Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Satışı arttırmanın yolları neler? Nasıl verimli satışlar yaparım? Gibi soruların cevabını sizler için derledik. Markanızı bir adım öne çıkaracak ve satışlarınızı arttıracak ipuçlarını buradan bulabilirsiniz. Dahası için alanında uzman bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmayı deneyebilirsiniz.

Bir Müşteri Sadakat Programı Oluşturun

Satışı arttırmanın yolları arasında ilk sırada gelen unsur, müşteri sadakatidir. Bir marka olarak müşterilerinize yalnızca kaliteli ürünler veya hizmetler sunamazsınız. Bu yeterli olmaz. Buna ek olarak müşterilerinize eşsiz bir hizmet veya deneyim yaşatmalısınız. Bu sayede sizi unutmayacak ve daha çok bağlanacaklardır. Ayrıca ağızdan ağıza sizi yayacak ve daha çok kişi tarafından tanınmanıza olanak sağlayacak. Sunduğunuz hizmet veya ürün de oldukça önemlidir elbette. Bu konuda da geride kalmamalısınız. Her iki tarafın da dengesini kurmalısınız. Bir müşteriyi kendinize bağladığınızdan emin olduktan sonra ürünlerinize daha çok ağırlık vermeye başlayabilirsiniz. Bu konuda büyük rakip markalara da bakabilirsiniz. Onların müşteri sadakati programı nasıl ve neler içeriyor gibi konuları araştırın. Bu yöntem de size yol gösterecektir.

Bir Onboarding Programı Geliştirin

Satış arttırıcı faaliyetler açısından gelişmek için müşterilerinize ürünlerinizi iyice tanıtın. Onboarding programı da işte bu noktada oldukça gereklidir. Bu program ile müşterilerinize sunduğunuz ürün veya hizmet hakkında detaylı bilgi verirsiniz. Bu işlem bazen haftalar sürebilir. Bunu yapmanızın en temel sebebi müşteriyi kaybetmemektir. Eğer kullanıcı satın aldığı ürün veya hizmeti nasıl kullanacağını bilmezse kısa süre içerisinde bırakır ve farklı yollara yönelir. Bu da markanız için oldukça olumsuz bir durumdur. Peki bu ürünleri müşterilere nasıl tanıtacaksınız? Bu konuda birçok araştırma bulunur. Genel olarak kullanıcıyı sıkmayacak şekilde yapılmalıdır. İşlem sonucunda da müşteri ürün veya hizmet hakkında bilmesi gereken tüm detayları öğrenmiş olur. Bu sayede memnuniyeti ve markaya olan bağımlılığı da artmış olur.

Bir Onboarding Programı GelişTirin

Bir onboarding programı geliştirin

Süre Sınırlı Teklifleri Çalıştırın

Panik anı yaratarak, satışı arttırmanın yolları vardır. Özellikle kısa süreli teklifler sunarak, karşı tarafı uyarır ve harekete geçirirsiniz. Kısa süresi olacağı için ani kararlar alması gerekecektir. Bu da düşünme zamanını kısar ve hızlı sonuçlar doğurur. Örneğin yalnızca 24 saat süren bir indirim oluşturabilirsiniz. Burada göreceksiniz ki, uzun süren indirimlere göre çok daha fazla verimli sonuç alacaksınız. Ayrıca kısa süreli teklifleri duyanların etrafındakilere de duyurmasın aynı oranda kısa sürer. Ani olaylar, ani sonuçlar getirir.

Müşteri Hizmetlerini Kişiselleştirin

Müşteri hizmetleri, satış arttırıcı faaliyetler arasındadır. Marka ile müşteri arasındaki köprüyü oluşturan müşteri hizmetleri, en sağlıklı iletişimi kuran bölgedir. Eğer müşterinizle sağlıklı ve güvenilir bir iletişiminiz yoksa satışlarınız ve güvenilirliğiniz azalabilir. Bu konuda yapabileceğiniz bazı faktörler var. İlk olarak müşterilerinize özel davranın. Her biri için özel notlar tutun ve olumlu veya olumsuz geri dönüşlerini kaydedin. Ayrıca her bir müşterinize özel teklifler sunmayı deneyebilirsiniz. Bu, onları özel hissettirecektir. Ek olarak daima müsait ve ulaşılabilir olun. Müşterilerinizin size ulaşması için verdiğiniz zaman diliminde daima açık olun. İnsanlar size ulaşmak isteyip de ulaşamadığı zamanlarda sinirlenebilirler. Bu da müşteri kaybına neden olabilir. Son olarak onlara özel hissettirecek bir durum daha var. Onlara fikirlerini sormak. Seçenek şansı sunmak ve tercihi onlara bırakmak çok doğru bir hamle olacaktır.

Oyunlaştırmayı Kullanın

Satışı arttırmanın yolları olarak oyunlaştırma yöntemini önerebiliriz. Müşterilere keyifli bir zaman geçirtecek çeşitli marka ile alakalı oyunlar tasarlayabilirsiniz. Ürün veya hizmetinize ulaşmak için içerisinde çeşitli ödüller barındıran oyunlar ile kullanıcıları kendinize bağlayabilirsiniz. Ayrıca eğer oyun planlamasını zekice ve akılda kalıcı bir şekilde planlarsanız, kullanıcılar sizlere başkalarıyla da paylaşacaktır. Bu tür oyunlaştırmalar, sıkıcı alışveriş işlemlerini de eğlenceli bir hale getirir. Bu konuda oyun süresince puanlama sürecini ve ödülü mantıklı düşünmelisiniz. Markanızın çizgisinden ayrılmadan, bir planlama yapmalısınız. Birçok araştırma, bu tür oyun içerikli hizmetlerin, çok daha fazla etkileşim getirdiğini gösterir. Kısaca işinize eğlence katmayı unutmayın.

OyunlaşTıRmayı KullanıN

Oyunlaştırmayı kullanın

Bir İletişim Takvimi Oluşturun

Satış arttırıcı faaliyetler arasında müşterilerle sağlıklı iletişim kurmak vardır. Bu iletişim planını da önceden planlamanızda fayda var. Tıpkı içerik planlaması gibi burada da önceden hedef kitlenize uygun iletişim planları kurarsınız. Müşterilerin sizi aramasını beklemeden siz onların ihtiyaçlarına göre arayın. Bu şekilde müşterisine önem veren bir marka olarak akıllarda kalırsınız. Belirli aralıklarla müşterileri sıkmadan yapacağınız iletişim, satışlarınızda ciddi artışlar yaratabilir. Ayrıca kullanıcılara sunacağınız özel tekliflerle bu oranı kolayca yükseltebilirsiniz. Bu konuda destek almak için alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışabilirsiniz.

İçerik Aracılığıyla Eğitin ve Değer Sağlayın

Güncel bir şekilde müşterilerinizi bilgilendirmek, satışı arttırmanın yolları arasındadır. Özellikle ürünleriniz hakkında güncel bir şekilde bilgi verebileceğiniz bir pazarlama stratejisi kurmalısınız. ek olarak yeni gelen ürün veya hizmetlerinizi bu şekilde tanıtarak müşterilerinizi yönlendirebilirsiniz. Bu alanda en iyi ve bilinen yöntem e-mail pazarlamadır. Eskide kalmış gibi görünse de aslında hala oldukça aktif bir pazarlama yöntemidir. Müşteriler özellikle yenilikler hakkında bilgi almak ve tekliflerden haberdar olmak ister. Bu nedenle içerikleriniz aracılığıyla onları haberdar edin. Ek olarak onlara değer verdiğinizi göstermek amacıyla onlara özel olarak bu yenilikleri iletin.

Pazarlama Otomasyonunu Kullanarak Müşterilerle Yeniden Etkileşime Geçin

Yeniden pazarlama ile satış arttırıcı faaliyetler oluşturun. Önceden belirli sebeplerden ötürü kaybetmiş veya kaybetme üzere olduğunuz müşterileri geri kazanmaya çalışın. Onlara bu noktada olabildiğince özel davranmalısınız. Özel teklifler ile onları kendinize geri çekin. Genel olarak neden müşteri kaybettiğinizi anlamaya çalışın. Sorunu kökünden çözmek için bu gereklidir. Sorunun kaynağını bulduktan sonra, durumu düzeltmeye çalışın. Ardından müşterilerinize bu durumu düzelttiğinin kanıtlayın. Bu da bir çeşit yeniden pazarlama yöntemidir.

Müşterileriniz için Bir Topluluk Oluşturun

Satışı arttırmanın yolları olarak görülen müşteri topluluk gruplarına bakalım. Özellikle sosyal medya üzerinden oluşturacağınız gruplar üzerinden toplu bilgilendirmeler yapabilirsiniz. Ek olarak buraya ekleyeceğiniz müşterileriniz de kendilerine özel tekliflerle karşılaşabilir. Genel olarak marka hakkında vereceğiniz haberleri de ilk olarak o gruplar üzerinden seçkin müşterileriniz öğrenebilir. Bu konuda rakiplerinizin de neler yaptığını inceleyin. 

Müşterilerin Beklentilerini Aşmak

Satış arttırıcı faaliyetler açısından müşterilerle aranızı iyi tutmaya bakmalısınız. Onların beklentilerini ara ara yükseltmeyi deneyin. Ek olarak onlar sizden bir şey beklemeden siz onlara en iyi hizmeti sunun. Ayrıca sunduğunuz fırsatları ve sözleri daima tutun. Güvenilir ve etik bir marka olmak her zaman sizi bir adım öne çıkarır. Fakat bu noktada tutamayacağınız sözler vermemeye özen göstermelisiniz. Unutmayın ki müşterilerinizi memnun etmek her zaman önceliğiniz olmalıdır.

MÜşTerilerin Beklentilerini AşMak

Müşterilerin beklentilerini aşmak

Satışı arttırmanın yolları konusunda detaylı bir bilgiye sahipsiniz. Artık geriye bir tek profesyonel bir İçerik Ajansı ile çalışmak kalıyor.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Leave a Reply