Skip to main content

Indexing arama motorlarındaki sıralamanıza büyük katkı sağlasa da, bazı durumlarda no index, nofollow etiketlerini kullanmanızda fayda var. Web sitemin içerikleri arama motorlarında gözükmeyecekse o içeriği üretmenin ne anlamı var diyebilirsiniz, o halde iyi dinleyin! Tekrara düşen içerik veya teşekkür sayfaları gibi birçok sayfa, SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfası) tarafından kullanıcılara direkt sunulmamalıdır. Bu gibi durumlar sitenizin içerik kalitesini düşürerek trafiğe olumsuz etkide bulunmaktadır. Yazımızda sizlere noindex nedir, no index nofollow etiketleri nasıl kullanılmalıdır anlatacağız. Temel bilgileri edindikten sonra stratejik ve teknik olarak profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız bir SEO Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Noindex Nedir?

No index, web sitenizdeki bazı sayfaların ya da belirli içeriklerin Google veya diğer arama motorlarının dizininde gözükmemesini sağlayan koddur. Ancak yine de, arama motorlarının web sayfanızdaki bağlantıları takip etme yetkisi bulunmaktadır.

Noindex Etiket Nedir?

No index etiketi, web sitenizdeki belirli sayfaların arama motoru dizinine eklenmemesi gerektiğini bildirir. Kullanımı aşağıda gösterilmiştir:

<META NAME=”robots” CONTENT=”noindex “>

Noindex Nasıl Yapılır?

Noindex Yapılışı Nasıldır

Noindex Yapılışı Nasıldır

Web sayfalarını deindex edebilmeniz için birçok yöntem bulunmaktadır. No index nofollow kodlarından yardım alarak web sitenizi deindex hale getirebilirsiniz. En kullanışlı olanları sizler için derledik:

Robots.txt meta etiketlerinden yardım alın

Robots.txt dosyası sayesinde sitenizin dizinde gözükmemesi gereken kısımları üzerinde kontrol sahibi olursunuz. Belirli bir sayfayı ya da sayfaları arama motorunun dışında tutarak taranmasını ve dizine eklenmesini engelleyebilirsiniz. Robots.txt eklentisini sadece sayfalar üzerinde değil, bütün bir web sitesi yahut belirli resimler üzerinde de kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak, web sitenizin taranmasının önüne geçerken aynı zamanda Google AdSense reklamlarına izin verme seçeneğiniz bulunmaktadır. Bahsedeceğimiz diğer seçeneklere kıyasla profesyonel işlem gerektiren robots.txt eklentisini kullanmak için yardım almanız gerekebilir.

X-Robots no index nofollow kodları ile sayfalarınızı deindex edin

Apache destekli sunucularda no index nofollow kodlarını kullanarak sayfanızın dizine eklenmesinin ve linklerin takip edilmesinin önüne geçebilirsiniz. HTTP istekleri ile bu mümkündür. İçeriklerinizin dizine eklenmesini istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey; komutları .htaccess dosyasına eklemektir.

Header set X-Robots-Tag “noindex, nofollow” kodu ile JPG, PNG, GIF ve PDF dosyalarına no index nofollow vererek bu kısımları deindex edebilirsiniz. Kodlarınızın çalışıp çalışmadığını gözlemlemek için HTTPS Headers kullanabilirsiniz.

Meta no index nofollow kodları ile sayfalarınızı deindex hale getirin

Sayfalarınızın veya linklerinizin SERP tarafından taranıp dizine eklenmesini engellemek için diğerlerine kıyasla kullanımı daha kolay olan meta taglerdan yardım alabilirsiniz. İstediğiniz kısmı çıkarabilir, no index nofollow kodları yardımı ile komple bir sayfayı deindex hale getirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey doğru çalışan kodları bulmak ve onları kullanmak.

Kodların metatag olarak eklenmesi

İhtiyacınız olan tek şey; kopyala-yapıştır yapmak. Aşağıda bulunan kodu <head> kısmına, yani sayfanızın başına ekleyerek kodları aktif hale getirebilirsiniz.

<META NAME=”robots” CONTENT=”buraya eklemek istediğiniz kodu girmelisiniz “>

İki kodu birlikte girmek için “no index,no follow” şeklinde yazmanız gerekmektedir.

Noindex Ayarlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

No index etiketinin web sayfanızın arama motorları tarafından görülmesini engellediğini biliyoruz. SEO noindex kodu verilen sayfalarla uyumlu bir şekilde çalışır. Bu nedenle no index verdiğiniz sayfaları titizlikle seçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde organik sıralamanız olumsuz etkilenebilir ve SEO değeriniz düşebilir.

İlgili Makale: Uluslararası SEO: Web Sitenizi Diğer Ülkelere Optimize Edin

Deindexing: Hangi Durumlarda ve Neden Kullanılmalıdır?

Deindexing: Hangi Durumlarda ve Neden Kullanılmalıdır?

Deindexing: Hangi Durumlarda ve Neden Kullanılmalıdır?

Hangi sayfaları deindex etmeniz gerektiği sorusu en az noindex nedir sorusu kadar önemlidir. Yanlış bir hamle, sitenizin organik sıralamasına kötü etki edecektir.

  • Tekrarlanan içeriklerden kaçının: Yinelenen içerikler Google tarafından ince içerik olarak algılanabilir. Katma değeri düşük kabul edilen ince içerikler sitenizin sıralamasını düşürerek var olan trafiği azaltacaktır. No index nofollow kodunu etkinleştirerek böylesine olası ve tatsız bir durumun önüne geçebilirsiniz.
  • “Thank You” sayfalarına doğrudan erişimin önüne geçmek: Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar “teşekkür” sayfalarına direkt ulaşmamalıdır. Bu durum sitede geçirilen zamanın kısalmasına sebep olarak organik sıralamanıza zarar verirken aynı zamanda potansiyel müşterileri kaçırmanıza da neden olabilir. Bu sebeple, marka değerinizi düşürmemek, potansiyel müşterilerinizi kaçırmamak ve organik sıralamanızı korumak için teşekkür sayfalarını deindex etmeniz gerekebilir.

Noindex SEO’ya Faydalı mıdır?

Noindex SEO'ya Faydalı Mıdır

Noindex SEO’ya Faydalı Mıdır

SEO noindex ile birlikte çalışmayı sever. No index etiketi tekrarlanan, boş ve kopya sayfalar gibi web sitenizin katma değerini düşürecek ince içeriklerin önüne geçmektedir. Bu sayede web sitenizi daha kaliteli bir hale getirebilir, organik sıralamanıza katkıda bulunabilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var ki, bu etiketi kullanırken tutarlı davranmanız gerekmektedir. Aynı sayfaya sürekli no index verip sonra tekrar indexlenmesini isterseniz Google ile sorun yaşayabilirsiniz.

SEO’nun amacı sitenin aldığı organik trafiği geliştirmek ve sitenin Google gibi arama motorlarındaki sıralamasına katkıda bulunmaktır. Bu nedenle SEO noindex verilmesi gereken sayfaların konumu açısından önemli bir yere sahiptir. SEO dijitalleşen dünyada kendinizi görünür kılmanızı, firmanızın değerini arttırarak bir adım öne çıkmanızı sağlar. Bu sebeple SEO noindex uyumu kullanıcılara eşsiz bir deneyim yaratmak için oldukça önemlidir.

Nofollow Nedir?

No follow kodu arama motorlarına web sayfanızı kendi arama dizinlerine dahil etme yetkisi verdiğiniz ancak bağlantıların takip edilmesini istemediğiniz zamanlarda kullanılan koddur. Öyle ki; web sitenizde bulunan bir bağlantının güvenilirliğinden şüphe ettiğinizi varsayalım. No follow etiketini kullanarak web sitenizdeki bağlantıya kefil olmanın önüne geçebilirsiniz. Bu sayede spam linkleri azaltarak web sitenizi koruyabilir, sitenizin Google tarafından spam olarak algılanmasının önüne geçebilirsiniz.

Noindex ve Nofollow Arasındaki Farklar Nelerdir?

No index kodunu tek başına kullandığınızda sayfanızın arama dizinine dahil edilmeyeceğini söylemiştik. Ancak sayfanızdaki bağlantılar izlenebilir ve böylelikle diğer bağlantılar sıralama yetkisine sahip olur. Ücretli landing sayfaları bu kodu kullanmak için iyi bir seçenektir. Kullanıcıların belirli bir ücret karşılığı görmesi gereken sayfaların arama motoru dizinine dahil edilmesini istemezsiniz. Ancak, sayfanın bağlantı verdiği sayfaları avantaja çevirebilirsiniz.

Farklı bir kullanım amacına hizmet eden nofollow etiketi ise spam bağlantıların önüne geçmeyi amaçladığı için sitenizin değerini koruyarak size fayda sağlayacaktır. Spamlar engellediği takdirde organik sıralamanızda azalma yaşanmayacak ve ceza alma olasılığınız azalacaktır. Algoritmaya katkı sağlayan no follow etiketi Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi büyük arama motorları tarafından kabul edilmektedir.

No index nofollow kodları farklı amaçlara hizmet eder ve birbirlerinden tamamen farklıdırlar. Kodları ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi, ikisini birlikte de kullanabilirsiniz.

  • No index kodunu aktif ettiğiniz sayfanız arama indeksine dahil olmayacağı için arama motoru sonuçlarında da gösterilmez.
  • No follow kodu ise arama motorlarının sayfanızdaki bağlantıları taramasının önüne geçer. No follow kodunun aktifleştirildiği bir sayfanın tüm bağlantıları, Google ve diğer arama motorları tarafından göz ardı edilecektir.

Her Şey Tamam, Peki Sonrası?

Yukarıdaki adımları uygulayarak web sayfanızı arama motoru sonuçlarından başarılı bir şekilde kaldırdığınızı varsayalım. Noindex nedir öğrendik, kodları kullandık, SEO noindex ilişkisini anladık ve işlemleri tamamladık. Ancak sonuçlar beklediğiniz kadar hızlı gerçekleşmeyebilir. Bu durumlarda yapmanız gereken birkaç şey var. Kaydettiğiniz değişiklikler Google’ın ya da başka bir arama motorunun sayfanızı tekrar taramasına kadar aktif hale gelmeyecektir. Algoritmaya bağlı olarak web sitenizde ne sıklıkla içerik yayınladığınız yeniden tarama süresi ile doğru orantılıdır. Öyle ki, bu süre haftalar da alabilir günler de. Web sitenizde ne sıklıkla içerik yayınlarsanız, arama motorlarının sayfanızı bir sonraki tarama süresi o kadar kısalır. Bu içerik akışını SEO uyumlu bir şekilde profesyonel bir rutinde tutabilmek için SEO Ajansı ile çalışmakta son derece faydalı olabilir.

Farklı arama motorları, aktif hale getirdiğiniz yönergeleri Google’dan farklı yorumlayabileceği için web siteniz hala arama sonuçlarında gözükebilir. Ancak sistem Google için sorunsuz çalışmaktadır.

Google’ın web sitenizi ne sıklıkla taradığını “Google Webmaster Tools” üzerinden takip edebilirsiniz. Tüm yönergeleri başarılı bir şekilde uyguladığınızı ve kodlarınızın aktif durumda olduğunu fakat web sitenizin hala Google arama sonuçlarında gözüktüğünü varsayalım. Muhtemelen bu durumun sebebi yukarıda bahsettiğimiz gibi Google’ın sitenizi yeniden taramamış olmasıdır. Yapmanız gereken “Fetch as Google” aracını kullanarak, Google’dan web sitenizi yeniden taramasını talep etmektir.

No index kodu kullanmak kesin çözüm mü? Web sitem arama motorlarında gözükür mü?

Etiket kullanmak büyük arama motorları için yeterli bir çözüm olsa da, küçük arama motorları için kesin bir cevap veremeyiz. Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi büyük arama motorları bu etiketleri dikkate alır ve web sitenizi kendi dizinlerinden kaldırır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.