Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce Mahmut Orkun Köksalan tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazımızda görüntülü reklamcılık çalışmalarında neler yapılması gerektiğini, GDN nedir sorusunun cevabını, görüntülü reklam boyutlarını ve görüntülü reklam ağının nasıl çalıştığını anlatmaya çalışacağız. O halde detaylara geçmeden önce profesyonel bir kurgu ile ilerlemek ve uzman bakış açısıyla reklamlarınızı zenginleştirmek için bir Google Ads Ajansı ile çalışmanızın verimli olacağını ekleyelim.

Google Display Network (GDN) Nedir?

GDN Reklam, milyonlarca web sitesi, uygulama ve video ekranlarında yayımlanabilen en geniş ölçü skalasına sahip yüksek performanslı bir Google Ads reklam modelidir. Google Ads paneli içerisinden “Görüntülü Reklam Ağı” modeli seçilerek kullanılır. En büyük arama motoru olan Google, bünyesinde milyonlarca web sitesi barındırmaktadır. Bu web sitelerinin birçok alanına farklı ölçüler ile reklam vermek mümkündür. Peki GDN nedir? Google Display Network açılımının kısaltması olan GDN, dilimize de “Görüntülü Reklam Ağı” olarak çevrilmiştir. Diğer reklam modellerine göre daha fazla reklam ölçüsü sunar, daha çok gösterim alır. Her cihazdan bu reklam modelini görebilmek mümkündür. Farklı reklam alanı ölçüleri sayesinde tüm ekran boyutlarında anlam kargaşası yaratmayan, anlaşılır reklamlar gösterilir.

Görüntülü Reklam Boyutları

Google Ads Görüntülü Reklam boyutları oldukça değişken ölçülerde ve sayıca fazladır. Tamamen kare ölçüleri görebildiğimiz gibi ince uzun dikdörtgen ölçüleri de görebiliriz. Reklam boyutlarındaki bu çeşitlilik görüntülü reklamcılık modelinin performansını arttırır. Ürün/hizmete, seçilen hedef kitleye ve reklam mesajına göre ölçüler seçmek mümkündür. Ancak bu geniş ölçü skalasında bazı ayrımlar vardır. Bilgisayardan ve mobilden gösterilen reklamların ölçüleri farklıdır. Eğer sadece mobil cihazlar için görüntülü reklamcılık çalışması yapmak isterseniz 200 ile 350 piksel arası ölçüleri tercih etmeniz gerekmektedir. Görüntülü Reklam sık kullanılan, daha yüksek performans veren ölçüler ile yayımlandığında etkileşim ve dönüşüm oranı da artmaktadır.

Kare ve Dikdörtgen

Dikey Leaderboar

Mobil

200 × 200

120 × 600 468 × 60 300 × 50

240 × 400

160 × 600

728 × 90

320 × 50

250 × 250

300 × 600 930 × 180 320 × 100

250 × 360

300 × 1050

970 × 90

300 × 250

970 × 250

336 × 280 980 × 120

580 × 400

En Çok Performans Veren ve Sık Kullanılan Google Ads Görüntülü Reklam Boyutları

Mobil

Bilgisayar

300 x 250

300 x 250

320 x 50

336 x 280

320 x 100

728 x 90

250 x 250

300 x 600

200 x 200

160 x 600

970 x 90

468 x 60

250 x 250

200 x 200

Reklam vermek istediğiniz ölçü ne olursa olsun tüm GDN reklam çalışmalarınız Google Ads Politikalarına uymak zorundadır. Buna ek olarak görüntülü reklamcılıkta geçerli olan format şartları bulunmaktadır. Google uzantı ve hacim konusunda katı kurallıdır. Tüm çalışmalarınızın GIF, JPG ya da PNG uzantılı, mutlaka 150 KB altında olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Yoksa reklamlarınız yayımlanmayacaktır.

Artık kampanyanıza en uygun Google Ads görüntülü reklam boyutları seçebilir ve daha çok insana ulaşabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı ve Arama Ağı Reklamları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google arama ağı reklamları ile görüntülü reklam ağı birbirinden oldukça farklıdır. Reklam ağı ile milyonlarca web sitesinde kendi sitenizi tanıtabilirsiniz. Fakat buradaki en önemli nokta, kullanıcının sizi araması sonucunda ortaya çıkmıyor olmanızdır. Yalnızca alakalı ve hedef kitlenizin bulunduğu sitelerde görünürsünüz. Arama ağı reklamında ise kullanıcıların yaptığı aramalar sonucunda ortaya çıkarsınız. Dğer bir deyişle direkt olarak hedef kitlenizle karşılaşırsınız. Ayrıca marka bilinirliği için de oldukça verimlidir. Görüntülü reklam ağında markanız yeteri kadar öne çıkmaz. Bir başkasının web sitesinde çıktığınız için odakta sizin reklamınız yoktur. Ayrıca kullanıcının dikkatini yeteri kadar çekemeyebilirsiniz. Arama ağında kullanıcı zaten sizinle alakalı bir arama yapacağı için kolayca potansiyel kitlenizle buluşmuş olursunuz. Ek olarak görüntülü reklam ağında yapmanız gereken birçok ayarlama vardır. Reklamınızın görünmesini istediğiniz konumları tek tek işaretlemelisiniz. Arama ağında da en alakalı ve verimli olan anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Kısaca her ikisi de birbirinden oldukça farklı ve detaylıdır.

Arama Ağı Reklamcılığı

Arama ağı reklamcılığı, size birçok şey sunar. Bu alanda vereceğiniz reklam sayesinde marka bilinirliğiniz ve SEO’nuz güçlenecektir. Özellikle SEO açısından reklam çalışmalarınız her zaman değerlidir. Anahtar kelime çalışmalarınıza da çok dikkat etmelisiniz. Bu alanda kullanacağınız kelimeler ile kullanıcılar sizi bulabilir. Bu yüzden en alakalı ve rekabet oranı size uyan kelimelerden yararlanın. Arama ağı reklamlarının yalnızca arama sonuçlarında çıkmadığını unutmayın. Google’ın bünyesinde bulunan çeşitli uygulamalarda ve Gmail’de yayınlanır.

Görüntülü Reklamcılık

Görüntülü reklam ağı ile çok daha farklı sonuçlar elde edersiniz. Burada yapacağınız çalışmalar ile Google’ın bünyesinde bulunan tüm sitelerde reklamınız görünecektir. Özellikle alakalı hedef kitlelerin bulunduğu sitelerde yer alırsınız. Bu alandaki reklam çalışmalarının bütçesi nispeten daha düşüktür. Bu yüzden görüntülü reklamlar daha sık tercih edilir. Ayrıca bu reklamlar YouTube gibi mecralarda da görüntülenir.

Görüntülü Reklam Ağı Nasıl Çalışır?

Görüntülü Reklam Ağı modeli belirlediğiniz hedef kitleye, bütçe planlamanız dahilince reklam görsellerinizi gösterir. Reklamlarınızın müşterilerinize ulaşması için GDN reklam algoritmaları bazı hedef kitle ve bütçe optimizasyonları kullanır. Görseller sayesinde reklamınıza en çok ilgi duyması beklenen kitlere ulaşır, farklı ölçülerde ve farklı lokallerde reklamlarınızı yayınlar. Satın alma kararına giden yolda en büyük farklılığı kullanıcıların dikkatini çekmeyi başararak yakalar. Performans ölçme aşamasında hangi sitelerde hangi maliyetler ile reklamlarınızın gösterildiği, hangi ölçülerin en çok etkileşim ya da dönüşüm aldığını görebilirsiniz. En çok tıklanan ürününüze göre yeniden pazarlama kurgulayabilir ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Nasıl Çalışır?

Görüntülü ve Arama Ağı Reklamları: Birlikte Nasıl Çalışırlar?

Google arama ağı reklamları ve reklam ağı arasında çok fark olsa da birlikte kullanmanın yolları vardır. Fakat her ikisini de doğru bir şekilde birleştirmelisiniz. Bu tür reklamlar, web sitenizi öne çıkarır ve marka bilinirliğini arttırır. Bu yüzden nasıl kullandığınızı doğru ayarlamalısınız. Özellikle her ikisinde kullanacağınız bütçeyi doğru hesaplamalısınız. Eğer hem görüntülü hem de arama ağı reklamları oluşturacaksınız birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalıştıklarından emin olmalısınız. Görüntülü ağda yukarıda da bahsedildiği üzere herhangi bir ürünü veya içeriği kolayca öne çıkarabilirsiniz. Bu noktada sitenizin yıldız öğelerini öne çıkardığınızdan emin olun. Diğer taraftan arama ağında da bu yıldız parçalara yer vermeye çalışın. SEO yazılarınızda en iyi olduğunuz alandan bahsetmeyi unutmayın. Bu şekilde bir senkron sayesinde çok daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Hedeflemeleri

GDN hedeflemeleri belirlediğiniz anahtar kelime ve ilgi alanları özelliklerine göre reklamlarınızı hedef kitlenize uygun sitelerde ve hedef kitlenizin etkileşim saatlerinde yayına alır. Belirlediğiniz bir hedefleme var ise (bu anahtar kelime olabilir bir eylem olabilir) bu hedeflemeyi optimize ederek yeni hedefleme tavsiyelerinde bulur. Reklamları nerelerde göstereceğini belirler. Hedeflemeler, algoritma öğrenmesine göre gözlemler belirleyerek en doğru bütçe ile en etkili kampanya yayımı yapmanıza olanak sağlar. Marka kampanyalarınızda amacınız çok fazla kullanıcıya ulaşmak ise çok fazla hedefleme kullanmanız bunu zorlaştırabilir. Hedef kitlenizi sık hedefleme girerek daraltabilirsiniz, bu hedeflemede istemediğimiz bir dezavantajtır. Hedefleme ile hedef kitlenizi daraltırsanız etkileşim ve dönüşümleriniz düşecektir. Daha etkili hedefleme yapmak için reklam gruplarınızı ürün ve kampanya özelinde oluşturmanız en doğru hedeflemeleri seçmenizi kolaylaştırır. Yine de hedef kitlenizin genişliğinden emin olamadıysanız Google Ads Görüntülü Reklam Ağı panelinden erişim tahminlerini inceleyebilirsiniz. Size en yakın tahminler ile bir değerlendirme sunacaktır.

Görüntülü Reklam Ağının Avantajları

Görüntülü reklam ağı, doğru hedef kitleyi bulmayı kolaylaştırır. İlgi alanları hedeflenmiş kullanıcıları, ilgi duydukları ürün ya da hizmetin görsel uyaranlarına maruz kalınca tıklama oranları artacaktır. Bir diğer deyişle doğru hedef kitleyi bulmanızı kolaylaştırır. Sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcılara yeniden pazarlama kampanyası oluşturuyorsanız ürün/hizmetinizi daha önce görmüş bir kullanıcının yeniden pazarlama reklamlarıyla etkileşime girme ihtimali artar. Web sitenizi hatırlatarak satışa teşvik etmiş, görsel uyaranlarla cazibe noktası yaratmış ve marka bilinirliğine yatırım yapmış olursunuz.

Görüntülü reklamcılık modelinde ürününüzle ilgilenen kitlelere ulaşmak çok daha kolaydır. Reklamlarınız hem markanızla ilgilenme olanağı en yüksek kişilere görüntülü olarak gösterilir. Bu sistem dönüşüm oranlarınızın artmasını sağlar. Böylece yeni hedef kitlelere ulaşarak potansiyel müşterilerinizi bulabilir ya da mevcut müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Farklı birçok ölçüde reklam boyutlarının olması markanızın reklam performansını belirlemek için oldukça önemlidir. Bir markanın yüksek performans veren ölçüleri başka markalardan farklı olabilir. Reklam dilinize, ürününüzün fiziksel özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Değişkenleri izleyerek bütçenizi ve hedef kitlenizi güncelleyin, böylece en yüksek dönüşümü elde edebilirsiniz. Ayrıca Google’ın reklam ağının avantajlarından faydalanıp vereceğiniz reklamlarda başarı elde etmek istiyorsanız mutlaka performans pazarlama ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Görüntülü Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Google Ads panelinden oluşturacağınız Görüntülü Reklam modülü ile kampanyanızın kurgusuna başlayabilirsiniz. Sizden farklı ölçülerde reklam tasarımları alarak içeriğe yükleyecek ve gerekli hedef kitle bütçe planlaması, link ayarlamaları yaptıktan sonra ön kontrol için onay sürecine gönderecektir. Reklamlarınızı yayınlamadan önce tamamını kontrol etmeniz yayın sırasında güncelleme vermenizi önler. Yayına giren reklamlara güncelleme yaptığınız taktirde tekrar onaya gidecek ve bu reklamlarınızın belirli bir süre durması anlamına gelecektir. Reklam kampanyanızı oluştururken sizden çok fazla değişken belirlemenizi isteyecektir. Uzantılar, hedeflemeler, cihazlar, diller, coğrafi bilgiler, zamanlamalar gibi uzun bir liste sizi karşılar. Bu aşamada mutlaka bir Google Adwords ajansı desteği almanızı öneriyoruz. Çünkü bu sayede reklamlarınızın kalitesini artırabilirsiniz.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Close Menu
Skip to content