Skip to main content

Bu yazımızda ROI nedir ve nasıl hesaplanır konusunu derledik. Günümüzde yatırımcıların olmazsa olmazı olan ROI, sizin ileriye dönük yatırımlarınızda doğru adımlar atmanızı sağlayacaktır. ROI’nin önemini ve avantajlarını tüm detaylarıyla maddeler halinde bir araya getirdik. Bu konu hakkında başarılı elde edebilmek için mutlaka alanında uzman bir Performans Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

ROI (Return on Investment) Nedir?

ROI nedir ve nasıl çalışır gibi sorularla sıkça karşılaşırız. Ancak ROI sandığınız kadar zor bir hesap değildir. Yatırımın geri dönüşü olarak bilinen bu hesaplama kısaca, yapılan bir yatırımdan geri gelebilecek karı hesaplar. Yani bir yere yatırım yaptığınızdan karşılığında size gelecek geri dönüşüm oranını hesaplar. Böylece bu yatırımın değerli olup olmadığını öğrenmiş olursunuz. Ayrıca, yatırımınız sürdürülebilir değilse daha fazla zarar etmeden geri çekilmenize yardımcı olur. Öte yandan, yatırımınıza başlamadan önce, ileriye dönük planlar yaparak daha garantili adımlar atmış olursunuz. Artık şirketlerin olmazsa olmazı haline gelen ROI hesaplamasını mutlaka sizin de kullanmanızı öneririz. Özetle ROI, bir yatırımda elde ettiğiniz karı ve zararı önceden hesaplamanızı sağlayan bir formüldür.

 

"<yoastmark

ROI Ne İçin Kullanılır?

Yapmış olduğunuz yatırımdan elde edeceğiniz gelir miktarını hesaplamak için ROI hesaplama kullanırsınız. Böylece yatırımınızın faydalı veya zararlı olup olmadığını görmüş olursunuz. Özellikle ROI’nin beraberinde çalışacağınız dönüşüm oranı ( Conversion Rate) ile çok daha sağlıklı bir gelir-gider hesaplaması yapabilirsiniz. Dönüşüm oranı, yatırım yaptığınız şirketin aldığı dönüşümlerden oluşan bir hesaplamadır. ROI ile birleştiğinde, her kanaldan oluşan verilerin analizini yapmış olursunuz. Bu tarz çalışmalarla, bütçenizi daha doğru yatırımlar için kullanmanız kolaylaşır. Ayrıca şirketiniz için uzun vadeli yatırımlar yapmanıza olanak tanır. Eğer ROI hesaplama sırasında aldığınız sonuçlar verimli değilse, yatırımınızdan geri çekilmeniz veya farklı bir plana yönelmeniz gerekebilir. Kısaca, yapacağınız ciddi yatırımlar sırasında daha emin ve dikkatli adımlar atmanıza yardımcı olur.

ROI Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda ROI nedir sorusunu cevapladıktan sonra, artık sıra geldi nasıl hesaplandığını incelemeye. Genel olarak ROI hesaplamanın formülü şu şekildedir: ROI = Kar (Gelir-Maliyet) / Maliyet x100 Bu hesaplama formülü sayesinde ROI değerinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Yatırımınız ne kadar olursa olsun bu formül sayesinde yatırım getirisini analiz edebilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuçlar sayesinde kar veya zarar oranını hesaplayarak yatırımınız için planlamalar yapmaya başlayabilirsiniz. Günümüzde birçok yatırımcının kullandığı bu hesaplama sayesinde uzun vadeli sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca şu an ki bütçenizin durumunu da gözden geçirebilirsiniz. İlk etapta ROI hesaplaması karmaşık gibi dursa da, bu formülü uygulamaya başladıktan sonra ne kadar basit olduğunu göreceksiniz.

ROI Hesaplamada Dikkat Edilecekler Neler?

Özellikle ROI hesaplama sırasında dikkat etmeniz gereken nokta, tüm harcamaların hesaba dahil edilmesidir. Yani, yatırım yapacağınız işletme için harcayacağınız reklam ve benzeri diğer alanların bütçesini de hesaba eklemeniz gerekir. Böylece tam anlamıyla kar ve zarar oranını hesaplamış olursunuz. Yatırım yapacağınız yer için düzenli olarak harcanan her kuruş, ROI hesabına eklenmelidir. Aksi takdirde eksik ve doğru olmayan kar oranlarıyla karşılaşırsınız.

ROI Hesaplamada Dikkat Edilecekler Neler?

ROI İş Dünyasında Neden Önemlidir?

İş dünyasında ROI nedir sorusunun cevabını iyi anlamak gerekir. ROI, şirketiniz için uzun vadede doğru bir yatırım sağlamanıza yardımcı olur. Yatırımınızın ileriki dönemlerde nasıl olabileceğini size gösterir. Böylece zamanınızı ve bütçenizi size zarar ettirecek yatırımlara harcamaktan kurtulmuş olursunuz. Ayrıca ROI hesaplamasını yatırımı yapmadan önce gerçekleştirirseniz, karşınıza çıkacak zararları da minimuma indirirsiniz. Bütün bunlar nedeniyle ROI, iş dünyası için, özellikle yeni başlayanlar için oldukça önemlidir.

İlgili Rehber: CTR Nedir ve CTR Neden Önemlidir?

ROI Ölçümlemenin Önemi

ROI hesaplama, yalnızca yeni veya önceden var olan şirketlerin genel olarak sağlayacağı kar ve zararı hesaplayabilmemiz için değildir. Her şeyden öte, atacağınız her yatırım için yapabileceğiniz bir hesaplama türüdür. Yeni bir araba veya ev alacaksanız bile ROI hesaplaması yapabilirsiniz. Her çeşit yatırımınızın gelirini ve giderini tespit etmeniz yararlı olacaktır. Bu nedenle yatırım getirisini her alanda aynı şekilde hesaplayın. Bu formül sayesinde, size gelir getirmek yerine zarar ettirecek her yatırımdan kurtulmuş olursunuz. Öte yandan bütçenizi ROI hesabını yaptıktan sonra kolayca hesaplayabilirsiniz. Bu formülü dilediğiniz gibi kendi avantajınıza dönüştürebilirsiniz. 

İlgili Rehber: Google Reklam Verme Kılavuzu

ROI Özellikleri Nelerdir?

Özellikleri oldukça fazla olan ROI hesaplama yöntemi, yatırımlarınızı doğru adımlarla yönetmenize yardımcı olacaktır. Her açıdan faydası olan ancak zararı neredeyse hiç olmayan bu formül sayesinde bütçenizden ve zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz. Bu formülün en önemli özelliği ise asla eskimiyor olmasıdır. Geçerliliği daimidir ayrıca tüm dünyada geçerlidir. Evrensel ve kalıcı olması, hesaplarınızın daima geçerli olmasını sağlar. Yapacağınız yatırımlarda size en doğru yol göstericilerden biridir. Atacağınız adımlarda karşılaşabileceğiniz kar ve zararları çok net bir şekilde karşınıza koyar. Özellikle yatırımcılar tarafından sıkça kullanılan bu formül sayesinde detaylı verilere erişebilirsiniz. Öte yandan yatırımınız hakkında performans analizi yapabilirsiniz. Hesaplaması zor gibi gelse de aslında formüle sahip olduktan sonra oldukça basit olacaktır. Son olarak en önemli özelliklerinden bir diğeri olan uzun vadeli başarısıdır. Yatırımınızın ileriye dönük size verebileceği gelir ve giderleri önceden görmenizi sağlar. Böylece bütçenizi oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

ROI Özellikleri Nelerdir?

ROI Özellikleri Nelerdir?

ROI Hesaplama Hangi Avantajları Sağlar?

Artık detaylı bir şekilde ROI nedir bildiğimize göre, bu formülün bütün avantajlarına detaylıca bakalım:

  • Özellikle yatırıma yeni başlıyorsanız ROI hesaplaması sayesinde bütçenizde daha dikkatli adımlar atmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ileride karşılaşacağınız kar ve zararları da önceden size gösterir.
  • Pratik kullanımı sayesinde yoğun ve komplike hesaplamalardan kurtulmuş olursunuz.
  • Yatırımınız sırasında karşılaşabileceğiniz zararları önceden size gösterir.
  • Ayrıca yine yatırımınızda karşınıza çıkacak karları da hesaplayabileceksiniz.
  • Sahip olduğunuz hesaplama sonuçlarına göre bütçenizi yeniden belirleyebilirsiniz. Böylece daha net rakamlara erişmiş olursunuz.
  • Alacağınız sonuçlarla yatırımı yapmak isteyip istemediğinizi veya sizin için uygun olup olmadığını önceden kestirebileceksiniz.

Bütün incelikleriyle ROI nedir ve nasıl yapıldığını artık biliyorsunuz. Daha başarılı yatırımlar için profesyonel bir Performans Pazarlama Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın. 

Leave a Reply