Skip to main content

Hem SEO hem de web tasarım konusunda sıklıkla karşımıza çıkan responsive tasarım teriminin ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu merak ediyorsanız bu yazı tam size göre! SEO Ajansı neden responsive web tasarım konusunu çok önemsiyor? Responsive tasarım nedir? Responsive ne demek? Hepsini detaylı olarak açıklıyoruz. İşte web sitelerinin en önemli gerekliliği: Responsive!

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive ne demek? Hem dijital pazarlamacıların hem SEO uzmanlarının üzerinde çok durduğu responsive tasarım neyi ifade ediyor? Öncelikle kelime anlamına bakalım, responsive Türkçe karşılığı “duyarlı” anlamına gelen, web site tasarımında ise “duyarlı ve uyumlu tasarım” anlamını taşıyor. Yani web sitenize giren kullanıcıların sahip oldukları cihazlara göre sitenin biçim değiştirmiş halini görmelerine duyarlı ve uyumlu tasarım diyoruz. Şu an aktif olarak kullanılan yüz binlerce farklı cihaz var. Telefonlar, bilgisayarlar, tabletler hatta televizyonlar. Neredeyse bir modelin yeni sürümü bile eskisi ile aynı ölçüyü taşımıyorken, var olan milyonlarca ölçü çeşidine sitemizi nasıl uyarlayacağız? Web site tasarımı yaparken tüm cihazlarla uyumlu tasarım olması için farklı farklı onlarca tasarım olasılığı mı yaratacağız? Yoksa responsive tasarım sayesinde yaptığımız bir versiyonu otomatik olarak mı uyumlu hale getireceğiz?

Elbette binlerce ölçüye özel tasarım yapmak oldukça zor olurdu. Hatta teknolojin nasıl bir hızla geliştiğini düşünürseniz cihazların yeni ölçülerine yetişmek imkansız. İşte tam bu noktada hayatımıza responsive tasarım giriyor ve cihazların ekran genişliğine göre site tasarımını değiştiriyor. 4 Inç telefon ekranı olan biriyle 9 İnç tablet ekranı kullanan biri siteye girdiği anda aynı kalitede, aynı içerikle ama farklı ölçülerde görüyor. Eğer böyle olmasaydı birçok cihazda web sitesinin yayımları korkunç hatta anlamsız görünürdü. Ancak burada bir parantez açalım ve şu çok karıştırılan iki başlığı ele alalım; mobil uyumlu ve responsive kavramları. Responsive cihaz ölçülerine göre tasarımı tamamen değiştirirken mobil uyumlu web siteleri ise sadece daha iyi görüntülenme için web site görünümden farklı olarak diğer tüm cihazlarda daha iyi görüntülenmek için kullanılır.

Responsive hayatımıza girmeden önce mobil uyumluluk çok kullanılıyor ve konuşuluyordu. Ancak cihazların çeşitliliği ve online ortamların kullanılabilirliği arttıktan sonra geçerliliğini yitirdi. Özetle mobil uyumlu site ile responsive site aynı şeyler değildir. Responsive değişen dinamik içerikler sağlarken boşlukları, menü tasarımlarını ve görselleri optimize eder. Mobil uyumlu site ise sadece web ekranından uyarlama bir görünüm sağlar, optimizasyon ayrıcalığı yoktur. Mobil uyumlu siteniz olsa dahi Google “Mobil Uyumluluk” testinden geçemeyecektir. Google SEO kriterlerinden biri olan “Mobil Uyumluluk” için responsive tasarımı zorunlu kılar. Böylece responsive ne demek sorusuna geniş kapsamlı cevap vermiş olduk.

Responsive Web Tasarım

Responsive Web Tasarım

Responsive Web Tasarım Nasıl Çalışır?

Responsive ne demek sorusundan sonra gelelim responsive tasarımın nasıl çalıştığına. Responsive web tasarım siteler cihazın ekran bilgilerini algılayarak yeni optimize edilmiş görünüm yayımlarlar. Siteye girdiğiniz anda girdiğiniz cihazın ekran özelliklerine göre optimize edilmiş versiyon görürsünüz. Genel olarak mobil, tablet ve telefon olarak 3 kademeden bahsedilse de artık akıllı saatler, akıllı televizyonlar da responsive tasarım radarına giriyor. Gelecek zamanlarda akıllı gözlükler ve araç ekranları başka cihazların da responsive site optimizasyonuna katılacağını söyleyebiliriz. Siz de en markanıza uygun şekilde responsive bir tasarım için profesyonel bir web tasarım ajansı ile çalışabilir ve günümüze ve geleceğe uyum sağlamak için dijital dünyada sağlam bir adım atabilirsiniz.

İlgili Makale: Web Sitesi Kurmak İçin 5 Tavsiye

Responsive Tasarımın Avantajları Nelerdir?

Responsive tasarımın en büyük avantajı kullanıcı deneyimi sunmasıdır. Eğer masaüstü versiyonda olan görüntüyü mobil cihazlardan görüyor olsaydık kullanıcı dostu olmayan bir deneyim yaşardık. Muhtemelen sitede vakit geçirmez ve ivedi şekilde siteden ayrılırdık. Responsive tasarım sitenin performansını, açılma süresini, çalışma hızını, kullanıcı oturum süresini ve trafiği olumlu yönde etkiler ve geliştirir. SEO avantajı da böylece başlamış olur, responsive tasarımın Google algoritmaları için önemli bir gereklilik olduğundan da bahsetmiştik. Mobil cihazlardan web sitelerine girilme oranı her geçen gün katlanarak büyüyor. Bu taraftan bakıldığı zaman bu gerekliliği ve responsive tasarımın önemini rahatlıkla görebiliriz.

Neden Responsive Web Tasarım Yaptırmalısınız

Neden Responsive Web Tasarım Yaptırmalısınız

Neden Responsive Web Tasarım Yaptırmalısınız?

Responsive web tasarım sayesinde kullanıcılara pozitif deneyim yaşatabilirsiniz. Bu teknik sayfanızın performansını etkileyecek, oturum sürelerini uzatacaktır. Mobil cihazlardan gelen trafikleri kaybetmemek için responsive tasarıma sahip olmanız gerekir. Tek URL yapısı üzerine kurulan responsive yapı sayesinde tüm sayfalarınızda etkili bir deneyim sağlayabilirsiniz. Arama sonuçlarından gelen kullanıcılarınız siteyi hızla terk ederse SEO için büyük bir dezavantajınız olur. Çünkü arama motorları hemen çıkma, site içerisinde gezinme ve yönlendirme kriterlerini önemser. Responsive yapı ile sitede kalma, site içinde gezinme sürelerini kolaylıkla artırabilirsiniz. Responsive tasarımın web sitenize sunacağı katkılar sadece kullanıcı deneyiminden de ibaret değil.

Elbette kullanıcıların site içerisinde verimli zaman geçirmesi hem site sahipleri hem de algoritmalar için oldukça önemli. Ancak önemli olan bir diğer nokta ise global anlamda kolay ulaşılabilirlik ve standart kalite edinme sağlar. Marka itibari için de dijital dönüşümün öncü başlıklarından biri olan responsive tasarım, yokluğunda demoda ve dijital alanda başarısız izlenimi yaratır. SEO ve kullanıcı deneyimine ek olarak marka itibarı içinde oldukça önemlidir. Kimse web sitesinin yıllarca önceden kalmış, ilgilenilmemiş ve kalitesiz görünmesini istemez değil mi? Bu yüzden responsive ne demek diye araştırdığınızı biliyoruz 🙂

Responsive Tasarımın Özellikleri Nelerdir?

Responsive tasarım 3 kademeli oran orantı ayarlaması ile sitenizin içeriğini optimize eder. Kod yapıları ile çalışan bir yazılım modelidir. Tasarım ve görünüme etki ettiği için SEO faktörlerinden biri olmayı başarmıştır. Responsive tasarım bir seçenek değil gereklilik olarak uygulanmalı her çözünürlük için ayrı CSS kodları ile çalışmalıdır. Site içerisinde bulunan içeriklerin daha okunaklı, kolay tıklanabilen ve kolay algılanabilen hale getirir. Grid sistem kullanılarak tasarım argümanlarını orantılar ve yeniden biçimlendirir. Bu sayede kullanıcı deneyimi için en yüksek performansı sunar. Responsive tasarımın SEO çalışmalarına olumlu etki etmesi ve kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmesi için mutlaka SEO Ajansı ile çalışmalı, gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Bu yazımızda responsive ne demek, nasıl yapılır ve ne işe yarar? Sorularını cevapladık. Artık bir web sitesi için responsive yapının önemini biliyorsunuz.

Sektörel duruşunuza, marka kimliğinize uygun bir web tasarımı için işi alanının uzmanlarına bırakabilir ve hemen bir Web Tasarım Ajansı ile iletişime geçerek responsive tasarım ve daha nice önemli detayı beraberce değerlendirebilir, dijital stratejinize uygulayabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply