Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

SEO anahtar kelime çalışmalarınızı nasıl ilerletiyorsunuz? Anahtar kelime bulma için belirli stratejileri kullanıyor musunuz? Anahtar kelime analizi hakkında detaylı bir rehber hazırladık. Profesyonel SEO Ajansı ile çalışarak daha güçlü anahtar kelimelere sahip olabilirsiniz. İşte SEO için kapsamlı anahtar kelime analizi.

 Anahtar Kelime Araştırmasının Temelleri

SEO anahtar kelime araştırması yaparken temel argümanlara sahip olmak gerekiyor. Zengin anahtar kelimeleri bulmak için öncelikle anahtar kelime analizi yapmalısınız. Anahtar kelimeler, kullanıcıların arama motorlarına yazdıkları kelimeler ve kelime öbekleridir. Doğru bir anahtar kelime bulma çalışması yapılırsa organik trafiğin artması mümkün. Bunun için arama motorlarına insanların ne yazdığını keşfetmek gerekiyor. Anahtar kelime araştırması neden önemlidir?

Anahtar Kelime Fikirleri Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime bulma çalışmanızda elinizi güçlendirecek birkaç analizden destek almanız faydalı olabilir. SEO anahtar kelime analizleri çıkarmak için hedef kitlenizin arama terimlerine odaklanmalısınız. Daha sonra anahtar kelimelerinizi içerik ve reklamlarınızda belirli kurallar çerçevesinde kullanmanız gerekecek. Elbette kimsenin aramadığı ve ilgilenmediği konular hakkında içerik üretmek ve anahtar kelime belirlemek anlamsız olacaktır. Anahtar kelime analizi çalışmalarında etkili şekilde kullanabileceğiniz yöntemlere bakalım. Anahtar kelimeler ve içerikler kullanıcıların sorularına cevap vermek için hazırlanıyor. Tam da bu sebeple anahtar kelime çalışması yapmadan önce şu sorulara cevap bulmak fayda sağlayacaktır;

* Bu anahtar kelime için sıralama yapmak ne kadar zor olacak?

* Bu anahtar kelime için sıralama yaparsam ne kadar trafik çekebilirim?

* Bu anahtar kelimede sıralama almak için ne tür içerikler oluşturmalıyım?

* Bu anahtar kelimeyi arayanlar hedef kitlem mi?

SEO analizlerinde yüksek organik trafik alan rakip siteleri göreceksiniz. Zirveye oturmalarında en büyük etkenlerden biri; doğru anahtar kelimelerin bulunmuş olması ve bu anahtar kelimelere içerik üretilmesidir.  Bu kolay bir süreç olabilir ancak 2 konuya dikkat etmek gerekecektir;

a. Sektörünüz hakkında iyi bilgiye sahip olmanız gerekir.

b. Anahtar kelime araştırma araçlarının nasıl çalıştığını çok iyi bilmeniz gerekir.

‘Çekirdek’ Anahtar Kelimeleri İçin Beyin Fırtınası Yapın

SEO anahtar kelime çalışmasının “çekirden” aşmasını  bir örnekle anlatacağız. Bir örnekle anahtar kelimemizin “çekirdek” ifadelerini bulalım. Anahtar kelime bulma, araştırma sürecinin temelidir. İşinizi tanımlar ve rakiplerinizi belirlemenize yardımcı olur.  Ürün veya hizmetinizi bulmak için insanların Google’a ne yazdığını bir düşünün. Örneğin, kahve makineleri ve ekipmanları satan bir markanız varsa, tohum anahtar kelimeleri şunlar olabilir:

* Kahve

* Espresso

* Cappuccino

* French Pres

Rakiplerin SıRalandığı Seo Anahtar Kelime Araması

Rakiplerin sıralandığı seo anahtar kelime araması

Rakiplerinizin Hangi Anahtar Kelimeler İçin Sıralandığını Görün

SEO anahtar kelime hazırlıkları yaparken dikkat etmeniz gereken alan rakiplerinizdir. Hangi anahtar kelimelerin rakiplerinize trafik gönderdiğini görmek, genellikle anahtar kelime araştırmasına başlamanın en iyi adımıdır. Anahtar kelime bulma aşamasından önce rakiplerinizi belirlemelisiniz. Beyin fırtınası yapılan anahtar kelime listeniz burada işe yarayabilir. Temel anahtar kelimelerinizden birini Google’da arayın ve üst sıralarda kimler olduğuna bakın. Kahve ekipmanı satıyorsanız, “cappuccino makinesi” arama sonuçlarında “cappuccino” dan daha fazla gerçek rakip bulabilirsiniz. Çünkü, e-ticaret mağazalarının sıralaması ile blogların sıralaması farklıdır. Her iki durumda da, rakip web sitelerini belirlerken iyi tercihler yapmalısınız. Amazon veya The New York Times gibi büyük markaları ana anahtar kelimeniz için kullanmayın. Anahtar kelime analizi için onları rakip olarak görmeniz gerekmez. Her zaman kendinize benzeyen web sitelerini arayın.

Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanın

SEO anahtar kelime çalışmalarınızı güçlendirmek için mutlaka profesyonel anahtar kelime araştırma araçları kullanın. Ahrefs, SemRush gibi araçlardan destek alabilirsiniz. Arama sonuçlarında tüm rakiplerinizi kontrol ettiyseniz ancak yine de daha fazla anahtar kelime istiyorsanız, [Site Gezgini] ‘ndeki (https://ahrefs.com/site-explorer) * Rekabet Etki Alanları * raporunda daha fazla rakip bulabilirsiniz. Bilinen rakiplerinizden birini belirlemeniz yeterlidir ve Google anahtar kelimelerin sayısına bağlı olarak başka benzer siteler önerecektir. Anahtar kelime analizi için araç kullanmak hızlı yol almanızı sağlayacaktır. Anahtar Kelime Planlayıcı’nın ötesinde, başka [ücretsiz anahtar kelime araştırma araçları] (https://ahrefs.com/blog/free-keyword-research-tools/) mevcut. Bütçeniz kısıtlıysa bunlar harikadır, ancak hedefleri sizi ödeme yapan bir müşteriye dönüştürmek olduğu için hepsinin verilerinde ve işlevlerinde çok sınırlı olduğunu düşünebilirsiniz.

>Sıralı eşleme:  “çekirdek” anahtar kelimesini olduğu gibi içeren anahtar kelime fikirleri. Örneğin, çekirdek anahtar kelimeniz “/ bilgisayar koltuğu /” ise, “siyah / bilgisayar koltuğu /” bir eşleşme olacaktır. Ancak, her iki kelimeyi de içerse de “siyah / sandalye / için / bilgisayar /” olmazdı.

>Aynı terimlere sahip olma:  ‘çekirdek’ anahtar kelimeden tüm ayrı terimleri herhangi bir sırayla içeren anahtar kelime fikirleri. Örneğin, tohum anahtar kelimeniz “/ bilgisayar koltuğu /” ise, bu raporda “siyah / sandalye / / için /” görünür.

>Sorular:  “Çekirdek” anahtar kelimeden her terimi herhangi bir sırayla içeren anahtar kelime fikirleri ve “nasıl”, “ne”, “nerede”, “ne zaman” veya “neden” gibi bir “soru kelimesi”. Örneğin, “çekirdek” anahtar kelimeniz “/ bilgisayar koltuğu /” ise, “bilgisayar / iş için / için en iyi / sandalye / hangisi” burada görünür.

Niş Odaklı Yaklaşım

SEO anahtar kelime çalışmaları için niş odaklı olmanız gerekiyor. Anahtar kelime bulma çalışmaları odaklanmayı gerektiren SEO süreçleridir. Temel anahtar kelimelerimizden herhangi birini içermediğinden, bunu araçları kullanırken bulmamış olabiliriz. İşte niş anahtar kelime analizi ve bu alt dizinden ele almaya değer olabilecek birkaç ilginç konu:

* Hario filtre olmadan üzerine dökün

* carajillo nasıl yapılır

* evde kahve yetiştirmek

* etiyopya kahvesi

* kahve abonelikleri

Anahtar Kelimeler Nasıl Analiz Edilir?

SEO anahtar kelime çalışmanızda kullanabileceğiniz anahtar kelime bulma için beş metrik;

[Arama hacmi] (https://ahrefs.com/blog/keyword-research/#search-volume)

* [Tıklamalar] (https://ahrefs.com/blog/keyword-research/#clicks)

* [Trafik potansiyeli] (https://ahrefs.com/blog/keyword-research/#traffic-potential)

* [Anahtar Kelime Zorluğu] (https://ahrefs.com/blog/keyword-research/#keyword-difficulty)

* [Tıklama Başına Maliyet (TBM)] (https://ahrefs.com/blog/keyword-research/#cost-per-click)

Arama Hacmi

SEO anahtar kelime çalışmalarınızı arama hacmi olarak değerlendirmelisiniz. Bir anahtar kelimenin ayda ortalama aranma sayısını belirlemenize SEO araçları yardımcı olacaktır. Örneğin, “moka pot” yalnızca ABD’de aylık 40.000 arama hacmine sahip olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime analizi için bu yöntemde dikkat edilmesi gereken üç önemli nokta var:

  • Arama yapan kişi sayısı değil, arama sayısıdır.  Bir kişinin bir anahtar kelimeyi ayda birkaç kez arayabileceği durumlar vardır (ör. “Singapur’da hava durumu”). Bu aramalar, arama hacmine katkıda bulunur, onları yapan aynı kişi olsa bile.
  • Sıralayarak ne kadar trafik alacağınızı size söylemez. 

Bir numarayı başarsanız bile, bir anahtar kelimeden gelen trafiğiniz bu sayının% 30’unu nadiren aşar.

  • Yıllık ortalama

Aralık ayında bir anahtar kelime için 120.000 arama yapılıyorsa ve yılın kalan on bir ayında hiçbiri yoksa, aylık arama hacmi 10.000 (120.000 / 12 ay) olacaktır.

Tıklamalar

SEO anahtar kelime çalışması yaparken tıklama verilerine bakmanız karlı olacaktır. Birçok kişi Google’da bir şey arayabilir, ancak bu, hepsinin arama sonuçlarını tıklayıp en üst sıradaki sayfaları ziyaret ettikleri anlamına gelmez. Anahtar kelime bulma için Anahtar Kelime Gezgini’ndeki Tıklamalar metriği işte burada işe yarar. Bir anahtar kelime için arama sonuçlarındaki ortalama aylık tıklama sayısını size söyler.

“Kahvede ne kadar kafein var” gibi bir sorguya bakın.

Seo Anahtar Kelime Analizi TıKlama Hacmi Verisi

Seo anahtar kelime analizi tıklama hacmi verisi

Trafik Potansiyeli

SEO anahtar kelime için trafik potansiyeli oldukça önemli. Diyelim ki “kahvenin yan etkileri” gibi bir anahtar kelime düşünüyorsunuz. [Anahtar Kelime Gezgini] ‘ne (https://ahrefs.com/keywords-explorer) göre, bu ayda tahmini 1.000 arama ve ~ 800 tıklama alıyor. Anahtar kelime analizi için bu veriyi kullanın. Anahtar kelime bulma çalışmalarınızda trafik potansiyelini her zaman dikkate almalısınız.

Anahtar Kelime Zorluğu

SEO anahtar kelime çalışmalarında dikkate almanız gereken diğer başlık anahtar kelime zorluğu. SEO araçları ile anahtar kelime analizi zorluklarını belirleyebilirsiniz.

Tıklama Başına Maliyet ( TBM )

Anahtar kelimelerinizin tıklama başı maliyetleri de anahtar kelime bulma aşamasında size yönlendirici bilgi olacaktır.

Anahtar Kelimeler Nasıl Gruplanır?

SEO anahtar kelime ve anahtar kelime bulma çalışmalarınızda kelimeleri gruplayarak ilerlemeniz çalışmalarınıza büyük katkı sağlar. Nasıl mı?

Ana Konuyu Belirleyin

Anahtar kelime analizi için ana konularınızı belirleyerek işe başlayın. Diyelim ki listenizde şu anahtar kelimeler var:

* çırpılmış kahve nasıl yapılır

* çırpılmış kahve nedir

* çırpılmış kahve tarifi

* anında çırpılmış kahve nasıl yapılır

* şekersiz çırpılmış kahve

Ancak unutmayın, anahtar kelime bulma aşamasından sonra anahtar kelimelerin her ikisini de tek bir sayfada hedeflemek, iki ayrı sayfa oluşturmaktan daha mantıklı olacaktır.

Arama Amacını Belirleyin

SEO anahtar kelime için arama amaçlarının belirlenmesi de son derecede önemli. Listenizde şu anahtar kelimelerin bulunduğunu varsayalım:

* kahve öğütücü

* latte ve cappuccino

* tek fincan kahve makinesi

* arabica kahvesi

* soğuk demleme kahve nasıl yapılır

*manuel çapak kahve değirmeni

SEO anahtar kelime çalışmasında, Google amacı herkesten daha iyi anlar. Bu nedenle bir anahtar kelime için en iyi sonuçlar genellikle arama amacı için iyi bir göstergedir. En iyi sıralama şansına sahip olmak istiyorsanız, ilk sayfadaki sıralama türünde içerik oluşturmalısınız.

Anahtar Kelime Araştırma Araçları

[Google Anahtar Kelime Planlayıcı] (https://ads.google.com/home/tools/keyword-planner/) (Ücretsiz) Benzersiz anahtar kelime önerileri ve güncel TBM değerleri için.

[Google Trendler] (https://trends.google.com/trends/) (Ücretsiz) Trend karşılaştırmaları ve trendlerin coğrafyasını araştırmak için.

[Google Arama Konsolu] (https://search.google.com/search-console/about) (Ücretsiz) Zaten sıraladığınız ilk 1.000 anahtar kelimeyi ve bu anahtar kelimelerin size ne kadar trafik gönderdiğini kontrol etmek için.

[Ahrefs Web Yöneticisi Araçları] (https://ahrefs.com/webmaster-tools) (Ücretsiz) Şu anda sıraladığınız * tüm * anahtar kelimeleri, tahmini arama hacimleri, Anahtar Kelime Zorluk puanları, trafik potansiyeli ve diğer yararlı SEO ölçümleriyle birlikte kontrol etmek için.

[Keyword Generator] https://ahrefs.com/keyword-generator (Ücretsiz) Bir tohum anahtar kelimeden yüzlerce ücretsiz anahtar kelime fikri üretmek için.

[Anahtar Kelime Zorluk Denetleyicisi] (https://ahrefs.com/keyword-dif Zorluk) (Ücretsiz) Ahrefs’in Anahtar Kelime Zorluğu (KD) puanına göre bir anahtar kelimenin sıralama zorluğunu kontrol etmek için.

[Anahtar Kelime Sıralaması Denetleyicisi] (https://ahrefs.com/keyword-rank-checker) (Ücretsiz) Herhangi bir ülkede herhangi bir anahtar kelime için nerede sıralandığınızı kontrol etmek için.

[Anahtar Kelime Gezgini] (https://ahrefs.com/keywords-explorer/)

Anahtar kelime bulma çalışmalarınızda kullanabileceğiniz birbirinden değerleri adımları artık biliyorsunuz. SEO anahtar kelime optimizasyonu yaparak web sitenizi ve açılış sayfalarınızı daha güçlü hale getirmeniz mümkün. Anahtar kelime analizi sayesinde Dijital Pazarlama Ajansı ile yapacağınız çalışmaların daha etkili olacağını göreceksiniz. Şimdi tüm taktikleri kullanarak web sitenizi optimize etme zamanı!

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply