Skip to main content

Son güncelleme 10 ay önce Gülce Genç tarafından gerçekleştirildi.

Google Ads reklam verme hedefleri, bir işletmenin çevrimiçi ortamlardaki reklam stratejisine ait hedeflerin en büyük parçasıdır. Google Ads’de reklam verme, işletmenizin sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerle ilgili herhangi bir arama yapıldığında, kullanıcıların karşısına ilk olarak sizin ürün ve hizmetlerinizin çıkmasını sağlar. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse, otomobil aksesuarları satışı gerçekleştiren bir E-ticaret web sitesine sahip olduğunuzu varsayalım. Ürünleriniz için Google Ads’de reklam vermeye karar verdiniz. Şimdi, bir kullanıcı, Google arama motorunda araç içi ısıtıcı modelleri için bir sorgu gerçekleştirdi diyelim. Bu durumda, lokasyon ve zaman dilimi gibi değişkenlere de bağlı olarak, karşısına sonuç sayfasının en üst kısmında sizin ürünleriniz çıkacaktır. Bu tür stratejilerle, işletmenizin çevrimiçi hedeflerini gerçekleştirme konusunda daha aktif ve başarılı bir süreç yürütebilirsiniz. Google Reklam Verme sayesinde, hedeflerinize erişme sürecini daima daha da hızlandırma imkanına sahipsiniz.

Google Ads reklam verme hedefleri dendiği zaman her işletme sahibinin aklına belli başlı ortak hedefler gelmektedir. Bu belli başlı ortak hedefleri gerçekleştirmek, her işletmenin temel organizasyonel sorumluluklarındandır. Bu ortak hedeflerden ilki ve en önemlisi tabi ki satışları artırmaktır. Satışların artması, bir diğer ortak hedef olan karlılığı artırmayı da beraberinde getirecektir. Bununla birlikte, satışları ve dolayısıyla karlılığı artırmak için gerekli en önemli şey de her işletme için geçerli bir diğer ortak hedef olan yeni müşteriler kazanmaktır. İşletmelerin, satış ve karlılıklarını artırmak adına ihtiyaç duydukları yeni müşteriler kazanma gereksinimleri de marka bilinirliğini artırma hedefini ortaya çıkarmıştır. Buraya kadar saymış olduğumuz bu dört temel hedef, işletmeler için aslında birbirine bağlı dört ortak unsurdur. Fakat, bu dört temel hedef dışında her işletme kendi işleyişlerine özgü, farklı hedeflere de sahip olabilir. İşte, işletmelere özgün bu hedefler arasında pazarlama faaliyetleri de bulunmaktadır. Google Ads reklam verme hedefleri tam olarak bu kapsamda yer alır.

  • Satış

Eğer mobil uygulamalarınız üzerinden, e-ticaret sitenizden veya telefonla gerçekleştirilen siparişlerinizi artırma amacındaysanız, Google Ads reklam verme hedefleri arasından satış hedefini seçmeniz gerekir. Satış hedefinde size sunulan seçenekler başlıca olarak şu şekilde sıralayabiliriz. Bu seçenekler arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağı, video kampanyaları, alışveriş kampanyaları ve mobil uygulama indirme reklamlarıdır.

  • Web Sitesi Trafiği

Dinamik arama ağı kampanyalarını açarken, web sitesi trafiği hedefini seçmek kampanyanız için oldukça faydalı olabilir. Aynı zamanda, kullanıcıların internet sitenizi ziyaret etmelerini istediğiniz tüm kampanyalarınızda web sitesi trafiği hedefini seçmek en doğrusu olacaktır. Alışveriş kampanyalarında ise web sitesi trafiği hedefini seçmek, kampanyanızın doğasına aykırı kalabilir.

  • Marka Bilinirliği ve Erişim

Çevrimiçi tüketiciler üzerinde marka bilinirliğinizi artırmak ve çok daha geniş kitlelere erişebilmek mi istiyorsunuz? O halde, görüntülü reklam ağı kampanyaları tam aradığınız Google Ads kampanyası. Hem görüntülü reklam ağı kampanyasında hem de video kampanyasında marka bilinirliğinizi artırmak ve daha geniş kitlelere ulaşabilmek adına bu hedefi belirleyebilirsiniz.

Eğer siz de işletmenizin çevrimiçi pazarlama faaliyetleri kapsamında Google Ads reklam verme hedefleri belirlediyseniz, bu hedefleri gerçekleştirmek adına stratejilerinizi de uygulama aşamasına geçirmişsiniz demektir. Fakat, her çevrimiçi stratejilerde olabileceği gibi, stratejinizi uygulama aşamasında bir takım sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ya da kampanyanız, belirlemiş olduğunuz Google Ads reklam verme hedeflerine kıyasla çok daha başarılı seyrediyor olabilir. Peki, bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Çevrimiçi pazarlama faaliyetleriniz kapsamında, önceden belirlemiş olduğunuz Google Ads reklam verme hedeflerini değiştirmeli misiniz? Eğer bu hedefleri güncellemeye karar verdiyseniz bunu nasıl yapacaksınız? Haydi şimdi hep birlikte bu sorunun cevabını verelim.

Google Ads reklam verme hedeflerini pek çok farklı sebepten ötürü değiştirmek veya güncellemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda Google Ads reklam verme hedeflerini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, sadece, hedeflerini değiştirmek istediğiniz ilgili reklam kampanyasının ayarlar sekmesine gitmeniz yeterli olacaktır. Ayarlar sekmesinde yer alan Kampanya Hedefi bölümünden, işletmenizin Google Ads reklam verme hedeflerini dilediğiniz gibi yeniden tanımlayabilir veya güncelleyebilirsiniz.

Google Ads reklam verme hedefleri, işletmenizin çevrimiçi pazarlama stratejisi için oldukça faydalı olabilir. Her şeyden önce, kampanyanızı yayına alma aşamasında ayarlarınızı en baştan belirleyebilirsiniz. Bu konuyu basit bir örnekle açıklayalım. Mesela, satış hedefli bir kampanya yürütüyorsunuz. Bu kampanyanıza start verirken Google, size bir teklif stratejisi sunacaktır. Google’ın sunacağı bu teklif stratejisi, kampanyanızı, dönüşüm sayısını en üst seviyelere yükseltmeye yönelik ayarlayabilmenize olanak sağlayacak.

Google Ads reklam verme hedefleri sayesinde, kampanyalarınız için git gide daha da optimize hale gelecek bir hedef belirleme davranışı kazanırsınız. Bu sayede, her kampanyayı daha isabetli beklentilerle değerlendirebilme yeteneği edinirsiniz. Mesela, erişim veya marka tanınırlığınızı artırmaya yönelik bir kampanya başlattınız. Bu durumda, bu kampanyanızdan dönüşüm elde etmeyi ummamayı öğrenirsiniz. Aynı zamanda, kampanyanızı yayına almanızla birlikte, Google, hedeflerinize ulaşabilmeniz adına sık sık isabetli tavsiyelerde de bulunacaktır. Web sitenizin çekmiş olduğu trafiği artırmaya yönelik bir kampanya yürütürseniz, Google, bu hedefinizi gerçekleştirebilmeniz adına size teklif stratejileri önerecektir.

Hedefsiz Bir Google Ads Kampanyası Oluşturabilir Misiniz?

Geleneksel yöntemleri savunan birçok pazarlamacı, hedef koymadan da bir işletmenin başarılı bir pazarlama süreci yürüyebileceğine inanıyor. Bununla birlikte, bir çevrimiçi reklam kampanyasına hedef koymak için çok usta olduğunuzu da düşünebilirsiniz. Yani, bir pazarlama uzmanı, tabi ki de bir Google Ads kampanyası için hedef belirlemeye ihtiyaç duymayabilir. Bu durumda akıllara tek bir soru gelmektedir: Hedefsiz bir Google Ads kampanyası oluşturulabilir mi? Bu sorunun cevabı elbette evet. Herhangi bir hedef belirlemeden de bir Google Ads kampanyası oluşturabilirsiniz. Google Ads kampanyanıza hedef koymanın altında yatan felsefi gerekliliğe bakarsanız, bu sürecin aslında Google Ads’de yeni olanlara yönelik olduğunu fark edeceksiniz. Çünkü, bir Google Ads kampanyasına hedef koymanın temel sebebi, kampanya hedeflerini kavrayabilmektir. Daha doğrusu, bu hedefleri anlayıp, kampanya optimizasyon süreçlerini buna göre gerçekleştirmektir. Eğer, hali hazırda bu süreçler konusunda uzman bir pazarlamacıysanız, Google Ads kampanyanız için herhangi bir hedef belirlemenize de ihtiyacınız olmayacaktır. Aynı şekilde, bir Dijital Pazarlama Ajansı da Google Ads kampanyanızı bu tür bir ustalıkla yürütebilecektir.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.