Skip to main content

İnternet üzerinden gelir elde etme, pazarlama çalışması yapma gibi konuları SEO ve SEM içerisinde ele alabiliriz. Bu iki kelime de hem İngilizce kökenli kelimeler hem de kısaltılmış kelimelerdir. SEO (Search Engine Optimization), SEM ise (Search Engine Marketing) kelimelerinin kısaltmasıdır. SEO ve SEM arasındaki farkları anlatmaya başlamadan evvel ikisini de tam olarak ne anlama geldiğini işlevlerinin ne olduğunu tanımlamamız gerekmekte.

SEO Nedir?

SEO Türkçe’de arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse SEO, Google gibi arama motorları içerisinde sitenin veya sayfanın ücretsiz olarak üst sırada yer almasını sağlayan çalışmaların tamamını kapsamaktadır. SEO çalışmaları arama motorlarında kullanıcıların gerçekleştirmiş olduğu aramalarda organik olarak web sitenizin görünürlüğünü yükseltir. Google ve diğer arama motorları kullanıcıların yaptığı sorgular sonrasında en doğru sonucu kullanıcıların karşısına çıkarabilmek için yüzlerce faktörü incelemektedir. Bu faktörler ise en temel manada ele aldığımızda 3’e ayrılmaktadır.

On-page SEO (Sayfa İçi SEO)

On-page SEO (sayfa içi SEO) web sayfalarınızı tek tek optimize etmeyi kapsar. Genel manada on-page SEO (sayfa içi SEO) şu çalışmaları içerir;

 • Kısa ve açıklayıcı URL kullanımı
 • Arama amacıyla eşleşen içerik üretimi
 • Dikkat çekici meta açıklaması ve başlık üretimi
 • Kullanılan görseller için açıklayıcı alt etiket kullanımı
 • Okunabilir ve basit içerik üretimi
 • Doğru anahtar kelime kullanımı
 • İçeriğin detaylı anlatımı

Off-page SEO (Sayfa Dışı SEO)

Off-page SEO (sayfa dışı SEO) web sitenizin görünürlüğünü artırmak için web sitenizin haricinde yaptığınız çalışmaları kapsar. Genel manada of-page SEO (sayfa dışı SEO) şu çalışmaları içerir;

 • Sizinle ilgili olan ve otoritesi yüksek olan sitelerden backlink almak
 • Olumlu yorumlar almak
 • Google My Business listenizi optimize etmek
 • Alıntı oluşturmak

Teknik SEO

Teknik SEO çalışması, arama motorlarının hazırlamış olduğunuz içerikleri daha rahat ve kolay bir şekilde taramasına, dizine ekleyebilmesine yardımcı olan çalışmalardır. Teknik SEO çalışmaları genel manada şu çalışmaları içerir;

 • Sayfa hızının optimizasyonu
 • Canonical etiketlerin kullanımı
 • Taramaların verimli olabilmesi için robots.txt optimizasyonu
 • Çok dilli olan içerikler için hreflang etiketlerinin kullanımı
SEO ve SEM

SEO ve SEM

SEM Nedir?

SEM ise arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Bunu daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse Google gibi arama motorları içerisinde sayfanın veya sitenin ücretli bir şekilde üst sırada yer almasını sağlamak  anlamına gelmektedir. İşletmeler bu çalışmayı gerçekleştirebilmek için arama motorlarından web sitelerine tıklama alabilmek için ödeme gerçekleştirirler.

SEM Nedir?

SEM Nedir?

Örnek vermek gerekirse Google arama motorunda şu reklama tıkladığınızda Apple’dan para alınmaktadır.

SEO ve SEM Neden Önemlidir?

Yukarıda verdiğimiz bilgilerin ardından SEO’nun uzun vadeli bir yatırım olduğunu, sitenize ücretsiz trafik getirdiğini öğrendik. Yine aynı şekilde yukarıda SEM’in ise ücretli bir çalışma olduğunu kısa vadede sitemize ücretli trafik getirmeye yaradığını öğrenmiş olduk. O halde artık şu çıkarımı yapabiliriz; biz kısa vadede SEM çalışmalarından faydalanmalı ve ciromuzu yükseltmeliyiz. Bununla birlikte de aynı zamanda SEO çalışmaları gerçekleştirerek geleceğe yönelik yatırım yapmalı ve şu anda sitemize trafik almak için ödeme yaptığımız kelimelere çalışmalı ilerleyen süreçte de bu kelimelerden ücretsiz trafik elde etmeliyiz.

SEO’mu Yoksa SEM’mi Tercih Edilmeli?

İşinizi online ortamdan yürütüyorsanız, ya da hem fizikselden hem de online’dan gelir elde ediyorsanız doğru SEO ve SEM stratejileri oluşturmak, işletmenizin başarılı olabilmesi için oldukça önemlidir. Burada ikisinden birini tercih etmek yerine ikisini de beraber uygulamak uzun vadede işinizi daha da başarılı hale getirecektir. Bu nedenle eğer ki bütçeniz buna yetiyorsa iki çalışmayı birden ayırmadan birlikte uygulamanızı öneririz.

SEO ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şimdi bu iki dijital pazarlama çalışması arasındaki farkları açıklayalım. Aralarındaki farklar şu şekilde;

 1. Hız: SEM yani (ücretli reklamcılık) çalışmaları SEO’ya oranla çok daha hızlı geri dönüş sağlamaktadır. Yaptığınız reklamın size getirisini bir gün içerisinde bile görebilir elde ettiğiniz dönüşüm raporlarını ulaşabilirsiniz. SEO’da ise yaptığınız çalışma daha çok uzun süreli bir çalışma olduğu için geri dönüş 1-2 gün gibi kısa vakitler içerisinde olmamaktadır.
 2. Kalıcılık: Google AdWords çalışmalarında arama sonuçlarında kalıcılığınız bütçenizle doğru orantılıdır. Reklamlardaki maliyet ve rekabet oranı reklamlarınızın arama motorlarında çıkmamasına veya alt sıralarda kalmanıza neden olur. Yani Google AdWords çalışmaları ile üst sırada kalmanız pek mümkün değildir. Search Engine Optimization çalışmaları ise doğru yapıldığı taktirde üst sıralardaki kalıcılığınız devamlı sürecektir. Örnek vermek gerekirse sektörünüzle alakalı bir kelime 1 sırada olduğunuzu düşünelim. Yeni bir algoritma sonrasında gelen dalgalanmalar veya olağanüstü yanlış yapılan bir çalışma yapılmadığı sürece uzun süre 1.sıradan düşmeniz oldukça zor bir ihtimaldir.
 3. Tıklama Oranı (CTR): Arama motorunda arama yapan kullanıcılar çok fazla reklamlara tıklama eğiliminde değillerdir. Reklam daha çok ticari amaçlı yapılan bir çalışma olduğu için kullanıcıların tam olarak aradıkları şeyleri sunmuyor olabilir. Arama motoru kullanıcılarının daha doğru içerikler göstermesinden ötürü organik arama sonuçlarına yönelimleri daha fazladır.
 4. Maliyet: SEO çalışmaları SEM’e oranla daha az maliyetlidir. SEM’de belirlenmiş olan anahtar kelimelerin maliyetleri diğer reklamverenlere göre belirlendiğinden sabit bir tutarda kalmamaktadır. SEO’da ise çalışmalar önceden belirlenen bir fiyat üzerinden gider ve maliyette herhangi bir değişiklik olmaz. Ancak burada doğru bir SEO Ajansı ile çalışmak oldukça önemlidir.
 5. İlk Sayfa Garantisi: Google’ın kendi politikalarında da belirttiği gibi SEM çalışmaları içerisinde hiçbir zaman için ilk sıra garantisi bulunmamaktadır. SEO çalışmaları içerisinde ise doğru bir kurgu gerçekleştirildiği durumda ilk sayfa ele geçirilebilir ve uzun süre kalıcı olunabilir.
 6. İçerik Kalitesi: SEM çalışmaları içerisinde direkt olarak ticari kazanç elde etme olduğu için hazırlanan içerikler kullanıcıyı doyurmaktan öte satmaya yöneliktir. SEO çalışmalarında ise asıl amaç kullanıcıya faydalı bir içerik sunabilmektir.
 7. Bilinirlik: SEM reklam çalışmaları ile sadece bütçeniz doğrultusunda tepede kalabileceğiniz için bilinirliğiniz de çok etkili olmayacaktır. Ama SEO çalışmaları ile sürekli sıralamanızı yükseltebilir ve potansiyel müşterilerinize daima kendinizi hatırlatabilirsiniz. Sizce Google AdWords reklamı ile geçici süre boyunca 1. sırada olan bir marka mı kendini daha fazla tanıtabilir yoksa organik aramalarda en üst sırada yer alan bir marka mı?

SEM Nedir?

SEM, Search Engine Marketing kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe’de arama motoru pazarlaması anlamına gelir. En çok kullanılan SEM aracı da Google Ads olarak karşımıza çıkar.

SEM Nasıl Kullanılır?

SEM çalışmaları arama motorlarının reklam panelleri üzerinden kullanılır. Arama motorlarının reklam panelleri üzerinden anahtar kelimeler, hedef kitleler, web site hedeflemeleri, remarketing gibi çalışmalarla müşterilere ulaşılır.

SEM Çalışmaları Neden Önemli?

SEM çalışmaları, işletmelerin daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir olmasına yardımcı olur. Bir hizmet veya ürün almak isteyen kişilerin arama sorgularının karşısına çıkma şansı sunar.

SEM Çalışmalarına Ne Kadar Yatırım Yapmalısınız?

SEM, işletmelerin sektöründe bulunan anahtar kelimelerinin oluşturduğu hacimler kadar bütçe planlaması gerektirir. Yani bunun için kafadan direkt olarak net bir rakam verilmemelidir.

Google Ads Çalışması Benim İçin Uygun mudur?

Hızlı bir şekilde ürün satışı yapmak isteyen, hizmet satmak isteyen, marka bilinirliği yaratmak isteyen tüm firmalar için SEM çalışmaları uygundur.

SEM Çalışmalarının Başarısını Nasıl Ölçebilirsiniz?

SEM çalışmalarının başarısını reklam çalışmalarına başlandığı tarihten itibaren Google Analytics, Yandex Metrica gibi ölçüm araçları ile ölçebilirsiniz. Bu ölçüm işlemlerini yaparken işletmenizin hedefi doğrultusunda trafik artışınızı, ürün satışlarınızı, ve dönüşüm hedeflerinizi inceleyebilirsiniz.

SEM İşinize Nasıl Yardımcı Olur?

SEM çalışmaları internet ortamında daha fazla görünür olmanızı ve potansiyel müşterileriniz tarafından daha kolay ulaşılabilir olmanızı sağlar. Ücretini ödediğiniz taktirde, arama motorlarında en üst sırada yer almanızı, farklı web sitelerinde banner şeklinde çıkmanızı ve videoların içerisinde reklamlarınızın gösterilmesine yardımcı olur. 
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply