Skip to main content

Site içi SEO nedir? Site içi SEO aynı zamanda On-Page SEO veya Türkçe adıyla sayfa içi SEO olarak da bilinmektedir. SEO çalışmaları temelde üç farklı aşamadan oluşmaktadır. Bu üç aşama On-Page SEO, Off-Page SEO ve teknik SEO çalışmalarıdır. Bahsetmiş olduğumuz bu çalışmalar, bir web sitesini arama motorlarının sonuç sayfalarında daha yüksek sıralara taşıyacak SEO çalışmalarının farklı kollarıdır. Bu bağlamda teknik SEO çalışmaları, bir web sitesinin içerik türündeki öğeleri dışında her türlü teknik unsurlarını arama motorları ile uyumlu hale getirmeyi amaçlamaktadır. Off-Page, yani sayfa dışı SEO çalışmaları ise adından da anlaşılacağı üzere bir web sitesini arama motorlarında daha yüksek sıralara taşıyabilmek adına harici çevrimiçi kaynaklar üzerinden yürütülen çalışmalardır. Bu çalışmalar arasında backlink inşası yoluyla söz konusu web sitesinin arama motorlarının gözündeki otoritesinin artırılması en önemli süreçlerin başında yer almaktadır. Ayrıca söz konusu web sitesine daha fazla trafik sağlayabilmek adına sosyal medya kanalları üzerinden yürütülen çalışmalar da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Gelelim yazımızın da konusu olan On-Page SEO, yani sayfa içi SEO’ya.

Site içi SEO nedir? On-Page SEO da yukarıda sıralamış olduğumuz SEO çalışmalarının kapsamına girmeyen çalışmalara verilen isimdir. Adından da anlaşılacağı üzere bir sitenin içerisinde yer alan her türlü içerik unsurunu arama motorları için optimize etme sürecine On-Page SEO adı verilmektedir. Haydi şimdi site içi SEO nedir sorusunu daha detaylı bir şekilde irdeleyeceğimiz alt başlığımıza geçerek yazımıza devam edelim. Son olarak şunu belirtmeliyiz ki yazımızdan alabileceğimiz bilginin haricinde mutlaka bu konuda uzman bir SEO firması ile görüşmenizi öneririz.

Site İçi SEO Optimizasyonu Nedir?

Site İçi SEO Optimizasyonu Nedir?

Site İçi SEO Optimizasyonu Nedir?

SEO terimi, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu terim de dilimize arama motoru optimizasyonu şeklinde geçmiştir. Site içi SEO nedir sorusu bu bağlamda cevaplanacak olursa, site içi unsurları arama motorları ile uyumlu hale getirme süreci şeklinde bir tanımlama gerçekleştirebiliriz. Site içi SEO içeriksel düzenlemelerin, anahtar kelime odaklı metin üretiminin, Google’ın belirlemiş olduğu içeriksel sinyallere uyumun ve içerik inşasının optimizasyonunu gerçekleştiren SEO katmanıdır. Aynı zamanda içerik SEO’su olarak da anılır. Gerek bireysel gerekse de kurumsal birçok web sitesi sahibi SEO çalışmalarının bir bütün halinde yürütülmesi adına profesyonel bir SEO Ajansı desteği almayı tercih etmektedir.

Site içi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO nedir konusu hakkında kafalarda herhangi bir soru işareti kalmadıysa artık bu çalışmaların nasıl yürüdüğünü açıklamaya geçebiliriz. Sayfa içi SEO, bahsetmiş olduğumuz gibi bir web sitesinde yer alan her türlü içeriği başta Google olmak üzere tüm büyük arama motorları ile uyumlu hale getirmeyi amaçlamaktadır. Peki, bir sayfa içi SEO çalışmasında ele alınan başlıca konular nelerdir?

Başlık Etiketi (SEO’ya Uygun Title)

Anahtar kelime araştırmanızı halihazırda zaten yaptığınızı varsayıyoruz. O halde geriye kalan tüm çalışmanızda bu aşama en önemli sayfa içi SEO faktörlerinden olacaktır. Bir başlık etiketi, arama motorlarına web sayfalarının ne hakkında olduklarını kısaca ifade eder. Ayrıca web sitenizde bulunan söz konusu sayfanın o anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği ile alakalı olduğunu da arama motorlarına bildirir. Başlık etiketleri her sayfa için benzersiz olmalıdır. Bir kullanıcı bu terimleri aradıysa arama motorları arama sonuçlarında anahtar kelime öbeklerinizi vurgulayacaktır. Bu da ilgili web sayfasının görünürlüğünü ve tıklama oranını doğrudan artıracak bir etki yaratacaktır.

İlgili Makale: En Detaylı Google SEO Teknikleri (SEO Rehberi 101)

SEO İçin URL Yapısı

On-Page SEO çalışmalarının bir diğer önemli konusu da URL yapısıdır. Her şeyden önce URL’nizin hızlı ve net olduğundan tamamen emin olmalısınız. Bu sebeple URL’nizi belirlerken rastgele harf ve alakasız sayılardan oluşan kombinasyonlardan kaçınmaya özen gösterin. Bu noktada tıpkı başlığınızda olduğu gibi URL’nizde de anahtar kelimenizi kullanmak SEO bakımından son derece etkili bir hamle olacaktır. Bir web sayfasının URL’sini değiştirirken ise 404 hatasından kaçınmaya mutlaka dikkat edin. Aynı zamanda URL’sini değiştireceğiniz söz konusu web sayfasının SEO değerini korumak için uygun bir yeniden yönlendirme eklemek de son derece faydalı bir yöntem olabilir.

SEO Dostu Meta Açıklaması

Meta açıklamaları, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfasından web sitenize tıklamasını sağlama konusunda son derece önemli bir etkiye sahiptir. Meta açıklamalarda da anahtar kelimeler yer almalıdır. Ancak bu anahtar kelimeleri son derece akıllıca kullanmak gerekir. Fakat bundan daha da önemlisi, meta açıklamalar kullanıcıların tıklamak isteyeceği ilgi çekici bir açıklamayı mutlaka içermelidir. Bu sayede sıralama alınan kelimelerde tıklama oranı yükseltilebilir. Meta açıklamalarının sıralamaya ise doğrudan bir etkisi yoktur.

Hedef Anahtar Kelime ve Anlamsal Olarak İlgili Kelimeler İçeren Özgün İçerik

Hedef Anahtar Kelime ve Anlamsal Olarak İlgili Kelimeler İçeren Özgün İçerik

Hedef Anahtar Kelime ve Anlamsal Olarak İlgili Kelimeler İçeren Özgün İçerik

İçeriğiniz, web sitenizin her şeyidir. Google için de içeriğinizin benzersiz ve alakalı olması son derece önemlidir. Bu yüzden aynı içeriğe sahip birden fazla sayfanız varsa veya içeriğiniz başka kişilerin web sitelerinde de bulunuyorsa Google tarafından cezalandırılma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu da arama sıralamanızı kaçınılmaz bir şekilde olumsuz yönde etkileyecektir.

Başlık Etiketleri (H1, H2, H3 vb.)

H1 etiketi olarak da bilinen başlık etiketleri web sayfanızın konu satırına çok benzer. Anahtar kelime öbeğinizi H1 etiketinde yalnızca bir kez kullanmalısınız. Bu etiket benzersiz trafik çekmeye çalıştığınız bir sayfaya dahil edilmelidir. Birden fazla bölüm varsa H2 etiketlerini ikinci başlık olarak da kullanabilirsiniz. Diğer ara başlıklar için ise H3 ve H4 şeklinde başlık etiketlerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

SEO İçin Dahili Bağlantı

Dahili bağlantı, aynı web sitesinde bulunan başka bir sayfaya işaret eden bağlantıları ifade eder. Dahili bağlantı önemlidir çünkü bu sayfalar için bu anahtar kelimeleri dahili olarak güçlendirmenize yardımcı olur. Dahili bağlantılar, kullanıcıların ve arama motoru robotlarının web sitenizde gezinmelerini sağlar. Aynı zamanda arama motorlarına sayfanın o anahtar kelime öbeğiyle alakalı olduğu yönünde sinyaller de gönderir.

Yinelenen İçerik Kontrolü

Yinelenen İçerik Kontrolü

Yinelenen İçerik Kontrolü

Birçok web sitesi yinelenen içerik bulunan bazı sayfalara sahiptir. Aynı zamanda çok sayıda web sitesi yinelenen başlıklara da sahiptir. Bunlar en yaygın sayfa içi SEO hataları arasında başı çeker. Bu durum her zaman Google tarafından cezalandırılmanızla sonuçlanmayabilir. Fakat arama motorlarına, web sitenizin okuyuculara yönelik çok az değere sahip bir kaynak olduğu yönünde de bir sinyal göndermesi kaçınılmaz olacaktır. Bu tür olayların sık tekrarlandığı web sitelerinde kimi durumlarda Google gibi arama motorları, söz konusu web sayfalarının hiçbir değere sahip olmadığını bile düşünebilir.

Görsel ALT Etiketleri ve Dosya Adları

On-Page SEO çalışmalarının bir diğer önemli unsuru da alt etiketleridir. Alt etiketi aslında bir görüntünün adıdır. Tüm görselleriniz için uygun alt etiketlerini kullanmanız gerekmektedir. Alt etiketleri arama motorları için web sitenizi daha iyi hale getirmekle kalmaz. Aynı zamanda erişilebilirlik açısından da son derece etkilidirler. Alt etiketler sayesinde ekran okuyucu kullanan okuyucular söz konusu görselin ne ile alakalı olduğunu da duyabileceklerdir. Bu aşamada mümkünse görselinizin adına anahtar kelime öbeğinizi de eklemeye çalışın. Ancak bu konuda aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. Resim dosya adlarının da SEO dostu olmalarına dikkat edin. Görsel arama düşündüğünüzden de yaygın olarak kullanılan bir özelliktir. Bu nedenle görsel aramalardan gelecek trafiği de göz önünde bulundurmak web siteniz için faydalı olacaktır.

Sayfa Yükleme Hızı

Sayfa içi SEO çalışmalarında ele alınan bir diğer önemli konu da sayfa yükleme hızıdır. Bildiğiniz gibi Google, kullanıcı deneyimi konusunda son derece titiz davranmaktadır. Kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen faktörler arasında ise sayfa yükleme hızı en önemli konular arasında yer alıyor. Google’ın yapmış olduğu araştırmalara göre kullanıcıların neredeyse %80’i 3 saniye içerisinde açılmayan web sayfalarını hemen terk etmektedirler. Bu da web sitelerinin bounce rate olarak adlandırılan hemen çıkma oranlarını da önemli ölçüde artırmaktadır. Bu durum Google’a söz konusu web sayfasının arama sorgusuyla alakasız olduğuna yönelik güçlü sinyaller gönderecektir.

Mobil Uyumluluk

Günümüzde tüm dünya genelinde internet kullanımının yarısından fazlası mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu durum mobil uyumluluğun SEO bakımından ne kadar önemli bir konu olduğunu anlatmaya yeter de artar bile. Web sitenizin mobil uyumluluğunu artırma konusunda yapabileceğiniz en iyi şey onu daha en baştan mobil duyarlılığa sahip bir şekilde tasarlamaktır. Aslında bu konuyu son zamanlarda SEO için çok daha önemli bir hale getiren bir gelişme de bulunuyor. Google, 2020 yılı içerisinde mobil öncelikli dizine ekleme uygulamasına geçmişti. Yani bu uygulamaya geçilmesinden itibaren mobil duyarlılığa sahip web siteleri Google arama sonuçları sayfasında güçlü bir önceliğe sahip durumda.

Sosyal Paylaşım Butonları

Sosyal medyanın günümüzdeki önemini anlatmaya gerek yok. Artık hepimiz en az bir sosyal medya ağına kayıtlı bir hesaba sahibiz. Birçok sosyal medya ağı ise günümüzde 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmış durumda. Sosyal medyanın internet kullanımındaki yeri ve önemi şüphesiz ki tartışılmaz. Fakat bu rakamlar sosyal ağları kurumsal firmalar için bambaşka dünyalara açılan birer kapı haline getiriyor. Sosyal medyanın yepyeni bir pazar haline gelmesi elbette bambaşka bir makalenin konusu. Fakat burada dikkate alınması gereken asıl nokta bu yeni dünyaları web sitenize daha fazla trafik çekebilmek için kullanabilecek olmanızdır. Bu bağlamda web sayfanıza gelen ziyaretçilerinize içeriklerinizi kendi sosyal ağlarında paylaşabilmelerine olanak sağlayacak sosyal medya butonları eklemek hiç de fena bir strateji olmayacaktır. Bu sayede neredeyse hiçbir zahmete katlanmadan web sitenizin görünürlüğünü çok daha geniş mecralara taşıyabilirsiniz.

SEO İçin Yapılandırılmış Veri Kullanımı (Schema Markup )

Site içi SEO nedir konulu yazımızda sıra bu çalışmalar kapsamında ele alınan son süreç olan şema biçimlendirmeye geldi. Peki On-Page SEO çalışmalarında son derece önemli bir yere sahip yapılandırılmış veri nedir? Fakat doğrudan veya dolaylı, şema biçimlendirmenin SEO konusunda web sitenize katkı sağladığı tartışılmaz bir gerçektir.

Şema işaretlemeleri sayesinde kullanıcılara daha SERP ekranında web sitenizle ilgili kısa bilgilendirmeler sağlayabilirsiniz. Burada yer vereceğiniz bilgiler tamamen sizlerin inisiyatifine kalmış durumda. Fakat burada detaylı bilgilere yer vermektense daha mikro ölçekli verilere yer vermek çok daha mantıklı bir hareket olacaktır. Aksi halde kullanıcılara aradıkları şeyin cevabını daha SERP ekranındayken vermiş olursunuz. Bu da aradığı cevabı daha sonuç sayfasında bulan kullanıcılara web sitenize gelmeden veda etmeniz anlamına gelir. Sayfa içi SEO çalışmalarında şema işaretlemelerini akıllıca kullanan her web sitesi, tıklanma oranlarını önemli seviyelerde artırmayı başarabilir.

Tüm bu listeyi profesyonel bir ekip ile doğru planlama ve strateji çerçevesinde yürütmek için bir profesyonel SEO çalışması gerçekleştiren bir ajans ile görüşmeniz son derece faydalı olacaktır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.