Skip to main content

Son güncelleme 3 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Google Ads eşleme türleri hakkında neler biliyorsunuz? Bu eşlemeler sayesinde reklam çalışmalarınızdan çok daha yüksek verimler alabileceğinizi duymuş muydunuz? Reklamlarınızı çok daha alakalı sonuçlarda tetikleyecek anahtar kelime çalışmalarıyla nokta atışı sonuçlar elde edebilirsiniz. Başarılı sonuçlar veren ve anahtar kelime yönetimini başarıyla tamamlayan kapsamlı bir Google reklam yönetimi için uzman bir Google reklam ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Nelerdir?

Reklam verdiğimizde Google Ads eşleme türleri ile karşılaşırız. Bunlar, her reklam kampanyasında gözden geçirmemiz gereken detaylardır. Fakat en başa dönersek anahtar kelime planlamasıyla karşılaşırız. Reklam planı oluştururken anahtar kelime çalışması en temel faktörlerden biridir. Burada seçtiğiniz alakalı anahtar kelimeleri reklamınızda öylece kullanamazsınız. Her biri için özel eşleme türleri uygulamanız gerekir. Böylece daha kilit noktaya odaklı çalışmalar gerçekleştirmiş olursunuz. Google Ads, reklam çalışmalarınız için çeşitli eşleme türleri oluşturur. Bunlar sayesinde anahtar kelimelerinizi dilediğiniz filtreyle kullanma şansına sahip olursunuz. Bu yöntem ayrıca bütçenizi de olumlu yönde etkiler. Kısaca bu eşlemelerin en temel özelliği, reklam planınızın hedef kitlenizle tam olarak alakalı bir sonuç çıkarmasını sağlamak. Bahsettiğimiz eşlemeler tam, sıralı ve geniş eşleme olarak üçe ayrılır. Ayrıca ek olarak geniş eşleme düzenleyici ve negatif eşleme de bulunur. Özellikle negatif eşleme sayesinde görünmek istemediğiniz arama sonuçlarından reklamınızı koruyabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazının sonunda anlatacağız.

Geniş Eşleme

Adwords eşleme türleri içerisinde ilk olarak geniş eşlemeyi ele alalım. Bu yöntem ile anahtar kelimelerinizle yakın anlamda olan tüm diğer kelimelerde reklamınız görünür. Diğer bir deyişle arama sorgularında eğer reklamınızda kullandığınız anahtar kelimelere benzeyen veya eş anlamlı olan kelimeler varsa reklamınız tetiklenir. Bu durum, çok fazla etkileşim çekmek isteyen reklamlar için verimli olabilir. Fakat eğer bütçenizi alakalı ve hedef kitlenize uygun bir şekilde kullanmak istiyorsanız geniş eşleme pek faydalı olmayacaktır. Reklamınızı birçok kelimeyle tetikleyebileceğinden ötürü alakasız ve istemediğiniz aramalarda ortaya çıkabilirsiniz. Eğer anahtar kelimelerinizde geniş eşleme yaparsanız, negatif anahtar kelime çalışmasını doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu eşleme türü için herhangi bir noktalama işareti kullanılmaz. Örneğin; anahtar kelimeniz,  kırmızı ayakkabı olsun. Geniş eşleme olunca aramanın için “kırmızı ayakkabı” teriminin olması yeterli olacaktır. Bu iki kelimeyi içeren tüm aramalarda çıkarsınız. Diğer bir ifadeyle “kırmızı ayakkabı nasıl yapılır?”, “kırmızı ayakkabı modelleri” ya da “kırmızı ayakkabı modası” gibi aramalarda reklamınız çıkar.

Geniş EşLeme

Geniş eşleme

Sıralı Eşleme

Bir sonraki sıralı eşleme, Google Ads eşleme türleri içerisinde en sık kullanılanlardandır. Eşlemenin çalışması için anahtar kelimelerin başına ve sonuna tırnak işareti (” ”) konulur. Bu eşleme türü, anahtar kelimenizin tam olarak arandığında çıkmasını sağlar. Örnek olarak tekrardan “kırmızı ayakkabı” anahtar kelime grubunu alalım. Sıralı eşleme ile yalnızca bu iki kelimenin başına veya sonuna fazladan kelime gelirse reklamınız tetiklenir. Yani “kırmızı ayakkabı modeli” diye arattığınızda reklamınız görünürken “kırmızı topuklu ayakkabı” olarak aratılan aramada reklamınız tetiklenmez. Bu şekilde aranma hacmini daraltırsınız. Ayrıca bütçenizi de daha alakalı aramalar için kullanmış olursunuz. Fakat sıralı eşleme yüzde yüz bir netlik sağlamaz. Diğer bir ifadeyle direkt olarak hedeflediğiniz kişilere ulaşamazsınız.

Tam Eşleme

Tam eşleme, diğer Googla ads eşleme türleri arasında en net olanıdır. Anahtar kelimenizin başına ve sonuna köşeli parantez ([ ]) getirerek tam eşleme yapmış olursunuz. Bu çalışma sayesinde anahtar kelimelerinizi daha spesifik bir hale getirirsiniz. Yani “kırmızı ayakkabı” terimini yalnızca sade haliyle arandığı zaman reklamınızı tetikler. Başına veya sonuna alacağı kelimelerde reklamınız gözükmez. Bu yöntemi kullanırken aranma hacmi yüksek olan kelimeler kullanmanızı öneririz. Çünkü tam eşleme ile reklamınızın görüneceği havuzu daraltmış olursunuz. Böylece rekabeti az da olsa azaltma şansını elde edersiniz. Ayrıca her ne kadar anahtar kelimelerin tam haliyle reklamınız gözükecek desek de bazı istisnalar vardır. Eğer kelimelerinizi aratan kullanıcı yazım hatası yaparsa Google reklamınızı yine de o kişiye gösterir. Burada önemli olan iki kelimenin aynı sırada yan yana olması ve başka hiçbir kelimenin arama sorgusuna dahil olmamasıdır. 

Tam EşLeme

Tam eşleme

Geniş Eşleme Düzenleyici

Google Ads eşleme türleri konusuna hakim olursanız reklam çalışmalarınız çok daha verimli sonuçlanacaktır. Geniş eşleme düzenleyicisi de bu veriminizi amacınıza göre arttırmaya yarayacak bir başka eşleme türüdür. Belirlediğiniz anahtar kelime grubunun arasına artı işareti (+) koyarak anahtar kelimenizi sabitleyebilirsiniz. Kafanız karıştıysa hemen kısa bir örnekle özetleyeyim. “Kırmızı ayakkabı” anahtar kelimesinde bizim önceliğimizin “ayakkabı” kelimesi olduğunu varsayalım. Bu durumda anahtar kelime olarak “kırmızı +ayakkabı” yazarız. Bu şekilde arama ne olursa olsun “ayakkabı” terimi daima sabit kalır. Diğer bir ifadeyle reklamınız; pembe ayakkabı, topuklu ayakkabı veya parlak ayakkabı gibi aramalarda tetiklenir. Bu çalışma, yüksek bütçeli reklam verenler için iyi olabilir. Fakat eğer bütçenizi ön planda tutuyorsanız bu eşleme türü sizi zorlayabilir. Geniş eşleme düzenleyici alanında başarılı olabilmek için kullanacağınız anahtar kelimeler hakkında iyi bir bilgi birikimine ihtiyacınız vardır. Eğer bu tür bir bilgiye sahip değilseniz bu eşleme türünü kullanmakta zorlanabilirsiniz.

Negatif Eşleme

Google ads eşleme türleri içerisinde son olarak negatif eşleme türünü inceleyeceğiz. Bu eşlemeyi anahtar kelimelerinizde kullanmak için kelimenin başında eksi işaretini (-) kullanmanız yeterli olacaktır. Bu çalışmayı reklamınızın görünmesini kesinlikle istemediğiniz anahtar kelimeler için uygularsınız. Genellikle büyük markalar veya anahtar kelimenizle aratılan ve çıkmak istemediğiniz kelimeler için kullanılır. Ayrıca doğru bir negatif anahtar kelime çalışması yaparak bütçenizden de tasarruf edebilirsiniz. Google bu özelliği, özellikle hedef kitlenize doğrudan ulaşabilmeniz için sunar. Reklamlarınızın istemediğiniz sonuçlarda çıkmasını engelleyerek daha nokta atışı sonuçlar almanıza olanak tanır. Kısacası negatif eşleme sizin reklam çalışmalarınızda yasaklar koyacağınız bir çalışma türüdür ve kontrol tamamen sizdedir.

Negatif EşLeme

Negatif eşleme

Google Ads eşleme türleri nedir ve nasıl çalışır konusunda artık bir fikir sahibisiniz. Siz de reklamlarınızda daha başarılı sonuçlar almak isterseniz alanında uzman bir Google ads ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Leave a Reply