Skip to main content

Instagram’da çekiliş nasıl yapılır ve instagram çekilişi yaparken nelere dikkat edilmeli detayları ile birlikte bu yazıda. Sayfanız için ilgi çekici çekilişler oluşturarak, takipçilerinizi mutlu edebilirsiniz. Ayrıca başarılı çekiliş çalışmaları için profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Instagram Çekiliş Yapma

İlk olarak, Instagram’da çekiliş nasıl yapılır, tüm detaylarıyla inceleyelim. Hemen hemen her sayfanın takipçisini arttırmak için başvurduğu bir yöntem olan çekilişlerin, gerçekten çok yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi, anlık olarak kazandığınız takipçi ve etkileşim oranlarının, normale göre daha yüksek olmasıdır. Bunun için ilk olarak, yapacağınız çekilişler için önce vereceğiniz hediyeyi belirlemeniz gerekir. Ardından hediyenin resmini veya videosunu sayfanızda paylaşarak takipçilerinize ve diğer kitlelere sunabilirsiniz. Bu noktada kullanacağınız hashtagler ile daha fazla kişiye ulaşırsınız. Burada harcayacağınız para gözünüzü korkutmasın. Çünkü bütçenin sınırı tamamen sizin elinizde. Bu çalışmayı bir reklam kampanyası gibi görebilirsiniz. Instagram kullanıcılarını, kendi sayfanıza çekmek için kısa vadeli bir yöntem olarak düşünebilirsiniz.

Instagram çekiliş yapma

Instagram çekiliş yapma

Takipçilerinizi Arttırmak için Instagram Çekilişlerini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Instagram’da çekiliş yapma, sayfanız için bir etkileşim kaynağı olabilir. Özellikle sonucunda kazanacağınız takipçi oranı, normal bir içeriğinize gelebilecek orandan daha yüksek olabilir. Bu nedenle çekiliş yapmanız, sayfanız için faydalı olacaktır. Bu çekilişleri, Instagram sayfanızda paylaşacağınız gönderi ile kullanıcılara sunabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız hashtagler sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Böylece, takipçilerinizi bir anda yükseltebilirsiniz. Genelde her çekilişin bir başlangıç ve bitiş tarihi vardır. Bu tarihler arasında, yapacağınız tanıtımlarla, sayfanıza takipçi çekebilirsiniz. 

Instagram Hediyeleri Nelerdir?

Artık Instagram çekilişi nasıl yapılır bildiğinize göre, şimdi sıra hediye seçiminizde. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, vereceğiniz hediyenin sayfanızla alakalı olmasıdır. Her alanda çekiliş veya benzeri etkinlikler yapabilirsiniz. Ancak ucunda vereceğiniz ödülün, markanızla veya sayfanızla alakalı olmalı. Bunun sebebi, alakasız hediyeler verirseniz kullanıcılar sizi sadece bir çekiliş sayfası olarak görebilir. Yani, eğer sürekli alakasız ödüller verdiğiniz çekilişler düzenlerseniz, takipçilerinizde bu durum bir alışkanlık yaratır. Sonuç olarak sizi sadece vereceğiniz hediyeler için takip edebilirler. Bunun önüne geçmek için mutlaka sayfanızın içeriğiyle alakalı olacak hediyeler vermelisiniz. Öte yandan bu çekilişler, kullanıcıların isteyebileceği türden şeyleri barındırıyor olması gerekir. İnsanların sahip olmak isteyebileceği şeyleri onlara çekiliş sonucu hediye etmeyi deneyebilirsiniz. Vereceğiniz ödül ne kadar cazibeli olursa, o kadar takipçi kazanırsınız.

Neden Instagram’da Çekiliş Yapmayı Düşünmeliyim?

Instagram’da çekiliş yapma, sayfanız için kısa vadede faydalı olabilir. Tek seferde birçok takipçi, beğeni ve yorum alabilirsiniz. Bu durum, sayfanızı keşfete düşürür ve daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlar. Öte yandan yapacağınız çekilişlerle, var olan takipçilerinizi de memnun ederek, kendinize biraz daha bağlayabilirsiniz. Ayrıca, yapacağınız çekilişlerde adil olursanız, sayfanız için oldukça fazla güven kazanırsınız. Kısaca çekiliş yapmak, birçok noktada sayfanız için faydalı olabilecek bir yöntemdir.

Instagram Çekilişi Nasıl Kurgulanır?

Şimdi adım adım, Instagram’da çekiliş nasıl yapılır ve nelere önem vermelisiniz, onu inceleyelim. Çekilişler ile, hem var olan takipçileriniz hem de potansiyel kullanıcılar için sayfanızın önemini artmış olacaktır. Şimdi gelin, dürüst ve adil bir şekilde yöneteceğiniz çekilişleri adım adım üretmeye başlayalım.

Instagram Çekilişi Nasıl Kurgulanır?

Instagram Çekilişi Nasıl Kurgulanır?

1. Adım: Instagram Çekilişiniz İçin Ödülü Seçin

Instagram çekilişi nasıl yapılır sorusunun kilit noktası, vereceğiniz ödüldür. Burada seçeceğiniz ödül, takipçilerinizin kazanmaktan hoşlanacağı türden şeyler olmalı. Yani, zaman ayırıp çekilişe katılmalarına değecek hediyeler barındırmalı. Öte yandan, birçok insanın sahip olmak isteyebileceği özel hediyeler seçerek, çekilişteki rekabeti arttırabilirsiniz. Rekabet arttıkça, alacağınız takip ve etkileşim oranı yükselecektir. Böylece çekilişinizin değeri de artacak. Son olarak, çekilişiniz için kesinlikle elinizde olmayan veya erişemeyeceğiniz şeyleri vaad etmeyin. Bu, kullanıcıların güvenini kırar. Vereceğiniz ödül, mutlaka sizde olmalı ve kazanana hemen vermelisiniz.

2. Adım: Instagram Çekilişiniz için Giriş Kriterlerine Karar Verin

Instagram’da çekiliş yapma çalışması için bir planlamaya ihtiyacınız olacak. Vereceğiniz ödülü seçtikten sonra çekilişinizin gidişatını belirleyin. Kullanıcıların katılması için gereken kriterleri oluşturun. Bu kriterler, sayfanıza faydası dokunacak detaylar olmalı. Örneğin, takip etmek, beğenmek ve yorum yapmak gibi istekler olabilir. Bütün bunları, çekilişiniz başlamadan önce mutlaka belirleyin. Ayrıca, çekilişinizi başlattıktan sonra, kriterleri değiştirmeyin. Bu durum bir dengesizlik veya karmaşıklık yaratır. 

3. Adım: Instagram Çekilişinizin Ne Kadar Süreceğine Karar Verin

Artık Instagram’da çekiliş nasıl yapılır aşamasının üçüncü etabı olan, süre kısmına geldik. Burada, çekilişiniz için bir başlangıç ve bitiş süresi seçeceksiniz. Ayrıca seçtiğiniz süreyi çekiliş sırasında değiştirmemenizi öneririz. Bu durum, katılımcıları rahatsız eder. Çekilişinizi kısa da tutabilirsiniz, uzun da. Bu tamamen size kalmış. Ancak uzun süren çekilişlerin unutulma ihtimalleri çok yüksek. Bu nedenle düzenli olarak hatırlatıcı içerikler paylaşmalısınız. Ayrıca çekilişin uzun sürmesi, size daha fazla etkileşim sağlar. Fakat kısa süren çekilişlerin de etkileşim alma oranı yüksektir.

4. Adım: Mükemmel Instagram Çekiliş Gönderisini Oluşturun

İçeriğinizi oluşturarak, Instagram çekilişi nasıl yapılır işlemine devam edelim. Burada hazırlayacağınız görsel veya videonun oldukça dikkat çekici olması gerekir. Böylece, kullanıcıların ilgisini çekerek, onları, çekilişinizle ilgilenmeye yöneltebilirsiniz. Ayrıca, kaliteli içerikler oluşturarak çekilişinizin daha hızlı etkileşim toplamasına yardımcı olabilirsiniz. Ödülü ve gerekli diğer çekiliş bilgilerini planladıktan sonra içeriğinizi oluşturun ve sayfanızda paylaşın.

Adım: Mükemmel Instagram Çekiliş Gönderisini Oluşturun

Adım: Mükemmel Instagram Çekiliş Gönderisini Oluşturun

5. Adım: Instagram Çekilişiniz Boyunca Paylaşmak İçin ‘Hatırlatma’ Gönderileri Oluşturun

Kullanıcılara Instagram’da çekiliş yapma fikri hep cazip gelmiştir. Ancak hazırladığınız çekilişleri mutlaka insanlara hatırlatmanız gerekir. Bunu da paylaşacağınız hikaye veya postlarla yapabilirsiniz. Henüz katılmamış kullanıcılara kendinizi göstererek, katılmalarını sağlayabilirsiniz. Çekilişinizle alakalı postlar paylaşarak ve hashtag yardımı kullanarak yeniden insanlara ulaşmayı deneyebilirsiniz. Her gün daha fazla kullanıcının katılması için mutlaka kendinizi öne atmanız gerekir. Aksi takdirde, takipçi ve diğer etkileşim oranlarınız düşük kalır.

6. Adım: Instagram Çekilişinizin Sonuçlarını Hesaplayın

Sonuçlar, Instagram çekilişi yapma çalışmasının en heyecan verici kısmıdır. Sonuçları hesaplayabileceğiniz yüzlerce web sitesi var. Bu sitelere gönderinizin linkini ekleyerek, çekiliş çarkını çevirebilirsiniz. Bu noktada mutlaka dürüst olmalısınız. Çıkan sonucu doğrudan takipçilerinize duyurmalısınız. Ancak sonuçları alırken mutlaka çekiliş kriterlerini doğru girdiğinizden emin olun. Ayrıca sonuçları manuel olarak kendi yöntemlerinizle çıkarmamanızı öneririz. Bu durum, sizin verdiğiniz güveni etkiler. Bunun yerine, yukarıda da bahsettiğim sitelerden güvendiğiniz bir program üzerinden sonuçları çıkarın. Ayrıca son olarak, çekilişi kazananın yanı sıra, yedek kullanıcıların da ismini almayı unutmayın. Eğer kazanan, bazı aksiliklerden ötürü ödülü alamazsa, yedeklere devredebilirsiniz. 

7. Adım: Instagram Çekilişinizin Kazananıyla İlgili Haberleri Yayın

Artık Instagram’da çekiliş yapma işleminin son halkası olan duyurma noktasına vardık. Bütün katılımcıların merakla beklediği o anı, sayfanızda güzel bir içerikle paylaşın. İnsanlar kazananı görmek için bekliyor olacak. Daha önceden de belirttiğim gibi, sonuçlarda dürüst olun. İnsanlar çekiliş sonucunun nasıl belirlendiğini görmek isteyecek. Bu sebeple, kullandığınız uygulamada çıkan sonucun resmini paylaşabilirsiniz. Ayrıca kazanan kullanıcıya da mesaj yollayarak bilgilendirme yapabilirsiniz. Çekiliş sonucunu açıkladıktan sonra, kazananı etiketleyerek hikaye veya post atabilirsiniz.

Gelecek Kampanyalarda Instagram Çekiliş Verinizi Kullanma

Bütün bunlardan sonra, Instagram’da çekiliş nasıl yapılır sorusunun cevabını detaylıca öğrendik. Buradan elde ettiğiniz verilerle ileride hazırlayacağınız kampanya çalışmalarında daha başarılı olabilirsiniz. Çekilişinize katılan hesapların bilgilerini toplayın. Ardından elde ettiğiniz verileri, bir sonraki kampanyanıza kadar saklayın. Reklamınız için oluşturacağınız hedef kitle çalışmasında bu bilgiler işinize çok yarayacak. Katılan bütün kullanıcıların kesin bir potansiyel kitle oluşturduğunu söylemek pek mümkün değil. Ancak kullanacağınız kitle, sayfanızla ilgilenen ve çekilişten sonra da sizi takip etmeye devam eden kullanıcılardan oluşuyor olmalı. Böylece reklam çalışmalarınızda daha doğru ve emin adımlar atmış olursunuz.

Bütün detaylarıyla Instagram çekilişi nasıl yapılır, artık biliyorsunuz. Kullanıcılara özel hediyeler vereceğiniz bu çekilişlerle sayfanızı geliştirebilirsiniz. Dahası için alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply