İnternet üzerinden gelir elde, pazarlama, internet gibi konuları SEO ve SEM içerisinde ele alabiliriz. Bu iki kelime de hem İngilizce kökenli kelimeler hem de kısaltılmış kelimelerdir. SEO (Search Engine Optimization), SEM ise (Search Engine Marketing) kelimelerinin kısaltmasıdır. SEO ve SEM arasındaki farkları anlatmaya başlamadan evvel ikisini de tam olarak ne anlama geldiğini işlevlerinin ne olduğunu tanımlamız gerekmekte.

SEO Türkçe’de arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse SEO, Google gibi arama motorları içerisinde sitenin veya sayfanın üst sırada yer almasını sağlayan çalışmaların tamamını kapsamaktadır. SEM ise arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Bunu da daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse Google gibi arama motorları içerisinde sayfanın veya sitenin ücretli bir şekilde üst sırada yer almasını sağlamak  anlamına gelmektedir.

SEO ve SEM

SEO ve SEM

SEO ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şimdi bu iki dijital pazarlama çalışması arasındaki farkları açıklayalım. Aralarındaki farklar şu şekilde;

  1. Hız: SEM yani (ücretli reklamcılık) çalışmaları SEO’ya oranla çok daha hızlı geri dönüş sağlamaktadır. Yaptığınız reklamın size getirisini bir gün içerisinde bile görebilir elde ettiğiniz dönüşüm raporlarını ulaşabilirsiniz. SEO’da ise yaptığınız çalışma daha çok uzun süreli bir çalışma olduğu için geri dönüş 1-2 gün gibi kısa vakitler içerisinde olmamaktadır.
  2. Kalıcılık: Google AdWords çalışmalarında arama sonuçlarında kalıcılığınız bütçenizle doğru orantılıdır. Reklamlardaki maliyet ve rekabet oranı reklamlarınızın arama motorlarında çıkmamasına veya alt sıralarda kalmanıza neden olur. Yani Google AdWords çalışmaları ile üst sırada kalmanız pek mümkün değildir. Search Engine Optimization çalışmaları ise doğru yapıldığı taktirde üst sıralardaki kalıcılığınız devamlı sürecektir. Örnek vermek gerekirse sektörünüzle alakalı bir kelime 1 sırada olduğunuzu düşünelim. Yeni bir algoritma sonrasında gelen dalgalanmalar veya olağanüstü yanlış yapılan bir çalışma yapılmadığı sürece uzun süre 1.sıradan düşmeniz oldukça zor bir ihtimaldir.
  3. Tıklama Oranı (CTR): Arama motorunda arama yapan kullanıcılar çok fazla reklamlara tıklama eğiliminde değillerdir. Reklam daha çok ticari amaçlı yapılan bir çalışma olduğu için kullanıcıların tam olarak aradıkları şeyleri sunmuyor olabilir. Arama motoru kullanıcılarının daha doğru içerikler göstermesinden ötürü organik arama sonuçlarına yönelimleri daha fazladır.
  4. Maliyet: SEO çalışmaları SEM’e oranla daha az maliyetlidir. SEM’de belirlenmiş olan anahtar kelimelerin maliyetleri diğer reklamverenlere göre belirlendiğinden sabit bir tutarda kalmamaktadır. SEO’da ise çalışmalar önceden belirlenen bir fiyat üzerinden gider ve maliyette herhangi bir değişiklik olmaz. Ancak burada doğru bir SEO Ajansı ile çalışmak oldukça önemlidir.
  5. İlk Sayfa Garantisi: Google’ın kendi politikalarında da belirttiği gibi SEM çalışmaları içerisinde hiçbir zaman için ilk sıra garantisi bulunmamaktadır. SEO çalışmaları içerisinde ise doğru bir kurgu gerçekleştirildiği durumda ilk sayfa ele geçirilebilir ve uzun süre kalıcı olunabilir.
  6. İçerik Kalitesi: SEM çalışmaları içerisinde direkt olarak ticari kazanç elde etme olduğu için hazırlanan içerikler kullanıcıyı doyurmaktan öte satmaya yöneliktir. SEO çalışmalarında ise asıl amaç kullanıcıya faydalı bir içerik sunabilmektir.
  7. Bilinirlik: SEM reklam çalışmaları ile sadece bütçeniz doğrultusunda tepede kalabileceğiniz için bilinirliğiniz de çok etkili olmayacaktır. Ama SEO çalışmaları ile sürekli sıralamanızı yükseltebilir ve potansiyel müşterilerinize daima kendinizi hatırlatabilirsiniz. Sizce Google AdWords reklamı ile geçici süre boyunca 1. sırada olan bir marka mı kendini daha fazla tanıtabilir yoksa organik aramalarda en üst sırada yer alan bir marka mı?

SEM Nedir?

SEM, Search Engine Marketing kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe’de arama motoru pazarlaması anlamına gelir. En çok kullanılan SEM aracı da Google Ads olarak karşımıza çıkar.

SEM Nasıl Kullanılır?

SEM çalışmaları arama motorlarının reklam panelleri üzerinden kullanılır. Arama motorlarının reklam panelleri üzerinden anahtar kelimeler, hedef kitleler, web site hedeflemeleri, remarketing gibi çalışmalarla müşterilere ulaşılır.

SEM Çalışmaları Neden Önemli?

SEM çalışmaları, işletmelerin daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir olmasına yardımcı olur. Bir hizmet veya ürün almak isteyen kişilerin arama sorgularının karşısına çıkma şansı sunar.

SEM Çalışmalarına Ne Kadar Yatırım Yapmalısınız?

SEM, işletmelerin sektöründe bulunan anahtar kelimelerinin oluşturduğu hacimler kadar bütçe planlaması gerektirir. Yani bunun için kafadan direkt olarak net bir rakam verilmemelidir.

Google Ads Çalışması Benim İçin Uygun mudur?

Hızlı bir şekilde ürün satışı yapmak isteyen, hizmet satmak isteyen, marka bilinirliği yaratmak isteyen tüm firmalar için SEM çalışmaları uygundur.

SEM Çalışmalarının Başarısını Nasıl Ölçebilirsiniz?

SEM çalışmalarının başarısını reklam çalışmalarına başlandığı tarihten itibaren Google Analytics, Yandex Metrica gibi ölçüm araçları ile ölçebilirsiniz. Bu ölçüm işlemlerini yaparken işletmenizin hedefi doğrultusunda trafik artışınızı, ürün satışlarınızı, ve dönüşüm hedeflerinizi inceleyebilirsiniz.

SEM İşinize Nasıl Yardımcı Olur?

SEM çalışmaları internet ortamında daha fazla görünür olmanızı ve potansiyel müşterileriniz tarafından daha kolay ulaşılabilir olmanızı sağlar. Ücretini ödediğiniz taktirde, arama motorlarında en üst sırada yer almanızı, farklı web sitelerinde banner şeklinde çıkmanızı ve videoların içerisinde reklamlarınızın gösterilmesine yardımcı olur. 
Enes Taşcı

Enes Taşcı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Enes Taşcı, Cremicro'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaktadır. Dijital pazarlama alanında makaleleri ile sektöre yaşadığı deneyimleri aktarmaktadır.