Skip to main content

E-ticarete nasıl başlanır, özellikle pandemi döneminde artan bir soru olmuştur. Artık birçok marka, online üzerinden satış yapmaya ve yüksek gelirler elde etmeye başladı. Siz de ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizde satmak istiyorsanız, alanında uzman bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

E ticarete nasıl başlanır?

Özellikle pandeminin ortaya çıkmasıyla artan, “e-ticarete nasıl başlanır?” sorusu sıkça karşımıza çıkıyor. İnsanlar, özellikle pandeminin başlamasıyla, yerel mağazalar açmak yerine direkt olarak online mağazacılığa geçmeyi tercih edebiliyor. Veya, var olan mağazasını geliştirmek için online dünyaya dahil olmak isteyebiliyor. Her ikisinde de yapılması gereken bazı işlemler var. E-ticaret mantığı yerel dükkanların çalışma mantığından farklıdır. Buradaki sistem ve istatistik çok daha farklı ilerler. E-ticarette sıfırdan başlayıp başarılı olabilmek için uygulamanız gereken birçok adım var. Gelin şimdi bunlara tek tek bakalım.

E ticarete nasıl başlanır?

E ticarete nasıl başlanır?

Hangi ürünü satacağınıza karar verin

E-ticarete başlamak için öncelikle satacağınız ürün veya ürün grubunu seçmeniz gerekir. Eğer bu adımı atlayarak e-ticarete girmek isterseniz, ileride büyüme açısından ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Mutlaka satacağınız ürünleri seçin ve iyice tanıyın. Pazarlamasını yapacağınız ürünü müşteriden daha iyi bilmelisiniz. İnsanlar, online alışverişlerde oldukça araştırmacıdır. Bu nedenle size ürün hakkında yöneltecekleri tüm sorulara cevap verebiliyor olmanız gerekir. Eğer ürünü yeterince tanımazsanız, ileride müşteri kaybı yaşayabilirsiniz. Ayrıca satacağınız ürünün de online platformlarda popüler olması önemlidir. Bu bir zorunluluk olmasa da, satış hızınızı arttıracağı kesindir. Sosyal medya gibi yerlerde özellikle öne çıkan ürün gruplarına yönelebilirsiniz.

Satış kanalınızı belirleyin

E-ticarete nasıl başlanır sorusunun kilit noktası, satış kanalıdır. Ürünlerinize en uygun satış yerini belirlemeniz gerekir. Bunun için ilk etap kendi e-ticaret sitenizi açmak olabilir. Böylece ürünlerinizi direkt olarak kendi online mağazanızdan satmaya başlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem, online pazar yerlerine dahil olmaktır. En bilindik pazar yerlerine ürünlerinizi ekleyerek satış yapabilirsiniz. Tabi, buradan yapacağınız satışlarda komisyon bedeli ödeyeceğinizi de bilerek girmenizde fayda var. Tabi online’da var olabilmek için şirket açmış olmanız gerekir. Her iki yöntemle de ürünlerinizi hedef kitlenize tanıtarak satmaya başlayabilirsiniz.

Satış kanalınızı belirleyin

Satış kanalınızı belirleyin

Alan adınızı ve şirket adınızı belirleyin

Seçeceğiniz alan adıyla şirket adınız, e-ticarete başlamak için gereklidir. İnsanların sizi bulması için ihtiyacı olacak en temel unsurdur. Bu nedenle, zor veya uzun isimlerden uzak durun. Markanızın akılda kalmasını sağlayacak isimler kullanmaya özen gösterin. Ayrıca seçeceğiniz ismi mümkünse değiştirmeyin. Bu durum, verdiğiniz güveni ve bilinirliğinizi zedeleyebilir. Alan adınız, e-ticaret siteniz için oldukça önemlidir. Arama motorunda görünmenizi sağlayacak faktörlerden biridir. Bu nedenle, alan adınızın, arama sonuçlarında sizi kolayca gösterecek anahtar kelimeler barındırmasına özen gösterin.

E-ticaret altyapı seçimi

Bir altyapı seçerek, e-ticarete başlamak gerekir. eğer web siteniz için bir altyapı oluşturamazsanız ileride bazı aksaklıklar yaşayabilirsiniz. E-ticaret sitenizi ücretsiz bir şekilde yaratabilirsiniz. Hatta bazı eklentilerle de güçlendirebilirsiniz. Ancak bunlar sizi bir yere kadar götürecek araçlardır. İleride yapmak isteyeceğiniz yenilikler için, bu ücretsiz araçlar size pek yardımcı olamayabilir. Bu nedenle özel bir yazılımcı veya ajans ile çalışmanız gerekecek. Onlarla yapacağınız çalışmalar, daha özgün ve esnek bir yapıya sahip olacaktır. Böylece, dilediğiniz yeniliği veya sistemi sitenize rahatça ekleyebileceksiniz. Web sitenizin, kullanıcı dostu olması, alışverişleri arttıracaktır. Ayrıca, kötü bir görünüme sahip siteler potansiyel müşteri kaybına neden olabilir. 

E-ticaret altyapı seçimi

E-ticaret altyapı seçimi

Logo ve diğer görsel çalışmalarınızı tamamlayın

Tüm görsel çalışmalar, e-ticarete başlamak için birer basamaktır. Her şeyden önce, mutlaka bir logonuz olmalı. Bu logo, markanızın kurumsal bir kimliğidir. Bu nedenle, markanızı tanıtan ve akılda kalan bir etkiye sahip olmalıdır. Ayrıca, e-ticaret sitenizi yansıtan görsellerle desteklemeniz gerekir. Görseller, satışları etkileyen bir diğer faktördür. Kaliteli ve ilgi çekici görsel veya videolar kullanarak, kullanıcıların ilgisini kazanın. Ayrıca, bu çalışmalarla güven de kazanabilirsiniz.

Site tasarımınızı yapın

Site tasarımı, e-ticarete başlamak isteyenlerin mutlaka düşünmesi gereken bir faktördür. E-ticaret sitenizin tasarımı, satışları mutlaka etkiler. Kullanıcı dostu bir tasarım, size olumlu etkileşimler kazandırabilir. Kolay kullanımlı, estetik ve ilgi çekici tasarımlara sahip olan sitelerin başarısı daha yüksektir. Sattığınız ürünler ne kadar güzel olursa olsun, web siteniz güzel ve kaliteli değilse, satılma olasılıkları düşüktür. Ayrıca, başarılı tasarımlarına sahip olan siteler, kullanıcılara güven sağlar. Markanıza karşı güveni, görsel tasarımlarla da kazanabilirsiniz. Kısacası, eğer kendi e-ticaret sitenizi kuracaksanız, tasarımına mutlaka önem vermeniz gerekir.

İlgili Makale: ROI Nedir? ROI Nasıl Hesaplanır?

Doğru tedarikçilerle anlaşın

E-ticarete nasıl başlanır diye sormadan önce, elinizdeki ürünleri nasıl ve nereden tedarik edeceğinizi bilmeniz gerekir. Online mağazacılık seri çalışan bir sistemdir. Alışveriş yapan müşteriler, teknik aksaklıklarla karşılaşmak istemezler. Aksine, yaptıkları alışverişe bir an önce ulaşmak isterler. Bu noktada tedarikçinizi oldukça önemlidir. Ürünlerinizin stok durumu, kalitesi ve çeşitleri markanızın bir parçasıdır. Tedarikçilerinizi eğer doğru seçmezseniz bu alanlarda sorun yaşamaya başlarsınız. Kullanıcılar, görselde gördüklerini satın alırlar. Fakat ellerine geçen ürün, görseldekine benzemezse markanızın güvenilirliği sarsılır. Ayrıca, bu kötü deneyim etrafa yayılarak, çevredeki diğer potansiyel müşterilerinizi de kaybetmekle karşı karşıya gelebilirsiniz. Tüm bunların önüne geçebilmek için kesinlikle doğru ve güvenilir tedarikçilerle çalışmanız gerekir.

Dijital pazarlama stratejilerinizi hazırlayın

E-ticarete başlamak adına yaptığınız çalışmalardan sonra, tüm bunları pazarlamanız gerekir. Dijital pazarlama da tam bu noktada devreye girer. Online ortamlarda, kurduğunuz e-ticaret sitenizi pazarlamaya başlayın. Bunun için ilk olarak, hedef kitlenizi tanımaktır. Ardından onların demografik bilgilerini analiz edin. Edindiğiniz tüm bilgiler ışığında, reklam çalışmalarına başlayabilirsiniz. Web sitenizi arama motorunda veya görüntülü reklamlarda öne çıkarabilirsiniz. Ayrıca videolu içeriklerinizi paylaşarak bunların da pazarlamasını yapabilirsiniz. Her kanaldan verebileceğiniz reklamlar sayesinde, web sitenize gelecek trafik artar. Böylece bu durum, satışlarınızı da olumlu yönde etkiler.

Dijital pazarlama stratejilerinizi hazırlayın

Dijital pazarlama stratejilerinizi hazırlayın

Tüm bu bilgilerle artık, e-ticarete nasıl başlanır sorusunu çözmüş sayılırsınız. Fakat yine de, e-ticarette var olmak ve ürünlerinizi online üzerinden satmak isterseniz, mutlaka profesyonel bir Reklam Ajansı ile çalışmaya başlayın.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply