Skip to main content

Bu yazımızda kurumsal SEO nedir, teknikleri nelerdir ve geleneksel SEO hizmetiyle arasındaki farklar nelerdir gibi konulardan bahsedeceğiz. Sitenizi hızla büyütmek ve sıralamalarınızı yükseltmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Özellikle bu alanda başarılı bir SEO Ajansı ile çalışarak, kurumsal sitenizi hızla büyütmenizi öneririz.

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO, şirketlerin arama motorunda kolayca bulunabilmesini sağlayan bir çalışmadır. Bildiğiniz SEO çalışmalarından biraz farklıdır. Genelde kurumsal siteler için kullanılan bu çalışma, son derece teknik bir yapıya sahiptir. Öte yandan bu çalışma sayesinde, birden fazla alt başlık kullanabilirsiniz. Böylece firmaların tanıtımı daha hızlı gerçekleşir. Aynı zamanda bütün arama motorları tarafından desteklenen bu hizmet, sitelerin trafiğini ve kalitesini de arttırır. Bu sebeplerden ötürü, kurumsal siteler için son derece önemlidir.

 

"<yoastmark

Kurumsal SEO Hizmeti Neden Önemlidir?

Başarılı bir kurumsal SEO danışmanlığı ile sitenizin kalitesi ve dönüşümü artar. Aynı zamanda, şirketler için hızlı ve düşük maliyetli bir tanıtım yoludur. Düşük maliyetli olmasının sebebi, reklam çalışmalarından daha az bir bütçeyle, daha çok dönüşüm oranı sağlıyor olmasıdır. Ayrıca kurumsal siteniz bu alanda başarılı oldukça, satış hacmi de artacaktır. Böylece rakip firmaların önüne geçmeniz kolaylaşacak. Öte yandan markanız yeniyse, bu yöntemle hızla bilinirlik elde edebilir ve kalitenizi yükseltebilirsiniz. Sonuç olarak, bu çalışma ile, hedef kitlenize hızla ulaşarak arama sonuçlarının ön sıralarında yerinizi alabilirsiniz.

Kurumsal SEO Çalışmasının Zorlukları Nelerdir?

Kurumsal SEO hizmeti, şirketiniz için oldukça faydalı olabilir, ancak bir o kadar da zorlukları var diyebiliriz. Bu çalışma son derece kapsamlı ve detaylı bir işlemdir. Bu nedenle alanında uzman bir ekiple çalışmanızı öneririz. Yani, sitenizde uygulamak isteyeceğiniz en ufak bir değişiklik, bütün SEO ekibinin siteyi güncellemesi anlamına gelir. Bu bahsettiğimiz faktörler küçük siteler için elzem değildir, ancak büyük işletmelerin dikkat etmesi gereken konulardır. Öte yandan çalışırken daima güncel kalmanız gerekir. Karşılaşacağınız sorunları hızla tespit edip çözmelisiniz. Aksi takdirde, rakip firmalar sıralamada sizi geçebilir.

1. Takımlar Arası İşbirliği ve Kurumsal Ortamlar

Kurumsal SEO danışmanlığı oldukça teknik ve kapsamlı bir çalışma, bu nedenle mutlaka bir ekibe ihtiyacınız olacak. Bu alanda daha başarılı ve emin adımlar atabilmek için diğer ekiplerle irtibat halinde olmanızda fayda var. Çeşitli kurumsal ortamları tanımak ve ortak paydada buluşmak, kendi şirketiniz için oldukça faydalı olacaktır. Bu yöntem sizi, hata yapmaktan koruyacaktır. Başarılı ve emin adımlar atabilmeniz için, ekip çalışması sırasında bunları mutlaka göz önünde bulundurun.

Takımlar Arası İşbirliği ve Kurumsal Ortamlar

Takımlar Arası İşbirliği ve Kurumsal Ortamlar

2. Satın Alma ve Önceliklendirme

Kurumsal SEO fiyatları, şirketiniz için harcayacağınız en verimli bütçelerden biri olacaktır. Yukarıda da bahsettiğim gibi, bir ekibe ihtiyacınız olacak. Bu ekip her an her şeyle ilgilenecek ve oluşacak sorunların üstesinden gelecektir. Ancak bu bütçeyi çalışma sırasında mantıklı kullanmalısınız. Hedeflerinizi bir öncelik sırasına koymanız gerekir. Ne istediğinizi iyi analiz edin ve o şekilde ilerleyin. Eğer büyük bir şirketseniz, bu alanda hata payı sizin için daha düşüktür. Bu nedenle adımlarınızı dikkatli atın.

3. Taranabilirlik ve Dizine Eklenebilirlik

Özellikle kurumsal SEO hizmeti sırasında sitenizi mutlaka güncel tutun. Sahip olduğunuz sayfa sayısı ve içeriğiniz daima hazır durumda olmalı. Yani hatalardan arınmış olmalı. Arama motorları sitenizi tararken bu yöntem, işlevini yerine getirmeli bu nedenle sitenizi daima sağlıklı tutmalısınız. Sitenizin boyutu ufaksa, yani az sayfaya sahipse, oluşan sorunlar hızla çözülür. Ancak siteniz büyük ve kalabalıksa bu durum biraz zorlayabilir. Ayrıca eğer bu alanda oluşan sorunlar çözülmezse arama sonuçlarındaki sıralamanız düşebilir.

4. Eski Site Sorunları

Sitenizde kurumsal SEO varken bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hatalar önceden bildiğiniz SEO hataları olabilir. Ancak bilmeniz gereken bir durum var, burada yapacağınız işlemler, normal SEO çalışmalarında kullanacağınız çözümlerden çok daha farklı olabilir. Bilindik SEO’dan farklı olan kurumsal SEO sorunlarına karşı daima, gelişmiş bir şekilde hazırlıklı durmanız lazım. Ayrıca bu sorunları oluştuğu an tespit edip çözmeniz çok önemli. Eğer ekibinizle kısa sürede problemleri çözemezseniz, rakipleriniz sizi hızlıca geçer.

5. Birden Çok Konum, Site veya Alt Alan Adı

Basit SEO’dan farklı olan kurumsal SEO danışmanlığı, daha kapsamlı bir yapıya sahip. Bu alanda çoğu zaman normal SEO çalışmalarında karşılaşmadığınız sorunlar veya teknik yapılarla yüzleşebilirsiniz. Bu çalışmayla birçok alan adı, site yapısı ve konumuyla ilgilenebilirsiniz. Her biri için ayrı ayarlamalar ve teknik ekiplere ihtiyacınız olabilir. Alan genişledikçe teknik detaylar da artar. Bu nedenle yapacağınız çalışmaların önemi de aynı oranda artacaktır.

6. Geleneksel Düzeltmeler Her Zaman Çalışmaz

Kurumsal SEO danışmanlığı sırasında birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları, her seferinde bildiğiniz yöntemlerle çözemeyebilirsiniz. Bu durumda, teknik ekibinizle beraber olası sorunlara karşı yeni çözümler üretmeniz gerekecektir. Yeni teoriler ve uygulamalarla her ihtimale karşı hazırlıklı olmanız sizin için avantajlı olacaktır. Tabii ki de bilinen yöntemleri çöpe atmayın, ancak bahsettiğimiz çalışma daha gelişmiş bir yapıya sahip olduğu için, ona her şekilde ayak uydurmamız gerekir.

7. Şablonları Optimize Etme

Şablonların kolayca optimize edilmesi kurumsal SEO için son derece önemlidir. Sitenize ekleyeceğiniz her yenilikte, tekrardan meta tag veya noindex tag gibi çalışmalar yapmanız sizi yavaşlatır. Ayrıca bunlar, pratik olmayan çözümlerdir. Öte yandan, kolayca optimize edilen template’lerle çalışmanız sizi hızlandırır. Böylece rakiplerinizin sizi yakalamasına ve sıralamanızı etkilemesine izin vermemiş olursunuz.

8. Sorunları Hızla Bulma ve Düzeltme

Sıkça belirttiğimiz üzere, kurumsal SEO hizmeti sırasında, sorunları tespit etmek çok önemli. Sitenizde teknik sorunlar oluşabilir ve bunlar hızla artabilir. Yapmanız gereken bunları düzenli olarak kontrol etmek. Oluşan sorunu hemen, o an bulmak ve düzeltmek, sitenin kalitesi için son derece önemlidir. Aksi takdirde siteniz hatalarla dolar. Sonuç olarak, sitenizin kalitesi düşer ve rakipleriniz sizi rahatça geçer. Bunu önlemek için sorunlara karşı daima hazırlıklı olun.

Sorunları Hızla Bulma ve Düzeltme

Sorunları Hızla Bulma ve Düzeltme

Kurumsal SEO Fiyatları

Kurumsal SEO fiyatları hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Fiyat konusu bu alanda geniş bir yelpazeye sahip. Bu konuda belirleyeceğiniz bütçe, şirketten şirkete değişkenlik gösterir. Bu fiyatlar, şirketlerin ihtiyaçlarına göre değişir. Siteniz için belirlediğiniz hedefler doğrultusunda, aylık olarak ödeme yapabilirsiniz. Türkiye’de ortalama fiyatı 5.000 ile 15.000 tl arasındadır. Bütün faktörleri göz önünde bulundurarak, size en uygun hedefi belirleyin ve yola o şekilde başlayın.

Bu yazımızla birlikte artık, kurumsal SEO nedir ve önemi nelerdir, anlatmış olduk. Şirketiniz için son derece önemli olan bu çalışma, sizi hızla başarıya götürecektir. Hiç vakit kaybetmeden, siteniz için en uygun kurumsal SEO hizmeti almak için, profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply