Skip to main content

Son güncelleme 1 ay önce Mahmut Orkun Köksalan tarafından gerçekleştirildi.

Amazon Lojistik (FBA), birçok insanın Amazon Marketplace ve diğer kanallarda çevrimiçi satış ve pazarlamada nişlerini bulmasının harika bir yoludur. Bu yüzden Amazon danışmanlık hizmeti oldukça önemlidir. Amazon’un üçüncü taraf satıcılarla çalıştığını herkes bilmektedir ancak 2020’de Amazon satışlarının neredeyse yarısının doğrudan Amazon değil üçüncü taraf satıcılardan geldiğini biliyor muydunuz? Sadece bu değil, bu satıcıların yaklaşık 2/3’ü Amazon FBA platformunu kullanmaktadır. Bu yüzden bu platformun ne olduğu ve FBA’nın nasıl yapıldığını bilmek önemlidir.

Amazon Fba Nedir, Nasıl Yapılır?Amazon FBA Nedir?

Amazon Lojistik, üçüncü taraf satıcıların siparişlerini hazırlamaları ve nakliye hizmetlerini otomatikleştirmeleri için bir araç olarak Amazon tarafından sunulan bir hizmettir. Oldukça basit bir konsepte sahiptir: Satıcılar satar, Amazon gönderir. Amazon FBA’ya kaydolan herkes, iade ve geri ödemelerin yanı sıra Amazon’un depolarında ürün depolama, toplama, paketleme ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm nakliye işlemlerini Amazon’un yapmasına izin verebilir.

Satıcılar ürünlerini, her şeyi depolayan ve gelen tüm siparişleri işleyen Amazon’a gönderir. Satışları üstlendiğiniz ve ürünlerinizin stokta kalmasını sağladığınız süre boyunca geri kalan işlemler sizin için yapılır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için Amazon ücretlerini ödemeniz gerekir. Bu ödeme sayesinde ise:

 • 7/24 Amazon müşteri hizmetlerine sahip olabilir,
 • Tüm sipariş ve nakliye masraf giderlerinizin karşılanmasını sağlayabilir,
 • Dünyanın en dinamik sipariş karşılama ağlarından birine erişimi elde edebilirsiniz.

Avantajları

FBA platformunun öne çıkan en büyük avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Zahmetsiz Nakliye ve Lojistik: Tüm işleri sizin için Amazon yapar. Bu süreçte siz sadece siparişlerinizi takip etmeli ve ürünlerin stoklandığından emin olmalısınız. Küçük bir ücret karşılığında iş yükünüz, büyük oranda azalır.
 • İndirimli Gönderim Ücretleri: Amazon ile çalıştığınız için FBA platformu aracılığıyla gönderim maliyetlerinizde de daha az harcama yaparsınız. Bu nedenle ücret ödüyor olsanız dahi nakliye masraflarından elde edeceğiniz tasarrufu hesaba kattığınızda düşündüğünüzden daha az ücret ödemiş olursunuz.
 • İade Yönetimi: Satışlara ek olarak FBA, iade ve geri ödemeleri de gerçekleştirir.
 • Müşteri Hizmetleri Yönetimi: Amazon, Amazon Lojistik satıcıları için özel müşteri hizmetleri sunar. Bu müşteri hizmetleri ihtiyaçlarınızı karşılamak için FBA platformlarını kullanabilir ve bu sayede tüm hizmetlerinizi kolay yönetim için tek bir platform üzerinden yönlendirebilirsiniz.
 • Hızlı Teslimat: Amazon Lojistik’teki ürünler otomatik olarak Prime rozetini alır ve Prime, ücretsiz gönderim (müşteriye) ve gönderim süreleri için uygundur. Ayrıca hizmete dahil olduğu için bunu yapmak adına Premium nakliye ücretlerini ödemeniz veya ücretlendirmeniz gerekmez.
 • Daha Fazla Depolama Alanı: FBA olmadan gerçekçi bir şekilde ne kadar ürün depolayabilirsiniz? Bir deponuz veya kiralamak için bir aracınız var mı? Amazon Lojistik platformunun gerçekten kazandığı yer burasıdır. Temelde sınırsız depolama alanına erişiminiz olur. Çünkü Amazon, ülkelerin her yerinde çok fazla ürün tutabilecek depolara sahiptir.
 • Çok Kanallı Gönderim: Amazon Lojistik, Amazon platformu aracılığıyla hedeflenen müşterilere satış yapmanıza izin vermekle kalmaz; aynı zamanda çok kanallı sipariş karşılama çözümlerine de erişmenizi kolaylaştırır. Örneğin; MCF hizmeti (Amazon Multi-Channel Fulfillment), ürünlerinizi çeşitli platformlarda ve kanallarda satmanızı sağlar.

Dezavantajları

Her ne kadar Amazon FBA’nın birçok avantajı bulunsa da çeşitli dezavantajları da vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Maliyet: Başlangıç aşamasında her firma için bütçe önemlidir. FBA gerçekten çok kullanışlı bir hizmet olsa da maliyeti yüksektir. Ayrıca ücretlerin hesaplanma şekli nedeniyle bu hizmet, düşük maliyetli ürünler için kârlı değildir. Bu nedenle ürünler konusunda seçici olmak isteyebilirsiniz. Neyse ki Amazon’da seçtiğiniz ürünlerin kârlı olup olmadığını görmenize yardımcı olabilecek kullanışlı bir Amazon FBA hesaplayıcısı vardır.
 • Daha Fazla İade: Kimi zaman iade sayısında veya sıklığında artışlar olabilir. Bu Amazon’un iade yapabilmeyi kolaylaştırmasından kaynaklanmaktadır.
 • Uzun Süreli Depolama Ücretleri: Uzun süreli depolama ücretleri çok büyük bir sorun değildir. Ancak Amazon Lojistik’in iş hedefleriniz için hala mali açıdan mantıklı olması adına bunları devam eden bütçenize dahil etmeniz gerekir.
 • Satış Vergisi: Satış vergisi eyalet düzeyinde yönetilir. İşletmeniz bir eyalette faaliyet gösteriyorsa ve ürünler farklı bir eyalette depolanıyorsa hangi vergi oranını kullanacağınızdan emin olamayabilirsiniz. Ancak çeşitli vergi durumlarını ve kurallarını otomatikleştirmeye ve ne tahsil edeceğinizi anlamanıza yardımcı olacak araçlar bulunur.
 • Amazon FBA Ücreti Ödemesi: Amazon, size herhangi bir ödeme yapmadan önce kendilerine ödemeniz gereken tüm ücretleri keser. Ancak ücretleri karşılayacak kadar bakiyeniz yoksa kalan bakiyeyi ödemek için bir kredi kartı sağlamanız gerekir.

Amazon FBA Nasıl Yapılır?

Amazon Fba NasıL YapıLıR?

Amazon fba nasıl yapılır?

Amazon FBA işlemleri için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Seller Central’da bir ürün listesi oluşturun.
 • Kayıtlı satıcı olarak bir fatura oluşturun.
 • Bir gümrük komisyoncusu seçin.
 • Ürünleri üretim merkezinden veya yerel depodan limana sevk edin.
 • İhracat için gümrük işlemini tamamlayın.
 • Ürünü kargo firmasına teslim edin ve istediğiniz varış noktasına gidin.
 • Varış noktanıza vardığınızda ürünü indirin.
 • İthalat için gümrük işlemini tamamlayın.
 • Kargo şirketinin ürünü Amazon Lojistik merkezine göndermesi için almasını sağlayın.

Bunu yaparken Amazon, palet ve kutu boyutları gibi ürün etiketleme, paketleme, nakliye ve depolarda depolama için bir dizi standart oluşturmuştur. Ürünü depo merkezine göndermeden önce ürünün bu kurallara göre hazırlanması gerekmektedir.

Bu adımları basitleştirmek için kargo firması ile çalışabilirsiniz. Gümrük işlemleri için ise bir gümrük memuruna danışabilirsiniz.

FBA’yı kullanarak Amerika Birleşik Devletleri’nde mal depolamak ve satmak için vergi (satış vergisi gibi) ödemeniz gerekebilir. Vergi oranları ve düzenlemeleri Amerika Birleşik Devletleri’nde eyaletten eyalete değişiklik gösterebilir. Bu konuda mali müşavirinizden yardım alabilirsiniz. Amazon.com’da satış sonrası ödemeleri kesintisiz almak için US $ hesap bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

Amazon Lojistik Satışlarının Vergilendirilmesi

Türkiye’den FBA aracılığıyla herhangi bir pazaryerine satış yapabilirsiniz. Ancak vergi ve gümrük vergileri gibi yasal gereklilikler ve sorumluluklar satış yaptığınız pazara göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda bir vergi uzmanına veya gümrük müşavirine danışmanız tavsiye edilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Amazon depolarına mal gönderirken Türk İhracat Düzenlemeleri ve ABD İthalat Düzenlemeleri geçerlidir. Gümrükleme ve gümrük vergisi ödemeleri gerekebilir. Kısaca ithalat/ihracat ve gümrükleme işlemlerinden doğan yasal yükümlülükler ve vergilerden siz sorumlu olursunuz.

FBA satışlarınızdan elde ettiğiniz gelir üzerinden vergi ödemeniz de gerekir. Bu nedenle satış için satın aldığınız ürünün faturasını almanız çok önemlidir. Bunun nedeni bu faturaların aynı zamanda maliyetleri hesaplamak için kullanılmasıdır. Burada satın alınan ürün Amazon üzerinden satılır ve Amazon, ürünün değeri için bir ücret alır ve kalan tutarı gönderir. Aslında burada yapılacak en uygun şey, ürün satıldıktan sonra satış fiyatı üzerinden kâr zarar tablosu vermektir. Bu gelirden edinim maliyeti ve harçları çıkararak gelir tablosu yapabilirsiniz.

Bu mümkün değilse Amazon size para göndereceği için Amazon’u ücretlendirmeniz gerekir. Bu faturanın Amazon’a gönderilmesi amaçlanmasa da Türk vergi kanunlarına uygun olması amaçlanmıştır. Bu biraz Google’ın reklam gelirlerini vergilendirmek gibidir. Uzmanların bir yıl beklemeleri ve son olarak vergi dairesine vergi beyannamesi vermeleri tavsiye edilir. Vergi yükümlülükleri kısa süre sonra belirlenebilir. Ayrıca Amazon’a gönderilen faturalarda KDV’nin görünmediğini unutmamak gerekir. Bunun nedeni yurtdışında yapılmış bir işlem olmasıdır. Öte yandan Çin’den bir ürün satın aldıysanız ve Amerika Birleşik Devletleri’ne sattıysanız mali müşavirinize Çin’den bir fatura göndermeniz gerekir.

Amazon Lojistik Ücretleri

Amazon Lojistik ÜCretleri

Amazon lojistik ücretleri

Amazon, FBA üyelerinden çeşitli ücretler alır. Bunlar şu şekildedir:

 • Standart Satıcı Ücretleri: Amazon, bir ürün satıldığında satıcı ücreti olarak ürün fiyatının yaklaşık %15-18’ini alır. Bu yüzde ürüne göre değişir.
 • Gönderim Ücretleri: Bu ücretler birim başına olup ürünün standart beden veya büyük boy olmasına bağlı olarak değişir. Ayrıca toplama ve paketleme, nakliye ve taşıma, müşteri hizmetleri ve ürün iadelerini içerir.
 • Envanter Depolama Ücretleri: Takvim ayı ve günlük ortalama hacme bağlı olarak satıcılardan, her fit küp envanter için aylık bir depolama ücreti alınır. Bu ücretler ayrıca ürün boyutuna göre değişir. Uzun vadeli depolama ücretleri, bir Amazon Lojistik merkezinde 365 günden uzun süredir depolanan birimler için geçerlidir ve bu ücretler, aylık envanter depolama ücretlerine ek olarak uygulanır.
 • Uluslararası Nakliye: Amazon artık satıcıların envanterlerini dünyanın her yerine göndermesine olanak tanıyan Global Export’u sunmaktadır. Bunun için de ayrı bir ücret talep eder.

Amazon FBA Gümrük İşlemleri

Ülkeler arası ticaret yaptığınız için gümrük düzenlemelerine uymanız gerekmektedir. Sizinle anlaşan bir nakliye şirketi veya gümrük memuru size yardımcı olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde tarifeler 800 $’ın altındaki işlemler için geçerli değildir. Bu limiti aşarsanız gümrük ücreti ödemeniz gerekebilir.

Amazon FBA Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Amazon FBA’nın gücünden yararlanmak, çevrimiçi satışlarınızdan çok daha fazlasını elde etmenizi sağlar. Ancak bunu doğru şekilde yapmanız gerekir ve bunun için kârlı ürünleriniz olmalıdır.

Amazon’da satış yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Ancak bir sonraki hamlenize karar vermeden önce Amazon FBA platformuna bir göz gezdirmeniz ve bu rotayı izleyerek kârınızı artırıp artıramayacağınızı görmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra aşağıdakilere de dikkat etmeniz gerekir:

 • FBA yöntemini seçerseniz kargo ve ürün hazırlama yönergelerini izlemelisiniz.
 • Lojistik Merkeze sahte veya yasa dışı ürünler gönderirseniz bir daha ürün gönderemeyebilirsiniz.
 • Ürünü hangi depoya göndermeniz gerektiğini belirlemelisiniz.
 • Depolama ücretini ödemek istemiyorsanız en çok satan ürünleri satın almak için Amazon Lojistik’i kullanabilirsiniz
 • Ürününüzü iyi pazarlamalı, satışlarınızı hızlandırmalı ve kârı artırmalısınız.
 • Maliyetleri azaltmak ve satışları artırmak için kit yapısı kullanabilirsiniz.
 • Birkaç ürünle başlayarak hangisinin en çok satan ürün olduğunu görebilirsiniz.
 • Ürünlerinizi listelerken açıklamanıza ve fotoğraflarınıza dikkat etmelisiniz.
 • Müşterilerinizle iletişimde kalmalı ve sorularını yanıtlamalısınız.
 • Pazarda başarılı olmak için markanızı oluşturmaya çalışmalısınız. Ayrıca aramanızda üst sıralarda yer almak istiyorsanız Amazon SEO uygulamalarını kullanmalısınız.
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.