Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Bu makalede 2022’de SEO çalışmaları yaparken öncelik vermeniz gereken konuları anlatmaya çalışacağız. Hiç vakit kaybetmeden hemen anlatmaya başlayalım.

Online ortamda rekabet arttıkça ve yeni yeni web siteleri bu rekabete dahil oldukça SEO’ya daha çok yatırım yapmanız gerekecek. Web sitelerinin arama motorları tarafından belirlenen özellikleri karşılamaları gerekmektedir. Zaten bu da SEO stratejisi için oldukça önemlidir. Web sitenizi arama motorları tarafından talep edilen özelliklere göre dizayn etmeniz sizin daha geniş bir müşteri portföyüne ulaşmanızı sağlayacaktır.

O zaman artık 2022’de SEO trendlerinin neler olduğunu anlatmaya başlayalım.

Featured Snippets “Konum 0” olarak adlandırılır. Yapılan arama sonrasında 1 numaralı organik sonucun üzerinde yer almaktadır. Web sitenize daha fazla tıklama alabilmek için sık sorulan sorulara net yanıtlar vermeniz gerekmektedir. Öne çıkarılan snippetler, içeriklerin kalitesine göre belirlenir ve en tepeye çıkarılır. Google’da yapılan tıklamaların %54.68’inin öne çıkarılan snippetlerden olduğunu ve ayrıca arama motoru tıklamalarının yarısından fazlasını öne çıkan snippetlerin sağladığını bilmelisiniz. O yüzden mutlaka 2022’de SEO çalışmalarınızda featured snippets’de yer almaya çalışmalısınız.

Featured Snippets&Rsquo;De Yer Almaya ÇAlışıN

featured snippets’de yer almaya çalışın

2022’de SEO Çalışmalarında Web Sitenizi Sesli Arama İçin Optimize Edin 

2022’de SEO çalışmalarınız arasında mutlaka yer vermeniz gereken çalışmalardan bir tanesi de web sitenizin sesli aramalara göre optimize edilmiş olmasıdır. Mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte internette sesli aramalar trend haline gelmeye başladı. Hatta bu aramalar sadece telefonlarda değil, Amazon Echo, Samsung Smart TV gibi şeylerde de yapılmaya başlandı. Bu yüzden sesli arama için web sitenizi mutlaka ama mutlaka optimize etmeniz gerekmeye başlandı.

Google Asistan, artık kullanıcıların yaptığı sesli aramalara başarılı bir şekilde yanıt vermektedir. O yüzden içeriklerinizi hazırlarken, hazırladığınız içerikleri insanlar ne diye sorgulayabilir diye düşünmeniz gerekiyor. Ardından metinlerinizi de ona göre hazırlamanız gerekiyor. 

Web Sitenizi Sesli Arama İÇIn Optimize Edin

web sitenizi sesli arama İçin optimize edin

2022’de SEO Çalışmalarında Mobil UX Sıralamanızı Etkileyecek

Mobil sürümü olmayan bir web sitesi 2022’de sitesinin trafiğinin büyük çoğunluğunu kaybedebilir. Her geçen gün dünya üzerinde bir sürü insan daha fazla akıllı telefon alarak bağlantılarını genişletiyor. O yüzden mobil gün geçtikçe çok ama çok kıymetli hale gelmeye devam ediyor. Şunu bilmelisiniz ki artık sadece mobil uyumlu olmak yetmiyor bunun yanın da web sitenizin arayüzünün kolay olması, insanların dikkatini çekmesi gibi daha farklı detaylarda devreye giriyor.

Mobil Ux SıRalamanıZı Etkileyecek

mobil ux sıralamanızı etkileyecek

2022’de SEO Çalışmalarında Bilgi Veren Video İçerikleri Üretin

Sesli aramaların popülaritesi artmaya devam ettikçe internetteki videolarda artmaya devam ediyor. Google ve diğer kurumlardan yapılan açıklamalara göre 10 kişiden 6’sının videoları izlemek için televizyon yerine artık YouTube tercih ettiği gerçeği ortaya çıkıyor. Aslına bakılırsa YouTube artık günümüzün TV’si olarak karşımıza çıkıyor.

Bilgi Veren Video İÇErikleri ÜRetin

bilgi veren video İçerikleri üretin

İnternette vakit geçeren kişiler, akademik amaçlı da olsa eğlence amaçlı olsa almak istediği şeyi videolar olarak almayı tercih ediyor. Bu yüzden video pazarlaması çalışmaları birçok firmanın radarına girmesi gereken konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Şunu mutlaka bilmelisiniz ki kaliteli bir şekilde ve mecranın dinamiğine göre tasarlanan video çalışması birçok kullanıcıyı kendisine çekmeyi başarıyor. Peki bu konuda SEO çalışmaları için ne yapmanız gerekli? Videolarınızı eğer ki daha fazla kişiyi ulaştırmayı hedefliyorsanız hazırladığınız videoları kullanıcıların arama şekillerine göre optimize etmeniz gerekli. Bunu da videonuza koyacağınız dikkat çekici bir başlık, videonuzu anlatan uzun bir açıklama metni ve konunuzla alakalı en çok aranan anahtar kelimeleri açıklama metninde ve başlıkta geçirerek yapabilirsiniz.

Tıklama Oranı (TO) ve Bekleme Süresi Önemli Bir Sıralama Faktörü Olarak Devam Edecek

SEO çalışmalarında insanlar yıldırım hızında olan internet bağlantılarına parmaklarının ucunda bulunan bilgiye bu kadar ulaşmaya devam ettikçe tıklama oranı ve bekleme süresi önemli olmaya devam edecektir. Aslında her iki metrik de kullanıcının memnuniyetini temel aldığı için oldukça kıymetlidir. Kullanıcının sayfada geçirdiği süre ve tıkladığı bağlantı, içeriğinizin ona katkı sağlayıp sağlamadığını, aslında kullanıcının o içeriğe ihtiyacı olup olmadığını anlatacak niteliktedir. Kullanıcı bir sayfa içerisinde ne kadar vakit geçiriyorsa o sayfadan o kadar tatmin olmaktadır.

2022’de SEO Çalışmalarında Kaliteli İçerik Hazırlamak Her Zaman Olduğu gibi Yine Önemli Olacak

Kaliteli içerik pazarlama çalışması yapmak SEO stratejiniz için oldukça önemli konudur. Kullanıcılar birbiriyle uyumlu, faydalı içeriklerle karşılaşmak isterler. Kullanıcılar merak ettikleri, öğrenmek istedikleri şeyleri arama motorlarına sorar ve sordukları sorular için cevap talep ederler. Sizin sitenizin de sektörünüzle alakalı olan konulara cevap vermesi ve kullanıcının karşısına çıkması gerekir. Kullanıcıların talep ettikleri konular iyi bir şekilde analiz edilmeli ve sonrasında hazırlanan içerik anlam kargaşası yaratmayan herkesin anlayabileceği düzeyde hazırlanmalıdır. Bilgilendirici ve kaliteli içerikler, bir web sitesinin 2022 yılındaki popülerliğini artırabilmesi için oldukça önemli fırsattır. Bunu değerlendirenler 2022 yılından karlı çıkacaklarından emin olabilirler.

Kullanıcılar Harika Dijital Deneyimler İstiyorlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi içeriğinizin iyi olması sizin için olmazsa olmazlardandır. Ama içeriğinizin talep görmesini sağlayacak etkenlerden bitanesi de web sayfanızın hızlı bir şekilde yükleniyor olması ve kullanıcı arayüzünün karışık olmamasıdır. Web siteniz birkaç saniye içerisinde açılmıyorsa eğer kullanıcıların o siteden koşarak uzaklaştığı artık oldukça aşikar vaziyettedir. Yani bu aslında SEO için oldukça önemli faktörlerden birisidir.

KullanıCıLar Harika Dijital Deneyimler İStiyorlar

kullanıcılar harika dijital deneyimler İstiyorlar

Sayfa hızına çözüm bulur bulmaz hemen ardından sitenizin kullanıcı deneyimini incelemeye başlamalısınız. Web siteniz içerisinde kullanıcıların rahat bir şekilde gezebilip gezemediğini, sitenizin kolay ve anlaşılır olup olmadığını incelemelisiniz. Yaptığınız bir şeyin yaratıcı olup olmadığını düşünmeden önce sizi hiç bilmeyen, sitenize ilk kez giriş yapacak olan kullanıcının yerine koymalısınız. O sitenize giren kişi bir saniye içerisinde söylediğiniz anlıyor mu? Eğer ki anlamıyorsa sitenizin koşarak uzaklaşacaktır. Bu da tabii ki site de geçirilen süreye negatif etki edeceği için Google’da sizi negatif puanlayacaktır. Bu konu oldukça hassas noktalardan bir tanesidir. Mutlaka bu konu hakkındaki incelemeleri yapmalısınız.

2022’de SEO Çalışmalarında Yine İçerik Uzunluğu Önemli Olacak

Genel olarak daha uzun içerikler hazırlayan web siteleri daha çok görünürlük elde ediyorlar. Peki bunun sebebi nedir? Bunun sebebi tam olarak şudur; internette gezen kullanıcılar talep ettikleri bütün bilgileri tek ve güvenilir bir kaynaktan öğrenmekten istiyorlar. Yapılan araştırmalar 2000 ve daha üstünde hazırlanan makalelerin diğer makalelere oranla daha fazla okuyucu aldığını açıklamaktadır.

İÇErik UzunluğU ÖNemlidir

İçerik uzunluğu önemlidir

Peki tek başına içerik çok fazla kelime içermesi yeterli midir? Tabii ki hayır. Hazırlanan içerikler, kullanıcıların konuyla alakalı sorabileceği tüm soruları yanıtlamalı ve alakalı olabilecek sorulara da yanıt vermelidir. Ayrıca kullanıcılar bir web sayfası içerisinde ne kadar vakit geçirirlerse Google’da o siteyi ona göre o kadar ödüllendirmektedir.

Sonuç

SEO çalışmaları endüstri ayırt etmeksizin bütün işletmeler için oldukça kıymetlidir. Eğer ki zaten yukarıda bahsettiğimiz şeylere aşinaysanız gerçekten bu muhteşem! Faka hala sorularınız varsa ve SEO Firması ile çalışmaya ihtiyacınız varsa hemen bizimle iletişime geçin.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply