Skip to main content

Bir web sitesine sahip herkes SEO fiyatları hakkında az çok bilgi sahibidir. Fakat internet aleminde henüz bir web sitesi bulunmayan ve bu konu hakkında planlar yapan kişiler için ise SEO fiyatları hakkında doğru bilgilere erişebilmek tam bir muamma. Bu yazımızda hem web sitelerini iyileştirmek hem de en baştan SEO uyumlu bir web sitesi kurmak isteyenler için SEO fiyatları hakkında en doğru bilgileri içeren detaylı bir rehber hazırladık. Bu rehberde SEO fiyatları ve SEO ROI hakkında merak edilen her şeyin cevabını bulabileceksiniz. Ama yine de detaylı bilgi almak adına profesyonel bir SEO firması ile görüşme yapmanızı öneririz.

SEO fiyatları, birlikte çalışacağınız SEO ajansının sektördeki deneyimine ve ekibinin genişliğine göre değişiklik göstermektedir. Fakat SEO kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar için genel anlamda bir maliyet hesabı ortaya koyabilmenize yardımcı olabilecek birtakım dinamikler de elbette mevcut. Bu tür konularda internet üzerinde birçok yanlış bilgi yer almaktadır. SEO maliyeti hesaplama ve SEO ROI ölçme gibi konularda yanlış kaynaklardan edinerek yapacağınız maliyet hesaplamaları şüphesiz ki sizleri yanlış sonuçlara ulaştıracaktır. Haydi öyleyse sizleri daha fazla bekletmeden konu ile ilgili tüm yanlış ve doğru bilgileri derlediğimiz yazımıza giriş yapalım.

SEO Çalışması Beklentileri ve Gerçek

SEO Çalışması Beklentileri ve Gerçek

SEO Çalışması Beklentileri ve Gerçek

Son zamanlarda gerçekleştirilen birçok araştırmaya göre küçük işletmelerin yarısından azının SEO için ayrılmış herhangi bir bütçesi bulunmakta. Fakat SEO çalışmalarının en önemli özelliği bu çalışmalara yatıracağınız paranın uzun vadede sağlayacağı kara kıyasla pek ufak bir meblağ olarak kalmasıdır. Buna rağmen çok sayıda işletme sahibi hala SEO’ya yatırım yapma konusunda isteksiz. Bunun altında yatan temel sebep ise çoğu işletme sahibinin SEO’nun nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikri olmamasıdır. Aslında SEO konusu o kadar da kolay çözülebilecek bir konu değildir. Bu sebeple çoğu işletme sahibi bu konularla ilgilenmek adına gerekli olan zamanı ayırabilmek için zaten oldukça meşgul. Hal böyle olunca da pek çok işletme sahibi ucuz olarak gördükleri spam içeriklerle birinci sayfa garantisi veren SEO dolandırıcılarının ağına düşmekten kurtulamıyor.

Ucuz SEO’nun Tehlikeleri Nelerdir?

Çoğu işletme sahibi SEO konusunun taşıdığı önemin yeterince farkında değil. Üstelik bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan işletmeler sıklıkla spam içeriklerle web sayfalarını yükselten dolandırıcıların kurbanı oluyor. Ya da deneyimsiz SEO şirketleri ile çalışarak paralarını heba ediyorlar.  SEO çalışmalarının maliyetleri, getirileriyle kıyaslandığında uzun vadede göz ardı edilebilecek niteliktedir. Fakat bu sadece doğru SEO çalışmaları yapıldığında geçerlidir. Hatta SEO konusunda ucuza kaçmayı tercih ettiğiniz çalışmalar kurumunuza veya işletmenize ait web sitelerinin itibarını zedeleyecek durumlarla da sonuçlanabilir. Özellikle Google bu konuda son derece titizdir. Google, illegal veya topluluk kurallarını ihlal eden yöntemlere başvuran web sitelerine ciddi cezalar ve yaptırımlar uygulayabilmektedir. Bu tür cezalarla karşı karşıya kalan web sitelerinin Google üzerindeki görünürlükleri kalıcı olarak zarar görecektir. SEO operasyonlarını gerçekleştirirken kullanılan Semrush, Ahrefs gibi olmazsa olmaz araçların web sitesi başına maliyeti 120$ civarında değişmekte olduğu göz önüne alındığında 1000-2000TL’lik SEO çalışmaları yaptıran işletmelerin web sitelerinden ümidi kesmesini beklemek şaşırtıcı olmasa gerek.

Kurumsal SEO Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Kurumsal SEO Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Kurumsal SEO Fiyatı Nasıl Belirlenir?

SEO ROI ölçme yöntemlerinden bahsetmeden önce kurumsal SEO fiyatlarının nasıl belirlendiğini de inceleyelim. Kurumsal SEO fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan birçok dinamik vardır. Bu dinamikler, kurumsal SEO hizmetine ihtiyaç duyan firmaların bu konuya ayırmaları gereken bütçeleri doğrudan etkilemektedir. Haydi öyleyse şimdi kurumsal SEO fiyatlarını belirlemede kilit rol oynayan bu dinamikleri sizlerle paylaşalım. Bu süreçte en etkili rolü oynayan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kurumsal SEO hizmetine ayırmanız gerekecek bütçeyi belirleyen konuların başında kaç farklı dilde SEO hizmeti almak istediğiniz yer almaktadır. Bu bağlamda dil sayısı arttıkça ve söz konusu diller zorlaştıkça hizmet için ayırmanız gereken bütçe de artacaktır.
 • Kurumsal SEO fiyatlarının belirlenmesinde rol oynayan bir diğer önemli dinamik ise çalışmalara dahil edilecek sosyal medya kanallarıdır. Bu kanallar arasında en popüleri, arama motorlarından en fazla trafik çekebilmeyi başaran YouTube platformudur.
 • Kurumsal SEO fiyatları belirlenirken hizmet talep eden kurumun kaç adet web sitesi bulunduğu da doğal olarak hesaba katılan bir başka dinamiktir.
 • Web sitenizin kullandığı altyapıya göre de sitede gerçekleştirilecek olan işlemlerin adam/saat hesaplaması değişmektedir. Bir kullanıcı panelinin olup olmaması, yönetim panelinin ilkel ya da gelişmiş olması, web sitenizde oldukça kötü gerçekleştirilmiş optimizasyonların önceden yapılmış olması gibi faktörler fiyatlamayı değiştirmektedir.

Kurumsal SEO çalışmalarında maliyeti önemli ölçüde etkileyen bir diğer önemli etken ise hedef kitle ve demografi faktörüdür. Bu tür konularda uluslararası ölçekte faaliyet gösteren kurumlar için uluslararası SEO çalışması uygulanmaktadır. Uluslararası SEO çalışmalarında kurumsal web sitelerinizin optimize edileceği coğrafi bölgelerin ve dillerin sayısı artış gösterdikçe maliyet de doğrudan artış gösterecektir.

Bu aşamadan sonra ise alacağınız SEO hizmetinin maliyetini etkileyen unsurlar mevcut kurumsal web sitenizin durumu ile alakalı olacaktır. Bu unsurlar arasında web sitenizin Google tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığı en önemli dinamiktir. Kurumsal web sitenizde yer alan web sayfalarınızın hızları da web sitenizle alakalı önemli faktörlerden bir diğeridir. SEO fiyatları üzerinde büyük ölçüde etkiye sahip dinamiklerden birisi de çalışmalar için ihtiyaç duyacağınız anahtar kelimelerin arama hacimleridir. Aynı zamanda kurumsal web sitenizin domain yaşı da bu çalışmalarda maliyet hesaplamasına dahil edilmesi gereken bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle yabancı dilde yayın yapan web sitelerinde SEO maliyetleri kullanılacak olan dile göre değişim göstermektedir. SEO içerikleri dil bilen herhangi bir insanın yazabileceği içerikler olmadığından native speaker ve alanında uzman kişilerin yazabileceği içerikleri yazdırmak ülkeye göre değişiklik göstermekte. Örneğin Felemenkçe hukuki içerik yazan bir Hollandalı avukat ile Arapça destinasyon tanıtım makalesi yazan Arap bir tur operatörünün maliyetleri birbirinden farklılık gösterecektir.

SEO çalışmalarınızın maliyetini belirleyen konular arasında rakiplerinizin çevrimiçi ortamlarda ne kadar güçlü olduğu da önemli bir yere sahiptir. Bu durum web sitenizi SERP ekranında daha yukarılara taşımayı zorlaştıracak önemli dinamiklerden birisidir. Bu bağlamda kurumsal web sitelerinizi SERP ekranında daha yukarılara taşıyabilmek adına doğal olarak daha sıkı bir çalışma gerekli olacaktır. Bu aşamaya kadar sıralamış olduğumuz hususlar dışında ise SEO fiyatlarını etkileyen bir diğer temel dinamik hizmet almış olduğunuz SEO Ajansı deneyimi, yetkinliği ve ekibinde bulunan uzmanların niteliğidir.

Son aşamada ise kurumsal web sitelerinizin SEO çalışmaları için ayırmanız gereken bütçeyi belirlemenizde rol oynayacak bir diğer etken de çalışmaların süresi olacaktır. SEO çalışmalarının süresi yukarıda sıralamış olduğumuz faktörlere bağlı olarak uzayabilmekte veya kısalabilmektedir. Bu gibi durumlarda daha hızlı çözümlere ihtiyaç duyan kurumlar için bu süreyi kısaltmak doğal olarak maliyeti de artıracaktır.

SEO Fiyatları 2022

Web sitesinin altyapısı, dili, içerdiği problemler, subdomain sayısı ve içeriği gibi detaylar göz önüne alınarak aylık minimum 6000TL ile 20.000TL arasında fiyatlar değişmektedir. Standart dışı taleplerde bu aralıkların dışında fiyatların konuşulduğunu da duyma imkanınız olmakla birlikte belirli bir baremin altında kalan tekliflere şüpheyle bakmanızı tavsiye ederiz.

SEO Ajansları Nasıl Bütçe Hesaplamalı?

Fiyatlandırma konusunda hem müşterilerimize hem de diğer ajanslara da bilgi verebileceğini düşündüğümüz bir rehber video hazırladık.

SEO Yatırım Getirisini Ölçme (ROI)

ROI, Return on Investment kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu terim Return on Investment for SEO şeklinde kullanılır. Anlamı ise SEO yatırımlarının geri dönüşüdür. Yani bu ifade web siteleri için gerçekleştirilen SEO çalışmalarına yapılan yatırımlarının geri dönüşünü belirtmektedir. Bu bağlamda SEO ROI ölçme amacıyla birçok farklı metot da kullanılmaktadır. İlk olarak bu yöntemler arasında yaygın bir şekilde yanlış olarak kullanılan SEO ROI ölçme metodunu sizlerle paylaşalım. SEO ROI ölçme konusunda yaygın olarak kullanılan hatalı metotlardan birisi tek atış varsayarak organik arama yatırım getirisi hesaplamadır. Bu hesaplamada kullanılan dinamikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Belirli bir ayda organik arama yoluyla edinilen yeni müşteri sayısı = 10
 • Sipariş başına ortalama net gelir (kar) = 100 TL
 • Belirli bir ayda yeni organik arama müşterilerinden elde edilen toplam kar = 1000 TL
 • Aylık pazarlama bütçesi (gider) = 2500 TL
 • Yeni müşterilerden elde edilen aylık karın aylık organik pazarlama harcamasına bölünmesiyle elde edilen yatırım getirisi = -%60

Paylaşmış olduğumuz bu SEO ROI hesaplamasındaki hata ise yeni bir müşterinin yaşam boyu değerini dikkate almamasından kaynaklanmaktadır. Çevrimiçi perakende sektöründe büyümek için tekrar iş yapmak son derece kritik bir öneme sahiptir. Bunun için SEO yatırımlarınızın size kazandırmış olduğu yeni bir müşterinin yaşam boyu değerini de hesaplamalara katmanız gerekmektedir. Haydi şimdi de doğru SEO ROI ölçme yöntemini sizlerle paylaşalım. Doğru SEO ROI ölçme yöntemlerinde hesaba katılması gereken dinamikler şu şekildedir:

 • Belirli bir ayda organik arama yoluyla edinilen yeni müşteri sayısı = 10
 • Sipariş başına ortalama net gelir (kar) = 100 TL
 • Belirli bir ayda yeni organik arama müşterilerinden elde edilen toplam kar = 1000 TL
 • Bir ömür boyu müşteri başına ortalama sipariş sayısı = 5
 • Toplam ortalama ömür boyu kar = 5000 TL
 • Aylık pazarlama bütçesi (gider) = 2500 TL
 • Yeni müşterilerden elde edilen aylık karın aylık organik pazarlama harcamasına bölünmesiyle elde edilen yatırım getirisi = %200

SEO ve PPC Arasındaki Fark

SEO ROI ölçme konusuna da açıklık getirdiğimize göre bu konuda son derece merak uyandıran bir başka mesele olan SEO ve PPC arasındaki farkları açıklamaya geçebiliriz. SEO ve PPC arasındaki farkları daha net açıklayabilmek adına kıyaslama metodundan faydalanacağız. PPC reklamları, işletmenize veya kurumunuza ait web sitesini ilgili arama sorgularına ait sonuç sayfalarında doğrudan üst sıralara çıkartır. Fakat bunu gerçekleştirmek için Google’a para ödemeniz gerekmektedir. Yani ilgili arama sorgularında üst sıralarda reklamı yapılan web sitenize her tıklandığında bir ödeme gerçekleştirirsiniz. Pay Per Click terimi de tam olarak buradan gelmektedir. SEO çalışmalarında ise web sitenize sağlanan trafik organik yollarla edinilmektedir. Daha da önemlisi bu trafik PPC reklamlarına kıyasla çok daha uzun vadeli bir etkiye sahip olacaktır.

SEO konusundaki bir diğer önemli nokta ise bu çalışmaların sağlamış olduğu faydaları analiz etme aşamasında ortaya çıkmaktadır. Web sitelerine uygulanan SEO çalışmalarının ne gibi faydalar sağladığını veya hangi noktalarda yetersiz kaldığını tam anlamıyla analiz edebilmek birkaç haftanızı alabilir. Buna karşın PPC reklamlarında ise bu durum tam tersidir. Çünkü PPC reklamları ile ilgili verileri bizzat Google kendisi toplayıp size raporlamaktadır. Yani PPC reklamlarının web sitenize tıklanma, trafik ve geri dönüşler gibi sağlamış olduğu katkıları anında izleyebilirsiniz.

SEO çalışmaları sayesinde çok daha düşük maliyetlerle sıralamanızı daha uzun vadede koruyabilmek mümkündür. Fakat bunun için sürecin devamlı takip edilmesi ve gerekli güncellemelerin gecikmeye mahal vermeden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. PPC reklamlarında ise bu durumun aksine SERP ekranındaki sıralamanızı yalnızca bütçeniz elverdiği sürece koruyabilirsiniz. Bu sebeple PPC reklamlarına ayırdığınız bütçe bittiğinde Google sizi organik trafiğinize göre sıralamaya devam edecektir. Bu bağlamda web sitenize SEO çalışmasına yatırımı yaparak SERP ekranında daha üst sıralara taşımak hem uzun vadede etkili hem de daha az maliyetli bir yöntem olacaktır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.