıra yeni bir kitle edinilmesine kadar birçok faydası vardır.

Kurumsal SEO’da Nasıl Öne Çıkılır?

Bir işletme olarak SEO’da ilerlemeyi birkaç gün içerisinde sağlayacağınızı düşünmemelisiniz. Kesinlikle tek seferlik bir çaba olarak görmemeli, SEO stratejinizi sürdürülebilir kılmalısınız. Ne kadar zaman alırsa alsın ilerlemek, tutarlı değişiklikler ve en verimli uyumu sağlamak ile alakalıdır. Peki bu süreçte nasıl başarılı olabilir, nasıl öne çıkabilirsiniz?

  • Görüntüleri Görsel Olarak ve Alternatif Metin İle Optimize Edin

Görüntüleri optimize etmek, rekabette öne geçmenin iyi bir yoludur. Görseller, internet aramalarını kurumsal web sayfalarına bağlayan alternatif metinlerden kullanıcıların dikkatini çekmeye kadar dijital dünyada ciddi anlamda fark yaratıcı unsurlardır. Dikkat çekmek ve kullanıcıları bir alanda daha uzun süre tutmak için görselleri, stratejik bir şekilde kullanmak daha fazla dönüşüm anlamına gelmektedir.

  • Tüm İçerik Sayfaları İçin Şablon Oluşturun ve Kullanın

Hedef kitleyi, görsel tasarım ile uyarmanın bir başka yolu da açılış sayfalarında bulunan içerikleri tekdüzelikten kurtarmaktır. Yazı tipi, düzenleme, içerik uzunluğu ve genel biçime kadar her şey profesyonel bir şekilde kurumsal web sitelerinde olmalıdır. Söz konusu içerik için şablon kullanımı oldukça önemlidir.

  • Sitenizin Kullanıcı Deneyimini ve Hızını Koruyun

Yavaş yükleme yani düşük site hızı kadar hiçbir etken kurumsal web trafiğini çok yüksek oranda düşüremez.  Web sitenizin hızlı, verimli ve kullanıcı dostu olması gerekir. Aksi takdirde kullanıcılarınızın web sitenizde uzun bir süre kalabilmesi neredeyse imkansızdır. Hemen çıkma oranlarınız günden güne yükselir ve Google tetikleyicilerinin radarına girerek sıralama düşmesi yaşanır. Hatta araştırma verilerine göre de; kullanıcılar %40’ı üç saniye içinde yüklenmeyen bir siteyi terk etmektedir.

Site hızınız dijital alt yapıya bağlıysa iyileştirmeleri nasıl hızlıca finanse edeceğinize de öğrenmenizde fayda vardır. Aksi takdirde kurumsal SEO girişimlerinden gelebilecek artan olası satışlar ve nihai satışlar sonuçlarınıza yansımayacaktır.

İlgili Makale: Breadcrumb Nedir? Breadcrumb’ın SEO İçin Önemi Nedir?

  • Otomasyon İle Erişim Sürecini Basitleştirin

Bir SEO sağlayıcısının yazılımına devredilebilecek, çalışanların tamamlaması gereken önemli yetkinlikler vardır. Aynı şekilde otomatik süreçlerin site operasyonlarının belirli yönlerini çalıştırmasına izin vermek, genellikle kullanıcı deneyimi tarafında işleri hızlandırmakla birlikte olumlu algı yaratmayı da oldukça destekler.

Kurumsal SEO Fiyatları

Kurumsal SEO fiyatları hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Fiyat konusu bu alanda geniş bir yelpazeye sahip. Bu konuda belirleyeceğiniz bütçe, şirketten şirkete değişkenlik gösterir. Bu fiyatlar, şirketlerin ihtiyaçlarına göre değişir. Siteniz için belirlediğiniz hedefler doğrultusunda, aylık olarak ödeme yapabilirsiniz. Türkiye’de ortalama fiyatı 5.000 ile 15.000 tl arasındadır. Bütün faktörleri göz önünde bulundurarak, size en uygun hedefi belirleyin ve yola o şekilde başlayın.

Bu yazımızla birlikte artık, kurumsal SEO nedir ve önemi nelerdir, anlatmış olduk. Şirketiniz için son derece önemli olan bu çalışma, sizi hızla başarıya götürecektir. Hiç vakit kaybetmeden, siteniz için en uygun kurumsal SEO hizmeti almak için, profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply