Skip to main content

İnternette olabilecek en üst noktaya çıkmak isteyen markalar, alanında yetkin bir SEO firması ile çalışarak, markalarına dönük SEO hizmeti sayesinde organik aramalarda başarının tadını çıkarmaktadır. Ancak bireysel olarak gerçekleştirilebilecek ufak ipuçları da vardır. Bunlar arasında internal link ya da bilinen diğer adıyla dahili bağlantı, başta gelmektedir.

Dahili bağlantı şeklinde Türkçe karşılığını sunabileceğimiz ‘internal link’ temelde çok basit bir prensibe dayanmaktadır. Bir web sitesindeki içeriklerde; aynı web sitesi içindeki sayfalara ya da bu web sitesinin alan adına bağlı olan sayfalara dönük uyguladığı köprüler dahili bağlantı ismiyle nitelendirilir. Bu köprü uygulamasına ‘dahili bağlantı’ ismi verilmesi, subdomainlere dönük uygulanan bağlantılarda söz konusu değildir. Alan adının dışındaki, subdomain olarak nitelendirilen adreslere yapılan bağlantılar ‘harici bağlantı’ olarak nitelendirilir.

Bir içerikte, başka bir içeriğe uygulanan her yönlendirme; birer bağlantıdır. Bu bağlantılar, giriş kısmında açıklandığı üzere site içi başka kaynaklara yönlendirilen ve dahili bağlantı adıyla da bilinen Internal Link olabilmektedir. Bir diğer bağlantı türü ise subdomain başta olmak üzere internetteki diğer web sayfalarına uygulanan ve harici bağlantı adıyla Türkçe olarak nitelendirilen External Link şeklindedir. Dahili ve harici bağlantıların her birisi, SEO açısından önem taşımaktadır. Oldukça somutlaştıracak bir örnekle ifade etmek gerekirse izlediğiniz ve çok sevdiğiniz bir filmde, başka bir filme gönderme yapıldığını düşünün. Beğendiğiniz o filmin, refere ettiği diğer filmi de merakla izler; hatta bu yeni film daha jeneriği ekranda belirmeden sizin için 1-0 öndedir. Çünkü izleyip beğendiğiniz bir film, bu yeni izleyeceğiniz filme atıfta bulunmuştur. Google da sizin gibidir: Referans olunan içerikleri çoğu zaman kıymetli addeder. Bundan daha da önemlisi, içerikler arasında bağlantı kurarak ilişkilendirmeyi başarır.

Bağlantılar Google için neden önemlidir?

Google, bağlantılar sayesinde içeriklerin alaka seviyelerini algılayabilir; bu sayede de içeriğin değerini belirler. Bunu yaparken de harici bağlantılar ne kadar önemli olsa da dahili bağlantılar çok daha önem taşımaktadır. Google, dahili bağlantılar (Internal Link) aracılığıyla bir web sayfasındaki bütün bağlantılar arasında bağlantı değerini pay eder. Böyle bir durumda, bir web sitesinin en fazla bağlantıya sahip sayfası ana sayfasıdır. Ana sayfanın sahip olduğu bağlantı değeri; bu sayfada kurulmuş bütün bağlantılara pay edilir. Sonraki sayfaya iletilen bağlantı değeri ise o sayfada kurulmuş bağlantılar arasında bölünür. Google bu sayede, hangi içerikleri daha üst sırada veya yayına alındıktan ne kadar sonra kaçıncı sayfadan yayınlayacağını kolayca hesaplayabilir.

İçerik arasındaki ilişkiler

Bağlantılara dönük bir strateji kurgularken, göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus içerikler arasındaki ilişkilerdir. Bir hiyerarşi dâhilinde, bağlantı değerinin yukarıdan aşağıya doğru pay edileceğini düşünerek bu payı alt segment olarak nitelendirilebilecek yeni bağlantılarda da olabildiğince yüksek tutmaya çalışmak gerekir. Ancak bunu yaparken, sadece bir piramit şekliyle beliren fiziksel şemayı düşünmemelisiniz. Matematiksel bir kurgudan çok daha önemlisi mantıksal kurgudur. SEO kapsamında yazılan bu yazıda, sırf bağlantı değeri elde etmesi için bir şehirden şehre nakliye bağlantısı kurgulansa; hiyerarşik açıdan her şey doğru olsa bile Google açısından prestijli bir durum olmayacaktır. Bu noktada ve içerik planlamasını kurgularken bütün aşamalarda aklınızdan çıkarmamanız gereken yegâne kriter şudur: Bu içeriği okuyan ben olsaydım, aradığımı bulabilmiş sayılır mıydım? Emin olun, Google kendisini sizin yerinize koyuyor ve bu sorunun cevabını en doğru şekilde vermeye çalışıyor.

Bağlantı değeri

İlkokulda çözdüğümüz havuz problemleri, hemen hemen hepimizin aklında yer etmiştir. Google için bağlantı değeri de bu havuz problemleriyle benzer bir mantık taşımakta; üstelik onlar kadar kafa karıştırıcı da değil. Ana havuz olarak kabul edilen, en fazla bağlantıya sahip sayfanın elde tuttuğu bağlantı değeri ana sayfadan kurulmuş bütün bağlantılara paylaştırılmaktadır. Herhangi bir alt sayfaya iletilen bağlantı değeri ise o sayfadaki bütün bağlantılar arasında bölünüp, bu işleyişle bütün sayfalara bağlantı değeri paylaşımı yapılmaktadır. Sözün özü; bağlantı değerinden hareketle bir içerik pazarlama tekniği geliştirmek mümkündür ama bu teknikte aslan payı ‘internal link’ üzerinden kurgulanmalıdır.

İlgili Makale: SEO Dostu URL’ler Nasıl Oluşturulur: 11 Uzman İpucu

Hangi sektörde hizmet verirse versin, internet üzerinde varlığını daha güçlü kılmak isteyen her markanın büyüme odaklı bir stratejiye ihtiyacı vardır. Bu strateji ise, söz konusu SEO olduğunda içerik odaklıdır. Dahili bağlantı kavramından hareketle, Google için internal link kurgularının öneminin farkına vararak doğru adımlar atan web siteleri hep birkaç adım önde olacaktır. Peki internal link stratejisi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

  1. Siteniz için ideal yapıyı belirleyin

İçerik arasındaki ilişkiler bölümünde, piramit örneğini verdiğimizi anımsayacaksınız. İşte siteniz için belirleyeceğiniz ideal yapı, o piramit örneğidir. İdeal yapıdan söz edildiğinde en üstte ana sayfanız, altında bazı bölüm ve kategoriler, daha aşağıda gönderiler, alt kategoriler ve sayfaların bulunduğu piramit gözünüzün önüne gelmelidir.

  1. En önemli içeriğinizin ne olduğuna karar verin

Sitenizin ideal yapısını şekillendirdikten sonra, en önemli içeriğinizi belirlemeniz gerekmektedir. En önemli içerik nitelendirmesi, en iyi ve eksiksiz içeriğinizi kast etmektedir. Daha basit bir mantıkla işinizin özünü ifade eden, insanlara uzmanlaştığınız konuyu veya bulmalarını istediğiniz ürününü ararken karşılarına çıktığında sizi en iyi yansıtan içeriğinizdir.

  1. Bağlamsal bağlantılar ekleyin

Bağlantıların Google için ne kadar önemli olduğunu, birkaç bölüm üstte ifade etmiştik. Internal link stratejisi oluştururken, gücünüzü bu bağlantıların bağlamsal açıdan sahip oldukları etkiden alacaksınız. Örneğin, sevdiğiniz gerilim romanlarına dönük yazılar yazdığınızı farz edelim. Belirli periyotlarda yazdığınız bu yazıları birbirlerine bağlantılarla ilişkilendirdiğiniz takdirde Google ve elbette kullanıcılar bu yazılar arasındaki ilişkileri çok daha kolay kuracaktır. Cümle içinde doğrudan bir bağlantı iliştirmek veya yazınızın sonuna bağlantılarla daha önceki yazılarına yönlendirmek bu bağlamsal ilişkileri kurma konusunda tercih edebileceğiniz iki yöntemdir.

  1. Hiyerarşik sayfaları bağlayın

Web siteniz, hiyerarşik sayfalar içeriyorsa yapacağınız işlem oldukça basit ama basit olduğu kadar da dahili link stratejisi için önemlidir. Üst sayfaları alt sayfalara veya alt sayfaları üst sayfalara bağlamanız hiyerarşik ilişkilerin kurulmasını sağlayacaktır. Kardeş sayfa olarak nitelendirilecek, bu alt – üst sayfa ilişkisinin yan eksenlere uzamasını sağlayan diğer içeriklerinizi de birbirine bağlayarak sitenizi iyi organize edilmiş bir yapıya ulaştırabilirsiniz.

  1. İlgili bir gönderi bölümü eklemeyi düşünün

Eklentiler yardımıyla veya manuel olarak, ‘ilgili bir gönderi’ şeklinde tanımlanacak; yazınızı okuyanların ilgisini çekeceğini düşündüğünüz diğer yazılara yer verecek bir bölüm oluşturmayı ihmal etmeyin. Eğer isabetli ilişkilendirmeler kurmayı başarırsanız sadece SEO açısından planlama yapmakla kalmamış; kullanıcıların sitenizde geçireceği zamanı da artırmış olacaksınız. Neden yapmayasınız ki?

İlgili Makale: En Kapsamlı SEO Rehberi

  1. Gezinme bağlantıları eklemeyi deneyin

İlintili konulara yönlendirmek veya bağlamsal bağlantılar kurgulamaktan öteye geçip bağlantı değerinizin en yüksek olduğu ana sayfanız veya mevcut yazınızın üst kategorisinden bağlantılar ekleyebilirsiniz. Gezinme bağlantıları olarak ifade edilen bu bağlantılarla, temel içeriğinizi daha güvenilir hâle getirme fırsatını yakalayabilirsiniz. Markanız ve web siteniz için en önemli gönderi ve sayfalarda yapabileceğiniz gezinti bağlantıları sayesinde işaret ettiğiniz yayınlara ve sayfalara daha fazla bağlantı değeri katkısı sunulacaktır. Tabii bu durum da o sayfaları Google’ın gözünde daha güçlü hâle getirecektir.

  1. Taksonomilerinize bağlantılar ekleyin

Taksonomiler, tıpkı etiket ve kategoriler gibi sitenizi düzenlemeye ve kullanıcıların (tabii Google’ın da) içeriklerinizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmaktadır. Kişisel bir blog tutuyorsanız, gönderinin dâhil olduğu sınıflandırmalara internal link eklemek faydalı olacaktır. Kategori ve etiketlere bağlantı ekleyerek Google’ın blogunuzun yapısını daha kolay anlamasına yardımcı olabilir, ziyaretçilerin ise konu ile alakalı diğer yayınlara ulaşmasını pratik bir hâle getirebilirsiniz.

  1. Popüler veya yeni gönderilere bağlantılar eklemeyi düşünün

Bir internal link stratejisi oluştururken kurguya eklenecek en son seçenek, en yeni gönderilerinizi veya popüler içeriklerinizi dahili bağlantılarla kuvvetlendirmektir. Pek çok web sitesinin ana sayfasında ‘En Çok Tıklanan 10 İçerik’ veya ‘En Son İçerikler’ şeklinde bölümler görebilirsiniz. İşte o bölümlerin sırrı, dahili link stratejisinde gizlidir. Bağlantı değerinin en yüksek olduğu ana sayfaya en yeni içeriği eklediğinizde, yeni içeriğinizin ana sayfanın sahip olduğu değerden pay alma şansı oldukça yükselmektedir. Bunun yanı sıra ziyaretçilerin bu yeni içeriğe ulaşması daha kolay olacak, dolayısıyla trafik de artacaktır. Google’ın daha fazla trafiği olumlu bir işaret kabul ettiğini hatırlatmaya gerek var mı?

Internal link konusunda tüm detayları size aktarmaya çalıştık. Eğer ki bu bilgilerin detayında boğulmak istemiyor ve sadece yapılanları kontrol edip takibini sağlamak istiyorsanız mutlaka profesyonel bir ajanstan destek alarak uzman bir ekiple SEO Çalışması kurgunuzu geliştirmenizi öneririz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply