Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce Mahmut Orkun Köksalan tarafından gerçekleştirildi.

SEO çalışmaları içerisinde en önemli aşamalardan biri site trafiği olarak karşımıza çıkıyor. Siteye ziyaretçi gönderme ve siteye ziyaretçi çekme çalışmaları SEO için büyük avantajlar yaratıyor. Artan rekabetin sonucu olarak organik trafik elde etmek zor ancak imkansız değil. Bu yazımızda web sitenize trafik çekmek için yapmanız gereken 6 önemli adımı anlatıyoruz. SEO Ajansı ile çalışarak web sitenizin trafiğini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Hemen yazımıza başlayalım ve detayları birlikte inceleyelim.

Google’ın Kalite Kriterini Anlamak

SEO çalışmalarının tamamında muhatabınızın Google olduğunu unutmamalısınız. Buna site trafiği de dahil olmak üzere birçok çalışma kalemi eklenebilir. Google algoritmaları doğru anlaşılması gereken karmaşık yapılara sahiptir. Aslında Google ekibinin bile tam olarak çözümleyemediği sihirli bir algoritmadan bahsediyoruz. Siteye ziyaretçi çekme çalışmaları için Google önerilerini anlamalı ve uygulamalısınız. Bunun için belirli kriterler ve kurallarla Google, SEO çalışmalarına destek olmaya çalışır. Kurallara uyar ve sitenizi geliştirirseniz başarılı işler yapabilirsiniz. Bu kurallardan kuşkusuz en önemlisi özgünlüktür. Yüksek trafikli otoriter sitelerden aldığın içerikleri büyük değişimlere uğratmadan trafik elde etmek için kullanamazsınız. Google bu konuda son derecede katı. Eğer daha önce çalışılmış bir içeriği web sitenizde kullanmak istiyorsanız mutlaka büyük değişimlerle farklı bir okuma deneyimi sunmalısınız.

SEO çalışmalarında uygulayabileceğiniz bir diğer öneri ise kendi oluşturduğunuz içeriği otoritesi yüksek trafikli sitelerde paylaşarak web sitenize trafik oluşturmak olacak. Burada dikkat etmeniz gereken aynı içeriği kendi web sitende kullanmamak. Backlink çalışmaları ile web site trafiklerinde ciddi artışlar görebilirsiniz. Siteye link veren paydaş sayfaların kalitesi de son derecede önemli. Tıpkı kendi web sitemizde olduğu gibi backlink aldığımız sitelerdin de içeriklerinde özgünlük aramak zorundayız. Google bot için verimli SEO çalışması yapmak istiyorsanız en büyük kural özgünlük ve kullanıcı deneyimidir. Böylece Google web sitenin iyi olduğuna emin olur ve kullanıcılarına siteni daha çok göstermeye başlar.

Rakiplerle Aynı Link OluşTurma Stratejisini Uygulamamak

Rakiplerle aynı link oluşturma stratejisini uygulamamak

Uygunluğa Odaklanmak

Siteye ziyaretçi çekmek için paydaş sitelerle uyumlu olmak da çok önemli. Sadece özgün içerikler Google için yeterli olmayacak, sitenin konusu, hedef kitlesi ve amacı gibi başlıklarda backlink çalışması yaptığınız sayfa ile örtüşmesini bekleyecektir. Anahtar kelime çalışması ve sektör stratejileri ile yapacağınız çalışmayı mutlaka güçlendirmelisiniz. Siteye ziyaretçi gönderme konusunda paydaş site linkinin uygunluğundan emin olamıyorsanız aşağıdaki adımları tamamlamanızı öneririz.

*Mutlaka paydaş site ile aynı sektörde olmaya özen gösterin.
*Eğer site trafiği için link aldığınız site sizinle aynı sektörde değilse mutlaka kendi sektörünüzle ilişkilendirin.
*Linklerin doğrudan ilişkilendirme ile işe yaradığını unutmayın ve ürün veya hizmetinizle sayfayı eşleştirin.
*Link aldığınız sayfanın site içeriğinin uygun olduğundan emin olun.

Örneğin bir gıda sitesine sahipsiniz, moda sitesinden alınan bir linkten fayda göremezsiniz. Ancak kamp kıyafetleri yüklü olan bir sayfasında “kamp için alışveriş indirimi” çalışması yaparak konuyu bağlamayı başarırsanız backlink biraz daha anlamlı ve güçlü olacaktır.

Siteye ziyaretçi çekme ve SEO çalışmaları yaparken, tek bir stratejiye bağlı kalmak yanlıştır. Link çalışmalarınızı tek strateji üzerine kurgularsanız verimliliği azalabilir. Siteye ziyaretçi çekme için link oluşturma yöntemlerini çeşitlendirmeniz ve yaratıcı hamleler keşfetmeniz gerekiyor. Aksi taktirde sığ stratejiler değişen ve gelişen Google algoritmaları karşısında sizi başarısız yapacaktır. Site trafiği için link oluşturmadan önce mutlaka aşağıdaki taktikleri dikkate almanızı öneriyoruz. İşte siteye ziyaretçi gönderme için link oluşturma incelikleri:

  • Siteye link alan yüksek otoriteli yazılar oluşturun ve yayımlayın.
  • Bilgisine güvendiğin kişi ve sitelerden tavsiye alın.
  • Sosyal mecralarda aktif, yüksek trafikli ve ilgili olun.
  • Sektör güncellemelerini sıkı takip edin.
  • Önemli içerikleri özgünleştirerek siteye uyarlayın.
  • Popüler sektör sayfalarında içerik yazarlığı yapın.

Sitenize ziyaretçi çekmek için izlediğiniz yolların da özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Yaptığınız hamleleri sizinle beraber rakipleriniz de yapıyor. Marka konumlandırması için son derecede önemli olan rekabet yönetimi tüm konumlarıyla siteye ziyaretçi gönderme için yaptığınız SEO çalışmalarında da geçerli. Bu noktayı birçok kişinin unuttuğunu ve pas geçtiğini söyleyebiliriz. Ancak unutmayın, SEO marka çalışmalarının bir adımıdır. Başarılı bir SEO için aslında marka konumlandırmasını da etkili bir şekilde kurmuş olmak gerekir. Marka bilinirliği ulaşabileceğin kitlenin genişlemesini sağlarken yüksek kaliteli SEO çalışmaları yapmanızı da kolaylaştırır. Site trafiği çalışmalarında da marka çalışmalarında da eşsiz bir kimlik tanımı yaratabilmek gerekiyor. Rakiplerinizle aynı müşteriye aynı kanal ve yöntemle ulaşmaya çalışmayın. Farklılaşın, onlar Youtube kullanıyorsa siz Pinterest kullanın. Elbette bunlar sembolik örnekler. Sektör ve sitenin gerekliliklerini doğru algılayıp ve onlara en uygun varyasyonları üretmelisiniz. Rekabet için farklı yollara odaklanın:

*Eşsiz marka ve özgünlük için rakiplerin kullandığı link oluşturma adımlarını değiştirin.
*Benzer sektörlerden alacağınız backlinklerin, aynı zamanda rakiplerinize de hizmet etmediğinden emin ol.
*Aynı anahtar kelimeleri kullanmak yerine farklılaşın. Rakiplerinizle aynı aramalarda görüntülenmek siteye ziyaretçi çekme konusunda elinizi zayıflatır. Markanıza özel alan yaratarak kendinize alan oluşturun.

Siteye ZiyaretÇI ÇEkmek İÇIn Google&Rsquo;ıN Kalite Kriterini Anlamak

Siteye ziyaretçi çekmek İçin google’ın kalite kriterini anlamak

Oluşturduğunuz Linklerde Yer Alan Metinlerini Doğal Hale Dönüştürmek

Hep özgünlükten bahsettik. Doğallıkta SEO çalışmalarında özgünlük kadar değerli ve kıymetli. Bunun için siteye ziyaretçi çekme çalışması yaparken doğal görünmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Gizlenmiş URL çıkışları, link değişimleri, anahtar kelime doldurma ve diğer tüm uygulamalar eskidi. Ancak linklerde yer alan çapa metinler hâlâ daha çok önemli. Çapa metin mutlaka siteniz ile ilgili olmalıdır. Anahtar kelimenizi çapa metninizde kullanırsanız Google tarafından yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Siteye ziyaretçi gönderme için çapa metinlerde anahtar kelime kullanmamaya çalışmalısınız. Yazar olarak çalıştığınız bir siteden kendi sitenize çapa metin vermek istediğinizi düşünelim. Çok satan ürünler, yeni ürünler gibi dikkat çekici kelime grupları çalıştınız ve çok fazla dikkat çeken linkler yaptınız. Ancak blog adresinde linkin ulaşacağı sayfaya uygun kelimeler çalışırsanız daha doğal ve başarılı olacaktır. Aslında oldukça basit: her linkte anahtar kelime kullanmak yok! Linklerin doğal görünmesi için bu önemli bir adım!

Daima Birinci Sırayı Odaklanmak

Hedeflerinizi her zaman yüksek tutmalı ve kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Google size ihtiyacın olan desteği veriyor. Birinci sıraya yükselmemeniz için bir engel var mı?
Son olarak, web sitenizin trafiğini artırmak için mutlaka profesyonel Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı öneriyoruz. SEO çalışmalarını reklam çalışmaları ile desteklediğiniz sürece etkili bir site trafiği yakalayabilirsiniz. Siteye ziyaretçi çekme konusunda elini güçlendirecek 6 başlığı inceledik. Artık siteye ziyaretçi gönderme için ne yapılması gerektiğini biliyorsunuz. Hemen çalışmalara başlamaya ne dersiniz?

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

One Comment

  • Avatar Of Kumaş Parça Kumaş Kilo İle Kumaş Kumaş Parça Kumaş Kilo İle Kumaş dedi ki:

    Mrh Google Arama da ilk sayfada çıkmış olmanız emeğimizin karşılığını olmadı çok güzel aradığım bilgiler ciddi anlamada bilgi veren içerikler kaç kişi çalışma yapıyor bilmiyorum ama gerçekten yürekten kutluyorum başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla selamlıyorum Kemal

Leave a Reply